Netradičné metódy lovu prívlačou

DROP - SHOTTING...

DROP - SHOTTING

Je u nás neznámou a pokiaľ viem, takmer nepoužívanou metódou lovu dravcov na umelé nástrahy. Drop - shotting (čítaj drop-šoting) niekedy tiež nazývaný "down-shot" alebo "under-shot" má svoj pôvod v Japonsku, odkiaľ bol "importovaný" do západnej Európy, ale najmä do USA, kde zažíva svoj rozmach a kde som sa s ním pred 2 rokmi stretol a začal sa ním zaoberať. Ale k veci - čo to vlastne drop-shotting je?

Je to metóda vertikálnej (aj keď nie vždy a úplne) prezentácie umelej nástrahy určená predovšetkým na lov úplne apatickej ryby, ktorá nejaví záujem o bežne prezentované nástrahy. V našich podmienkach ide najmä o lov ostrieža, zubáča a šťuky, ojedinele sa dá oklamať pstruh dúhový a jalec. Jej podstatou je umelá nástraha na háčiku umiestnená niekoľko desiatok centimetrov nad závažím. Geniálne na tejto metóde je to, že nástraha sa stáva vďaka svojmu uchyteniu na vlasci "neutrálnou" a aj pri pohybe nástrahy zostáva v zornom poli dravca dlhší čas, čo logicky zvyšuje rybárovu šancu na úlovok. Tento spôsob lovu má aj iné výhody. Jednou z nich je to, že pri správnom zostavení systému je maximálne nenápadný a nevzbudzuje v rybách nedôveru. Nemenej dôležitý je aj neustály kontakt s nástrahou. Okrem toho stratovosť nástrah je oveľa menšia ako pri bežnej prívlači. Ak vezmeme do úvahy tieto fakty, stojí za to drop-shotting aspoň vyskúšať.

privlace

NAVIAZANIE SYSTÉMU:

Ako som už spomenul, je to spôsob lovu určený najmä na lov opatrných alebo "neaktívnych" rýb. Z toho vyplýva aj použitie relatívne tenkých vlascov 0,12-0,20 mm, malých háčikov s očkom (č. 10-1/0) a záťaží (najmä olivky a guľky s očkom, resp. obratlíkom) s hmotnosťou 1-20 g (v závislosti na podmienkach lovu). Ako prvý naviažte na vlasec háčik s očkom tak, aby vám pod háčikom zostalo dosť vlasca (50-70 cm). Túto časť vlasca prevlečte späť vrchom cez očkom háčika. Ak ste to urobili správne, pri miernom napnutí vlasca na oboch koncoch bude háčik kolmo na vlasec, špičkou hore. Potom na spodný koniec vlasca upevníte olovko. To môže byť od háčika vzdialené od 0,2-1 m (viac som neskúšal), väčšinou však 30-40 cm. Správne nastavenie vzdialenosti nástrahy od záťaže a správna prezentácia (pohyb) nástrahy sú nevyhnutnosťou pre úspešný drop-shotting lov. Správnou prezentáciou nástrahy sa ešte budeme zaoberať. Na správne nastavenie vzdialenosti nástrahy od záťaže existujú dva základné spôsoby:

  • 1. pokusu a omylu (ak nemáte sonar na zmapovanie dna a hĺbky, v ktorej sa ryby zdržiavajú)
  • 2. podľa sonaru
privlace

PREZENTÁCIA (POHYB), VEDENIE NÁSTRAHY:

Aj napriek tomu, že sa jedná o vertikálnu metódu prívlače (a tým je určená väčšinou na lov z člna), dáva nám viacero možností ako viesť nástrahu. Základný spôsob prezentácie je nasledovný: nahodíme do vzdialenosti 7-10 m od našej pozície a necháme záťaž voľne klesnúť na dno. Potom dopneme vlasec tak, aby sme nedvíhali záťaž zo dna. Nástrahu "oživujeme" jemnými pohybmi špičky prúta (3 - 5cm) alebo jej trasením. Ak sme bez záberu, celý systém pritiahneme približne o 1 m a postup opakujeme. Pri takejto prezentácii treba byť trpezlivý. Kým dostaneme nástrahu až kolmo pod seba, môže to trvať až 5 minút!

