Čierna marmyška - 2. časť.

Články

Medzi rybármi je marmyška známa ako nástraha vhodná na lov mnohých druhov rýb a to hlavne dravých. Ja by som to ešte trochu upresnil, pretože marmyškou sa dajú uloviť prakticky všetky druhy rýb žijúcich u nás. Taktiež je marmyška známa z krajín svojho pôvodu ako nástraha určená predovšetkým na lov pod ľadom. Ani toto nemusí byť úplne pravda, pretože sa dá plne využiť aj pri klasickom vláčení. Existuje aj množstvo variant vedenia marmyšiek, či už je to s rôznymi nadľahčovacími plavákmi, alebo naopak so záťažou umiestnenou na bočnom prívese. Čierna marmyška je špecifická svojou farbou a je určená hlavne na lov jalcov (hlavatých aj tmavých), bielych rýb (plotica, červenica a pleskáč) a pstruhov potočných. Okrem týchto rýb sa však spletie aj množstvo iných druhov, čo dokumentujú aj fotky pri tomto článku. Tie boli mimochodom nafotené počas jedného víkendu, čo svedčí o rôznorodosti úlovkoch pri vláčení s marmyškou.

privlace
Čierna marmyška sa uplatní aj pri love nedravých druhov rýb, ako sú napr. plotice

Lov s marmyškami, ako som už minule spomínal, si vyžaduje vhodné náčinie. Snáď najdôležitejšie zo všetkého je použitie extrémne tenkých vlascov, aby sme dosiahli dokonalý kontakt s nástrahou a dosiahli potrebnú citlivosť pri love. Marmyšku musí byť na prúte cítiť. Len tak je možné ju správne viesť. Vlasce je najvhodnejšie použiť s priemerom 0,08 - 0,10 mm. Tomu je potrebné prispôsobiť aj prút. Najvhodnejšie sú prúty s jemnými vlepenými laminátovými špičkami, ktoré sú mäkšie, ako špičky uhlíkové. Jemný koniec prúta prihnutím alebo narovnaním dokáže sprostredkovať, čo sa deje s nástrahou pod vodnou hladinou. Laminátová špička ukáže všetko od kontaktu nástrahy s dnom, cez prácu nástrahy s hmotnosťou často nepresahujúcou 1 gram, až po ochutnávanie nástrahy, resp. chvostíka z marabu rybou. Vďaka bezprostrednému kontaktu si dokážeme predstaviť prácu marmyšky pod vodou a perfektne ovplyvňovať jej chod. Takéto prúty sa dnes dajú u nás už bez problémov zohnať a nachádzajú sa prevažne v sortimente poľských výrobcov rybárskeho náčinia. Často sa na internetových rybárskych fórach diskutuje o použití feedrových alebo pickerových prútov pre tento spôsob lovu, ale myslím si, že nedokážu plnohodnotne nahradiť tieto prívlačové špeciály. Majú totiž rozdielne vlastnosti blanku, očká na nízkych nožičkách a špičky s inými vlastnosťami. Od prívlačového špeciálu sa vyžaduje mimo jemnej špičky potom už pomerne pevný a tuhý blank, ktorý často pri rúčke dosahuje aj väčší priemer. Je to hlavne kvôli rýchlemu záseku. Pri bežnom "pomrskaní" v ruke pôsobia tieto prúty dojmom úplných kolíkov. Horná hranica vrhacej záťaže týchto prútov však zriedka presahuje 10 - 15 g. Dôležitá pri tomto spôsobe lovu je aj rýchlosť, s akou sa dokáže prút pri náhode ustáliť, pretože príliš dlhé kmitanie špičky môže malú a ľahkú marmyšku strhávať a tým výrazne skracovať dĺžku hodu. Pri marmyškovaní mám radšej kratšiu dĺžku prúta, s ktorým sa podľa mňa dá marmyška jemnejšie a prirodzenejšie oživiť. Predsa len s feedrom s dĺžkou 360 cm sa už nepatrný pohyb zápästia prenesie na špičku, ktorú posunie pri tejto dĺžke prúta aj o 20 cm, čo už môže byť pri marmyškovaní príliš dlhý skok (hlavne na jalca) a marmyška bude pôsobiť skôr neprirodzene a bude plašiť ryby. Dlhý prút môže mať výhodu snáď len na miestach, kde je potrebné spustiť marmyšku kvôli zlému prístupu ku vode kolmo dole a pracovať s ňou rovno pod špičkou. Pomôcť môže aj pri náhodoch, ktorý predĺži o pár centimetrov. Pri náčiní by som ešte zdôraznil nutnosť bezchybne fungujúcej brzdy na navijaku vzhľadom na použité vlasce s minimálnou nosnosťou. Navijak, na ktorom sa zasekáva brzda alebo nie je dostatočne jemná pre použité vlasce, nie je vhodný pre tento spôsob lovu. Aj keď je marmyškovanie hlavne o malých rybách, výnimočnými nie sú ani úlovky cez 50 cm, ktoré dokážu vlasec s priemerom 0,08 mm držaný na pevno bez problémov odtrhnúť.

