Lov dravcov v okolí mostných pilierov

Články

Pomaly sa blížiaca jeseň patrí medzi najkrajšie ročné obdobia. Príroda mení farby a srdce každého milovníka prívlače zaplesá radosťou. Dravci začínajú byť najaktívnejšie a nám sa naskytá možnosť uloviť si svoju vysnenú rybu. Dnes si povieme niečo o love dravcov na prívlač v okolí mostných pilierov a podobných stavieb na vode. Je všeobecne známe, že ryby vo vode vyhľadávajú rôzne prekážky, v ktorých sa môžu skryť, lovia odtiaľ alebo vychádzajú za potravou. Určite žiadny skúsený prívlačiar tieto miesta neobíde bez pár hodov. Pod piliermi sú často naplavené konáre, ba niekedy celé stromy. Dlho som sledoval ryby z cestných či železničných mostov a dlhé dni či noci strávil lovením a pozorovaním osádky rýb žijúcich v blízkosti mostných pilierov, hlavne u nás na rieke Váh.

privlace

Podarilo sa mi uloviť rôzne druhy rýb, napr. ostrieže, mreny, jalce, šťuky, sumce, pstruhy, ale neskôr som sa zameral hlavne na ryby, u ktorých sa teraz zastavím - zubáče. Dlho som skúšal ako a hlavne kedy na ne. Piliere predstavujú pre ryby prirodzenú prekážku a dovolím si tvrdiť, že každý pilier voda časom podmyje a vytvorí vracáky, kde na dne prúd nemá až takú silu, ako pri hladine a tak sú takéto miesta aj útočiskom pre ryby. Cez deň sa ryby zdržujú hlavne v týchto hlbokých vymletých jamách a na večer a v noci odtiaľ tiahnu za rybkami do plytčín. V letných mesiacoch zubáče lovili skoro podľa načasovaného plánu. Prvé náznaky aktivity boli už okolo 19-tej hodiny, zvyčajne v najhlbších partiách pod piliermi. Avšak ten pravý lovecký ošiaľ zubáčov prichádzal až medzi 22 – 24. hodinou a to hlavne v plytkej vode. Tiež mi nedá nespomenúť asi 120 cm sumca, ktorého som pravidelne asi týždeň vídaval okolo 22. hodiny plávať tesne vedľa piliera pod hladinou a pred ním hejno pleskáčov, ktoré unikali až cez bok piliera.

privlace

V jesenných mesiacoch sa však záujem zubáčov radikálne menil. Uspešný som býval hlavne ráno, tak hodinku pred svitaním a večer tesne po zotmení. Ich lov však trval približne hodinu a potom po zubáčoch neostalo ani stopy. Začal som chodiť takmer na istotu a celé 2 mesiace som bol len málokedy bez záberu. Za október a november som na tom istom mieste a v podobnej dobe chytil cez 50 zubáčov od 30 do 78 cm. V decembri sa však ryby stiahli do ešte väčších jám za rybkami a zábery ustali. Najlepšie je, keď je dlhodobo ustálená hladina vody. Je jedno či je veľká hladina alebo malá, dôležité je aby často nekolísala.

privlace

Pri love zubáčov v týchto miestach vám kľudne postačí jemnejší prívlačový prút do 20 g a ľahší navijak so silonom o priemere 0,22 mm. Ja osobne radšej používam šnúru a to hlavne pre silnejší prúd vody, kde by silon robil veľké oblúky a ja by som nemal dostatočný kontakt s nástrahou. Keď sme pri tých nástrahách, tak ako najlepšie sa osvedčili gumy a woblery. Na gumy som chytal hlavne vo vracákoch pod piliermi a to dokonca až s 30-gramovými jigovými hlavami. Také ťažké som dával hlavne preto, aby guma čo najskôr klesla na dno a neodniesol mi ju prúd tam, kam nechcem. V noci postačili aj 10 g hlavy, pretože som lovil v plytších partiách. V noci sa tiež osvedčili woblery. Čo sa týkalo ťahania gúm, tak odporúčam čo najpomalšie, aby ste v prúte cítili, ako guma naráža o dno. Hrozí síce časté uviaznutie nástrahy, ale tieto pomalé pohyby po dne zubáča veľmi rýchlo vyprovokujú k útoku. Pri pokusoch o lov s rotačkami sa mi podarilo uloviť iba zopár šťúk a ostriežov a 3 mreny. Na zubáčov na tomto mieste neúčinkovali a tak som sa ich tu vzdal. Ktovie, možno ich ešte skúsim.

privlace

Ďalšou dôležitou vecou je aby, ste sa po pilieri alebo brehu nepohybovali ako splašený zajac. Dôležité si je uvedomiť, že stojíte od vody iba kúsok a zbytočná šarapata a búchanie sa vo vode prenáša na peknú diaľku. A hlavne v noci. Ak o Vás zubáče vedia, máte na dlhú dobu dochytané. Pri love v týchto podmienkach nezabudnite na podberák s dlhou rúčkou. Pri väčšej rybe a muškárskom podberáku nemáte šancu dostať rybu z vody.

Miroslav Mikáč (Murphy)

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)