Prút - pred mnohými rokmi som začal ako väčšina športových rybárov vláčiť (vtedy sa tomu hovorilo blinkrovanie) dvojdielnymi laminátovými, bambusovými či duralovými prútmi a neskôr prvými laminátovými teleskopmi. Rybárov bolo v tom čase nepomerne menej, v riekach a jazerách relatívne viac rýb a aj keď ulovených dravcov bolo v hojnom počte, prívlač takýmito prútmi (hlavne v spojení so starými navijakmi typu Rex, Tap či Roen) bola dosť namáhavá. Prúty boli totiž dosť ťažké a nemali ani práve ideálne akciu, ohyb. Prílivom nových hlavne uhlíkových prútov viacerých značiek a typov sa situácia značne vylepšila, prívlač sa stala menej namáhavou, atraktívnejšou. Problémom akurát zostáva, ktorý z nich si z toho nepreberného množstva vybrať na konkrétny spôsob prívlače a na konkrétneho dravca. Ako som už spomenul, dosť skúseností z praxe a veľmi veľa cenných skúseností som získal pri testovaní širokej škály rôznych typov prívlačových špeciálov. Aj preto si dovolím doporučiť konkrétne typy prútov na všetky možné druhy prívlače, okrem extrémnych, ktorým som sa nemal ešte možnosť venovať.
Prakticky každý dobrý prút je vyrobený z ľahkého, ale pritom pevného prevažne karbónového materiálu. Jednotlivé diely prútov sú navyše spevnené tzv. sieťkou z karbónových, kevlarových či iných špeciálnych vlákien. Moderné technológie výroby (napr. HDC - vysokohustotný karbónový systém) zaručujú tie najoptimálnejšie zloženia štruktúry materiálu, ako aj najoptimálnejší tvar, presnosť, pevnosť a pružnosť - ohyb prútov. Rukoväť može byť potiahnutá korkom alebo vhodným špeciálnym umelohmotným materiálom, resp. je z neho vyrobená. Jeho dĺžka by nemala presahovať lakeť viac ako o 10 cm, inak by nahadzovanie a následné navíjanie mohlo byť komplikované, hlavne keď máme na sebe zimný hrubý odev a vláčkársku brašňu. Rukoväť musí v ruke sedieť, nemala by byť moc hrubá ale ani tenká, proste si to treba odskúšať! Samozrejmosťou musí byť aj kvalitný úchyt navijaka s dostatočnou dĺžkou jeho závitovej časti a pevnou, dobre posúvateľnou zaisťovacou maticou. Nevyhnutnosťou je aj to, aby veľkosť púzdra vrchného úchytu a matice boli dostatočné pre uchytenie nášho navijaku. Najlepšie je, keď si pri výbere prútu odskúšame aj uchytenie navijaku s ktorým chceme vláčiť. Hrúbky úchytných ramien navijakov sú totiž rôzne a nemuseli by sa zmestiť do úchytu prútu! Po kúpe prútu nezabudnime z rukoväte stiahnúť ochrannú fóliu a ak je potiahnutá korkom, ten ošetriť vhodným lakom. Predídeme tým hlavne možnému poškodeniu korku a jeho napadnutiu plesňou. Samozrejmosťou prútu musí byť aj kvalitná povrchová úprava, kvalitný blank. Veľmi dôležité je, aby mal kvalitné oteruvzdorné SiC či Fuji očká s pevným úchytom. Veľkou výhodou hlavne viacdielnych prútov je, že očká sú na jednotlivých dieloch úplne presne rozmiestnené. Zvyčajne je ich viac ako na teleskopických prútoch, čo umožňuje lepšie a dlhšie hody aj za nepriaznivých poveternostných podmienok (vietor a dážď). Dvojdielne prívlačové prúty majú výhodu aj v tom, že majú menej dielov ako teleskopy a tým podľa mňa aj lepšiu akciu. Ich čiastočnou nevýhodou je pomerne veľká transportná dĺžka. Naopak, výhodou teleskopov je ich malá transportná dĺžka a tým menšie riziko poškodenia počas transportu, alebo napr. prechodu cez husté porasty. Teleskopy majú nevýhodu však aj v tom, že sa môžu ľahko poškodiť pri zasúvaní a vysúvaní jednotlivých dielov, medzi ktoré sa môžu dostať rôzne nečistoty a tým poškodiť štruktúru materiálu. Samozrejme aj materiál prútov sa vplyvom vlhkosti a rozdielnych teplôt rozťahuje a sťahuje, čo môže spôsobiť spolu s namáhaním spojov hlavne pri nahadzovaní značné problémy. Pri výbere vhodného prútu je samozrejmosťou okrem spomenutého aj jeho odskúšanie na ohyb, simulovanie zdolávania ryby. Po požiadaní by vám ho mal predavač aj takto predviesť.
