Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač 2009 – Andorra (alebo ako slovenskej prívlači na MS v Andorre ruže nekvitli)

Články

Siedme Majstrovstvá sveta v love dravých rýb sa konali v tomto roku v termíne 25. - 27.9.2009 v Andorre. Tento mikroštát s rozlohou cca 20 x 20 kilometrov sa nachádza v pohorí Pyreneje medzi Španielskom a Francúzskom. Väčšina územia leží v prostredí podobnom našim Tatrám či Alpám. Je tu prekrásna príroda a turistov tiež krajina láka bezcolným pásmom a nízkymi cenami. Dopátrať sa však k nejakým rybárskym informáciám je dosť ťažké.

Príprava na MS
Rieka Grand Valira, na ktorej sa mali majstrovstvá konať, nám na fotografiách pripomínala našu rieku Belú, len o niečo prudšiu, širšiu , so silnejším prietokom. Preto sa aj naša reprezentácia pod vedením nového štátneho trénera Vlastimila Těšického sústredila na prípravu práve na tejto rieke. Výber tvorili strieborní a bronzoví z predchádzajúcich MS v Bulharsku a Ružomberku - Juro Mrázik, Laco Mlynarovič a Maťo Forbak. Doplnili ich dvaja noví členovia - Rasťo Kuhajda a Peťo Horňák, ktorí sa dlhodobo pohybujú na špici rebríčka slovenskej prívlače. Príprava bola zameraná na výber a testovanie nástrah, následný lov a zdolávanie rýb v prudších tokoch. Pre nováčikov zorganizoval nový tréner aj simulovaný pretek na rieke Poprad, pretože priebeh MS sa odlišuje od našich ligových pretekov. Čo sa však nacvičiť nedá, je lov nasadených rýb v horských riekach, keďže na zakúpenie násady nemáme prostriedky. Na MS sa totiž loví čerstvo nasadená násada pstruha. Záleží aj na tom, aká to bude forma pstruha, či dúhový alebo potočný, resp. sivoň a aká bude jeho veľkosť. Od toho sa potom odvíja ďalšia taktika, výber nástrah, či výbavy. Treba povedať, že pred žiadnymi MS sme nevenovali toľko času tréningu a príprave.

privlace

Okrem reprezentantov a trénera sa však na príprave podieľali i ďalší, nemenej dôležití členovia. Slovenskí tím dopĺňali: Peter Zachar, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie, Peter Pavlov a Miro Paľúch, ktorí mali robiť asistentov pretekárom, informovať ich o dianí v sektore a cestovali s nami na vlastné náklady. Posledným do partie som bol ja ako kapitán reprezentácie. Aby sme ušetrili finančné prostriedky, ktorých nemáme nazvyš, objednali sme s Peťom letenky už niekoľko mesiacov vopred, aby boli čo najlacnejšie. To sme netušili, že nám SkyEurope pripraví prekvapenie a pár týždňov pred odletom na MS vyhlásia krach. Zostali sme zrazu bez leteniek. Zohnať dva týždne pred MS nové letenky za prijateľné ceny bol takmer nadľudský výkon. Zvažovali sme aj dopravu autami, ale letecky to vychádzalo lacnejšie. Nakoniec sa nám podarilo zohnať letenky s prestupom cez Stuttgart a príletom až vo štvrtok v noci. Nebolo to práve optimálne, pretože hneď v piatok ráno už bol oficiálny tréning a pred pretekmi je veľmi dôležité dôkladne sa oboznámiť s traťou. Napríklad česká výprava bola v Andorre takmer týždeň vopred. Ako sa však neskôr ukázalo, ani to nebola záruka úspechu. Samozrejme so zmenou odletu bolo treba zmeniť termíny pre dopravu autami z letiska, či ubytovanie v Andorre a mnoho ďalších vecí. Nebolo to vôbec jednoduché a už nikdy by som si to nechcel zopakovať. Nakoniec sa to však aj vďaka Peťovej pomoci podarilo a my sme sa ocitli v piatok nadránom v Andorre.

