Rieky Ukrajiny v Karpatoch sú krásne - s minimom zásahov človeka, bez regulácie, dno prevažne štrkové, príp. s veľkými bridlicovými blokmi v niektorých z nich. Nikde ani živáčka. Doslova rozprávka priamo za našimi dverami. Sú oblasti, kde sa dá nájsť úsek rieky, kde za celý deň pri pomalom prechytávaní rieky nenarazíte na známky civilizácie. Myslím, že na Ukrajine nefunguje nejaké nasádzanie rýb tak, ako ho poznáme u nás a rieky s jazerami sú ponechané prirodzenému vývoju. Vo vode by vás teda nemal prekvapiť druh ryby, ktorý tam nemá čo robiť, ako napr. duhák. Vzhľadom na dobrú "čitateľnosť" týchto podhorských riek bol lov pomerne jednoduchý. Hody za kameň, tíšinka, hlbší prúd pri dne a podobné čítankové miesta to väčšinou vždy istili, podobne ako aj u nás. Pri samotnom love som s nástrahami vzhľadom na pstruhový charakter riek a predpokladanú osádku rýb nerobil žiadne špekulácie. Rotačky č. 0 - 2 v striebornej farbe, v striebornej s červenými bodkami a "lienka" (Aglia TW), v hlbších prúdoch rotačky typu Mepps XD a Martin - to sú nástrahy, na ktoré pokiaľ je niečo vo vode, musí ryba aspoň reagovať a ukázať sa. A ona sa aj ukázala. K tomu ešte pár väčších olovených bročkov na zaťaženie rotačky v hlbších úsekoch a mohlo sa vyraziť. Najčastejšie lovenou rybou bol v týchto riekach pstruh potočný. Nech to však nezvádza k tomu, že rýb tam je toľko, že sa dá po ich chrbátoch prejsť na druhú stranu rieky. Sú úseky, ktoré rybám nie príliš vyhovujú a nebol problém chytiť aj "nulu". Stále treba mať na zreteli, že sú to prírodné vody bez zásahu ľudí. Je treba trafiť tú správnu rieku, ale v každej kde som chytal, aspoň niečo do toho šklblo :o). V nižších úsekoch, keď sa rieky dostanú do nížin, sa rozlievajú do širokých riečišť s mnohými korytami. Uplatnenie nájdu aj broďáky.
Rád by som sa ešte zmienil o niektorých zaujímavých veciach súvisiacich nielen so samotným lovom na Ukrajine. Ukrajinské a ruské rybárske časopisy sú na vysokej úrovni, zase je však z nich cítiť obrovské rozdiely medzi obyvateľmi Ukrajiny. Pri vode sa väčšinou stretnete s rybármi vlastniacimi náčinie, ktoré by ste nechceli ani zadarmo. Mnoho rybárov chytá na biče (5 - 6 metrov dlhý bambus) drobnú bielu rybu a na strane druhej sú rybárske časopisy plné reklám na Daiwy, G-Loomisy, Sagee, Sabaneevy a iné zvučné značky. Rusko a Ukrajina sú určite dobré trhy a odbyt si aj tu nájdu tieto luxusné veci. Toto som si všimol už viackrát na rybách, kde som mal možnosť loviť s Rusmi - ich výbava vždy patrila medzi špičku. Takisto ruská prívlač patrí medzi najlepšie na svete.
Počas môjho pôsobenia na Ukrajine sme mali s Ukrajinou vízovú povinnosť, tzn. že bez platných víz ste sa na Ukrajinu nedostali. Viem však, že minulý rok počas letných mesiacov (leto 2005) bola pre občanov Slovenska zrušená vízová povinnosť na Ukrajinu. Ako to je teraz neviem, vždy však pred každou cestou je dôležité na túto skutočnosť myslieť a zistiť si aktuálny stav s vízovou povinnosťou na ukrajinskej ambasáde v Bratislave www.ukrembassy.sk alebo na konzulárnom zastupiteľstve v Prešove. S vízami býval vždy dosť veľký problém, ako ich získať. Vydajú ich len na základe pozvania (nie 100% istota) od niekoho z Ukrajiny alebo ako pracovné víza (zase v podstate pozvanie od nejakej ukrajinskej firmy, bola to však 100% istota a boli o niečo lacnejšie). Existovala možnosť aj klasických turistických víz, tie som však nikdy nevyužíval, ale viem od ľudí z fronty na ambasáde, že nie vždy ich pridelili. Víza prideľovali jedno- alebo dvojrazové (na 1 alebo 2 vstupy) a ich platnosť bola 3 mesiace od vydania (6 mesiacov v prípade doloženia dokladu, že nie ste HIV pozitívny, toto potvrdenie však opäť zvyšuje cenu samotných víz). Cena víz sa pohybovala podľa kurzu dolára okolo 1.200 - 1.500,- Sk (2-razové s platnosťou 3 mesiace). Situácia s vízami sa asi vyrieši až vstupom Ukrajiny do EÚ :o) Potom to už bude v pohode, len to nebude taká divočina a stratí to to svoje čaro, napätie na ambasáde a všetky tie papierovačky a vybavovačky.
