Lov sumcov na prívlač - 3.časť

Články

Miesta, kde najčastejšie chytávam sumcov, neoplývajú dostatkom prirodzených úkrytov. Je to zregulovaný úsek rieky s pomerne rovným a jednotvárnym dnom, bez výraznejšej zmeny hĺbky. Tá tu dosahuje priemerne 3 - 4 metre. Na niektorých miestach však na krátkom úseku výraznejšie klesá a práve na tieto miesta sa zameriavam. Takéto miesta sa dajú pri vláčení pomerne dobre nájsť aj bez echolotu s twistrovou hlavičkou. S rovnako ťažkou hlavičkou pri love na rôzne hlbokých miestach ľahko zistíte, ktoré miesto je hlbšie, prípadne či je dno bahnité alebo je na ňom štrk. Takýto prieskum na neznámej vode síce môže stáť niekoľko utrhnutých twistrov, ale na druhej strane máte šancu, že aj pri skúmaní vody niečo chytíte. Pri love s potápivými nástrahami (plandavka, guma, potápivý vobler) ich nahadzujem trochu proti prúdu, vďaka čomu rýchlejšie klesnú na dno. Takisto, keď ich začínam priťahovať, sa nástraha ťahaná dolu prúdom udrží ľahšie pri dne (ale sa aj ľahšie o niečo zachytí), ako pri ťahaní proti prúdu, kedy sa do nástrahy a do šnúry zapiera prúd a nadnáša ju ku hladine. Vtedy je potrebné sa pohrať s hmotnosťou twistrovej hlavičky alebo nasadením väčšieho a ťažšieho voblera, aby sme ťahali nástrahu neustále v kontakte s dnom. Takáto sumcová prívlač stojí veľa utrhnutých nástrah.

privlace

Brzdu na navijaku nastavujem tak, aby pri maximálnom zaťažení prekĺzla. Bojová brzda je pri tomto nastavovaní v strede. Pri samotnom love dávam ešte "bojovku" doprava, čím mám prakticky brzdu úplne zatiahnutú. Robím to kvôli jednej veci. Pri dlhých hodoch prichádza záber od sumca často v diaľke. Klasický zásek na tak veľkú vzdialenosť nemusí byť vždy dostatočne účinný, nakoľko šnúra v prúde nikdy nie je v priamej línii. Čím dlhší hod, tým viac sa prúd vody prejaví na šnúre v podobe oblúku. Sekať "oblúk" a ešte s brzdou, ktorá pri ľahšom odpore prekĺzne, nie vždy skončí úspešným zaseknutím úlovku a ryba sa môže po krátkej dobe vypnúť. Prút držím vodorovne pred sebou s mierne pridvihnutou špičkou tak, aby stále zvieral so šnúrou aspoň minimálny uhol. Na šnúre, ktorá sa nenaťahuje, stačí aj takýto malý uhol na bezpečné rozpoznanie záberu a zásek pri takomto držaní prútu je omnoho účinnejší, ako keď niekto drží prút kolmo na šnúru sklonený špičkou dolu. Sumec je ryba, ktorá nezaberá a nechytá sa každý deň, preto sa musíme naučiť z minima záberov vyťažiť maximum.

privlace

Záber sa prejaví rôzne. Od jemného pošklbávania pri love s twistrom, cez zábery, kedy máte dojem, že vám nástrahu niekto priľahol, až po prudké údery. Po záseku dávam okamžite bojovku do strednej polohy, čím sa povolí brzda a je pripravená na zdolávanie. Toto sa dá realizovať len s navijakmi od Shimana s bojovými brzdami, no nemyslím si, že je to podmienkou k úspešnému lovu sumcov.

privlace

Ak je na prúte sumec, prejaví sa to okamžite kopancami a šklbaním na prúte. Sumec má tak typický spôsob boja, že každý, kto ich už pár chytil, vie po pár sekundách rozpoznať, s kým má tu česť. V priebehu zdolávania by ste sa mali snažiť čo najskôr získať aktivitu na svoju stranu. Nie vždy je to však jednoduché, najmä pri väčších exemplároch si ryba zo začiatku robí, čo chce. V rieke sa po záseku drží v hĺbke pri dne, prípadne začína unikať, najčastejšie dole prúdom. Ak sa sumec rozbehne dole prúdom, pomáha mu v úniku nielen jeho hmotnosť, ale aj silný prúd. Nie vždy sa podarí takúto rybu dobrzdiť a otočiť. Medzi veci, ktoré komplikujú zdolávanie však nepatrí len prúd a hmotnosť ryby, ale hlavne množstvo podvodných prekážok. Napnutá šnúra sa ľahko môže predrať o potopený strom alebo balvan na dne. Pri vláčení v takýchto miestach však tieto prekážky pod vodou ľahko odhalíte. Pri zdolávaní nesmiete potom rybu do takýchto miest v žiadnom prípade pustiť a musíte sa snažiť ju pred nimi otočiť. V miestach bez prekážok nie je treba sa až tak obávať dlhých únikov, no na druhej strane, priťahovať k sebe rybu späť, ktorá môže vážiť niekoľko desiatok kilogramov a vôbec nespolupracuje, tiež nie je slasť. Zdolávaná ryba by nemala dostať ani centimeter šnúry zadarmo. Tu oceníte kvalitný prút, ktorý by mal tlmiť hlavne všetky údery sumcovho chvosta do šnúry. Práve kvôli týmto úderom sa príliš na lov sumcov nehodia prúty z vysokomodulovaného uhlíku, ktoré bývajú príliš krehké a ľahko sa môžu zlomiť. Úniky má zase na starosti brzda navijaku. Pri zdĺhavom zdolávaní sa ľahko môže stať, že vám dôjdu sily skôr, ako rybe. Je potrebné snažiť sa rybu čo najskôr dostať z najsilnejšieho prúdu. Prvou známkou únavy a že sumcovi dochádzajú sily je jeho odlepenie od dna. Úniky už nie sú také dlhé a začínajú sa dať pomerne dobre kontrolovať. Aj tak zvyčajne trvá ešte nejaký čas, kým sa Vám podarí rybu pritiahnuť až ku hladine. Pohľad na šnúru zarezávajúcu sa kolmo do vody a za ňou takmer dva metre tvoriace sa víry od sumcovho chvosta patria k nezabudnuteľným zážitkom. Po tomto divadle sa zvyčajne ryba prvýkrát zavlní aj na hladine.

