Seriál jemného lovu prívlačou by som chcel začať pár radami, ktoré by mali dopomôcť k jednoduchšiemu, ale hlavne správnemu výberu výstroja. Sortimentu na pultoch predajní je už vcelku solídne množstvo, až človek zostáva bezradne stáť a mnohokrát pristúpi ku kúpe veci, ktorá ako neskôr sám zistí, nie je to pravé. Práve preto by som chcel načrtnúť, aké fukčné vlastnosti by mala spĺňať optimálne zvolená zostava pre lov ultraľahkou prívlačou. Nebudem však podrobne rozoberať zloženie materiálov a konštrukčné detaily, pretože veľmi dôležitým faktorom je subjektívny pocit z vybraného náčinia.
Prút: K jemnému vláčeniu je vhodné vlastniť dva typy prútov. Takzvaný jiggový s plnou laminátovou (tzv. chvejivou) špičkou, ktorá umožnuje pozorovanie aj tých najjemnejších záberov pri love mäkkými nástrahami, ako sú twistery, rippery, jiggy alebo marmyšky. Vrhacia záťaž tohoto prútu by sa mala pohybovať okolo 1 - 15 g. Druhým typom je klasický jemnejší prívlačák s vrhačkou okolo 5 - 30 g využívaný hlavne pri vláčení nástrah, ktoré kladú vo vode väčší odpor, ako sú rotačky, plandavky alebo woblery. Dĺžka by sa mala pohybovať okolo 2,1 - 2,7 m, v závislosti od typu loviska a charakteru toku, na ktorom budeme prevažne loviť. Je nutné si uvedomiť, že predieranie hustým porastom s dlhým prútom je velmi obtiažne a niekedy až nemožné. Opačným príkladom sú veľké otvorené toky, v ktorých je dlhší prút prínosom. Je vhodná vrcholová akcia prútu, hlavne kôli presnému nahadzovaniu a dobrému kontaktu s ľahkými nástrahami. Materiál blanku volím uhlík, ktorý spĺňa všetky požiadavky ohľadne akcie, rýchlosti a váhy prútu. Uprednostňujem delené modely pred teleskopickými, ktoré svojou konštrukciou neumožňujú optimálne rozmiestnenie očiek a tým narúšajú akciu prúta. Nezanedbateľnou súčasťou prúta sú očká a madlo prútu. Očká by mali byť s veľmi tvrdého a hladkého materiálu, ktorý zamedzuje oderu vlasca, čo je pri použití jemných priemerov vlascov nevyhnutné. Materiál madla je v prevažnej väčšine korok. Za povšimnutie stojí tvar sedla navijáku a jeho umiestnenie, pretože na ňom závisí správne vyváženie zostavy.
Rozdiel medzi prútom s chvejivou špičkou s laminátu a ulíkovou špičkou je viditeľný na prvý pohľad.
Miesto pre uchytenie navijáku je miestom, kde držíme prút a preto mu treba venovať zvýšenú pozornosť a tomu, ako nám pasuje do ruky.
Naviják: Vzhľadom k hmotnosti navijáka a sile použitého vlasca volíme menšie typy s cievkou o kapacite okolo 200 m vlasca priemeru 0,15 mm. Počet ložísk by sa mal pohybovať okolo 4 kusov, čo by malo pri rozumnom uložení stačiť pre kvalitný chod navijaka a zbytočne ho nezaťažoval. Prevod okolo 5:1 je asi najlepším kompromisom, ja však používam 6:1, s ktorým je treba získať cit pri pomalom vedení. Na druhej strane je veľmi prínosný pri zdolávaní rýb hlavne okolo prekážok, kde dokážem veľmi rýchlo navinúť vypumpovaný vlasec. Ďalšími detailami, ktoré by sme si mali všimnúť je pokovovanie lemu odhozovej časti cievky, ktoré nám umožní dlhšie hody a dvojklučka, s ktorou výrazne skrátime čas zaklapnutia preklápača bez zbytočného rozptylovania, čo oceníme hlavne pri love okolo prekážok, kde nás zaváhanie stojí nástrahu a vyplašenie ryby. Výborným technickým prvkom je bojová brzda, ktorá slúži na okamžitú zmenu brzdnej sily, čo je pri použití pomerne krátkeho prútu a jemného vlasca mnohokrát jediné, čo nás ochráni pred stratou úlovku. Pri výbere navijáku na prívlač treba dbať na kvalitu, technické doplnky a vyváženosť celej zostavy.
Vlasec: Vlascu sa mnohokrát nevenuje toľko pozornosti, koľko by sa malo a pritom tvorí spojnicu rybára s nástrahou. Priemer vlasca v najväčšej miere ovplyvňuje samotný lov. Na hrubý vlasec viac pôsobí sila prúdu, pomalšie sa potápa, znemožňuje dlhšie a presnejšie náhody, pre ryby je viac viditeľný a čo je najdôležitejšie ovplyvňuje chod nástrahy. Určitou alternatívou sú spletané šnúry, ktoré majú pri menšom priemere niekoľkonásobne vyššiu nosnosť a veľmi malú prieťažnosť. V ich neprospech hovorí menšia potápavosť, nutnosť použitia karabíniek, väčšia viditelnosť vo vode, cena, ale hlavne neprirodzený pocit pri chytaní. Vzhľadom k týmto faktorom využívam pletenku hlavne pri love v hlbších, kalnejších pasážach, plných prekážok. Viditelnosť vlasca pod vodou je veľkou témou do diskusie, najviac sa však prikláňam k názoru, že optimálna je číra s jemne šedým nádychom, čo som si potvrdil i pri love s plavákom. Pokovovaný lem cievky, veľká rolnička s ložiskom a precízne ukladanie vlasca šetria vlasec a umožňujú dlhšie hody.
Doplnky: Doplnky tvoria neoddelitelnú súčasť prívlačiarskej výbavy. Tvoria ich komponenty priamo súvisiace s lovom ako sú karabínky, obratlíky, oceľové lanká, bročky, dipy, a náhradné cievky. Medzi predmety veľmi užitočné, nepriamo sa podieľajúce sa na love, patria: kliešte, nožík, peán, meter, podberák, zapaľovač, nožničky, sekundové lepidlo, polarizačné okuliare, brúska na háčiky, fixky a v neposlednej rade fotoaparát. Sú to drobnosti, ktoré nie vždy využijeme, no mnohokrát nám dokážu výrazne pomôcť a preto majú svoje pevné miesto vo výbave.
Oblečenie: Oblečenie a obuv by sme mali voliť adekvátne k povahe loviska, tak po stránke farebného zladenia, ako i po stránke funkčného využitia. Farba odevu zohráva pri love prívlačou mnohokrát výraznú úlohu a preto by mala byť volená s ohľadom na prírodné podmienky loviska. Funkčnosť oblečenia pre pobyt v prírode je veľmi prezentovanou a dôležitou témou. Nesporné výhody kvalitného oblečenia a obuvi, ako nepremokavosť, prievzdušnosť, výborná tepelná izolácia a strih dokážu výrazne spríjemniť lov bez ohľadu na počasie. Dobrými pomôckami sú i rôzne šiltovky, rybárske vesty s množstvom vreciek alebo rukavice so skrátenou časťou ukazováka a palca pre lepší úchyt v chladnom počasí.