Cestovať na Ukrajinu je možné viacerými spôsobmi. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a je preto potrebné si zvážiť, v akých oblastiach sa chcete pohybovať (vzdialenosť od Slovenska, prípadné presuny po Ukrajine), dobu pobytu na Ukrajine, či ste jazykovo zdatný a ostatné faktory. Myslím, že ideálna kombinácia je presun zo Slovenska na Ukrajinu vlakom alebo autobusom (klasické medzinárodné linky, nie je ich však veľa) a po Ukrajine sa pohybovať miestnymi linkami (vysvetlím neskôr). Priame vlakové spojenie existuje a premáva rýchlik Bratislava - Kyjev, kde bolo možné sa bez prestupovania dostať z Trenčína až na Ukrajinu. Zdržanie na hraniciach bolo v tomto prípade len 2 hodiny, aj to len vďaka výmene podvozkov na vagónoch na širší rozchod koľajníc. Ak máte možnosť požičať si na Ukrajine auto, je to obrovská výhoda. Väčšina smrteľníkov však takúto možnosť nemá, je však výhodné pohybovať sa po Ukrajine v aute s ukrajinskou ŠPZ kvôli kontrolám od polície. Tá prednostne zastavuje autá zo západnej Európy a hľadajú milión dôvodov, ako Vám nejakú tú pokutu napariť. V tomto prípade je treba sa obrniť trpezlivosťou, mať prichystané doláre a platiť a platiť a platiť a .... To je nevýhoda a preto v aute s ukrajinskou ŠPZ splyniete s davom. Sám si však neviem dobre predstaviť, ako by som sa dostal na Ukrajine k autu s ukrajinskou ŠPZ, keby som tam nemal také možnosti, aké som mal (jeden spôsob ma napadol, ale ten tu nemôžem písať - ale mali by ste nejakú peknú 25-ročnú Ladičku alebo UAZ-a :o) Vlastné auto znamená prejazd na Ukrajinu cez hraničný prechod Vyšné Nemecké - Užhorod alebo Ubľa - Velykyj Bereznyj, toto je však len pre veľmi otrlé povahy. Môj rekord pri ceste autom bolo 4 - hodinové čakanie na hraniciach (to bolo to najkratšie, čo som zažil na hraniciach SK - UA pri ceste autom), no keď sa "zadarí", nie je problém trafiť aj 8 - hodinovú šichtu. Keď si predstavíte, že toto je bežná čakacia doba a pred vami je len 5 áut, tak je to na zúfanie. Nič však nepomôže na skrátenie tohto času, len trpezlivosť, mať všetky doklady v poriadku (čo mať nikdy nebudete - niečo si na vás určite vždy nájdu), príp. kontakty s ukrajinskými "mafiánmi", alebo nejaký dolár navyše a čakať a čakať a čakať a .... Aby som to však nevykreslil len tak pesimisticky, z počutia od známych som počul, že raz sa im zadarilo prejsť cez hranice za 60 min., čo však znie ako sci - fi. Riešili sme to už aj tak, že sme potom chodili cez Dukliansky priesmyk do Poľska a z Poľska na Ukrajinu. Poliaci nemali s Ukrajinou vízovú povinnosť a tak tam tie čakacie doby neboli tak dlhé (ale 2 hodinky bežný čas aj tam, no proti ôsmym hodinám určite pohodička). Ukrajinskí colníci sú nepredvídateľní, takže s týmto sa musí každý vysporiadať a rozhodnúť sám. Vlastné auto je nevýhodné pri presunoch po Ukrajine aj vzhľadom na veľmi zlý stav ich ciest.
