Majstrovstva sveta v love rýb na prívlač 2007 - Slovensko

Články

Slovenskí prívlačiari 3. na Majstrovstvách sveta

Ako som vám už avizoval v predchádzajúcom čísle, v termíne 21. - 27.5.2007 sa konali 5. Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač. Po prvýkrát poriadalo túto najvýznamnejšiu prívlačiarsku súťaž Slovensko. Rieka Váh od Bešeňovej po Ružomberok a krásna podtatranská príroda privítala účastníkov z desiatich krajín. Aj náš slovenský reprezentačný výber sa sústredil na tento týždeň. Spomínal som vám, že už asi mesiac pred Majstrovstvami sveta sa začala príprava reprezentačného tímu na tejto trati. Veď nevyužiť výhodu domáceho prostredia by bolo veľkou chybou. Pripomínam len, že slovenský výber tvorili Juro Mrázik, Laco Mlynarovič, Peťo Zachar, Paľo Baďura a Vlasto Těšický. Trénerom bol Majo Fedeš a ja som bol kapitán reprezentácie. Práve Juro a Paľo strávili na trati najviac času a preto ich informácie boli veľmi cenné aj pre ostatných. Vedeli sme, kde sa nachádzajú stanovištia pstruhov, ale i to, kde sa dajú nachytať ostrieže, ktoré mohli rozhodovať druhý deň, kedy už ryby nebudú príliš aktívne. Treba však pripomenúť, že podmienky sa mali počas pretekov zmeniť, pretože pretekársky úsek bude zarybnený 4000 ks pstruha potočného a prietok vody bude znížený na 20 m3/s. Na tieto podmienky sa tréningom nedalo celkom pripraviť, dalo sa však predpokladať, kde sa sústredí vysadená ryba a kde bude sústredené väčšie množstvo ostriežov. Dva týždne pred Majstrovstvami sveta sa počas predĺženého víkendu stretol celý tím v Bešeňovej a spoločne sme rozoberali celú prípravu.

privlace
Konečne na stupňoch víťazov

Pravidlá Majstrovstiev sveta

Aby ste mohli lepšie pochopiť systém prípravy a taktiky lovu, priblížim vám aspoň stručne pravidlá lovu. Samotné Majstrovstvá sveta pozostávajú z dvoch pretekov. Prvý pretek prebiehal v piatok a druhý v sobotu. Chytá sa len z brehu bez možnosti brodenia. Trať je rozdelená na 4 sektory - A, B, C, D, pričom v každom sektore loví jeden člen družstva. Každý sektor je rozdelený na štandy, ktorých je dvojnásobný počet, ako je počet družstiev. Čiže polovica štandov v sektore zostane po obsadení pretekármi voľná. Keďže pretekalo 10 družstiev, v každom sektore bolo vyznačených 20 štandov. Dĺžka jedného štandu je 20 - 30 m. Jeden pretek je rozdelený na päť 35-minútových kôl. Ráno pred pretekmi vyžrebuje kapitán každému pretekárovi sektor, v ktorom bude v ten deň loviť. Zároveň sa každému pretekárovi vyžrebuje poradie, v akých pôjde na trať v jednotlivých kolách (napr. 2, 7, 4, 10, 8). To znamená, že v prvom kole pôjde pretekár na trať ako druhý a môže si bybrať ktorýkoľvek voľný neobsadený štand vo svojom sektore. V druhom kole pôjde ako siedmy. Po začiatku preteku sa môže presunúť na ktorýkoľvek zo zvyšných voľných štandov, keďže ich je dvojnásobne viac, ako je počet pretekárov. Tu zohráva dôležitú úlohu tréner a kapitán, ktorí sa môžu pohybovať po trati a informujú pretekára, ktorý štand je voľný, neprechytaný, na akú nástrahu a kde sa ulovila ryba. Boduje sa každá ulovená ryba seknutá v ústach za jeden bod, takže dĺžka ryby nerozhoduje. Pretekár s najväčším počtom ulovených rýb zo všetkých kôl sa stáva víťazom prvého preteku vo svojom sektore a podľa poradia ako sa umiestnil, získava 1, 2, 3, ... 10 bodov. Samozrejme najnižší počet bodov je najlepší. Podobne sa oboduje aj druhý pretek na druhý deň. Súčet umiestnení za oba dni určuje celkové poradie jednotlivcov a ich súčet poradie družstiev. Družstvo či jednotlivec s najnižším súčtom sa stáva víťazom.

