Prívlač. Slovo, ktoré rezonuje v mojich ušiach už od detských čias a stalo sa aj mojim životným krédom. Nie som v tom však sám, našťastie rovnako postihnutých je nás viac. Už viac ako desať rokov sa stretávam s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a v posledných rokoch zásluhou klubu a ligy v prívlači je to ešte intenzívnejšie. Vďaka tomu som stále pri zemi a v obraze. Každý z nás má nejaké zážitky i skúsenosti a ich porovnávanie ma stále obohacuje o nové skúsenosti. Takéto debaty však majú jedného spoločného menovateľa, a tým je rozvoj a smerovanie prívlače ako takej. Množstvo techník, ktoré sa objavili v ostatnom čase, sú častou témou aj v médiách a orientácia nie je vždy jednoduchá. Rôzne škatuľkovanie dnes už nie je na mieste.
Viac druhov prívlače
Ako príklad dobre poslúži jedna z jej odnoží - ultraľahká prívlač (UL). Ešte pred pár rokmi bolo jednoduché pomenovať túto disciplínu, určenú na lov menších rýb s vyššou intenzitou úlovkov pomocou malých nástrah. Dnes tomu tak nie je a touto technikou sa lovia aj väčšie a niekedy aj kapitálne ryby. Do UL prívlači môžeme zaradiť aj lov na marmyšku alebo na bočný príves, prípadne lov nedravých rýb alebo, alebo, alebo...?
Je toho naozaj dosť a stanoviť mantinel, kedy je to UL, kedy LIGHT a kedy ťažšia prívlač, je niekedy dosť ťažké. Pripočítajme k tomu individuálne a subjektívne hodnotenie každého z nás a je jasne, že definícia UL prívlače bude pre každého z nás znamenať niečo iné. Niekde to však musí začínať a niekde možno aj končiť. Ja budem pokračovať už v nastolenej téme - o ultraľahkej prívlači. Najprv si položme otázku, čo to vlastne ultraľahká prívlač je a o čo tu ide? Odpoveď je pomerne ťažká, ale ak to zhrniem na jednu kôpku a dám tomu nejakú ideu, ide v podstate o lov prívlačou na čo najjemnejšie náčinie a čo najmenšie nástrahy tak, aby sme čo najlepšie a najdokonalejšie oklamali aj neveľké, prípadne prešpekulované väčšie dravce. Touto jedinou vetou by sa dala vysvetliť azda úplne celá otázka, no nie je to tak. Táto odpoveď totiž nevysvetľuje, čo je to jemné náčinie a čo je to malá nástraha.
UL prúty
Azda ani nie je potrebné zdôrazňovať, že prút na ultraľahkú prívlač musí byť naozaj ľahký. Nielen čo sa týka jeho hmotnosti, ale aj vrhacej záťaže. Hmotnosť takéhoto prútu by sa mala pohybovať maximálne niekde okolo 150 - 190 g. Čím ľahší, tým lepší pre pohodlie pri samotnom love. Toto síce platí aj pri iných technikách, ale pri UL to treba zdôrazniť už len preto, že príliš ťažký prút sa bude pomerne ťažko dovažovať malým ľahkým navijakom. Vrhacia záťaž je na tom presne tak isto. Na túto rybolovnú techniku sa vyberajú tie najjemnejšie prúty, aké sa len dajú zohnať na našom trhu. Vrhacia záťaž sa pohybuje od 0,5 do maximálne 12 alebo 16 g. Táto záťaž je dôležitá hlavne preto, aby sme mohli čo najdokonalejšie nahadzovať, ale aj vodiť aj tie najmenšie nástrahy.
Parabolická a špičková akcia
Ďalšou dôležitou vlastnosťou UL prútov je ich akcia alebo ohyb. Na tento lov sa prakticky využívajú dva druhy akcií - parabolická alebo špičková. Tá druha v poslednej dobe zaznamenáva veľký vzostup a obľúbenosť medzi vyznávačmi tejto techniky. Tieto prúty sa vyznačujú vlepovanou špičkou na konci. Niekedy môže byť grafitová, ale aj laminátová. Je to individuálne a niektorí výrobcovia používajú pri svojich prútoch oba druhy. Výhodou takéhoto prútu je výborná citlivosť, či už pri úplné najjemnejších záberoch alebo pri samotnom vedení nástrahy. Čím jemnejší prút s vlepovanou špičkou zvolíme, tým menšie a ľahšie nástrahy môžeme vodiť. Samozrejme, že takýto prút má aj svoje obmedzenia a tie si treba dobre uvedomiť.