privlace

Prvé informácie a tréning
Po príchode do staršieho hotela sa snažíme získať prvé informácie o rannom tréningu. Našťastie časť českej výpravy ešte nespí a tak Stando Pernický, David Maixner, Jožka Foltín ale i ostatní členovia českého tímu sa s nami delia o svoje pocity a názory. Rád konštatujem, že hoci na trati sme konkurenti, medzi oboma výpravami panuje priateľstvo. Tak, ako sme im poskytovali informácie pred rokom my, teraz sa s nami delia o ne oni. Aj pri jednaniach a poradách kapitánov ťaháme za jeden koniec, čo dodáva vážnosť našim názorom a rešpekt ostatných. Dozvedáme sa, že v horách pršalo, rieka je prikalená, a hladina zvýšená. Ale tento stav sa rýchlo mení. Ubytovanie a organizácia je dosť slabá, čo neskôr zisťujeme aj sami. Sektory A a B, resp. C a D sú vedľa seba, preto sa rozdelíme na dve skupiny. Každá pôjde do iného sektora a asistenti tam potom zostanú aj počas preteku. Tento systém sa nám osvedčil aj v minulosti. Ráno odchádzam autobusom na sektory A a B spolu s Jurom, Rasťom, Peťom Horňákom a Mirom. Miro, Peťo a ja tu potom zostaneme aj počas samotných pretekov. Chlapci prechytávajú postupne obidva sektory. Každý ulovil niekoľko slušných pstruhov. Sú to však pôvodné ryby a lovia sa iba na určitých miestach, čo v preteku vôbec nemusí platiť. Ja nelovím takmer vôbec, prechádzam oba sektory a robím si poznámky, ktoré by sa dali využiť v preteku. Po obede, na ktorý sme čakali asi 3 hodiny odchádzam na poradu kapitánov a ostatných posielam na trať pozrieť, akú násadu budú dávať domáci organizátori. Na porade sa dozvedáme, že sa bude bodovať novým systémom. Preteky pozostávajú z dvoch samostatných pretekov - sobotného a nedeľného. Každé preteky majú 5 kôl, ktoré trvajú 35 minút. V minulosti sa zrátal počet rýb za všetky kolá a podľa toho sa určilo poradie. Teraz sa však bude vyhodnocovať každé kolo samostatne. Čiže za oba dni bude mať pretekár 10 výsledkov. Bude preto dôležité v každom kole chytiť rybu, čo nebude jednoduché. Pretekári v každom kole nastupujú na trať vo vyžrebovanom poradí a ak to bude ako v minulosti, že ryby budú iba na určitých miestach, bude záležať na dobrom žrebe. V minulosti bolo treba na dobrom miesta naloviť čo najviac rýb a i nepriaznivý žreb sa dal dobehnúť v ďalších kolách, pretože ryby sa tam dali naloviť aj neskôr. Teraz budeme vždy začínať od nuly a treba bodovať v každom kole.

Večer sa všetci stretávame a rozoberáme pocity z rieky a informácie o násade. Násada bola pomerne veľká a išlo hlavne o pstruha potočného. Boli by sme radšej, keby to bol dúhak, ktorého predsa len lovíme v našim podmienkach po nasadení častejšie a máme s ním viac skúseností. Chalani, ktorí boli v sektore A, kde sa ryba vysádzala nakoniec, hovoria, že domácim už nevyšli ryby a v druhej polovici sektora bolo nasadených len zopár rýb. To je dôležitá informácia pre preteky. Po večeri dolaďujeme nástrahy a unavení padáme do postele.