privlace

Zďaleka však ešte nie je po boji, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ľahko sa o tom môžete presvedčiť, ak sa sumca zľahka dotknete. Okamžite nasleduje únik do hĺbky, dĺžka ktorého závisí od veľkosti sumca. V tejto chvíli ešte nie dobré pokúšať sa sumca na prvýkrát vyloviť. Lepšie je sa ho len zľahka dotknúť, prípadne ho capnúť po hlave (ak sa vám ho podarí otočiť hlavou ku brehu). Treba byť vždy pripravený na jeho okamžitý útek s dobre nastavenou brzdou. Na začiatku ani nie je nutné snažiť sa klepať sumca hneď po hlave, pretože otáčať veľkého sumca hlavou ku brehu môže byť v tejto chvíli riskantné. Sumec reaguje rovnako na dotyk po hlave, ako aj po ktorejkoľvek inej časti jeho tela. Na prvýkrát ho stačí aj štipnúť prstami do chrbta alebo chvosta. Ak už sumec prestane na dotyky reagovať, nastáva čas na jeho vylovenie. Už počas zdolávania je treba si vyhliadnuť miesto vhodné na vylovenie sumca. Pri vylovovaní sa netreba unáhliť a zbytočne zmätkovať. Ak sa sumec nevypol do tejto fázy zdolávania, zvyčajne je háčik zaseknutý niekde v mäkkých častiach papule a dobre drží. Preto by bolo mrzuté, prísť o neho na záver zbrklými reakciami a pretrhnutím šnúry napnutej do krajnosti, ktorá je naviac už vytiahnutá väčšinou len na dĺžku prútu.

privlace

Sumcov vylovujem vždy rukou. Najistejšie je vylovenie ryby uchopením za dolnú čelusť, tzv. sumcovým chmatom. Ten, kto to ešte nepraktizoval, mal by sa ho najskôr naučiť "nasucho" na už zdolanom sumcovi na brehu. Ak ste začiatočník, je lepšie vytiahnuť rybu z vody uchopením za žiabrový oblúk. Takisto, ak je zdolávaný sumec chytený na vobler, kde jeden z trojháčikov je voľný, je lepšie chytiť sumca za žiabrový oblúk, aby sa pri náhlom obrate ryby pri brehu predišlo zbytočnému poraneniu ruky o voľný trojháčik.

privlace

Keď je sumec v poriadku na brehu, nastáva čas na obdivovanie úlovku. Ak však zdolávanie neskončilo úspešne a rybe sa podarilo uniknúť, je potrebné sa zamyslieť nad tým, kde došlo ku chybe. Nikto nie je neomylný a tak aj tým najlepším sa stane, že sa im ryba vypne alebo dôjde k pretrhnutiu šnúry. Je potrebné sa do budúcnosti z týchto chýb poučiť, aby ste pri zdolávaní mali vždy navrch vy. Na záver by som rád apeloval na všetkých, ktorí podľahli tomuto atraktívnemu spôsobu lovu. Popularizácia lovu sumcov v posledných rokoch, zlepšovanie náčinia a techniky lovu sa prejavuje zvýšeným tlakom na vodách a pribúda rybárov zameriavajúcich sa na ich lov. Práve svojim uvedomelým prístupom k tomuto nádhernému dravcovi môžu samotní rybári rozhodnúť o jeho budúcnosti tak, aby jeho ulovenie prinášalo radosť aj ďalším generáciám rybárov. Správnym rozhodnutím o ponechaní si uloveného sumca hlavne tí úspešnejší rybári, ktorí dosahujú jeho úlovky pravidelne, prispejú k zachovaniu ich početných stavov v našich vodách. Na mnohých revíroch sa zvýšený tlak zo strany rybárov prejavuje ignorovaním umelých nástrah sumcami a sumec takisto ako aj ostatné dravé ryby je schopný sa rýchlo naučiť, z čoho mu hrozí nebezpečenstvo. Klesá priemerná veľkosť úlovkov a nástrahu atakujú len mladšie ročníky sumcov. Ryby pustené po ulovení späť do vody sú opatrnejšie a k ich ďalšiemu uloveniu často prispeje len prikalená voda alebo zlepšujúca sa technika vedenia umelých nástrah, čo v konečnom dôsledku môže len prispieť k ďalšiemu rozvoju prívlače.

Lov sumcov je vášňou a drogou zároveň. Prívlač na malých pstruhových potokoch je umením, bolene lákajú svojími útokmi po umelých nástrahách na hladine, šťuky a dúhaci zase pri zdolávaní skáču, zubáč sa ľahko vypína. Sumec nemá žiadnu takúto extrémnu príťažlivosť, no jeho lov bude určite ešte dlho lákať mnohých rybárov k vode a zabezpečí množstvo prebdených nocí s túžbou zažiť opäť ten pocit, keď pri západe slnka beháte s roztrasenými prstami po hladkom tele tohto vládcu hlbín.

privlace

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)