Štatistika z ktorej som vychádzal:
Aj keď mám vo svojej výbave viacero značiek, modelov a typov voblerov, zameriam sa len na tie, ktoré sa mi najviac osvedčili na konkrétneho dravca. Vychádzal som z mojich šatistík hlavne za posledných 5 rokov intenzívneho lovu, ale aj zo štatistík mojich priateľov, z ktorých si mnohí na moje doporučenie uvedené voblery zadovážili. No a naopak, ja som si zase zadovážil tie, ktoré oni s úspechom použili skôr a ja som ich ešte nemal vo svojom arzenáli.
Z mojich úlovkov za posledných 5 rokov prevládali zubáče, ktorých mám ulovených za toto obdobie vyše 400 ks. Nasleduje pstruh (hlavne dúhový) do 170 ks, šťuka do 200 ks, sumec - do 50 ks (na ne som si „posvietil“ špeciálne až v r. 2004), bolene a jalce spolu do 100 ks, ostriežov a iných za papuľku chytených rýb (pleskáče a plotice) bolo približne 60 ks. Do štatistiky som nezarátal tie ryby, čo som nachytal na iné nástrahy či inou rybolovnou technikou ani v rámci 2 ročníkov ligových a ostatných prívlačových pretekov a na tréningoch, kde prevládali hlavne drobnejšie ryby (jalčeky, plosky, beličky a býčkov som však nachytal na drobné rotačky či marmyšky).
Za celú moju vláčkársku kariéru som samozrejme ulovil ďaleko viac dravcov (prevládali hlavne šťuky, zubáče, jalce a ostrieže). Odhadom za vyše 25 rokov praxe (podotýkam, že som sa ale nevenoval vyložene len lovu na prívlač, aj keď ho v posledných 10 rokoch najviac preferujem) to bolo vyše 3000 ks. Ak si pomyslím, že dávnejšie sa mohlo vláčiť len od 1. septembra a venujem sa aj iným technikám lovu (hlavne plavačke), je to celkom slušná bilancia. Do štatistiky sú zarátané len úlovky z vôd SRZ a nie zo súkromných revírov, na ktorých tiež testujem hlavne nové nástrahy a kde som nachytal za posledné roky množstvo dúhakov ale aj šťúk a zubáčov.
Prvé voblery, vyrábané z tvrdeného polystyrénu som si zadovážil niekedy okolo r. 1980. Začiatkom 90. rokov som si zadovážil prvé Rapaly a o 6 - 7 rokov na to som si na doporučenie jedného priateľa - vláčkára zadovážil prvé voblery Salmo. A to som urobil veľmi dobre, pretože sa mi zo všetkých najviac osvedčili a najviac úspechov som dosiahol práve s nimi. Skúsenosti a úspechy neustále pribúdali a pribúdajú. Je tomu tak aj vďaka intenzívnemu testovaniu a neformálnej spolupráci s niekdajším ako aj terajším dovozcom tejto značky na Slovensko. Podporil to nielen tento fakt, ale hlavne výsledky a vzájomná spokojnosť. Tú vyjadril aj jeden zo spolumajiteľov výrobcu, s ktorým som mal tú čeť sa stretnúť na výstave Incheba 2004 a porozprávať sa s ním o úpešnosti a napredovaní tejto značky. Od Rapaly mám tiež svoje „tutovky“, na ktoré nedám dopustiť. Vo svojom arzenáli mám voblery aj od ostatných známych či menej známych výrobcov, ako aj originály vyrobené mojimi priateľmi - vláčkármi. Nejeden úspech som dosiahol už aj s niektorými modelmi od Kovmastersu - prvého a najväčšieho výrobcu na Slovensku. Ako oficiálneho testera Albastar pre Slovensko ma nesmierne teší fakt, že sa k nám začali nedávno dovážať po gumách už aj voblery.
Osvedčené voblery:
ALBASTAR
Posledných výrazných úspechov som dosiahol voblermi práve tejto značky a to na Európskom pohári v love šťúk v Írsku (kde bol spomedzi zahraničných pretekárov najúspešnejší náš pretekár - Juraj Žitňanský, loviaci presne na ten istý typ ako ja) a na Hrone, kde sa mi podarilo v novembri 2006 uloviť kapitálnu šťuku. Jedná sa o plávajúci dvojdielny 11 cm dlhý vobler s červeným chrbátikom, zlatožltými bokmi a bielym bruškom, s výrobným označením 44 12 150. Na ten istý typ, ale v bledozelenej farbe s malými škvrnkami, som na Hrone nachytal viacero boleňov a jalcov a kamarát na jednej vodnej nádrži aj sumcov. Podľa mňa to možno u šťúk bolo aj vo farbe, ale som presvedčený o tom, že to bolo hlavne v perfektnom kmitavom pohybe tohto modelu. Len nedávno mi do zbierky pribudli novučičké drobné modely, ktoré určite odskúšam hlavne v nastávajúcej pstruhovej sezóne, ale aj na pretekoch.