Dlhá cesta za bronzom

1. deň - pondelok
Do Ružomberka odchádzam spolu s Peťom v pondelok popoludní. Po ceste sa zastavujeme pre Paľa v Žiline v predajni rybárskych potrieb u Peťa Bieneka, ktorý je hlavným sponzorom reprezentácie. Naša návšteva trvá asi 3 hodiny a počas nej dopĺňame nástrahy, háčiky a oblečenie pre celý tím. Do Ružomberka prichádzame až večer a keďže ja mám povinnosti aj s organizovaním pretekov, odchádzam hneď na poradu. Na trať pôjdeme až druhý deň. Ostatní dorábajú nástrahy, vymieňajú háčiky za menšie, keďže podľa informácií, ktoré sme dostali, by násada mala mať asi 20 - 25 cm.

privlace
Paľo Baďura počas tréningu

2. deň - utorok
Začína sa poradou kapitánov. Všetky tímy už v poriadku pricestovali, len Portugalcom sa po ceste stratili na letisku všetky prúty. Snažíme sa im pomôcť a prúty už na ďalší deň prichádzajú z letiska. Zdravíme sa s členmi a kapitánmi družstiev, s ktorými sa poznáme z minulých rokov.Všetci sa snažia získať od nás čo najviac informácií. Popoludní si prechádzame trať, na ktorej sa nesmie až do oficiálneho tréningu chytať. Trénuje sa mimo trate. Chytáme niekoľko menších pstruhov a keďže každému z tímu sa darí uloviť zopár rýb, nálada je dobrá. Večer sa s Majom dohadujeme, kto bude loviť v prvý deň preteku. Všetci členovia sú pomerne vyrovnaní a tak vybrať 4 pretekárov nie je ľahké. Nakoniec sa zhodneme, že loviť bude Peťo, Juro, Laco a Vlasto. Paľo bude náhradník s tým, že druhý deň môže vystriedať pretekára s najhorším výsledkom.

privlace

3. deň - streda
Opäť je na pláne porada kapitánov a stretnutie so zástupcami FIPSed. Prvý šok pre organizačný tím nastáva po oznámení členov FIPS-u, že sa chytá v inom poradí a systéme, než na aký sme sa pripravovali podľa nových pravidiel. Je však vidieť, že aj názory jednotlivých členov FIPS sa líšia. Nakoniec sa podarí dosiahnuť kompromis a my prerábame systém losovania a nástupu na trať. Našťastie skvelý organizačný štáb, ktorý sa Majstrovstvá sveta pripravoval takmer pol roka, dokázal túto zmenu pružne a bezproblémovo zvládnuť.

4. deň - štvrtok
Dopoludnia je oficiálny tréning na pretekárskej trati. Keďže trať poznáme, príliš to s tréningom nepreháňame, aby sme súperom neodhalili všetky svoje tromfy. Zisťujeme, že aj iné tímy našli ostrieže, chytilo sa aj pár pstruhov dúhových, šťuka a 2 úhory (jeden viac ako 1m dlhý). Prichádzajú aj ďalší chalani z prívlačovej ligy, ktorí budú pomáhať s organizovaním a rozhodovaním. Ich pomoc ešte neskôr oceníme. Popoludní je slávnostný nástup a otvorenie Majstrovstiev sveta na námestí v Ružomberku. Predtým však prichádza šokujúca správa od Maja, ktorý zostal na trati. Násadová ryba je väčšia ako avizovaných 20 - 25 cm. Niektoré kusy majú viac ako 40 cm. Pripravené nástrahy sú príliš malé a treba dorobiť aj väčšie a upraviť protihroty na háčikoch aj na nich. Niektorí členovia tímu to ťažko nesú. Snažím sa ich upokojiť, podmienky predsa budú pre všetkých rovnaké. Otvorenie Majstrovstiev sveta bolo excelentné. Jednotlivé tímy nastupovali za sprievodu dychovky. Slovenské dievčatá v krojoch niesli pred každým družstvom tabuľky s názvami krajín. Vystúpili folklórne súbory a zúčastneným sa prihovoril primátor mesta, zástupca FIPS-u a prezident SRZ. Večer bola slávnostná recepcia. Prvé dojmy všetkých tímov sú fantastické. Veríme, že to vydrží až do konca šampionátu. Zajtra sa však už chytá naostro.