1. preteky - sobota
Ráno žrebujeme sektory. Ako na potvoru, všetkým chalanom sme vylosovali iné sektory, než v akých boli trénovať. Do sektoru A ide Laco, do B-čka Maťo, do C-čka Juro a do D-čka Rasťo. Asistenti - pomocníci idú do sektorov, v ktorých boli aj na tréningu. Dvaja pretekári budú mať po dvoch asistentoch, čo je veľká výhoda, pretože jeden asistent môže byť pri pretekárovi a jeden sa pohybuje po trati a informuje o voľných miestach a o tom, kde a na akú nástrahu sa loví ryba. Cez vysielačky, ktoré máme vďaka Mirovi Paľúchovi a jeho firme, si tieto informácie medzi sebou vymieňame. Úplne ideálne by bolo, keby každý pretekár mal dvoch asistentov, ale na to nemáme finančné prostriedky. Už aj tak sme radi, že chalani, ktorí robia asistentov, išli s nami na vlastné náklady a aj touto cestou im za celé družstvo ďakujem. Počas presunu na trať chalanom opisujeme sektor a popisujeme vhodné miesta, kde by sa mohla nasadená ryba držať. Po príchode prechádzam s Maťom Forbakom sektor B, chcem ešte prejsť za Lacom do A-čka, ale práve keď ho zbadám, Miro mi do vysielačky hlási, aby som ho poslal späť, lebo už začínajú posielať pretekárov na trať. Organizátori totiž posunuli začiatok pretekov. Keďže Laco má viac skúseností ako Maťo, zostávam ja a Peťo Horňák s Maťom Forbakom. Laco si musí poradiť s Mirom.

Laco ide na trať až medzi poslednými. Maťo ide o niečo skôr. Dôležité bude čo najskôr chytiť rybu, aby sa chalani ukľudnili . Maťovi sa to po pár hodoch darí a na rotačku ulovil prvého pstruha. Verím mu a myslím si, že jeho všestrannosť a výkonnostný ale i osobný postup ho radí nielen medzi našich, ale aj svetových najlepších prívlačiarov.

privlace

Ryby sa však lovia na viacerých miestach a na moje prekvapenie v dosť veľkom počte. Maťo pridáva ďalšieho pstruha na rotačku. Presúvame ho na nové voľné miesto, kde pred ním nikto nechytal a hoci to nie je príliš ideálne miesto, Maťo na vobler ulovil ďalšieho pstruha. O kúsok ďalej pridáva štvrtého. To mu v tomto kole vynieslo 4. miesto. Postupne sa ryby stávajú opatrnejšie a čoraz viac rybárov začína loviť na gumové nástrahy. Je vidieť, že aj v tejto oblasti nastal veľký pokrok a oproti minulosti, keď to bola hlavne naša a česká doména, už touto technikou lovia takmer všetci. Aj Maťo, hoci to nie je jeho najsilnejšia technika, v ďalšom kole ulovil na gumové nástrahy od Berkleyho 2 ryby. Tentokrát to stačí na delené 3. miesto. Ryby dobre reagujú na ružové nymfy, osie larvy, ale i menšie twistre. Úspešné sú však i rotačky a voblery, ktoré umožňujú prechytávať opačný breh, kam sa ryby postupne stiahli. Horšie správy prichádzajú z ostatných sektorov. Laco má zatiaľ dve nuly a nejakú nulu už chytil aj Rasťo a Juro, čo vôbec nie je dobré. Nechávam preto Maťa s Peťom a presúvam sa za Lacom do sektoru A. Tu sa loví oveľa menej rýb ako v B-čku. Laco nemal dobrý žreb a dostal sa na spodný úsek sektora, kde nebolo nasadených veľa rýb. Hoci v tréningu sme práve v tejto časti ulovili zopár rýb, Laco hovorí, že okrem pár rýb sa tam neulovila takmer nič. Skúšal loviť aj na rotačku a vobler, zábery mal však hlavne na gumy. Preto sa rozhodujeme, že bude ďalej loviť na gumy, keďže ryby už budú opatrnejšie a myslím, že aj Lacovi je táto technika bližšia. Konečne loví prvú rybu. Je vidieť, že sa upokojil a aj v posledných dvoch kolách boduje. V poslednom kole dokonca chytil 4 ryby a vyhráva ho. Škoda prvých dvoch núl. Podobne sú na tom aj Juro s Rasťom. Jediný Maťo ulovil vo všetkých kolách rybu. Po prvom dni sú na tom najlepšie Taliani, čo sa dalo predpokladať, pretože tento typ vody im sedí, podobné to bolo aj na MS u nich. Naopak technicky lepším družstvám takáto prudká voda nesedí. Podobne ako my sú na tom aj Česi, Rusi a Poliaci. Po prvom dni sú na čele Taliani, za nimi Chorváti a tretí Ukrajinci. My sme na deviatom mieste. Rozdiely od tretieho miesta po desiate sú minimálne. Som presvedčený, že ak podáme vyrovnaný výkon a poučíme sa z dnešného dňa, môžeme atakovať 3. - 5. miesto.