Pre sviatočných a začínajúcich vláčkárov, ktorí si chcú zadovážiť len jeden univerzálny prút a loviť viaceré druhy dravcov na rôznych typoch vôd, doporučujem zvoliť dĺžku 2,7 m a vrhaciu záťaž (v rybárskej latine gramáž) 15-60 g,. Aj keď si prívlač a zdolávanie ryby vychutná skúsený vláčkár skôr s prútom s menšou vrhacou záťažou s hyperbolickou akciou (ohybom "od päty", tzn. hneď za spojom prútu s rukoväťou), začínajúci vlačkár by mal začať loviť s "tvrdším" prútom s parabolickou akciou (s ohybom až za polovicou jeho dĺžky). Takýto prút je vhodný na skoro všetky druhy prívlače v rôznych podmienkach, samozrejme okrem tých extrémnych. Pre jemnú prívlač s malými a ľahkými nástrahami (drobnejšie jiggy a nástrahy - voblery, blyskáče, marmyšky, mŕtve rybky ...) na menšie vzdialenosti, z člna či brehu, sú vhodné skôr kratšie prúty o dĺžke max. do 2,4 m, s gramážou 5-10 a 10-25 g, s hyperbolickou akciou. Táto akcia však u dlhších prútov zaručuje optimálne švihnutie prútu s nástrahami menších gramáží aj do väčších vzdialeností. Takýto prút je vhodný na lov menších dravcov (pstruhy, ostrieže, menšie zubáče, ...) a na lov v chladnejších vodách hlavne v zimnom období. Vtedy sú totiž zábery omnoho menej razantné ako v období, keď sú dravce "pažravejšie" a viac dôverujú ponúkanej nástrahe. Vďaka týmto jeho vlastnostiam jemný záber lepšie zaregistrujeme a zdolávanie dravca s takýmto jemným prútom je naozaj zážitkom. "Fajnšmekrom prívlače" nemôžu samozrejme vo výbave chýbať ani jiggové špeciály. Uplatnenie najdú hlavne pri love menších dravcov s ľahšími nástrahami a v zimných mesiacoch, kedy sú zábery veľakrát nepatrné a s hrubšou výbavou je problémom ich vôbec zaregistrovať. Tieto špeciály majú veľmi jemnú citlivú špičku, sú štíhle, ľahké a všetkými svojimi vlastnosťami sú predurčené pre najjemnejší lov dravcov.
Pre strednú prívlač - na lov šťúk, zubáčov, boleňov, ale samozrejme aj ostatných dravcov sú vhodnejšie prúty s väčšou gramážou 20-40 g alebo 15-60 g (max do 80 g). V tomto prípade môžeme použiť aj ťažšie nástrahy. Pre dlhšie hody sú samozrejme výhodnejšie dlhšie prúty - 2, 7 alebo 3 m. Pre dlhé hody s ťažkými nástrahami a nutnými tvrdšími priseknutiami po zábere väčších dravcov je výhodou ak majú skôr parabolickú akciu.
Pre extrémne vláčenie pri love kapitálnych sumcov, či napr. pilkrovanie na mori sú samozrejme vhodnejšie prúty s väčšími gramážami, s väčšou pevnosťou ako u predchádzajúcej kategórii.
Navijak - ku kvalitnému prútu patrí aj kvalitný navijak. Jeho výber je závislý od konkrétneho typu prútu, s ktorým musí dokonale ladiť veľkosťou aj váhou. Záleží aj na tom, aký hrubý vlasec či šnúru chceme na cievku navinúť. To je závislé samozrejme aj na podmienkach konkrétneho druhu prívlače a akého dravca chceme loviť. Mal by to byť 4 - 6 prípadne viacložiskový navijak, s antivibračným systémom a kvalitnou brzdou. Množstvo ložísk ešte nie je zárukou kvality a naopak, hlavne pri nie celkom dokonalom materiáli môže byť zvýšeným zdrojom porúch. Veľmi dôležitým faktorom kvality je ľahkosť chodu rotora. Pri jeho výbere dbajme aj na kvalitu rolničky a jej bezchybnú otáčavosť.
Kvalitný prívlačový navijak by mal mať dlhú kovovú cievku s adekvátnym kónusom, ktorá umožňuje dlhšie hody. Veľkosť - 15-40, v závislosti od toho, akého dravca chceme loviť a aký hrubý vlasec či šnúru navinieme na cievku. Ide o to, aby sme ho mali dostatok aj pri zdolávaní väčšej ryby. Samozrejme musí byť súlad aj s vybraným typom prútu. Pri vysokej intenzite hodov a dlhodobom používaní môže dôjsť k poškodeniu jeho vnútorných častí, hlavne ložísk. Z nich je najviac namáhané ložisko pod rolničkou, preto nie je na škodu veci, ak si ho zadovážime do rezervy. Po každej sezóne by sme mali ošetriť hlavne jeho vnútorné časti a premazať ložiská.