Pstruh potočný - ryba horských riek a potokov je pre mňa symbolom čistoty a krásy Slovenska. Spája sa s prekrásnou prírodou, zurčiacou vodou a voľnosťou. Jeho sfarbenie patrí k najkrajším medzi našimi rybami. Je to ryba, ktorú som ako prvú začal cielene loviť na prívlač. Krátky laminátový prút s navijakom značky Roen a dvadsaťpäťkou vlascom, boli mojím prvým prívlačovým náradím na lov pstruhov. Hoci som na prívlač ulovil i zopár iných druhov rýb, hlavne na jeseň, pstruhy som lovil prívlačou počas celej sezóny. Keď sa vrátim asi o tých 25 rokov dozadu, veľký výber vláčiaceho náradia vtedy nebol. Väčšinou sa používali rotačky a plandavky, s ktorými som aj ja začínal a patria k mojim obľúbeným nástrahám i dnes. Keďže otec pracoval v strojárskom podniku, prvé rotačky mi vyrobil práve on a svojou kvalitou sa vyrovnali i povestným meppskám. Zopár kusov z nich mám ešte i dnes. Okrem nich sa na pstruhy používali i takzvané "patenty", čo boli systémy s olovenou čiapočkou a mŕtvou rybkou. Ich úspešnosť bola približne rovnaká ako u rotačiek. Zväčša som navštevoval malé potôčiky, ktoré často neboli ani meter široké. Bola to však dobrá škola, pretože v zarastených a ťažko dostupných miestach nebolo jednoduché chytať. Veľkosť lovených rýb sa zväčša pohybovala okolo 25 cm. Asi pred 10 rokmi sa ku mne pridal Peťo Zachar, s ktorým sme začali na pstruhy vyrážať spoločne a ktorý síce s pstruhmi veľa skúseností nemal, ale lovil prívlačou počas celej sezóny iné druhy rýb a používal nové nástrahy.Vzájomne sme si vymienali skúsenosti a poznatky, zdokonaľovali svoje techniky i nástrahy. Pokúsime sa dať zopár rád i Vám, ako uloviť svojich prvých pstruhov.
Výskyt a stanovište
Dostatočne čistá a na kyslík bohatá voda sú základným predpokladom pre výskyt pstruhov. Okrem riek a potokov sa vyskytuje i v jazerách, hlavne pstruh dúhový a jazerný, ktorý majú o niečo nižšie nároky. My sa však budeme venovať hlavne pstruhovi potočnému a tečúcim vodám. Pstruhové vody v našom okolí patria skôr k menším až stredne veľkým tokom. Pstruh obľubuje miesta, ktoré mu poskytujú možnosť úkrytu a dostatok potravy. Najčastejšie sú to korene stromov siahajúce do vody, podomleté brehy, skaly, previsnuté konáre, meandre ale i umelo vytvorené kaskády a priehrady. V lete ho často nájdeme i na okraji prúdov, v tíšinách a okolí brehov, kde sa kŕmi padajúcim hmyzom. Práve tam, kde sa najťažšie dostaneme s našou nástrahou, môžeme očakávať najväčších pstruhov. Hlavne na začiatku sezóny vzhľadom na veľký rybársky tlak sa ryby zdržujú v blízkosti svojich úkrytov v hlbších miestach. Rád vyhľadávam na toku miesta, tône a splavy, kde voda prepadáva na nižšie miesta a vytvára tíšiny s pomalšou vodou. Je však zaujímavé, že väčších pstruhov som ulovil zväčša v najhlbšej vode v okolí prekážok. Viac pstruhov, ale menších, sa zdržiava na okrajoch prúdov a v plytšej vode. Ale najčastejšie ho nájdeme v hlbších miestach.Väčšie ryby sú opatrnejšie, viac agresívne, nestrpia menších jedincov vo svojej blizkosti.Obývajú často najlepšie miesta, kde im prúd prináša dostatok potravy priamo pod nos. Po príchode na miesto si jamu "vyhodnotím", aby som ulovením menších pstruhov nevyplašil a neupozornil na seba tých väčších. Musím však podotknúť, že na našich vodách považujem za "peknú rybu" každého pstruha nad 35 cm. V letných mesiacoch ma často prekvapí stanovisko rýb v plytšej vode, za menšími prekážkami, kde na začiatku sezóny vôbec neboli. Na jednom splave som v kúte plnom nečistôt, kde sa voda vracala späť pod splav videl, ako zo špinavej peny zbieral hmyz pekný pstruh. Prívlačou sa nedalo v týchto miestach pre konáre a prekážky chytať. Hoci príliš nemuškárim, podarilo sa mi mušku trafiť presne do tohto kúta. Pstruh mal 40 cm a nachádzal sa v mieste,kde by som ho vôbec nečakal. Správna lokalizácia rýb je dôležitá aj z toho hľadiska, že sa na miesto môžeme vrátiť aj neskôr. Pstruh potočný pokiaľ nemusí, svoje stanovisko nemení.