Aby som však mohol serióznejšie odskúšať novinky tejto značky, potrebujem viacej času na testovanie, aby som vám potom mohol komplexnejšie doporučiť konkrétne modely a typy na konkrétnych dravcov a za konkrétnych podmienok.
SALMO
Zubáč
Butcher (označenie modelu - BR) - dĺžka 5 cm v rôznych farebných odtieňoch a s rôznou potápavosťou - plávajúce typy (F), potápavé (S), hlbokopotápavé (SDR). Podľa typu je ich potápavosť 0,8 - 1,5 m, 1 - 2 m a 2,5 – 4 m. Čo sa týka farebného prevedenia, je to hlavne BR. Ak si tento odtieň detalnejšie prezriete, zistíte, že sa farebne podobá na zubáča. Má podobné sfarbenie tela s tmavými priečnymi pásmi a chrbtom, sivo zelenkavé boky, sivobiele brucho, veľké výrazné oči a sivobiele predné bočné plutvy hneď za hlavou, s miernym hnedočervenkastým nádychom v ich vrchnej časti. HBR (s oranžovým bruškom, vynikajúce hlavne do prítmia a prikalenej vody), PH (ostriež), GS, GT. Butcher je u mňa naozajstným „mäsiarom - zabijakom“ na zubáča ale aj sumce.
Hornet (H) plávajúci a potápavý - dĺžka 4 a 6 cm - v prevedení so širokou lopatkou s vrchným úchytom umožňujúcou dokonalý, dráždivý kmitavý pohyb a dosiahnutie hĺbok 0,5 - 4 m. V prevedení s malou lopatkou do plytších vôd do 0,4 - 1,2 m je typ s označením SR (plávajúci a potápavý), s dĺžkami 3 a 4 cm. Modely s predĺženou hlbokopotápavou lopatkou majú označenie SDR, vyrábajú sa v dĺžkach 4 a 5 cm s dosiahnuteľnou hĺbkov 2,5 - 6 m. Čo sa týka farebného prevedenia je to hlavne D (jalec, tento odtieň volám belička) a CW (ja ho volám kvôli farbe ale aj kmitu sršeň), HP (ostriež so žltooranžovým bruškom), YD (krikľavá zelenožltá), GT („zelený tiger“ so žltým bokom a oranžovým bruškom), LPD (belička s krikľavým ružovo-fialovým chrbátikom).
Sting (S) plávajúci - dĺžka 6 a 9 cm , hĺbka 0,8 - 2 m, vo farebnom prevedení BL, SMB, GMB (striebristé v rôznych odtieňoch), do prítmia YD. Do hlbších vôd do 4 m sú vhodné hlbšie potápavé typy s označením SP.
Minnow (M) plávajúci a potápavý - hlavne dĺžky 6, 7 a 9 cm, 0,5 - 2,5 m, v podobných farebných vyhotoveniach ako u niektorých predchádzajúcich modelov - D, HP, PH ale aj RR. Do hlbších vôd do 4 m sú vhodné hlbokopotápavé typy s označením SDR.
Vo svojom arzenály mám samozrejme aj iné vhodné modely voblerov na zubáča ako Perch (PH) či Roach (R), Bulhead (BD) v prevedení pre plytké (F) a hlboké vody (SDR) a tiež som s nimi pochytal niekoľko zubáčov (aj iné druhy dravcov), ale najviac zatiaľ na vyššie uvedené.
Pstruh
Minnow - M5F RR - je to malý štíhly vobler s farebným označením RR (farebná novinka r. 2003), ktorý mi na VN Dedinky za posledné roky priniesol najviac úspechov a v jednom zo svojich článkov som ho nazval „zabijak“ pstruhov.
Ďalej som najviac úspechov mal hlavne na horeuvedené modely konkrétnych typov Butcher BR5F BR (SDR do väčších hĺbok) a Hornet H3(4)F D, (T-potočák, CW, BT...) a naozaj veľmi úspešný typ aj na jalce a ostrieže - H2S. Okrem týchto sa mi so striedavými úspechmi osvedčili aj tvarové či farebné napodobneny pstruhov. Za súmraku, zamračeného počasia či v trochu prikalenej vode sa mi na pstruhy, ale aj šťuku či zubáča výborne osvedčil spomínaný Butcher avšak s oranžovým bruškom s farebným označením HBR. Prvé úspechy a nie len na pstruhov som dosiahol už aj s novinkami Tiny T3F(S) vo farbe CC (vhodný hlavne do čistej, priezračnej vody a denného svetla), HC, SI. Tiny je napodobneninou chrústa a ten keď padne do vody, je pre ryby hotovou lahôdkou.