privlace
Juro Mrázik počas druhého dňa preteku

5. deň - piatok
V piatok ráno losujem sektory pre všetkých pretekárov. Laco ide do sektoru A, Vlasto do B, Juro do C a Peťo do D. Sektor A a D je pomerne ťažký - rovná prúdna voda prívlačiarom a rybám príliš nesedia a neskôr sa ukáže, že v týchto sektoroch sa chytá najmenej rýb. Príliš nevyšlo ani Jurove poradie nástupu na trať. Ide až medzi poslednými. Zároveň si rozdeľujeme asistencie. Keďže s Peťom sa poznáme už dlho a poznám jeho štýl lovu, pôjdem do sektoru s ním. Majo pôjde s Jurom. Iba my dvaja máme okrem pretekárov voľný pohyb po trati. Paľo ide s Lacom. Obrovskou pomocou je aj veľký počet kolegov z ligy, takže každý pretekár má 2 - 3 informátorov a asistentov. Ich pomoc je neoceniteľná - aktuálne informujú pretekárov o tom, kde sa chytá ryba. Tento "doprovod" je polovicou budúceho úspechu. Sledoval som aj český tím, každý pretekár má svojho asistenta, ktorí spolu absolvujú aj prípravu na preteky. Asistenti majú vysielačky, pomocou ktorých si predávajú informácie. Ich systém sa mi veľmi páčil a my sa budeme musieť pripraviť na podobnú spoluprácu, pokiaľ budeme chcieť byť úspešní aj v budúcnosti. Pretekári počas preteku telefonovať nemôžu, zato mne zvonil mobil takmer nepretržite. Asistenti sa činili. Hlavne Robo Crkoň musel pretelefonovať slušný balík. Peťo išiel na trať v 1. kole až ôsmy, napriek tomu je po 1. kole s 8 rybami na priebežnom druhom mieste za Rusom. D sektor je naozaj ťažký a ako sa neskôr ukázalo, ulovilo sa v ňom najmenej rýb. Ryby sa postupne sťahujú ďalej od brehu k druhej strane. Horný úsek sektora pod priehradným múrom je dosť prudký a hoci sa tam loví dosť rýb, viem, že Peťovi takáto voda príliš nesedí a radšej prelovujeme spodnú časť sektora s pomalšou vodou. Ak nemá 10 - 15 minút záber, posúvam ho na iné voľné miesto. Zo začiatku sa loví zväčša na rotačky. Peťo neskôr prechádza na vobler a ku koncu preteku nasadzuje gumové nástrahy, pretože ryby sú už opatrnejšie.

Každý pretekár má svojho rozhodcu, ktorý musí prekontrolovať, či bola ulovená ryba chytená v ústnej časti a či pretekár používa háčiky bez protihrotu. Našim pretekárom vylosovali rozhodcov z iných tímov, ostatných zabezpečovali domáci Ružomberčania. Peťo dostal jedného z Chorvátov, čo sa opäť ukázalo ako nevýhoda. Neovládal poriadne pravidlá, ktoré som mal naštudované spredu aj zozadu a nebyť Peťa, asi by som ho hodil do vody. Ako sa neskôr ukázalo, mal som v sporných situáciach pravdu a na druhý deň sa mi ospravedlňoval. Dokonca sa z neho vykľul celkom správny chlapík, ktorý vyrába nástrahy v Chorvátsku. Peťo nakoniec skončil prvý deň so 17 rybami na 5. mieste. Ostatným sa darilo o niečo lepšie - Juro bol 4., Vlasto 4. a najlepšie na tom bol po prvom dni Laco na 2. - 3. mieste. V družstvách sme boli po prvom dni na 4. mieste iba 2 body za tretími Poliakmi a 3 body za druhými Čechmi. Prví boli s veľkým náskokom Rusi. Treba však pripomenúť, že to sú rybári, ktorí na rybách trávia aj viac ako 300 dní v roku a testujú náčinie pre rôzne svetové značky. V jednotlivcoch bol na prvom mieste Rus Alexej Šanin , ktorý ulovil 89 rýb, druhý bol Tomáš Tichý z Čiech s 51 rybami a tretí Chorvát Želko Kuk, ktorý vyhral náš D sektor.