Potrava
Prirodzenú potravu pstruha tvorí hmyz a jeho vývinové štádiá, červy a drobné kôrovce. Nepohrdne ani stavovcami, hlavne žubrienkami, žabami a rybami. Najmä pri zvýšenom prietoku a prikalenej vode sa pstruh kŕmi prinášanou potravou až do prasknutia. Stalo sa mi, že som ulovil pstruha, ktorý mal v sebe tri rybičky a za hrsť dážďoviek a napriek tomu zaútočil na môj vobler. Práve toto obdobie, zvýšená a prikalená voda, je vhodnou dobou na lov. Ryby vás tak ľahko nezbadajú a sú pri chuti. Počas dňa som najlepšie výsledky dosiahol hlavne z rána a v lete k večeru. Zopár pekných rýb sa mi však podarilo uloviť aj priamo na obed pri najväčších teplotách. Pravdepodobne to spôsobuje zvýšený rybársky tlak a ruch práve zrána a večer. S tým súvisí aj pohyb pri vode. Vždy sa snažím pristúpiť k miestu čo najopatrnejšie a najtichšie. Som rád, keď skôr zbadám iného rybára, ako on mňa. Stalo sa mi, že si ma nevšimla ani srnka, ktorá sa prišla napiť vody. S tým súvisí i vhodné oblečenie, ktoré by malo byť prírodných farieb z materiálov, ktoré by nemali pri pohybe príliš šuchotať. Vhodné je, aby dobre odvádzalo pot a vydržalo suché pri daždi. Broďáky či prsačky by mali byť z podobných materiálov a chrániť pred chladom.
Nástrahy
S potravou súvisia i naše nástrahy. Keďže živé nástrahy nie sú povolené, zostávajú nám ich umelé napodobeniny. Zákon nám umožňuje loviť i na mŕtvu rybku. Existuje množstvo spôsobov a systémov, ako používať mŕtvu rybku, toto však nie je naša doména. Číslo 1 sú u mňa rotačky. Hoci nepredstavujú žiadnu konkrétnu potravu, svojimi vibráciami a sfarbením dokážu vydráždiť ryby. Na hlbších miestach si pomáham záťažou, ktorú umiestňujem cca 30 cm pred rotačku, príp. využívam preťažené rotačky. Najčastejšie používam strieborné, medené a zlaté rotačky s červenými bodkami. V čistej vode tmavšie a čierne farby. Tvar listu rotačky prispôsobím toku - do prudších tokov štíhlejší tvar (vŕbový list) a do kľudnejšej vody širší list (Comet, Aglia). Dôležitý je hlavne dobrý chod, aby sa rotačka roztočila čo najskôr po dopade na hladinu. V prúde by ju nemalo vynášať príliš k hladine. Rotačka sa však dá ťahať aj pod hladinou tak,že krídelkom čerí hladinu a imituje spadnutý hmyz.
Ďalšou úspešnou nástrahou sú voblery. Rád používam plávajúce typy, ktoré sa dajú v tichosti s využitím prúdu dopraviť na vhodné miesta. Svoje uplatnenie však majú i potápavé druhy, ktoré potrebujeme dostať čo najrýchlejšie do hlbších miest. Na jednej vychádzke som stretol asi 15-ročného chlapca, ktorý pred 5 cm rapalkou mal asi 10-gramové olovko. Chcel som mu vysvetliť, že takto nebude mať vobler ten správny chod a ťažko niečo chytí. Ale hneď sa mi chválil tromi peknými pstruhmi a sám som videl, ako mal na vobler záber. Plávajúci vobler rýchlo klesol na dno a dokázal v hĺbke celkom dobre pracovať. Takže vždy sa je čo priučiť. Voblery napodobňujú hlavne rybky i keď rád používam i napodobeniny hmyzu. Volím prirodzené farby (pstruh, hlaváč, čerebľa), v kalných vodách svetlejšie a v čistých vodách skôr tmavšie odtiene.
