16. apríl je dátum, ktorý je veľmi významný pre začiatok novej prívlačovej - pstruhovej sezóny, po dlhom zimnom odpočinku. O pstruhoch a ich love bolo napísané obrovské množstvo odborných knižných publikácií, či článkov, ale koľko ľudí, toľko chutí. A preto by som Vám chcel priblížiť lov bodkovaných rybích kamarátov na malých a stredných tokoch. Poďme teda na to.
Vlastnosti toku
Na začiatku si musíme uvedomiť, ako dlho trvala zima a jej ľadový pancier chránil vodný svet a život v nej ukrytý. Cez zimu sa život pod hladinou úplne spomalí. Na jar sa ryby prebúdzajú z letargie (hybernácie). Stávajú sa čulejšími a pátrajú po akejkoľvek dostupnej potrave. Ak zima trvala príliš dlho, alebo začínala neskoro a nová sezóna začína práve v čase, keď voda má modrasto - zelenkavú farbu, ktorú nazývame tzv. snežnou, býva lov sťažený. To isté platí pre kalnú i prikalenú vodu (s tým, že nie je až taký výrazný prietok vody).
Zmena koryta, novo vytvorené meandre, hlbočiny a plytčiny ovplyvňujú následný lov. Zamerajme sa na optimálne vlastnosti toku (čistá alebo mierne prikalená voda, priemerná prietoková rýchlosť toku = obvyklá výška vodnej hladiny v danom období, atmosférický tlak, teplota vody a vzduchu). Na revíroch, akým je Rajčanka sa samozrejme z roka na rok mení hĺbka koryta v úseku nášho zvoleného, potenciálneho loviska, členitosť dna a podobne. Nájdeme tu takmer nezmenené úseky, ktoré každoročne majú pôvodný charakter. Pozrime sa na samotný lov. Zámerne nebudem hovoriť o príchode, presune a maskovaní sa v areáli loviska, čo by malo byť samozrejmosťou každého prívlačiara - pstruhára.
Ak sme donútený loviť z brehu (hĺbka a sila prúdu), postavíme sa k lovisku a zmapujeme (prečítame vodu). Pri love na malých podhorských a horských potokoch, bystrinách postupujem pri love proti prúdu, kde nástrahou prelovujem tok v smere toku (po prúde). Podľa môjho názoru si myslím, že to má veľký význam.
Na stredných tokoch, kde je tok väčší a hlbší tak to až tak nezáleží, aj keď nie vždy to platí. Najčastejšie miesta, kde sa ukrývajú veľké a staré pstruhy sú:
Dôležité je nielen kvôli nášmu maskovaniu, aby na okraji brehu vyrastala vegetácia rôzneho druhu (stromy - vŕby, jelše, topole ovocné stromy, ihličnany atď., kry - ríbezle, maliny, trávy rôzneho druhu). Vegetácia má dôležitý, pre ryby životný význam:
Pôvodný druh, pstruh potočný, ktorého nájdeme v prúdivých i pomalých partiách toku. Veľké pstruhy neohrozene vládnu hlbočinám, prepadlinám s množstvom úkrytov z koreňov a skál, ale nájdeme ich aj priamo pod našimi nohami (podmyté brehy). Tu čaká vo svojom úkryte na svoju neopatrnú korisť.
Veľmi známe a účinné je loviť na začiatku tône (čelo tône), alebo pod ďalším splavom, prepadom a pod. Tesne za splavom, alebo pod radiálnym valom. Ďalej veľmi lukratívne miesta sú nad splavom (radiálny splav) => koniec splavu, alebo nádrže, tzv."bazénu" - pool). Hlbšie časti, ktoré stoja za pozornosť nielen na začiatku sezóny, nás neraz odmenia pekným úlovkom. Skalu, ktorá prehradzuje (láme silu) prúdu som spomínal vyššie. Zlom dna, plytčiny, pieskové (alebo štrkovo - pieskové lavice), prevýšenie dna, ktoré pokračuje hlbokou časťou nádrže sú zaujímavé najmä v letných mesiacoch. Miesta tesne pod splavom (vodopádom), na konci prúdu, vo víroch tzv. "vracákoch", taktiež v rohoch pod splavmi a pod. Importované druhy (pstruh dúhový a sivoň americký) tvoria podstatnú časť našich pstruhových revírov (environmentálny aspekt našich vôd, pretok vody, rybársky tlak => nemožnosť prirodzeného neresu pstruha potočného). Druhová pestrosť (skladba, diverzita) a množstvo potravy má obrovský význam v živote rýb, ale aj na intenzitu reagovania na nástrahy nás lovcov. Môžem to porovnať s dvoma tokmi. Na toku, kde je dostatok alebo viac potravy v podobe drobných rybiek, sú pstruhy opatrnejšie na umelé nástrahy, ako na revíroch, kde malé rybky úplne absentujú. Na revíroch, kde absentovala potrava v podobe malých rýb, aj malý pstruh, ktorý poctivo nezobral (aj keď záber bolo dostatočne cítiť) rotačku, vobler, alebo čokoľvek iné, zabral na 2 - 3 pokus. Toto si ale nesmieme mýliť s prirodzenou agresiou obrany životného priestoru (teritória), zvedavosti (kontakt s neznámou "chutnou" umelou korisťou).
