Netradičné metódy lovu prívlačou II.
Marmyšky (1. časť)

Marmyšky

Marmyšky nie sú žiadnou novinkou, len sa na ne akosi medzi rybármi zabúda. Najmä u našich českých susedov sa tieto nástrahy už dlhé roky tešia veľkej obľube. To, prečo s také populárne najmä u priaznivcov UL (ultraľahkej) prívlače zimného lovu na "dierkach" (lov cez otvor v ľade), som si overil tento rok.

privlace

Pri jednej zo spoločných rybačiek mi môj dobrý priateľ a výborný prívlačiar Peter Zachar ukázal, ako sa na marmyšku chytá. Keď bol po asi piatich hodoch na jeho konte rovnaký počet ostriežov bolo rozhodnuté - skúsim to aj ja. Marmyšky medzi mojimi nástrahami nechýbali, nevedel som však ako s nimi chytať. Po Peťovej lekcii a niekoľkých "tréningových" hodoch už ani to nebol problém - nahodiť, nechať nástrahu klesnúť až na dno a potom trasením špičky prúta marmyšku "oživiť". Špičku prúta pritom treba držať zdvihnutú, pri vzniku previsu na vlasci treba pootočením kľučkou navijaku vlasec dopnúť (samozrejme len toľko, aby nástraha zostala pri dne). Jednoduché a predsa také účinné.

Na ďalšiu rybačku s marmyškami som sa vybral ďalší víkend. Počasie bolo ideálne: takmer bezvetrie, slnečno a na október aj celkom teplo. Za lovisko som si vybral úsek rieky Váh blízko môjho bydliska, s hĺbkou od 1 do 2 m hneď pri brehu, s pomalým ťažným prúdom a pomerne početnou obsádkou najmä ostrieža, ale aj šťuky, zubáča a jalca ideálne miesto na marmyškový lov. Naviazanie marmyšky, jej "dozbrojenie" umelou patentkou a zapísanie dátumu a revíru je dielom chvíľky. S očakávaním prvýkrát nahadzujem asi 2 g nástrahu mierne proti prúdu do vzdialenosti 8-10 m. Aj pri použití tenkých vlascov a relatívne ideálnom počasí bez vetra hody s tak malou nástrahou nebývajú dlhšie, čo nakoniec pri správnom výbere miesta lovu ani nie je treba. Na tečúcich vodách je omnoho výhodnejšie, a podľa mojich skúseností aj účinnejšie, nahadzovať marmyšku proti prúdu. Prvým dôvodom je malá hmotnosť nástrahy a z toho vyplývajúci dlhší čas na klesnutie nástrahy (nahodením proti prúdu sa predlžuje čas efektívneho využitia nástrahy). Čo je však dôležitejšie je fakt, že približne 90 % záberov prichádza, pokiaľ sa marmyška nachádza nad alebo približne zarovno so stanovišťom rybára. Potom dochádza, a to hlavne v silnejšom prúde, k vynášaniu nástrahy ku hladine. Ale naspäť k lovu. Marmyšku nechávam niekoľko sekúnd vyklesať, dopnem vlasec a začínam marmyške prepožičiavať jej charakteristický skackavo - vlnivý pohyb. Vzápätí prichádza prvý záber a po krátkom zdolávaní je na brehu asi 20 cm ostriež. Podobný scenár sa za približne 2 hodiny lovu opakoval asi 50 krát (ryby som po hodine lovu jednoducho prestal rátať). Veľkosť ostriežov sa pohybovala od 10 - 25 cm. Okrem nich sa mi po razantných záberoch a opatrnom zdolávaní podarilo chytiť 2 menšie šťuky - 45 a 38 cm, ďalšie dve ma hneď po zábere obrali o nástrahy, ale najneočakávanejší bol záber asi 45 cm zubáča, ktorý sa mi tesne pod nohami vypol.

privlace

Už na začiatku som spomínal, že účinnosť tohto spôsobu prívlače ma zaujala, ale výsledok tejto a pár ďalších rybačiek (mimochodom s podobným výsledkom) ma príjemne "šokoval". Musím ešte spomenúť môjho brata, ktorý bol svedkom týchto "marmyškových hodov". Sám najskôr tiež nechcel veriť vysokej účinnosti týchto miniatúrnych nástrah a rozhodol sa, že marmyšky a ich úpravy podrobíme testom na iných revíroch s obsádkou veľkých ostriežov a zubáčov.

Pre tých, v ktorých článok o marmyškách vzbudil záujem o tento druh prívlače, prikladám pre ilustráciu zoznam použitého náčinia:

  • Prút - Mikado lexus sapphire spin 260 cm, 13 g
  • Navijak - Mitchell 308 x Gold
  • Vlasec - 0,10 mm
  • Nástraha - Marmyšky "Ryna" + umelá patentka maxi /Berkley/

Je to len príklad náčinia na tento druh prívlače, ale treba si uvedomiť, že pri hmotnosti nástrahy od 0,3-3 g to inak ani nemôže byť. Prút od 2,4-3,0 m s vrhacou záťažou maximálne do 15 g s jemnou a citlivou špičkou, výborné sú tzv. jigové špeciály s vlepenými laminátovými špičkami. Ľahký navijak s citlivou brzdou a vlasec od 0,08-0,15 mm by mali byť samozrejmosťou, ak si chcete lov s marmyškami naozaj vychutnať a byť úspešní.

Daniel Hrk

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)