Čas plynie ako voda v rieke. Nad týmto príslovím sa pozastavil azda každý rybár pri zistení, že čas ktorý si vyhradil na lov, je vždy kratší, ako by si prial. Rybárovho času však azda nidy nie je dosť, preto sa každý snaží prežiť tú chvíľku venovanú lovu čo najefektívnejšie. Toto je asi jeden z hlavných aspektov, prečo prežívajú veľký boom aktívne spôsoby lovu. Objavujú sa rôzne modifikácie klasických spôsobov rybárenia, čomu výrazne napomáha aj rýchly vývoj nového náradia a nástrah. Plné lamináty už dávno ležia v kúte. Ich miesto postupne zaujali prívlačové, feedrové, boiliesové a iné špeciály. Špecifikácia ide až tak ďaleko, že dokonca nielen spôsob lovu, ale i každá ryba si vyžaduje svoj typ náčinia. Touto postupnou selekciou prešiel i lov prívlačou. Mnoho lovcov prepadlo lovu jemným načiním za použitia miniatúrnych nástrah. Vzniká akási podskupinka prívlače všeobecne nazvaná ultraľahká prívlač.
Práve tomuto velmi zaujímavému spôsobu lovu by som chcel venovať tento seriál. Už od počiatku môjho záujmu o prívlač veľa miesta v krabičkách zaujímali malé nástrahy. V tej dobe to boli voblery veľkosti 4 cm, rotačky veľkosti 1 a menšie plandavky. Na pultoch sa začali objavovať prvé silikónové nástrahy, ktoré ihneď upútali moju pozornosť. Výsledky lovov boli pomerne slušné, no citu vo vedení menšej nástrahy bránila nie príliš optimálne zvolená zostava. Prišlo k reorganizácii mojej výbavy v medziach vtedajšej ponuky. Výber padol na prút s vrhacou záťažou 10 - 30 g, menší naviják, ale hlavne vlasec priemeru 0,17 mm. Bol to veľký zlom v mojom snažení. Hody s menšími nástrahami boli presnejšie, vedenie istejšie a zdolávanie mnohokrát i menšieho úlovku bolo ovela vzrušujúcejšie.
Mojim veľkým favoritom sa stali hlavne silikónové nástrahy. Mnoho záberov však nekončilo úspešným zásekom. Uvedomoval som si, že dutá uhlíková špička môjho prútu nie je dostatočne jemná pre signalizáciu jemných záberov opatrných rýb. Práve v tomto období som sa dočítal o prívlačových špeciáloch s plnou, jemnou, takzvanou chvejivou špičkou pre ultrajemnú prívlač. Hneď mi bolo jasné, že to by mohlo byť to pravé. Zvolil som jemný prút s vrhačkou 1 - 9 g. Už prvé rybačky ukázali nesporné výhody tohto prútu. Perfektný kontakt s nástrahou, veľmi jemná signalizácia záberu a možnosť použitia vlascov okolo priemeru 0,12 mm mi zmenili rybačku v adrenalínový šport. Do mojich krabičiek tiež pribudli predtým len velmi obtiažne použitelné nástrahy - páperové jiggy, mikrotwistre a marmyšky.
Možnosť preľstenia akejkoľvek ryby na takto jemnom náčiní ma uchvátila natoľko, že od začiatku prívlačovej sezóny si málokedy nájdem čas na iný spôsob lovu. Verím, že mojím seriálom pomôžem začínajúcim lovcom prívlačou a mnohé tipy prospejú i skúseným prívlačiarom.
Stanovištia rýb
Po príchode k vode, obzvlášť na neznámom revíre je často na prvý pohľad ťažké vyčítať stanovištia rýb. Orientácia je na každej vode rozdielna, dajú sa však vyznačiť predpokladané stanovištia, kde sa ryby združujú či kôli dobrým úkrytom alebo dostatku potravy. Správna lokalizácia je prvým a veľmi dôležitým faktorom úspešného lovu a preto jej treba venovať veľa pozornosti! Vybral som tri základné typy revírov na ktorých som vyznačil miesta, ktoré by mali ulahčiť výber správneho loviska.
Priehradné nádrže:
Jazerá:
Rieky:
Vedieť správne určiť stanovištia rýb chce skúsenosti a hlavne si treba veľa všímať prírodu.