Ak by sme sa mali pozrieť, aké typy umelých nástrah, na aký typ vody, kde a ako ich použiť, tak môžem povedať nasledovné. Sfarbenie umelých nástrah rozdeľujeme na:
Použitie určitých veľkostí, farieb a podobne závisí od podmienok daného loviska, ako je hĺbka vodného stĺpca, prietok vody, priepustnosť svetla do určitej hĺbky atď. Osobne začínam (nielen začiatok sezóny) prelovovať lovisko rotačným blyskáčom (veľkosť od čísla 00 do 2). Na veľmi prúdivé úseky používam rotačky s vŕbovým listom. Plocha krídelka nevytvára taký odpor, ako pri klasických listoch. Z rotačných blyskáčov využívam na lov hlavne produkty od firiem Mepps, Hammer, Mosca, Berkley a Fladen. Farby volím podľa stupňa priepustnosti svetelného spektra a farby dna. Platí tu zásada. Priezračná ("čistá") voda: čierna, hnedá, tmavozelená, modrá farba listov. Kalná, prikalená voda: strieborná, medená, zlatá, biela žltá, reflexné sfarbenia listu alebo telíčka a podobne. Na trojháčikoch môže byť perie tzv. spúšťače (z marabu, furabu a pod.) v rôznych farbách, odtieňoch, či kombináciách.
Z voblerov používam najmä veľkosti od 1,8 do 6 cm s prirodzenými farbami + verné imitácie a fantastické farby. Voblery majú využitie aj na miestach, kde sa s rotačkami nedostaneme, ako napr. splavy, hlboké vône, prepadliská a pod. Medzi moje najobľúbenejšie a najpoužívanejšie voblery patria Rapala, Salmo, Dorado, Exclusive, Kovmaster, Abu Garcia a iné. Konkrétne modely od Rapaly: Original Floating (F03 a F05) a Countdown (CD03 a CD5) farby do "čistej" vody: TR, RT, MN, FMN, MU, P, S, SH, MD. Na prikalenú, kalnú vodu a lov za znížených svetelných podmienok (šero, súmrak, noc): GFR, SFC, FT, HT, V. Naopak pri východe slnka: G, B, SMN, RFSH a iné.
Aj poľský producent Salmo s divíziou Dorado majú prívlačiarom čo ponúknuť. Medzi moje najosvedčenejšie modely patria: rada Hornet 2, 3, 4 a 4 SDR, rada Minnow 5, 6, rada Bullhead 4, 4 SDR, 6, 6 SDR, rada Butcher 5, 5 SDR, Sting 6 a Teno 6. Zaujímavé by bolo vyskúšať Boxer 4, 5 (má zaujímavé farebné prevedenia). Osobne z farieb môžem odporučiť na "čistú" vodu T, M, RPH, PH, HP, HBR, BR, D, DB, SMD, PB, BT, BD, BE, GS, RR, RBL, BL, SMB, GMB. Za úsvitu alebo súmraku D, G, CW, CG, GMO, BE, PO, RBS, RSH, SH a na kalnú vodu, za znížených svetelných podmienkach P, O, HG, FT, GT, GMO, CL, YD, YC, PO, OP, OS, SMD, SMR, CMD, RC, RS, RT, RZ, RH, SO, SP, BE. Dorado ponúka modely vhodné a osvedčené modely voblerov: Magic 1,8 cm, Natur lienka 2,2 cm (vyrába sa sršeň a žabka vo veľkosti 3,5 cm, ale nemám s nimi žiadnu skúsenosť = treba vyskúšať a podeliť sa s poznatkami), Death fish 6 cm, Lake 3,5; 5 a 7 cm, bacuľatá Alaska 2,5; 3; 3,5; 5 cm, Invader 4, 5, 6 cm, Classic 4, 5 a 7 cm, Stick 4,5 ; 7 cm a posledný Tender 4,5; 6 a 7 cm. Prirodzené (neutrálne) farby: TR, FTR, MN, RT PRT, P, S, B, G, BR, GR, BM, GO, BGH. Kalná, prikalená voda, znížené svetelné podmienky: FT, RH, GH, GFR, FTR, BR, BM. Jedného z mála rýdzo slovenských produktov, ktoré sú účinné a kvalitou výroby sú bezkonkurenčné (nielen môj názor) patria