Dnes sa pozrieme bližšie na nástrahu, ktorá už je nejaký rok na trhu, no svojou účinnosťou sa rýchlo dokázala presadiť a dostať sa do povedomia rybárov. Jej účinnosť spočíva okrem klasickej výhody gumenných nástrah, ktorou je možnosť extrémne pomalého priťahovania, aj v netypickom spracovaní a vyhotovení. Výrobcom týchto nástrah je firma Berkley. Nymfy sa robia v jednej veľkosti (1" = 2,5 cm). Nástraha vyzerá ako malý ráčik s dlhými tykadlami, ktoré pri vláčení plápolajú za nástrahou a sú asi hlavnou príčinou úspešnosti. Dĺžka tela je spomínaných 2,5 cm plus dĺžka tykadiel. Nymfy sa vyrábajú v dvoch variáciach - s perleťovými flitrami (Micro Sparkle Power Nymph, balené v pohárikoch) a bez flitrov (Micro Power Nymph, balené v sáčkoch). Existuje niekoľko farebných prevedení, použiteľných pre rôzne podmienky lovu a rôzne druhy rýb.
Aby to však nebolo len také suché predstavenie týchto nástrah, pozrieme sa na ich použitie v praxi pri jednom zaujímavom love - love mrien. To, že prívlač už dnes nie je len o love dravých rýb, mi dá určite každý za pravdu. S rozvojom malých nástrah sa v úlovkoch čoraz častejšie objavujú aj ryby, ktoré sa pred niekoľkými rokmi lovili na prívlač len sporadicky, prípadne ich ulovenie bolo nereálne. Aj keď sa mreny lovili na prívlač ojedinele už dávno, len posledné roky umožnili ich cielený lov, ktorého výsledky v ničom nemusia zaostávať za lovom na plavák s kostnými červami. Dôležité je len vedieť kde, kedy a ako na to. :o)
Snáď najťažší je výber a nájdenie toho správneho miesta. Mal by to byť rýchlejší, ťažný prúd s dostatočnou hĺbkou vody, no a samozrejme s mrenami. Tie sa často prezradia aj sami, či už je to v plytších prúdoch oblyskovaním sa alebo v hlbších vyskakovaním nad hladinu.
Pri love mrien napichujem gumenné nymfy priamo na malý jigový háčik, aby hmotnosť bola sústredená do samotnej nástrahy. Sila nýmf je aj pri napichovaní na streamrový háčik a zaťažení olovkom niekoľko desiatok centimetrov pred nastrahou, no pri love mrien to nie je vhodný spôsob nastraženia, pretože by nástraha v prúde pri dne plápolala zo strany na stranu. Nymfa musí byť prilepená ku dnu a poskakovať po ňom. Hmotnosť hlavičky prispôsobujem hĺbke vody, zvyčajne sa pohybuje medzi 2 - 6 g. Hlavička je najlepšia vo farbe olova, no pri love s volfrámovými hlavičkami sa celkom dobre uplatnili aj hlavičky čierne a zlaté. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nástrahu pomerne malú a krehkú je lepšie, ak použijeme háčik len s olovenou (resp. volfrámovou) guličkou bez zhrubnutého krčku, pretože to zbytočne dotrhá nymfu už pri napichovaní. Farba samotnej nymfy sa najlepšie na mreny osvedčila olivovo zelená alebo béžová. Tieto farby sú vhodné najmä do plytších prúdov s čistou vodou. Pri love v hĺbkach nad 2 metre môžeme kľudne použiť aj iné farby - aj tak tam už nie je dostatok svetla.
V prúde mreny berú všetko, čo im splavuje prúd a čo vyzerá aspoň trochu vhodné na konzumáciu. Poskytnú tak dostatok času na spoľahlivý zásek. Nymfu nahadzujem mierne proti prúdu tak, aby na mojej úrovni bola klesnutá už na dne. Od tejto chvíle ju na napnutom vlasci nechávam poskakovať po dne a prípadným točením kľučky korigujem splavovanie. Nie je dobré priťahovať nymfu dole prúdom, pretože mreny sa vyskytujú v miestach so štrkovitým alebo bridlicovým dnom a pri vláčení dole prúdom hrozí častejšie uviaznutie nástrahy medzi kameňmi ako pri vláčení proti prúdu. Záber zvykne byť zreteľný, niekedy sa však stáva, že pri splavovaní nymfy (ale aj iných nástrah) pri love medzi húfom mrien dochádza k falošným záberom, kedy nástraha prejde po chrbte rýb a pri následnom vyplašení ryby dôjde k signalizácii záberu šklbnutím špičky prútu, prípadne až nechcenému podseknutiu ryby. Mnoho podseknutých rýb sa počas zdolávania vypne, pretože šupiny mreny sú pomerne tvrdé. Preto ak sa nám zdá, že lovíme v mieste výskytu mrien a máme zábery, ktoré sa nám nedarí seknúť, je problém najskôr v tom, že naša nástraha prechádza rybám po chrbtoch a vôbec ich nezaujala a ignorujú ju. V tomto prípade treba skúsiť mrenám ponúknuť niečo iné, čo by mohlo zvýšiť ich záujem a nám by to prinieslo úspech. Nie je predsa našou snahou vyťahovať mreny za plutvy, ale chytené regulérne za papulu.
Ak sa raz rozhodne mrena atakovať nástrahu a zásek sa podarí, háčik sedí poctivo v kútiku mäsitej papule. V tomto prípade vypnutie ryby nehrozí. Problémom môžu byť pri zdolávaní len prekážky na dne, o ktoré sa môže poškodiť vlasec a tak o úlovok prídeme. Preto je pri cielenom love mrien zbytočné používať extrémne tenké vlasce. Použiť hrubší vlasec je lepšie aj z toho dôvodu, že mreny málokto konzumuje a väčšinou sa púšťajú späť do vody. Pri dlhom zdolávaní na príliš jemnom náčiní je ryba extrémne vysilená a jej prebratie sa späť k životu trvá zbytočne dlho. Podobne ako nymfy je možné použiť na lov mrien aj rôznych malých gumenných ráčikov.
Dúfam, že som vás presvedčil o tom, že nielen prívlač "zubatých dravcov" má svoje čaro. Rozhodne sa jedná o zaujímavý spôsob lovu, ktorý dokáže spestriť a rozšíriť skúsenosti o lov na prívlač tohto druhu rýb, ktorých je zatiaľ u nás pomerne dostatok. Buďme za to radi a vážme si ich, pretože mreny patria k rybám, ktoré kde raz zmiznú, ich návrat do týchto lokalít je potom zdĺhavý.
Na Slovensko dováža nástrahy Berkley firma Rybárske centrum (www.rybarskecentrum.sk). Ceny za balenie nýmf sa pohybujú od 200,- Sk, pri nákupe na kusy od cca 16,- Sk/ks.