Zimná prívlač na malé smáčky

Články

Na výrobu rybárskych nástrah už boli použité skutočne pestré materiály, či už kov, drevo, guma. Ich výroba sa stále. O smáčkoch sa dosť často hovorí ako o nástrahe budúcnosti.

Názov týmto gumovým rybkám dali Česi a konkrétne sa mi zdá, že to bol prvoligový závodník Milan Rozsypal. Každopádne vo svete sa už používajú pekných pár rokov a to veľmi úspešne. Jedná sa o rybky, ktoré sa od klasických gumových nástrah ako sú napríklad twistre, banja, kopýtka odlišujú nielen materiálom, tvarom a tým následným pohybom nástrahy. Tieto smáčky musíme viesť iným spôsobom ako napríklad kopytá či twistre, pri ktorých sa dá do pohybu či už chvostík alebo kladivko na konci rippera. Smáček žiadny chvostík, ktorý by sa dal do pohybu už pri prvom otočený kľučkou navijaku, nemá. Smáčka dáme do pohybu pomalým priťahovaním a jemnou prácou špičkou prútu. Treba pri tom myslieť, že smáček nám vlastne napodobňuje plôdik, ktorý sa pohybuje krátkymi trhavými a pomalými pohybmi. Stačí sa pozrieť cez leto do vody na vyliahnutý plôdik ako sa správa, ako hľadá potravu, ako šantí vo vode a bude vám hneď jasné, ako máte nástrahu oživovať.

privlace

U gumených nástrah, ako sú twistre či ripperi sme zvyknutí používať jigový háčik s dlhším ramienkom, aby nám hrot háčika vychádzal najmenej v polovici nástrahy. U smáčkov by nám pri takomto nastražení nástraha nepracovala a preto používame menšie jiggy, kde háčik vychádza tesne za hlavou nástrahy a zbytku telíčka tak môžeme dať potrebný pohyb. Na malé 4 cm rybky nám stačí použiť 1-2 gramový jigový háčik. Skúsil som aj ťažšie, ale nástrahe som už nedokázal dať ten správny pohyb a záberov ubudlo.

privlace

Samozrejme musíme pri love na tieto drobné nástrahy mať aj adekvátne jemné náčinie. Nemalo by žiadny zmysel hádzať 1-gramovú nástrahu s ťažším prívlačovým prútom a 0,20 silonom. Nástrahu by sme dohodili 2 metre pred seba a ani by sme ju v prúte necítili. Ani by sme jej nemohli dať potrebný pohyb a oživiť ju tak, aby vydráždila dravca. Ale s jemným náčiním je to už rybačka o cite , skúsenosti a fantázií rybára. Pri tomto spôsobe lovu nám postačí malý, ale kvalitný navijak, mäkkší prút s gramážou do 5 gramov a silon si môže zvoliť každý, ako mu vyhovuje. Nad priemer 0,12 mm by som určite nešiel a hlavne teraz v zimnom období je aj to pomerne dosť. V zásade platí, že čím jemnejší vlasec, tým lepší máme kontakt s nástrahou a samozrejme aj dlhšie hody.

privlace

Na to, že smáček svojim telom, ale aj materiálom pripomína malú rybku takmer dokonale, prídete s takýmto jemným náčiním už pri jemnom zábere malého ostriežika, keď v prúte cítite, ako sa zmocnil nástrahy do tlamky a snaží sa ju prehltnúť. Vtedy stačí jemný zásek a ryba ma určite háčik zaseknutý v tlamke. Je to úplné perfektný pocit cítiť v ruke kontakt ryby s vašou nástrahou. To sa týka hlavne menších ostriežov, lebo zábery väčších rýb ako jalcov či šťúk bývajú zvyčajne prudké a ryba sa v podstate zasekne sama. Hlavne chytené šťuky mali skoro vždy nástrahu na kraji tlamy, takže nehrozilo ani predratie tenkého vlasca medzi ich zubami. Tieto malé rybky, hlavne čo sa týka firmy Lastia alebo Berkley sú z jemného ohybného materiálu a po mnohých záberoch rýb sa začnú trhať (no sú aj rybky s tvrdších materiálov, ale tie spomenieme nabudúce), no to sa dá vyriešiť, odrezaním potrhaného kúsku rybky a háčik posunúť ďalej. To je však spolu s vyššou cenou oproti twistrom či ripperom jediná nevýhoda.

privlace

Kde a čo na ne loviť cez zimu?
Cez zimu tieto rybky využijeme hlavne na riekach, ktoré ešte nezamrzli a ak poznáme daný úsek rieky, snažíme sa nájsť hlbšie úseky s pomaly tečúcou vodou, kde sa ryby v studenej vode zdržujú a pokúsiť sa ich vydráždiť jemnou prácou s nástrahou. Najvďačnejšou rybou aj cez zimu je určite ostriež. Ak nájdete ich hejno, tak si skutočne skvele zachytáte, no veľmi dobré úspechy som zaznamenal s touto rybkou aj u jalca hlavatého, či niekoľkých šťúk. Tento rok sa chystám ich poskúšať na pstruhových vodách. Samozrejme na tieto rybky môžeme loviť aj cez leto či na jeseň, no určite sú najúčinnejšie v čase liahnutia poteru, pretože dokonale imitujú tento plôdik. Teraz som písal hlavne o malých „smáčkoch“ do 4 cm a zimných mesiacoch, pretože aj vtedy si môže rybár dobre zachytať a vychutnať si aj neopakovateľné čaro zimnej rybačky. Rybárske technológie idú stále dopredu a dovolím si tvrdiť, že tieto nástrahy budú určite hitom v nasledujúcich dvoch rokoch a budú sa len zdokonaľovať.

Miroslav Mikáč (Murphy)

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)