Na pstruhy s páperovcami

Články

Pstruhová sezóna dráždi naše mysle a núti nás k zamysleniu nad taktikou, ale hlavne nástrahami. Malí nasadení pstružíci sa budú klasicky najviac zaujímať o rotačky všetkých veľkostí a farieb. Čo však mnohým nedá spať sú trofejné kusy v hlbokých miestach pod splavmi, alebo dobre ukrytí pod vymletými brehmi v spleti koreňov. Takéto kusy majú už nejednu sezónu za sebou a nejaká rotačka ich poväčšinou nevyvedie z miery. Jedným z riešení by mohlo byť vláčenie mŕtvou rybkou, ktoré je myslím dosť nešportové a hodné tak dôchodcov. I ja som dlhé roky so sebou nosieval malú krabičku s pár rotačkami a pár mini woblermi. Úspešne sa na ne dá chytať hlavne pár dní po začatí sezóny a na málo chytaných riečkach aj po celý rok. Žiaľ takýchto tokov je u nás veľmi málo a preto treba skúšať i menej bežné pstruhové nástrahy.

privlace

Výborným tipom sú páperové jiggy. Táto nástraha nie je na pstruhových vodách až tak špecifická, pretože ju v ľahších modifikáciách používajú i muškári. Nevýhodou pri muškárení je však mnohokrát bujný porast okolo vody, ktorý znemožňuje nahadzovanie. Hlavným rozdielom je však úplne iný spôsob kontaktu a manipulácie s nástrahou. Po dodatočnom zaťažení, či skôr naviazaní peria priamo na háčik s olovenou hlavičkou sa dá s jiggom veľmi dobre a presne nahadzovať aj s prívlačovým prútom. Pstruh je rybou, ktorá veľmi rada požiera hmyz a všetky formy vodných živočíchov. Tento fakt treba zohľadniť pri výbere typu, veľkosti a farby nástrahy.

Čierny jigg - je veľmi univerzálny a neodolateľný aj pre jalcov, hlavne menšie veľkosti okolo 3 cm. Optimálna veľkosť pstruhového jiggu je okolo 5cm. Vyviazaný je z čierneho peria bez ďalších doplnkov na ťažšom olovom zaliatom háčiku. Váha musí byť taká, aby sme ho aj vo väčších prúdoch dokázali viesť okolo dna. Pohybovať ním treba plynulými poskokmi s častými prestávkami, aby sme dokonale napodobnili imitovaného živočícha - pijavicu.

privlace
Spôsob vedenia nástrahy
privlace

Striebornočierny jig - jeho základ je najčastejšie tvorený z čierneho marabu peria, pričom na ramienko háčika je pridané strieborné furabu previazané striebornou lamelou. Toto je základná varianta, ale veľmi úspešné sú aj podobné varianty použitím rôznych lesklých umelých materiálov. Výborným doplnkom sú výrazné očká, nalepené pri očku háčika alebo na olovku jiggovej hlavičky. Tento model nemusí byť až tak výrazne preťažený, práve naopak - je dobré ním prelovovať celý vodný stĺpec. Pohyb by mal byť zmätený s veľmi krátkymi prestávkami, presne tak ako sa pohybuje rybí poter.

privlace
Spôsob vedenia nástrahy
privlace

Kombinácie, hlavne červená a čierna sú farby, ktoré v pstruhoch prebúdzajú agresivitu. Trocha experimentov nezaškodí a preto stojí za vyskúšanie vyviazať napodobeninu rybky, ktorá tvorí bežnú zložku potravy pstruha - čerebľu. Táto farbami hýriaca rybka nám poskytuje hlavne vo svadobnom šate celú paletu farieb od fialovej, červenej cez hnedú, oranžovú až po čiernu. Niekedy je až zarážajúca kombinácia, ktorá vznikne, no mnohokrát je ešte prekvapujúcejší jej účinok. Tieto univerzálne kombinácie sú dobre využiteľné aj na mimopstruhových vodách.

privlace

Reflexné farby, hlavne krikľavo oranžová, zelená a fialová sú farbami vhodnými viac do prikalenej vody, i keď.... a hlavne vo veľmi prechytaných úsekoch, kde je veľký rybársky tlak a ryby si na bežné nástrahy zvykli, dokážu tieto farby zaujať pstruhov i vo veľmi čistej vode.

privlace

Všetky doteraz spomínané jiggy sú viac menej modernými variantami klasických jiggov vyrobených z peria bažantov, kačíc alebo iných vtákov. Tieto nástrahy maskáčových farieb veľmi dobre imitujú rybky dna potokov ako sú slíže, hlaváči, alebo hrúzy. Väčšie zaťaženie bude na mieste, pretože nástrahu treba viesť aj v najsilnejších prúdoch v blízkosti dna a oživovať krátkymi, asi 30 cm poskokmi s častými prestávkami. Skrátka - treba dôveryhodne imitovať rybku zápasiacu s dravým prúdom a hľadajúcu si potravu pod kameňmi pri dne.

privlace

Tip: lov na dĺžku prúta

Tok potokov býva veľmi členitý a mnohokrát po veľkých jarných záplavách pozostávajú hlboké, avšak veľmi krátke jamy na to, aby sa dali prechytať bežnými nástrahami. Tu môžeme vyskúšať spustiť jigg na dno a neustálym natriasaním bez navíjania ním preloviť tôň. V takýchto prípadoch sa často stáva, že medzi koreňmi zalezený pstruh, ktorý by si rýchlejších nástrah ani nevšimol sa nechá vyprovokovať k prudkému útoku. Vzhľadom k tomu, že chytáme len na dĺžku prútu, treba byť v strehu, pretože chytený pstruh má tendenciu urobiť prudký výpad, pri ktorom sa mu môže podariť pretrhnúť napnutý vlasec, alebo vbehnúť do spleti koreňov.

privlace

Čo ešte treba ...

Páperové jiggy sú nástrahy, s ktoré treba vedieť pri love oživiť, aby sa dostavili výsledky. Cit a štýl vedenia nástrahy je dobré vyskúšať v čistej vode a pozorovať, ako ktorý model pracuje. Kvalitu hodnoverného pohybu výrazne zvyšuje použitie jiggového prútu s jemnou chvejivou špičkou. Ďalšou podstatnou vecou je hrúbka vlasca, ktorá by nemala presahovať 0,18 mm. Pri použití takto jemných vlascov nesmieme zabúdať na naviják s kvalitnou brzdou, pretože záber pstruha a následný boj býva veľmi prudký. A na záver by som chcel ešte raz zdôrazniť: vždy si treba uvedomiť, ktorého živočícha daným jiggom znázorňujeme a tomu podriadiť vedenie nástrahy.

Andrej Sulo

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)