voblery Exclusive od Jožka Stopku, ktorý voblery vyrába vo veľkostiach 2, 3, 4, 5, 7, 8, 8-J, 11-J, 13-J a Special. Jednotlivé modely sú potápavé alebo plávajúce. Na vobler je možné použiť fosforové oči, ktoré sú vhodné pre podvečerný, nočný lov, alebo lov v hĺbke. Farebné označenie voblerov: H - Holograf = použitie holografického olemovania šupín, XX - Natural farba, F - Fliter = použitie flitru v povrchovej úprave. Na čistú vodu odporúčam farby: PT, PFT, SMF, D, DF, OK, OK II., HGF, HS, BR, S, SO, HC, R, TOF. Farebné variácie pre kalnú vodu: O, C, BC, SM, ZF, Z, CBF, FOF, HZF. Pri love za úsvitu, či západu: G, KH, M, MF, BR, SO, S, FOF. To, že tieto voblery chytajú pstruhy dokumentujem pstruhom dlhým 51,5 cm (obr. č. 3) na 4 cm dlhý Exclusive vo farbe SM. Švédska Abu Garcia ponúka z palety voblerov dve (nielen farebným prevedením) zaujímavé modelové rady. Tormentor sinking (70 mm), Tormentor floating (bývali názov Terminator) a Tormentor mini minnow floating. Veľkostné a farebné modifikácie v ktorých sa vyrábajú (veľkosť 50 a 70 mm, farby H-RT, H-BB, H-BS, H-GS, H-GOR, H-RH, H-SHB, H-BRPS, H-BLUE/-M, H-YT, SRB, BK, BL, VL, GR, RS), si nájdu využitie na čistej, kalnej vode, ráno i podvečer.
Twistre a rippre používam menej často, ale nevyhýbam sa im. Najčastejšie sú to veľkosti od 3 cm (mikro verzie) až do 5 cm (10 cm dlhé nástrahy imitujúce červíka). Podľa môjho názoru a dlhoročného testovania môžem jednoznačne odporúčať vyrobky od spoločnosti Berkley s celosvetovou známkou kvality v segmente soft baits: Micro power grub 1˝, Neonz power grub 2˝, Neonz power grub 3˝, Neonz twintail power grub 2˝, Walleye 3˝, Power worm 7˝, Neonz power worm 7˝, Trout worm 3˝, Finesse worm 4˝. Vyskúšal som a bol som veľmi prekvapený účinnosťou Inshore power sandworm 8˝ (dávam ho do pozornosti!). Hmotnosť jigovej hlavičky volím podľa hĺbky a rýchlosti toku, a to od 0,5 do 10g, niekedy aj viac. Tvar jigovej hlavičky gulička, žehlička alebo súdkovitý tvar (možnosť lepiť oči).
Najradšej a najčastejšie uprednostňujem spletané šnúry. Najmä od vyššie spomenutej spoločnosti Berkley v hrúbkach od 0,06 - 0,15 mm. Niekedy za veľmi sťažených podmienok lovu siahnem na priemer 0,17 mm. Využívam hlavne Fireline a Whiplash pro. Vo veľmi veľa prípadoch je oveľa lepšia spletaná šnúra v porovnaní s monofilovým vlascom, aj keď ho úplne vždy nemôže a ani nedokáže nahradiť. Ako hovorí ľudové porekadlo: "Sto ľudí, sto chutí". Ja používam vlasce od Berkley, Mitchell a Abu Garcia.
Nech už sa rozhodnete použiť značku akýkoľvek prútu, navijaku, či druhu, alebo typu umelej nástrahy, nezabudnite dať rybe šancu a neberte všetko z vody. Čas, keď v našich riekach plávali kvantá potočákov s bežnou veľkosťou 40 cm sú dávno a asi definitívne záležitosťou minulosti. Častokrát aj malý pstruží dorastenec poteší v časoch rybárskej hluchoty - nemoty. Percento pytliakov, kormoránov a biologických katastroch je obrovské, ale percento rýb, už bohužiaľ mizivé. Chráňme si to málo, čo máme a čo nám ešte ostalo! Takže lovu zdar a prívlači zvlášť.