privlace
Malý jalček je častým úlovkom ...

Nutnou podmienkou pri love s marmyškou je určitá priehľadnosť vody. Pri čiernej marmyške môže byť voda aj krištáľovo čistá. V takejto vode môžu už iné klasické nástrahy určené pre prívlač zlyhávať, čierna marmyška si však zachováva účinnosť aj v takýchto podmienkach. Ryba musí marmyšku vidieť, pretože vzhľadom k malým rozmerom nástrahy nie sú šíriace sa vibrácie nijako silné. Nenapomáha tomu ani mäkký chvostík z marabu. Prvým predpokladom teda je, aby mala ryba umožnený vizuálny kontakt s marmyškou. Myslím si, že vibrácie sú tu až druhoradé a ryba ich registruje len z bezprostrednej blízkosti od nástrahy.

privlace
... pritrafí sa však aj zubáč, ...

Na lov s marmyškou si najradšej vyberám hlbší úsek rieky s pomaly prúdiacou vodou. Mimoriadne dôležitý je pri tomto spôsobe lovu kľud na brehu a maximálne sústredenie. Keďže s marmyškou sa snažím vždy loviť klasickým vláčením (priťahovaním) nástrahy k sebe a hody zvyčajne nebývajú dlhšie ako 10 metrov, je potrebné zachovať na brehu úplný pokoj a vyvarovať sa zbytočných prudkých pohybov, či nebodaj poskakovania, ktoré by mohli rybu plávajúcu zaujato za marmyškou odradiť od záberu. Aj keď mám na rybách rád určitý komfort, pri love s marmyškou sa snažím dodržiavať určité zásady v záujme zachovania čo najväčšej nenápadnosti. Vždy pri tomto spôsobe lovu čupím, najlepšie niekde pri strome, aby naša silueta bola pre ryby čo najmenej viditeľná. Ryby chytáme vo svojej bezprostrednej blízkosti a tak často priplávajú za marmyškou až úplne ku brehu. Marmyška rybu vo vode neplaší a tak sa snažím aj ja neznižovať si šancu na úlovok svojou pohodlnosťou.

privlace
... jaseň (jalec tmavý)...

"Prečítaním" vody, správnym odhadom, ktoré ryby by sa na danom mieste mohli zdržiavať a výberom vhodnej marmyšky, môžeme ovplyvniť, aké druhy rýb budeme chytať. Ak sa rozhodneme pre ťažšiu marmyšku a lov pri dne, našim úlovkom sa môže stať pleskáč, zubáč, či mrena. Naopak výberom ľahšej marmyšky, ktorú budeme skôr viesť v stĺpci vody, najčastejšie zlákame jalca, boleňa alebo plotičku. Čierna marmyška sa mi nikdy neosvedčila ako príliš úspešná pri love ostriežov. Na nich sú vhodné skôr iné farby (strieborná) a hlavne iná farba chvostíka, napr. červená. Určite najúspešnejšia je čierna na mimopstruhových vodách pri love jalcov (hlavatých aj tmavých), plotíc a boleňov.

privlace
... či boleník, ...

(dokončenie nabudúce)

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)