Obmedzenia
Najzákladnejšie obmedzenie vyplýva už z toho, že takýto prút je vhodný na tie najmenšie nástrahy a vodiť alebo nahadzovať takýmto prútom ťažké nástrahy nepripadá do úvahy. Trvalé poškodenie nášho „uelka“ príde skôr, ako by sme čakali. Ďalším obmedzením, ktoré sa dá vypozorovať po určitej dobe používania je skutočnosť, že nie každá, hoci aj tá najmenšia nástraha, je vhodná pre tento typ prútu. Marmyškám, páperovým jiggom, twistrom, banjám, kopytám tej najmenšej veľkosti jemná špička rozumie a celkom dobre sa im spolupracuje. No rotačky, voblery a mikro plandavky špičku príliš preťažujú. Odpor, ktorý sa vytvára pri vedení týchto nástrah vo vode vďaka ich konštrukcii, sa hodí skôr pre parabolické prúty. Možné riešenie je ešte v použití trochu tvrdšieho prútu s vlepovanou grafitovou špičkou, ktorá je tuhšia ako laminátová. Situáciu to aj tak rieši len sčasti. Najlepšie bude spoľahnúť sa na parabolický prút. Hneď na začiatku chcem zdôrazniť, že výber takéhoto prútu je oveľa zložitejší ako v prípade prútu s vlepovanou špičkou. Prečo? Je to jednoduché. Prút s vlepovanou špičkou sa vyznačuje pomerne tvrdšou konštrukciou, okrem špičky samotnej. Je to preto, aby sa samotný zásek pri zábere dal vôbec realizovať. Neviem si totiž predstaviť, aby takýto prút plynule prechádzal až k sedlu navijaka.
Niečo podobné, alebo úplne bežné, sa vyskytuje u spomínaných parabolických prútov. Blank (telo samotné) je vyrobený z jedného kusa a pre dodržanie čo najnižšej vrhacej záťaže sa môže stať, že bude pôsobiť neustáleným dojmom. Prehne sa po celej svojej dĺžke a pri švihu sa bude jeho horná polovica príliš dlho chvieť. Ak na takýto prút nasadí výrobca ešte aj pomerne veľké očka (niekedy aj vo veľkom počte), je na svete výrobok, ktorý som nazval žuvačka a je absolútne nevhodný. Dobrý parabolický prút, primeraný na vodenie malých voblerov a rotačiek, sa vyznačuje plynulým prechodom akcie od špičky k sedlu. Ale nesmie to mať vplyv na jeho rýchlosť; to znamená, že pri švihnutí sa musí čo v najkratšom čase jeho horná polovica čo najrýchlejšie zastaviť. S vlastnej skúsenosti môžem odporučiť prút, ktorý je osadený väčším počtom kvalitných a ľahkých očiek. Vodenie tvrdých nástrah je s ním oveľa precíznejšie, horná časť prútu sa poddáva vedenej nástrahe primerane a dokáže lepšie spolupracovať aj s o niečo väčšou nástrahou ako prút s vlepovanou špicou. Tento rozdiel je dobre citeľný najmä pri vedení nástrah v riekach, kde prúd vody ešte znásobuje hmotnosť.
UL navijaky
Dôležitou súčasťou prútu je kvalitný, pomerne malý a ľahký navijak. Jeho ľahkosť je asi dôležitejšia ako to, že by mal byť malý. Nízka hmotnosť v tomto prípade znamená do 270 – 300 g. Ak takúto hmotnosť dosiahneme pri veľkosti navijaka s označením 30 alebo 3000, je to výborné, pretože vlasec uložený na takejto pomerne veľkej cievke sa menej „točí“ najmä pri používaní rotačiek. No pravdu povediac takéto navijaky patria u väčšiny výrobcov do tej hornej polovici a tým pádom sú aj najdrahšie. Možno lepšia voľba bude použiť navijak s označením 1000 - 1500. Ešte stále je to pomerne veľká cievka na to, aby vlasec bol uložený čo najpohodlnejšie. Aj jeho cena bude určite priaznivejšia a v neposlednom rade nebude pôsobiť na prúte neprirodzene. O počte ložísk, o tom či kovovú cievku alebo grafitovú a podobných nepodstatných veciach nemá význam sa zase zmieňovať a tak konkrétny výber záleží len a len na vás. Azda malé upozornenie na záver: skúste sa vystríhať tým najmenším navijakom. Ich cievky sú príliš malé na klasickú prívlač. Nahodenia s takýmto navijakom sú hotovou čiernou morou. Použite ich radšej na lov na dierkach, aj tak sú zväčša vyrobené práve na tento spôsob rybačky.