Lov sumcov - zaujímavosti, úkryty ...

Články

Tento krátky príspevok môžete brať ako voľné pokračovanie na predchádzajúci článok o love sumcov (1. časť). V ňom som spomínal miesta výskytu tejto ryby. Jedna vec je však o tejto veci teoretizovať a domnievať sa, čo asi sumcom môže najviac vyhovovať a druhá vec je vidieť to na vlastné oči. Nám sa tento rok vďaka vypustenej vode takáto možnosť naskytla a preto som sa rozhodol podeliť sa aj s Vami o tieto celkom zaujímavé fotky. Tento článok nebude o love, ale hlavne o prostredí, v ktorom sa táto ryba u nás vyskytuje. Keďže bolo počas vypustenej vody zakázané chytať ryby, motali sme sa okolo a mali čas aj na takéto pozorovania.

Rieka u nás neoplýva dostatkom prirodzených úkrytov pre sumcov. Dno je prevažne jednotvárne (rovné), bez výraznejších terénnych nerovností. Na dne je štrk a hĺbka sa pohybuje zväčša medzi 3 - 4 metrami a sumce sa vyskytujú po celom našom úseku. Táto skutočnosť nám je známa už veľa rokov, no napriek tomu sú aj u nás miesta, ktoré sú predsa len o "čosi lepšie". Nájsť takéto miesto môže byť záležitosťou náhody, niekoľkých rokov prechodených okolo vody, prípadne sa to nemusí ani nikdy podariť. Ďaľšou možnosťou ako sa dozvedieť o dobrom sumcovom fleku je, že Vám úspešné miesto niekto vykecá. Okrem tých klasických (piliere, sútoky dvoch riek, hlboké ryhy v dne atď.), ktoré sú vidieť za normálneho stavu vody, sú miesta, kde len tušíte, ako to tam asi môže vyzerať, ale rybám sa tam páči. My sme teraz mali jedinečnú možnosť sa o niečom takomto presvedčiť. Keď voda klesla, boli sme rozhodnutí ísť sa pozrieť na naše úspešné miesta, aby sme sa presvedčili, ako to tam naozaj vyzerá.

privlace
Takéto ryby som tu chytil :o)

Toto miesto bolo prvé, ktoré nás zaujímalo. Vedeli sme, že dno je tu rovné so štrkom, na ktorom sme pri vláčení vyťahovali z vody množstvo škeblí. No v jednom bode bolo na dne niečo, kde sa trhalo, ale zároveň tu prichádzala už po niekoľko rokov väčšina záberov od sumcov. Nevedeli sme, či tam je utopený strom alebo niečo iné, každopádne sumcom sa tam páčilo. Po klesnutí vody sa ukázalo, že sú tam dva veľké balvany - jeden väčší a jeden menší asi 2 metre po prúde pod ním. Ten, na ktorom sedím, sa nachádza za normálneho stavu vody v hĺbke asi 3,5 m, čo je jasne vidieť aj za mnou na zregulovanom brehu, ktorý je teraz celý obnažený. Celý balvan bol husto posiaty malými škeblami. Po nahodení nástrahy z brehu do tohto miesta to znamenalo vždy jej istú stratu. Ak sa nástraha zachytila za balvan, po potiahnutí šnúry sa táto hneď prerezala o ostré škeble, ktoré na ňom boli. Tie malé škeble sú to najhoršie pre dnešné šnúry, čo môže byť. Vysoká nosnosť, údajná oteruvzdornosť sú chabou prekážkou pred stratou nástrahy. Šnúra sa o škeblu prereže, akoby to bola žiletka. Keďže tu pomerne často chytáme, išli sme sem ako na hotové. Tušenie, že okolo kameňa bude množstvo nástrah sa naplnilo do bodky :o) Svoje odtrhnuté nástrahy som si zberal ako jahody. Niekoľko Rapál a množstvo plandaviek bude opäť už v budúcej sezóne dráždiť sumcov. Mnohým z týchto "znovuzrodených" nástrah stačilo povymieňať len krúžky a trojháčiky, tie najčerstvejšie utrhnuté Rapaly som nechal bez výmeny. Zaujímavé bolo, že nové trojháčiky (čierne, tuším sú to VMC), ktoré používa Rapala majú veľmi dobrú odolnosť voči korózii. Na plandávkach odtrhnutých zhruba v rovnakom období s klasickými hnedými trojháčikmi boli tieto už značne hrdzavé. Rapaly, ktoré som však utrhol približne pred mesiacom, som nechal tak, vymieňal som až krúžky na vobleroch utrhnutých zhruba ešte o mesiac skôr. Háčiky boli v pohode. Tieto nástrahy sú aj po mesačnom, resp. dvojmesačnom pobyte vo vode bez problémov použiteľné. Horšie to bolo s niektorými plandavkami. Pamätal som si, že niektoré boli v mojich krabičkách aj pred 2 rokmi. Tu už boli krúžky s háčikmi rozsypané úplne na prach, no hrubý plech bol v poriadku. Až na tých najstarších sa začínalo odlupovať pochrómovanie.

privlace

Na tejto fotke je vidieť plandavku, ktorá už má úplne odhrdzavený krúžok s trojháčikom. Problémom pri hľadaní nástrah bol jemný nános, ktorý na nich bol a vďaka nemu nástrahy dokonale splývali s ostatným štrkom okolo (všetko bolo rovnaké šedo - hnedé). Taktiež je na tejto fotke jasne vidieť množstvo malých škeblí, ktorými je u nás posiate celé dno.

privlace

Tu je ďaľšie z výborných miest. Takéto nerovnosti na dne sumcom plne postačujú a ryby sa tu zdržiavajú počas celej sezóny.

