S príchodom zimy sa voda riek a jazier prirodzene vyčistí. Menej slnečného svetla a nízka teplota bránia množeniu rias a planktónu. Ľad pokrývajúci stojaté vody navyše bráni vetru, aby premiešal vodnú masu a tým zvíril dno. V tak čistej vode je naozaj veľmi ťažké prinútiť rybu k záberu. Ak sa vám však ani pri nízkych teplotách nelení vyjsť z pohodlia vlastného domova, podarí sa vám nájsť, alebo máte vo svojom okolí revír s rozmrznutou hladinou a máte po ruke tú správnu zimnú nástrahu, ktorou marmyška bezpochyby je, verte, že o zábavu máte postarané a aspoň trochu zahrejete svoje prívlačiarske srdce.
V októbri a novembri teploty ešte neboli také nízke a k vode sa dalo pravidelne chodiť s nádejou na pekný úlovok. To, že ani marmyšky v úspešnosti nezostali pozadu za inými nástrahami (dokonca ich vysoko prevyšovali) som písal v predchádzajúcej časti seriálu o marmyškách. Rozhodol som sa teda, že ich otestujeme pri nefalšovanom zimnom UL love. Najmä záver posledného mesiaca v roku bol charakterom počasia priaznivý pre takýto lov. Teploty sa v noci pohybovali okolo 0°C a denné vystupovali na +1 až +5 °C, takže okrem tečúcich vôd sme ešte mali nádej, že nájdeme nezamrznutý aj nejaký "stoják".
TECHNIKA A TAKTIKA LOVU
Rozdiel medzi technikou prezentácie marmyšiek na tečúcich a stojatých vodách spočíva
vlastne len v tom, že na tečúcich vodách nahadzujeme proti prúdu, aby mala nástraha
čas "vyklesať". Ešte raz však spomeniem základy techniky lovu s týmito drobnými
nástrahami. Najdôležitejším pravidlom je udržiavať marmyšku v jej skackavom -
vibračnom pohybe. Ale pekne po poriadku. Po nahodení necháme marmyšku klesnúť na
dno. Potom ju zdvihneme zo dna, max. však 5-10 cm, a trasením špičky prúta jej
prepožičiame "vibračný" pohyb (amplitúda alebo vychýlenie špičky prúta by nemala
byť väčšia ako 3-5 cm). Špičku prúta pritom držíme hore. Ak nemáme záber, pootočíme
kľučkou navijaku a opäť začneme potriasať nástrahou. Tento postup opakujeme až kým
nie je nástraha "pod nohami". Chcem upozorniť na jednu chybu, ktorú som zo začiatku
robil aj ja sám, a tou je, že som špičku prúta pri trasení stále dvíhal podobne,
ako pri jigovaní. To malo za následok rapídny úbytok záberov.
NÁČINIE NA LOV S MARMYŠKAMI (UL prívlač)
Ako som už naznačil, náčinie na lov s tak malými nástrahami je veľmi špecifické.
"Teórie" mojich kamarátov o použití "match" prútov, či feedrových špeciálov ma
nútia spomenúť moje skúsenosti v tejto oblasti. Vyskúšali sme s bratom a našimi
kamarátmi na viacerých vychádzkach k vode rôzne druhy prútov, o ktorých sme si mysleli,
že budú na "marmyškovanie" a vôbec UL prívlač vhodné. Match a feeder prúty sú síce
vybavené jemnými špicami vhodnými na zaznamenanie záberu, avšak túto ich vlastnosť
úplne zatienia ich nevýhody:
Jeden z mojich priateľov dokonca začal na marmyškovanie používať muškársky prút. Ten však svojou "hrubou" špičkou, aj podľa jeho slov, nebol schopný zaznamenať jemnejšie zábery. Zo všetkých našich "pokusov a omylov" najlepšie vyšli (a nie náhodou) ultra-lightové prívlačiarske špeciály v dĺžkach od 2,4 - 2,7 m s veľmi jemnou jemnou špičkou, v gramážach do 10 resp. 13 g s rýchlou akciou. K tomu je len samozrejmé použitie ľahkého navijaku naplneného vlascom s priemerom 0,08 - 0,14 mm. Pri zimnej UL ale aj UL prívlači všeobecne je použitie takejto jemnej výstroje veľmi dôležité, pretože rozoznanie záberu od uviaznutia nástrahy na dne veľa krát tvorí rozdiel medzi úspešnou rybačkou a trpkým odchodom od vody.
Aby som však len "neteoretizoval". My sme si na základe poznatkov o miestnych revíroch vybrali na zimný UL lov jedno malé odstavené rameno s obsádkou ostrieža (ten tvorí prevažnú časť úlovkov pri UL prívlači), zubáča, šťuky, boleňa a bielej ryby. To bolo po našom príchode takmer celé zamrznuté, len pri tzv. priepuste bol približne 7-8 m pás voľnej hladiny po celej šírke ramena. Nebudem vás nudiť opisom priebehu celého lovu, iba spomeniem fakt, že za 2,5 h lovu na marmyšky (doplnené umelou patentkou, marabu perím alebo upravené trblietavým lakom na "cínovej" strane nástrah) sme traja ulovili 40 ostriežov vo veľkostiach 20-36 cm, 2 jalce (každý približne 0,75 kg) a niekoľko veľkých hrebenačiek. Musím spomenúť, že sme vyskúšali aj iné nástrahy (najmä mikrotwistre a mikrorippery v rôznych farbách s 1,5 - 3 g jigovými hlavičkami) , ale tie za približne pol hodinu zlákali len 3 ostrieže. A tak sme sa opäť vrátili k marmyškám v osvedčených farbách - zlatá, strieborná a nová úprava s trblietavým lakom, ktoré opäť slávili úspech. Ich úspech pripisujem najmä "neokukanosti" tejto nástrahy a jej vysoko dráždivému pohybu. Nie sme žiadni "mäsiari", a tak sme veľkú väčšinu rýb šetrne vrátili späť, aby sme si podobný zážitok mohli zopakovať znovu. Nechali sme si len 8 rýb (priznám, ryby jem rád, ale nie za každú cenu). Ako dôkaz prikladám niekoľko záberov z tejto rybačky.
A čo povedať na záver o marmyškách? Dúfam, že som vám, priatelia prívlače, svojimi skromnými skúsenosťami trochu priblížil tento u nás nie veľmi rozšírený druh UL prívlače a vzbudil vo vás záujem vyskúšať ho. Prajem vám veľa krásnych chvíľ pri vode.
POUŽITÉ NÁČINIE