Druhá možnosť sa líši od základného spôsobu prezentácie tým, že jemne nadvihujeme aj záťaž (len tak, aby sme mali nástrahu pod kontrolou - "cítili" ju). Tá pri dopade na dno zvíri kal, ktorý môže byť ďalším faktorom pútajúcim pozornosť dravca. Je prirodzené, že pri tejto variante je lepšie použiť ľahšie závažia (do 10 g), aby sme rybu nevyplašili. Pri love z brehu, resp. "pod brehom" môžeme použiť okrem horeuvedených možností prezentácie aj ďalšie, napr. "klasické" jiggové poskakovanie záťažou po dne, alebo kombinácie spomínaných spôsobov vedenia nástrahy. Samozrejme, že fantázii lovca sa medze nekladú a uvedené spôsoby prezentácie nástrah majú poslúžiť len ako "základný návod".

NÁČINIE A NÁSTRAHY:

Na drop-shotting existujú špeciálne prúty z produkcie amerických firiem napr. G. Loomis, St. Croix, Ender´s rods, ..., ktoré sú však drahé a u nás nedostupné. Prút by mal byť pre lov z člna dlhý 2,1 - 2,7 m s jemnou špičkou schopnou zaznamenať aj ten najjemnejší záber, s gramážou do 20 g. Z tohto pohľadu sa mi ako "alternatíva" k drahým "špeciálom" zdajú najvhodnejšie prúty typu Quiver a Winklepicker s výmennými špičkami. Dobre mi však poslúžili aj prívlačové prúty horeuvedenej gramáže v dĺžkach 2,10 - 2,7 m na lov z brehu, resp. "pod brehom" je vhodné použiť tie isté prúty ako pri love z člna a taktiež kratšie feeder prúty 3,3 m (medium, light) a dlhšie (3 m) prívlačové prúty s gramážou do 25 g. Naviják by mal byť menší (veľkosť 20,30), ľahký s citlivou brzdou.

privlace

Vlasec, ako som spomínal, používam v priemeroch 0,12 - 0,20 mm, v extrémne čistej vode je namieste použiť fluorokarbón, ktorý má vo vode skoro nulovú viditeľnosť. Je potrebné si urobiť nadväzec, ktorý pripevníte ku kmeňovému vlascu mikroobratlíkom, nie priamo uzlom!). Používam iba háčiky s očkom, rôznych tvarov vo veľkostiach 10-1/0 podľa veľkosti nástrahy. Podmienkou je ich maximálna ostrosť. Záťaže môžu byť taktiež rôznych tvarov a typov (obr. č. 5) v hmotnostiach 1-20 g. Osobitnú kategóriu tvoria nástrahy. Tie musia spĺňať základnú požiadavku - čo najviac pohybu a vibrácií pri minimálnom pohybe. Takými nástrahami sú rôzne napodobeniny červov a rybiek. Špeciálne nástrahy na drop-shotting sa dajú kúpiť aj v našich obchodoch s rybárskymi potrebami a rybári ich poznajú pod názvom "kamagotchi" (ich vodorovne umiestnený chvostík je predurčený najmä na vertikálnu prezentáciu). Podobné nástrahy ponúkajú rôzne firmy (napr. Berkley). K špeciálnym nástrahám na drop-shotting patria aj rôzne "fantastické" príšerky.

Napichnutie nástrahu na háčik závisí od veľkosti háčika a nástrahy, väčšinou háčik prechádza "hlavovou" časťou nástrahy. To preto, aby sa zaistila čo najväčšia "pohyblivosť" nástrahy. Pri opatrnom braní "za chvostík" odporúčam použitie primerane veľkých háčikov typu "Aberdeen" s extra dlhým ramienkom a nástrahu navlečte po celej dĺžke ramienka.

PÁR TIPOV NA ZÁVER:

  1. Buďte trpezliví a nedajte sa odradiť možným počiatočným neúspechom.
  2. Drop-shot je účinný najmä na zlomoch dna, v starých korytách prítokov (vodné nádrže), pri potopených prekážkach a dokonca priamo v nich, na okrajoch plôch zarastených vodnými "trávami", pod mólami.
  3. Vyskúšajte ho v lete počas najhorúcejších denných hodín!
  4. Zábery nebývajú prudké (len málokedy), niekedy to je len akási zmena napnutia vlasca.

Na záver by som chcel dodať, že drop-shotting nie je zaručeným spôsobom ako chytiť rybu (taký chvalabohu neexistuje). Mal by byť akýmsi osviežením a rozšírením arzenálu vašich rybolovných techník. Vyskúšajte a možno budete príjemne prekvapení. Želám vám veľa pekných úlovkov (nielen s drop-shottingom).

Daniel Hrk

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)