privlace
družstvá zľava: Česká republika (2. miesto), Rusko (1. miesto) a Slovensko (3. miesto)

Všetci sa stretávame na obede a analyzujeme výsledky. Keďže poobede máme opäť poradu kapitánov, posielam chlapcov spolu s Majom Fedešom na trať, aby si spoločne poradili a vymenili poznatky z prvého kola.Veď na druhý deň tam môžu chytať práve oni. Viem, že sú unavení, ale večer by som ich už na trať nedostal. Vážim si ich prístup a to, že naše pokyny plnili. Ja som sa išiel osprchovať a prezliecť na izbu. Nabehal som asi 10 km v 30-stupňovej horúčave, na izbe padám ako podťatý a nebyť zvoniaceho mobilu, asi by som poradu kapitánov prespal. Na poradu za mnou prichádzajú takmer všetci kapitáni, chvália množstvo ulovených rýb a hladký priebeh preteku. Za prvý deň sa chytilo toľko rýb, koľko sa ulovilo za predchádzajúce 4 ročníky Majstrovstiev sveta dohromady. Je to viac ako 1000 kusov pri 40 pretekároch. Osobitne si vážim chválu portugalského kapitána, ktorý mi hovorí, že s minulými Majstrovstvami, ktoré boli práve u nich, sa to nedá ani porovnať. Dúfam, že to vydrží až do konca.

privlace
najlepší jednotlivci (zľava): Tomáš Tichý CZE (2. miesto), Alexej Šanin RUS (1. miesto), Michal Tichý CZE (3. miesto)

6. deň - sobota

Dnes sa všetko rozhodne. Som celkom spokojný, že sme na 4. mieste a z neho budeme bojovať o medailové miesta. V pamäti mám minuloročné Majstrovstvá sveta, kedy sme mali preteky tiež výborne rozbehnuté a po prvom dni sme boli na medailových pozíciach, no druhý deň sa nám nepodarilo uloviť ani jedinú rybu. Pri losovaní som mal tentokrát šťastnejšiu ruku, keďže Laco a Vlasto ostávajú vo svojich sektoroch (A a B). Paľo, ktorý vystriedal Peťa, ide do sektoru C a Juro ku mne do D-čka. Naviac Juro nastupuje na trať ako prvý. Po príchode s Jurom rozoberáme trať. Juro si vyberá miesto, kde by chcel začať. Snažím sa ho prehovoriť, aby začal na inom mieste na začiatku sektora, kde som videl stáť ostrieže, ktoré viem, že Juro dokáže uloviť. Nakoniec ma počúva a začína s ostriežmi. Ulovil ich 6, čo sa ukázalo ako veľmi dôležité, pretože ryby prestali brať a niektorí pretekári končili kolá aj s nulou. Juro loví trocha iným štýlom ako Peťo. Keď je presvedčený, že ryba v danom stanovišti je, prechytáva ho, až kým sa mu ju nepodarí oklamať. Nemusí to však vždy vyjsť, pretože času je pomerne málo. Ja sa však určite toľko nenabehám. Po prvom kole za mnou prichádza do nášho sektora Majo, ktorý je na pokraji infarktu. Paľo platí nováčikovskú daň a dosť rýb mu padá, čo Majo ťažko nesie. Vieme, že sa musíme sústrediť hlavne na Poliakov a snažiť sa skončiť v každom sektore pred nimi. U nás sa nám to s Jurom darí a Poliak je ďaleko za nami. Hoci v ďalších kolách Juro už toľko rýb nechytil, musím oceniť jeho vytrvalosť a dôveru k nástrahe, ktorú napriek radám používal (väčšina rýb sa chytala pri druhej strane na ťažké rotačky) a dokázal na ňu uloviť ryby aj okolo svojho brehu. Druhý pretek končí Juro na 4. mieste v sektore, Paľo je 5. Skvelý výsledok dosiahol Laco (3. miesto) a veľmi ma potešil Vlasto, ktorému som dôveroval a napriek jeho známemu stresu dokázal vyhrať svoj sektor. Okrem Paľovho sektora sme vo všetkých dokázali poraziť Poliakov a začíname tušiť, že by to mohlo stačiť na "bedňu". Dobre zachytali aj Taliani, ale ich strata z prvého dňa veľká. Druhý pretek končíme na druhom mieste za Čechmi a pred Rusmi, čo je skvelý výsledok. S napätím čakáme na celkové oficiálne výsledky. Prichádza telefonická gratulácia od vedúceho športovej činnosti Ing. Chrenka a je to definitívne potvrdené - sme tretí! Po prvýkrát sa slovenská prívlač dostala na stupne víťazov. Ubehli dva roky, čo sme odštartovali ligu na Slovensku a už to prináša prvé ovocie.