Šťuka
Najviac šťúk som nachytal podobne ako u zubáča na modeli Butcher, Hornet, ale aj Sting či Minnow, ale aj iné modely, hlavne v sivobielych, hnedých, zlatistých a striebristých odtieňoch (ale aj v kmombinácii s oranžovou, žltou či červenou farbou) v širokej škále dĺžok v závislosti od konkrétneho modelu (4 - 11 cm). Šťuky lovým väčšinou v pobrežných partiách a tak volím hlavne povrchové plytkopotápavé typy. Samozrejme, sú aj miesta, kde lepšie využijem hlbšie potápavé a agresívnejšie voblery ako aj u ostatných dravcov.
Sumec
Tu by som sa trochu dlhšie pristavil, nakoľko som pri ich love nadobudol pre mňa nové a o to cennejšie skúsenosti. Všetky sumce z predminulej sezóny, z jednej priehrady (17 ks, pričom najväčší meral 133 cm) som až na dve výnimky chytil na už spomenutého, na sumca neuveriteľne malého, 5 cm dlhého Butchera BR5S BR. Okrem ulovených sumcov som odopol ďalších 5 väčších jedincov (min. jeden z nich mal cez 150 cm!). Iste, ako sa hovorí „vymákol“ som ich po oneskoronom nerese, keď si pravdepodobne chránili hniezdo a boli agresívne. Využil som pritom aj ideálne počasie na lov sumcov, kedy bolo celý týždeň dusno, pod mrakom a skoro absolútne bezvetrie. Zaujímavosťou bolo aj to, že som drvivú väčšinu záberov mal ráno od 7:30 do 9.00 hod. a večer od 18:30 do 21:00 hod., čiže tam bol zrejme nie náhodný, ale pravidelný 12 hodinový interval. Ale bolo to podľa môjho názoru aj v inom. Nakoľko má Butcher naozaj veľmi vydarený aerodynamický tvar tela, veľmi dobre letí a aj vďaka vyššej gramáži potápavého typu (7 g) ako u plávajúceho (5 g) som ho dohodil do požadovanej vzdialenosti, kde sa sumce nachádzali. Bolo to v pomerne plytkej vode (do 1,5 m), kde zvyčajne lovím plávajúcimi woblermi. Tentokrát som však omylom nasadil potápavý typ. Nerobil som si z toho však nejaký problém a pokračoval v love. Špičku prútu som jednoducho zdvihol viac nahor, aby sa vobler príliš nezachytával o dno. Dôležitejšie však je, že Butcher po dopade vydá pre sumca dráždivý zvuk, tzv. člupnutie, čo ho vydráždi k útoku. Po tom, ako som to zaregistroval po 2. - 3. sumcovi, som zámerne nahadzoval vobler vysokým oblúkom, aby po dopade na hladinu bol zvuk čo najvýraznejší. Podľa mňa je to trochu podobné, ako je to pri vábení, aj keď samozrejme v menšom a dá sa to len čiastočne prirovnať. Drvivá väčšina sumcov mi zabrala ihneď po dopade woblera na hladinu. Bolo to až na dve výnimky na stojatej vode. Ich lov som si naozaj mimoriadne vychutnal, nakoľko som lovil pomerne jemnou zostavou - prút 2,7 m, 20 - 40 g a vlasec 0.22 mm bez nadväzca. Je len samozrejmé, že na lov sumcov nemusí byť za rôznych podmienok najvhodnejší práve spomenutý úspešný model. Na tečúce ale aj stojaté vody s menšou hĺbkou sú vhodné napr. aj štíhlejšie a dlhšie typy ako Sting či Minnow atď., aj keď posledných sumcov na Hrone som ulovil tiež na Butcher s označením SDR, ale v hlbšej vode. Do nej sú vhodné aj väčšie hlbokopotápavé Hornety či Bulheady (Perch, Roach, Boxer...) a to nie len preto, že ich dostaneme do väčších hĺbok, ale hlavne kvôli ich perfektnému kmitavému pohybu. Sumec totiž vidí slabšie ako ostatné dravce a reaguje skôr na vibrácie a zvuky (Boxer má hrkálku).
Bolene a jalce
Najviac úspechov na boleňa som mal naposledy na POP 6 vo farbe SMS (modrastý s imitáciou šupín, plutiev a očí s červenou zrezanou papuľkou), ktorého som si zaobstaral len nedávno. Jeden z kamarátov ho má už dlhšie a jednoznačne je s ním na bolene najúspešnejší. Dlhodobo osvedčenými sú Minnow M6F D a Sting S6F hlavne BL. U jalcov okrem toho aj na Hornet H4F D (LPD, GS ,CW) a už spomenutý H2S a H3F(S) v rovnakých farbách.
