O tom, že v blízkosti splavov je zvýšená koncentrácia rýb, niet pochýb. Hlavne v letných horúčavách sa tu sústreďuje väčšie množstvo rôznych druhov rýb. Je to hlavne preto, že voda je tu podstatne viac okysličená ako na ostatných úsekoch. Jamy pod splavmi tiež poskytujú dostatok úkrytov pre ryby. My sa teraz zameriame na ľahkú privlač a ryby ako ostrieže, jalce a bolene. Pri love pod splavmi je určitou výhodou, keď si môžeme ku splavu zabrodiť. Ryby tak majú menšiu šancu nás uvidieť a tiež majú málo času si prehliadnuť našu nástrahu, keď ju ťaháme dole prúdom. Keď sa nedá vo vode brodiť, dobré miesto je aj z brehu, keď nahadzujeme smerom na prúd rieky. Veľakrát som videl neúspešne chytať rybárov tak, že sa postavili na splav a hádzali dole prúdom. Netvrdím, že sa tak nedá ryba chytiť, ale je tu veľké percento, že Vás ryba zbadá skôr, ako stihnete nahodiť. A keď už nahodíte, tak ryba má dosť času na to, aby si dokonale prezrela vašu nástrahu.
Pri love ostriežov a jalcov Vám postačí kratší a hlavne ľahký prívlačový prút do 10 g. Ja osobne používam Robinson Diplomat CS-Matrix 1,5-7g v dĺžke 215 cm. Ľahký, ale spoľahlivý navijak a silon 0,14 – 0,16 mm. Ja osobne používam 0,16, ale iba preto, že pri love v splavoch môžete nástrahu často zachytiť a s hrubším vlascom skôr zachránite nástrahu. Na druhej strane s jemnejším vlascom a citlivou palicou lepšie cítite chod nástrahy a môžete sa s ňou vyhrať a zlákať tak aj opatrnú rybu. Na ostrieže sa mi najviac osvedčili malé woblery, gumové nástrahy, no a samozrejme nesmiem zabudnúť moje najobľúbenejšie rotačky. Niekedy sa stane, že vám nástrahu prenasleduje húf ostriežov až k nohám, no žiadny záber. Potom skúste vymeniť farbu, alebo skúsiť úplne inú nástrahu s odlišným chodom a úspech sa určite dostaví. Čo sa týka jalcov, tak tie mi spoľahlivo brali menšie woblery hlavne od Salma a Rapaly a ich útoky na nástrahy boli pomerne prudké. Samotné zdolávanie na jemnom náčiní vám zdvihne adrenalín. O love pstruhov pod splavmi si povieme niekedy nabudúce.
Veľmi často lovenou rybou v prúde pod splavmi na riekach je aj boleň. Na jeho výpady však potrebujeme troška silnejšie náčinie. Postačí nám prút do 15-20g a silon 0,20-0,22mm. Jeho záber je dosť razantný a tak odporúčam o niečo viac tvrdšiu špičku prútu ako na ľahkú prívlač a hlavne nemať zatiahnutú brzdu na navijaku. Pred troma rokmi som lovil na wobler a mal som na navijaku šnúru a zabudol som si povoliť brzdu. Čo čert nechcel, skočil mi slušný bolen a odniesla si to špička môjho prútu. Tiež aj preto, že šnúra skoro vôbec nepruží a tak som utŕžil peknú ranu. Bolene sa oplatí loviť na woblery a hlavne popy, no úspešné bývajú aj plandavky, ktoré hodíme kolmo na prúd a rýchlo sťahujeme. Záber je zvyčajne prekvapivý a nekompromisný.
Čo sa týka iných dravcov pod splavmi, tak samozrejme sa to týka veľkosti splavu. V tých najväčších a najhlbších nám môže bez problémov zabrať pekný sumec, na dne pokrytom skalami pekný zubáč. Teraz som Vám ale chcel priblížiť len lov ľahkou prívlačou a rýb, ktoré nepatria až tak k obľúbeným u rybárov ako napr. zubáč, či štuka, ale ich lov si vyžaduje taktiež istú dávku zručnosti a umu rybára. Odmenou mu je potom hrejivý pocit z vydarenej rybačky a aj keď odchádzate od vody bez kusu mäsa, zažili ste príjemné pocity v prírode a odreagovanie. Pri prívlači ste urobili aj kúsok pre svoje zdravie.