privlace
Slovenský tím zľava: Peter Zachar, Vlastimil Těšický, Jaroslav Sámela, Marián Fedeš, Juraj Mrázik, Ladislav Mlynarovič a Pavol Baďura

Pocity sú skvelé, tie oddreté hodiny, únava, vyčerpanie, stres, to všetko z nás zrazu padá. Sme radi, že sme svetu ukázali, že prívlač má na Slovensku dobré základy. Treba však otvorene dodať, že to bolo asi naše maximum, čo sa dalo dosiahnuť. Majstrami sveta sa stali reprezentanti Ruska pred Českom a Slovenskom. Majstrom sveta v jednotlivcoch sa stal Rus Alexej Šanin pred bratmi Tichými z Českej republiky. Z našich bol najlepší Vlasto Těšický, ktorý skončil na výbornom 6. mieste. Nasleduje slávnostné vyhlásenie, opäť prekrásny program a potom už len fotografovanie a slávnostná večera.

privlace
Je to doma!

Poďakovanie znie z každej strany, šampionát sa vydaril po všetkých stránkach. Latku sme zdvihli poriadne vysoko. Určite to bol najlepší šampionát, aký sa doteraz uskutočnil. Treba však za tým vidieť množstvo ľudí, veľa práce a prípravy v ich voľnom čase. Vďaka patrí sponzorom (Peter Bienek, MM Fishing Tackle - Marián Fedeš, John Crane, Dexia banka), organizačnému štábu vedenému Ing. Chrenkom, mestu Ružomberok a jeho primátorovi, MO SRZ Ružomberok a jeho predsedovi Ing. Korčákovi, všetkým našim kolegom a priateľom z ligy, ale i všetkým ostatným, ktorí sa pričinili o tieto Majstrovstvá sveta. Samozrejme ďakujem aj našim reprezentantom a ich trénerovi, že to so mnou vydržali. Verím, že v dobrých výsledkoch budeme pokračovať aj o rok v Bulharsku, kde sa budú konať budúcoročné Majstrovstvá sveta.

Poradie družstiev: Súčet umiestnení:
1. Rusko 21
2. Česká reublika 24
3. Slovensko 28,5
4. Poľsko 37
5. Lotyšsko 46
6. Taliansko 48
7. Ukrajina 49,5
8. Chorvátsko 51
9. Portugalsko 58
10. Andorra 77

 

Poradie jednotlivcov:  
1. Šanin Alexej (RUS) 2
2. Tichý Tomáš (CZE) 2,5
3. Tichý Michal (CZE) 4
6. Těšický Vlastimil (SVK) 5
8. Mlynarovič Ladislav (SVK) 5,5
14. Mrázik Juraj (SVK) 8

37. Zachar Peter (SVK)

5 (iba 1 deň)
38. Baďura Pavol (SVK) 5 (iba 1 deň)

Jaroslav Sámela

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)