Minulý rok som zachytil, že otvorili medzi dedinami Veľké Slemence - Malé Slemence hraničný prechod pre peších a cyklistov. Takže aj toto bude asi možnosť, ako sa dostať bez čakania na ukrajinskú stranu. Odviezť sa do Veľkých Kapušian, resp. Veľkých Slemencov autobusom, pešo cez hranice a hneď potom miestnymi linkami po Ukrajine. Tu už sa ponúka niekoľko možností prepravy a to vlakom (lacné, presné, v Karpatoch však strašne pomalé, 2. - 4. trieda, pri presunoch na veľké vzdialenosti je možné, že už nekúpite lístok, je dobré si ho zabezpečiť vopred, najmä ak sa odniekiaľ vraciate - je možné si nedobrovoľne kvôli tomu predĺžiť pobyt, ináč super zážitok :o), autobusom (lacné, s presnosťou horšie, málokde sú nejaké rozpisy o odchodoch autobusov - miestny to však vedia vždy, takže pohoda, nejazdia príliš často, ináč super zážitok :o), maršrutkami (tak toto je bomba, kto navštívy Ukrajinu alebo Rusko by si tento spôsob dopravy rozhodne nemal nechať ujsť, zastaví kde chcete vystúpiť, nastúpite kde chcete, stačí len zamávať rukou na maršrutku, ktorá ide práve okolo vás, sú to vlastne dodávky/mikrobusy pre prepravu osôb, kde však Ukrajinci dali raz toľko sedadiel, ako bolo pôvodne navrhnuté, maršrutky jazdia všade, ale len keď je dosť pasažierov. Takže niekedy do nej nastúpite a čakáte, kým nepristúpi niekto ďaľší, aby sa to rozbehlo. V tomto čase dokáže zvlásť nasr.., keď okolo vás prejde ďalšia, ktorá síce je plná na prasknutie, ale ide. Krásny systém a spôsob dopravy - rozhodne odporúčam. Trošku drahšie ako predchádzajúce dva spôsoby, pre nás ale nie, výhodou je rýchlosť, frekvencia spojov a ten zážitok :o))) alebo klasickým taxíkom (pri kratších vzdialenostiach sa dá využiť bezproblémov aj tento spôsob, cena sa väčšinou dá zjednať na nižšiu, ako je prvá ponuka, sú pomerne lacné, u taxikárov sa dajú vymeniť aj doláre). Cena benzínu sa na Ukrajine pohybuje cca 1/3 - 1/2 z našej ceny za liter.
Ešte pár dôležitých informácií k ceste na Ukrajinu. Ukrajinskou menou je hrivna (1 UAH = 100 kopejok = cca 5,50 - 7,- Sk pred 2 rokmi). Hrivny nie je možné si zadovážiť na Slovensku, nedrží ich ani Národná banka slovenská, takže je treba si zobrať so sebou americké doláre, ktoré vymeníte hocikde na Ukrajine, dokonca Vám ich zoberú aj v niektorých obchodoch. Doláre je lepšie mať radšej v bankovkách s nižšou nominálnou hodnotou. Doláre zoberú vždy, s eurami môžu byť niekedy problémy. Ceny potravín sú na Ukrajine cca 2/3 - 3/4 z našich cien, vo väčších mestách nie je problém kúpiť čokoľvek, v menších niekedy je problém aj so základnými potravinami (v poslednej dobe sa ale situácia pomaly zlepšovala). Vodu pite len kupovanú, balenú (2 l = cca 8,- Sk). Vždy je dobré mať so sebou fľašu vodky (cca 20 - 80,- Sk) a cigarety (cca 12 - 35,- Sk krabička), ktoré pri získavaní informácii najmä na vidieku najlepšie rozviažu jazyk. Ak sa niekde ubytujete, zistite si, či tam tečie aj teplá voda, tá totiž v niektorých menších a lacnejších hoteloch tečie len ráno (skoro nikdy) a večer (niekedy :o). Dobré informácie o pohybe po Ukrajine môžete získať aj na niektorých českých outdoorových internetových stránkach. Po zadaní kľúčoveho slova "cestopisy Ukrajina" do českého seznamu.cz vám určite niečo nájde a Češi sú všade a všade boli, takže ich informácie vám môžu tiež prísť niekedy vhod. V Karpatoch je najmä august pomerne daždivý mesiac, takže treba na to myslieť pri plánovaní termínu a nezabudnúť pribaliť ku broďákom aj nepremokavú bundu. Po prudkých letných búrkach je to ako u nás na podhorských riekach - v priebehu pol hodiny sa môže voda tak zakaliť, že je nechytateľná. Tak, ako rýchlo sa zakalí, sa však zvykne aj vyčistiť. Ukrajinčina je veľmi podobná ruštine, takže koho zasiahla táto éra ešte v škole a ovláda azbuku, by nemal mať problém. Ten môže mať mladšia generácia, pretože s angličtinou a nemčinou tam (na vidieku a v Karpatoch) veľké zázraky nenarobíte. Prehnané obavy z kriminality sú úplne bezpredmetné. Spomínam si pred mojou prvou cestou, ako ma všetci poúčali, až som z toho mal dojem, že ma tam zabijú hneď prvý deň. Opak je pravdou. Samotní Ukrajinci sú veľmi dobrosrdeční a nikdy som sa nestretol s nejakým konfliktom alebo problémom. Myslím, že majú aj celkom radi Slovákov.
Ak sa niekto rozhodne navštíviť Ukrajinu a bude mať nejaké ďaľšie otázky, ktoré som zabudol zodpovedať, ľahko sa môže na mňa nakontaktovať (tel.č. je v zozname v sekcii "Prívlačová liga"). Na záver nezabudnite - všade dobre, ale doma predsa len najlepšie. To platí hlavne pri šťastnom návrate z Ukrajiny domov.
V krátkosti ešte rýchly, rybársky, ukrajinsko - slovenský slovník (aby ste sa nestratili). V Karpatoch aj tak nič, čo sa týka rybárskeho materiálu nekúpite, takže dôležité budú hlavne posledné dve vety :o).
SLOVNÍK NÁJDETE TU