Vráťme sa však späť ku samotným sumcom. Pri najnižšom stave vody jej ostalo asi len 70 cm. V takto plytkej vode bolo možné pozorovať ryby a priblížiť sa k nim. Zaujímavé bolo, že sumec bol ako pštros - ak má schovanú hlavu, myslel si, že ho nie je vidieť a vôbec neutekal. Ostatné ryby sa mimoriadne plašili a počas celého brodenia sme okrem sumcov a úhorov žiadnu inú rybu nevideli. Jedine k týmto dvom druhom sa dalo bez problémov priblížiť, stáť pri nich a potom odísť bez toho, aby sa ryby vyplašili. Pritom z brehu bolo vidieť, že vo vode sú aj jalce a iné druhy bielych rýb, tie však pri našom brodení úplne zmizli. Ryby vďaka vode, ktorá bola mimoriadne čistá a neposkytovala im žiadnu ochranu, sa stiahli do tých najhlbších jám, príp. hľadali úkryt a strechu nad hlavou, kde sa len dalo. Keďže prirodzených úkrytov nie je u nás veľa, zistili sme, že prevládajúce umelé (smetné kontajnery, autá, káble, pneumatiky ...) sumcom plne vyhovujú. V každom takomto úkryte bol zalezený sumec, niekde aj viacerí.

privlace

Tohto tu vytiahol Jaro pri vynášaní utopeného bicykla na breh, na ktorom bola na ráme zavesené brašnička. Na brašničke bol rozopnutý zips a sumček bol strčený vo vnútri. Až na brehu Jaro zistil, že v brašničke niečo skáče a tak sumec putoval späť do vody, no musel si už hľadať nový domov (Jaro ho pripravil o strechu nad hlavou :o) Pikoškou bol aj ďaľší rafinovaný úkryt - v deravej tehle boli v dierkach nastrkaný malí sumci z tohtoročného výteru. Trčali tam ako štopeľ na fľaši. Pri zdvihnutí lešenárskej trubky, ktorá tam ostala asi ešte po stavbároch stavajúcich elektráreň z nej vypadol sumček.

privlace

Malí sumci si dokážu nájsť naozaj neskutočné úkryty, no tí väčší už u nás toľko príležitostí nemajú. A tak im príde vhod aj klbko utopených káblov. Šípky ukazujú na 2 sumcov. Je to fotené z ponad hladiny v hĺbke asi 70 cm a tak kvalita fotky už nie je príliš dobrá. Okrem toho som rozvíril usadené sedimenty z dna čižmami, keď som sa k nim blížil. Spodná šípka ukazuje na pravobok sumca cca 70 - 80 cm dlhého, medzi jeho prsnú a brušnú plutvu. Horná šípka ukazuje na ľavú stranu chvosta druhého sumca. Táto ryba bola menšia, dlhá cca 50 cm. Bol som tu trikrát v priebehu mesiaca a vždy, keď som sa prišiel pozrieť na toto miesto, tieto dve ryby tam stáli. Sumec ostáva verný svojmu úkrytu až do doby, pokiaľ mu neostane príliš tesný. Opäť je vidieť v strede fotky na kábli aj všadeprítomné škeble.

privlace

Na tejto fotke sú vidieť ďaľšie káble a opäť v nich cca 80 cm dlhý sumec. Sumec je otočený hlavou doprava a šípka ukazuje na ľavú stranu jeho hlavy, tesne nad jeho ľavou prsnou plutvou.

privlace
Pod nohami mám asi takéhoto sumca.

Na ďalších fotkách je jasne vidieť, ako blízko je možné sa priblížiť k divému sumcovi pokiaľ sa necíti ohrozený a správate sa vo vode kľudne. Hĺbka vody bola asi po brucho (cca 120 cm). V týchto miestach bolo naplavené po povodniach množstvo konárov a v nich strčená ryba. Tento si už hlavu evidentne nepotreboval schovávať. Pod nohami mám asi takéhoto sumca. Neveríte? Tu je.

privlace
Kliknite na fotku pre detail

Je otočený hlavou ku fotoaparátu s fúzmi natiahnutými pred seba. Šípka ukazuje na jeho ľavú stranu hlavy (môj prst na jeho pravú :o). Po kliknutí na obrázok by sa mal zväčšiť a na ňom by to mohlo byť vidieť zreteľnejšie (dúfam, že to bude fungovať).

privlace

Tu už pózoval v celej kráse, treba však brať do úvahy výšku vodného stĺpca, cez ktorý to bolo fotené (bez polarizačného filtra). Vďaka nemu tá fotka nie je príliš kvalitná, napriek všetkému je však možné sumca zreteľne vidieť.

privlace

Aj keď sa môže zdať po prečítaní tohto článku, že nevieme u nás, čo so sumcami, nie je ich až tak strašne veľa. Potešiteľné však bolo, že sme nachádzali množstvo malých sumčekov rôznych ročníkov (10 - 50 cm rybky), čo zabezpečuje dobré vyhliadky na lov tejto krásnej ryby aj do budúcnosti. Voda už je opäť napustená, sumce sa trošku oneskorene zazimovávajú na svojich starých miestach v hĺbke. Až nabudúci rok sa však naplno a jasne ukáže, čo toto vypustenie vody spravilo s našimi sumcami a koľko ich pri vypúšťaní odišlo dole vodou. Dúfam, že čo najmenej a budúcoročná sezóna nebude omnoho horšia, ako táto.

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)