Ostrieže
Dá sa povedať, že je to podobne ako u zubáča, že účinné sú drobné Hornety a Butchre ale aj malé striebristé Stingy či Tiny.
Ostatné modely Salma (Pike, Whitefisch...) som si zaobstaral len nedávno a tak ešte neviem až tak dobre posúdiť ich účinnosť na konrétny druh dravca ako u predošlých vyskúšaných a osvedčených typov. Pevne verím, že budú rovnako úspešné. V rámci pretekárskej činnosti a v love pstruhov sa mi popri marmyškách a miniatúrnych rotačkách (č. 00 - 00000) najviac osvedčili drobné vobleríky od kamaráta (0,8! až 3 cm) a od Salma najviac Hornet H2S v rôznych odtieňoch ale hlavne s označením D.
RAPALA
Zo zahraničných voblerov som si ako prvé zadovážil práve od tohto výrobcu. Nakoľko však lovím hlavne voblermi Salmo a Albastar, arzenál od Rapaly si doplňujem len sporadicky, hlavne keď odtrhnem svoje tutovky. Dá sa povedať, že mojou tutovkou na šťuky a bolene (chytil som však na ňu aj zubáče, ostrieže, jalce a sumce) je už spomenutý 7, resp. 9 cm dlhý Shad Rap SSR SD. Do tmy sa mi osvedčil aj Shad Rap s modrým chrbátikom a žltooranžovým bruškom, hlavne na zubáče, ale aj šťuky. Ďalšími mojimi osvedčenými typmi do plytších vôd sú starý -dobrý Original Floating a Countdown - na zubáče ale aj iné dravce hlavne v prevedení s modrým chrbátikom (bokmi) a zlatistým či bielym bruškom. Na zubáče do hlbších vôd sa mi osvedčil aj Rattlin RNR-5 CH. Original Jointed Husky - na väčšie dravce loviace na hladine. Osvedčili sa mi aj dlhšie delené typy (11 a 13 cm) zlatistej farby s čiernym chrbátikom, žltými bokmi a bielym bruškom (hlavne v prítmí). Ďalším osvedčeným voblerom do tmy sú modely s hrkálkami (kvôli zvukovému efektu), napr. Husky Jerk HJ 8 - potápavý typ, má čierny chrbátik žlté boky a oranžové bruško. Osvedčil sa vynikajúco na nočný lov zubáčov. Samozrejme, že aj u tejto značky platí to isté o farbách a pohybe ako u Salma.
KOVMASTERS
Voblery tejto značky som si zadovážil takisto na doporučenie jedného z kamarátov a to som ešte ani len netušil, že sa spriatelím s majiteľom a výrobcom v jednej osobe a že si budeme dokonca navzájom radiť, pomáhať a spolupracovať. Je to naozaj šikovný vláčkár a doporučil mi celý rad modelov rôznych typov a v rôznych farebných odtieňov, z ktorých mohé už majú v mojej výbave stále miesto. Pišta sa špecializuje aj na pstruhy a napr. jeho Swimmre s agresívnym pohybom F 3 HP/PP (potočák), HR (s oranžovým bruškom) a RT (čierna farba so zlatožltými pruhmi, podobné sfarbenie má Hornet – BT, sa mi vynikajúco osvedčili na pstruhy, ostrieže, ale aj jalce. V prevedení CT v dĺžke 6 cm (žltý chrbátik s prechodom ku brušku do bielej, s oranžovými fľakmi a výraznými červenými očami) sa mi osvedčil hlavne na zubáče a v prevedení PD neraz zabodoval na Hrone pri jesennom love jalcov a boleňov. Na stredne veľké a väčšie ryby sú vhodné modely ako Spider, Classic, Diver či Esox. Pri voľbe vhodných typov a farieb aj pri tejto značke platia podmieňujúce faktory, ako uvádzam na začiatku článku.
Ako som už spomenul, špecializujem sa najviac na lov voblermi a tak som si dovolil doporučiť hlavne tie modely a typy, ktoré mám vo svojej zbierke a ktoré sa mi v mojej bohatej praxy najviac osvedčili. Pri love na prívlač mám vždy na pamäti, že často musím byť veľmi flexibilný, musím vhodne reagovať na dané či zmenené podmienky lovu a popri použití osvedčených nástrah sa nebojím aj občas zaexperimentovať a nasadím nejakú tú novinku. Dôležitým faktorom úspechu je aj čo možno najdokonalejšie spoznanie spôsobu života konkrétneho druhu dravca a v neposlednom rade je potrebná aj dobrá kondícia a výdrž. Prívlač je vysokošportový druh rybolovu a kto sa mu venuje naozaj seriózne, tomu prinesie nejednu krásnu chvíľu pri zdolávaní svojho dravca. No a k tomu je dôležité okrem použitia vhodnej výbavy zvoliť tie správne voblery. Pri ich voľbe vám želám šťastnú ruku.