privlace

2. preteky - nedeľa
Ráno máme celkom priaznivý žreb. Všetci chalani idú do tých istých sektorov. Asistenti zostávajú na svojich miestach. Ja som sa rozhodol, že pôjdem hneď od začiatku k Lacovi. Maťa nechávam s Peťom Horňákom, s ktorým im to išlo včera dobre. Verím, že keď Laco chytí v prvom kole ryby, urobí dobrý výsledok. V prípade potreby ľahko prebehnem k Maťovi. Laco má lepší žreb ako včera. V prvom kole ide na trať ako siedmy. Začína na mieste, kde deň predtým ulovil rybu. Od začiatku dôveruje gumenným nástrahám a po chvíli má prvú rybu. Neskôr pridáva ešte jednu. Maťo vo vedľajšom sektore tiež boduje. Zisťujeme však, že ryba sa na rozdiel od včerajška loví v celom sektore. Večer totiž dosadili domáci nové ryby a tak sa ryby úspešne lovia aj na iných miestach ako včera, čo nám našu výhodu, že poznáme sektory zmenilo skôr na nevýhodu. Pozorujem aj českého reprezentanta Michala Tichého. V prvých dvoch kolách neulovil nič. Až v treťom kole prešiel na ťažšiu jigovú hlavičku s váhou cca 5 - 7 gramov, s ktorou by som sa nebál chytať ani zubáčov. Na predimenzovaný háčik nasadzuje bielu larvu. Loví spôsobom na krátku nymfu. Táto metóda mu prináša úspech. Prelovuje prúdnejšiu plytšiu vodu, ktorú pred ním ostatní pretekári podcenili.

Spolu s Mirom vyhľadávame Lacovi menej prechytané miesta, kde vidíme ryby. Takýto postup nám prináša výsledky a Laco boduje v každom kole. Keď ryby prestávajú brať, nasadzuje smáčky. Ležím na betónovom kvádri a vidím, ako mu z hlbokej jamy vybieha za nástrahou pstruh. Včera sa na tomto mieste neulovila žiadna ryba. Volám na Laca, aby smáčka pustil trochu nižšie a pstruh opäť vybieha. Vidím ho, ako opatrne zobral nástrahu do papule a kričím - „Máš ho tam!“. V tom momente už Laco pstruha zasekáva a zdoláva. Skvelú službu mi pritom poskytli okuliare od jedného z našich sponzorov firmy WileyX. Naviac majú aj nerozbitné sklá, takže odolajú aj volframovej hlavičke, keď prudko vystrelí z vody. Lacovi aj Maťovi sa darí vo všetkých kolách uloviť rybu. V duchu prerátavam výsledky. Na aké miesto to bude stačiť? Zlepšíme si svoje umiestnenie po prvom dni? Dostávam však správu, že v horných sektoroch C a D sa chalanom opäť nedarilo. Pridali niekoľko núl a s dobrým výsledkom sa môžeme rozlúčiť.