Veľmi dobrou nástrahou sú i gumy. Často dokážu vydráždiť i inak nečinné ryby. Ripery, twistre, napodobeniny hmyzu a lariev. Hlavne keď sú ryby opatrnejšie, zvolím práve gumu alebo nástrahu z peria. Nemusia to byť práve mušky. Aj perie naviazané na jigovej hlavičke dokáže často zázraky. Poskoky po dne napodobňujúce pijavicu či hlaváča sú pre pstruhy často neodolateľné.
Náčinie - prút, navijak, vlasec
Prút - keďže pri love často prechádzame dlhšie úseky, výhodou je ľahší prút. Dĺžka závisí od podmienok, v ktorých budeme chytať. Ak budeme loviť na menších a zarastených potokoch, vhodná je dĺžka 2,1 - 2,4 m. Na väčších tokoch s dostatočnou šírkou, kde sa dá zabrodiť, príp. brehy nie sú husto zarastené, môžeme použiť aj dlhší prút 2,7 m. Na niektorých miestach, napr. v splavoch hlavne pri čistej vode, keď chceme nástrahu čo najtichšie položiť do vody a ryby si nevyplašiť, môžeme použiť ešte aj dlhšie prúty. Ja používam už niekoľko rokov prút s parabolickou akciou dlhý 2,14 m. Príležitostne a vzhľadom na podmienky, používam i ďalšie prúty rôznych dĺžok.Vrhacia záťaž prúta závisí od druhu nástrahy. Pohybuje sa približne od 0 do 40g. Pri vychádzkach často nemôžem menit prút,aby som sa nemusel vracať,resp. nosiť viac prutov. Je treba rozhodnúť sa vopred podľa konkrétnych podmienok a druhu nástrahy. Najčastejšie používam spomenutý 2,14 m prút s vrhačkou 10 - 30 g.
Kvalitný naviják musí vydržať množstvo nahadzovaní v často zlých podmienkach. Preto vsádzam na overené značky. Stalo sa mi už niekoľkokrát, že som ho vykúpal vo vode alebo udrel o skalu. Stane sa, že ho aj s prútom položíte do prachu, či piesku, preto ho treba aspoň raz za čas vyčistiť a premazať.
Vlasce používam s priemerom 0,12 - 0,18 mm. V extrémnych situáciach aj hrubšie. Keďže vlasce trpia oderom o skaly a prekážky, pravidelne zopár poškodených metrov vyhodím a počas sezóny 1 - 2x mením celý vlasec za nový. Skúšal som použiť aj spletané šnúry menších priemerov, hlavne pri množstve prekážok vo vode, ale vzhľadom na čistú vodu častejšie používam klasické vlasce.
Súčasťou výbavy by mal byť aj ľahký pstruhový podberák a šetrné zaobchádzanie s rybou. Nevyhnutnosťou sú aj dobré polarizačné okuliare. Ďalšou povinnou výbavou je peán. Karabínky menších veľkostí sú potrebné hlavne pri love s rotačkami. Olovené bročky rôznych hmotností, aby ste si mohli nástrahy zaťažiť. Samozrejmosťou je meter, utierka a dobrý fotoaparát (najlepšie vodotesný). S množstvom doplnkov to netreba preháňať, každý gram naviac pocítite pri dlhších presunoch.
Pstruh potočný patrí k pôvodným druhom našej ichtyofauny. Snažme sa ho preto zachovať v našich riekach a potokoch. Okrem znečistenia má i veľa prirodzených nepriateľov a v poslednej dobe hlavne kormoránov.Úbytok týchto rýb je naozaj alarmujúci. Mali by sme preto k nemu pristupovať s náležitou opatrnosťou a úctou. Keď si chcem privlastniť niektorú z ulovených rýb, vezmem si radšej dúhaka, príp. ryby, ktoré boli chytené hlbšie a mali by problém prežiť. Najradšej sa ale vraciam na miesta kde viem, že je pekný pstruh, ktorému som daroval život.