privlace

Záverečné hodnotenie
Končíme tento šampionát na 9. mieste. Výsledky sú veľmi tesné. Je vidieť, že svetová špička sa veľmi vyrovnáva a už sa nedá nikoho podceňovať. Hociktoré družstvo môže byť na stupňoch víťazov. Umiestnenie je pre nás sklamaním. Keď si predstavím, koľko úsilia a námahy nás stáli tohtoročné MS... Treba však povedať, že chalani sa snažili urobiť maximum. Úspech slávila stará škola a pretekári z krajín s podobnými vodami. Bodovali aj tvrdšie prúty (videl som dokonca aj teleskopy), hrubšie vlasce, rotačky č. 3. Technicky vyspelí pretekári nemali príliš veľké šance. Bolo vidieť, že takýto typ rieky sedí Talianom a Chorvátom, ktorí majú podobné podmienky u nich doma a majú natrénovaný lov na tomto type vôd. U nás by sme podobné podmienky ťažko hľadali. Treba sa z toho však poučiť a pripraviť sa do budúcna. O rok v Chorvátsku to môže byť podobné. Z našich jednotlivcov na slušnom 15. mieste skončil Martin Forbak, 20. bol Laco Mlynarovič, 35. Juraj Mrázik a 37. Rasťo Kuhajda. Pozitívne však vidím aj to, že tréner sa snaží do družstva zabudovávať nových pretekárov. Treba , aby sa čo najviac nádejných adeptov zúčastňovalo MS a tak získavali cenné skúsenosti. MS sú predsa len odlišné od ligových pretekov. Po organizačnej stránke neboli MS celkom dobre zvládnuté. Na obedy či večere sme čakali často aj niekoľko hodín. O raňajky bol doslova súboj s ostatnými výpravami a ďalšími hosťami z hotela. Porušenia pravidiel boli na dennom poriadku, všetko sa riešilo iba napomenutím( niektorí pretekári napr. lovili mimo sektorov v neutrálnom pásme). O to lepšie padli slová viacerých účastníkov, že dosiaľ najlepšie MS boli bezkonkurenčne tie u nás na Slovensku pred 2 rokmi.

privlace

Poďakovanie
Napriek zložitej ekonomickej situácii v spoločnosti sa nám podarilo nájsť skvelých sponzorov. Hlavným sponzorom bola firma Mikado ( Abramis Ltd.), ktorá nás vybavila oblečením, prútmi, podberákmi ... Tradičným sponzorom, ktorý nás zatiaľ nikdy neodmietol a vybavil nás skvelými nástrahami od Berkley a volframom je Peťo Bienek a firma Riverland. Výborné polarizačné okuliare nám poskytla firma WileyX. Vďaka patrí aj firmám Daiwa, John Crane, Akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Klubu prívlače a hlavne Rade SRZ, ktorá nás finančne podporila. Ďakujem aj všetkým členom tímu za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS. Vďaka aj vám všetkým, ktorí ste nám držali doma palce.

Výsledky družstvá

1. Taliansko155
2. Chorvátsko206,5
3. Bulharsko245
4. Ukrajina263
5. Česká rep.276
6. Poľsko285,5
7. Rusko296
8. Portugalsko297
9. Slovensko300
10. Lotyšsko304,5
11. Španielsko314
12. Andorra330,5
13. Maďarsko367

Výsledky jednotlivci
1. Ferro Andrea (Taliansko)
2. Duarte Nuno (Portugalsko)
3. Muin Giacomo (Taliansko)
15. Forbak Martin (Slovensko)
20. Mlynarovič Ladislav (Slovensko)
35. Mrázik Juraj (Slovensko)
37. Kuhajda Rastislav (Slovensko)

Jaroslav Sámela

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)