Hmyzia prívlač

Články

Že hmyz tvorí neoddeliteľnú súčasť potravy takmer všetkých druhov našich rýb, je asi každému jasné. U niektorých druhov je to dokonca hlavná zložka, u iných je zastúpenie menšie. Preto je logické, že rybári sa snažia používať hmyz a jeho vývojové štádiá ako i ich napodobeniny, aby s úspechom dokázali oklamať a uloviť vytipovanú rybu. Vždy som obdivoval dokonalé napodobeniny kolegov muškárov a i dnes pred nimi skláňam klobúk. Vidieť diela Petra Vrableca, Martina Urminského, ale i iných viazačov ste mali možnosť vidieť na stránkach rybárskych časopisov i Vy. Hoci som už párkrát vyskúšal i muškárenie, priznám sa, že mušky viazať neviem a rád by som si dal poradiť od niektorého z kolegov. Pretože hranica medzi prívlačou a muškárením sa neustále zužuje, využívame niektoré prvky z muškárenia aj v prívlači a naopak. Mušky bývajú zhotovené prevažne z peria a srsti, príp. z ich syntetických napodobenín. Ja som sa však pri svojom hľadaní zameral na nástrahy, ktoré neboli vyhotovené z tohto materiálu a dalo sa s nimi vláčiť. Väčšina prívlačových nástrah napodobňuje rybky a nájsť medzi nimi iné tvary je dosť ťažké. Minule som Vám popísal osičku a pokúsim sa vám dať niekoľko ďalších tipov.

privlace

Chrúst – dobre si pamätám, keď som ako malý chlapec chodil s krabičkou od zápaliek plnou chrústov loviť na Váh jalce. Stačilo chrústa napichnúť na háčik, postaviť sa do prúdu a nechať ho splavovať po hladine. Takto sa dali oklamať i tie najväčšie ryby. Občas som si pri nahadzovaní pomohol bublinou, či plavákom. Umelú napodobeninu chrústa som teraz objavil u firmy Salmo. Ide o vobler Tiny vo farbe CC (prírodná) ale i iné. Jeho použitie a úspešnosť je takmer rovnaké, ako u osičky. Prvého prívlačového chrústa som však mal už asi pred 20 rokmi od svojho otca. Na jednoháčiku bolo z balzy vytvorené telíčko v tvare vajíčka natreté na hnedo s čiernou hlavou, z ktorého trčali do strán nohy. Tento chrúst nerobil nič, iba plával po hladine. Je až prekvapujúce, s akou razanciou brali jalce túto atrapu. Nástrahu som nahadzoval na tenkom vlasci 0,10 – 0,15 mm nad jalcov stojacich medzi vodnými rastlinami, príp. som chrústa ťahal šikmo po hladine, akoby sa chystal vzlietnuť. Chytával som z vyvýšeného brehu alebo zabrodený vo vode. Samozrejme je dôležité pri tomto spôsobe lovu najskôr lokalizovať rybu. Darmo budete ponúkať tú najlepšiu nástrahu tam, kde nič nie je.

privlace
Salmo Tiny vo farbe chrústa

Lúčny koník a cvrček – pokiaľ chcem zistiť, či vo vode nejaké ryby čakajú na svoj prídel hmyzu, často sa ju snažím zamerať pomocou skutočného živého hmyzu. Najčastejšie je to mucha alebo lúčny koník, ktorého hodím do vody a nechám plávať po hladine smerom k predpokladanému stanovisku ryby. Čakajúci jalec či pstruh takmer vždy zaútočí. Potom je už len na našej šikovnosti, či ho dokážeme oklamať umelou nástrahou. Vo svojej zbierke nástrah mám zopár gumových napodobenín koníkov a cvrčkov. Tieto nástrahy pokladám čo najtichšie na hladinu, nechám ich splavovať do vytipovaného miesta a potom ich krátkymi trhmi priťahujem k sebe po hladine. Tým napodobujem koníka plávajúceho po hladine a odrážajúceho sa zadnými nohami, v snahe dostať sa k brehu. Tento pohyb môžete odpozorovať od živého koníka, ktorého hodíte do vody. S gumovými nástrahami sa dá i celkom dobre nahadzovať, treba však použiť jemný prút s vrhačkou do 15 g a vlasec priemeru 0,08 – 0,10 mm. Záber ryby sa prejaví hlasným čľupnutím, príp. potiahnutím vlasca a dá sa pozorovať zrakom. S touto nástrahou sa mi podarilo uloviť aj zopár pekných pstruhov. Ďalšou nástrahou pripomínajúcou lúčneho koníka je rotačka Mepps s telíčkom koníka. Priznám sa, že s touto nástrahou som nemal veľa úspechov. Hoci na Meppsky chytám rád, táto nepracovala príliš spoľahlivo. Ďalšiu napodobeninu koníka som našiel u firmy Jaxon. Vobler má síce tvar koníka, ale má naznačené šupiny, žiabre, plutvy a oči. Má širokú lopatku a dokáže pracovať aj vo väčších hĺbkach. Svojím chodom skôr pripomína rybku, čo je škoda, pretože by mu stačila aj menšia lopatka a plytší chod. Podobný tvar má i hladinový popper Storm, ktorým sa okrem jalcov dajú oklamať i bolene. Tento vobler väčšinou ťahám dolu prúdom krátkymi trhmi. Niektoré nástrahy si môžete upraviť aj sami. Môžete im nezmazateľnou fixkou dokresliť oči, naznačiť krídla či končatiny. Na rotačky sa dá dokresliť žilnatina naznačujúca krídla. Takto vylepšené nástrahy často fungujú lepšie ako originál, ktorý už ryby často poznajú.

privlace
Hladinový popper Storm znázorňujúci lúčneho koníka

Včela – vobler pripomínajúci včelu vyrába firma Awa – Shima. Vobler Amado je vyrobený z plastu, má malú lopatku a naznačené krídla z peria. Na tento vobler som ulovil zopár jalcov. Používal som potápavý typ, ale pri napodobeninách hmyzu uprednostňujem plávajúce nástrahy. Musím však priznať, že po prvom nahodení mi z neho odpadli krídla.

privlace
Vobler Awa – Shima Amado

Larvy a kukly – nielen dospelý hmyz (imágo), ale i jeho vývojové štádiá môžu byť úspešnou nástrahou. Živé larvy (napr. kostné červy) , či kukly používa asi každý rybár plavačkár či feedrista. Sú univerzálnou nástrahou, ktorá rybám chutí, tak prečo ich nevyskúšať aj v prívlači? Nie je to však také jednoduché. Hoci sa mi podarilo zohnať gumené napodobeniny lariev muchy (kostné červy), tieto takmer nepracujú, takže pre ryby nie sú takmer zaujímavé. Napichoval som ich na malé jigové háčiky, pred ktoré som dal olovko. Podarilo sa mi na ne uloviť zopár beličiek, plotíc a malých jalčekov. Nie je to však to pravé orechové. Nástrahe chýba dráždivá časť, možno by bolo zaujímavé skombinovať ju s perím. Podobne som dopadol aj s gumovými napodobeninami lariev osy od Berkleyho. Ale to sa už dostávame do inej kategórie. Gumené nymfy Berkley, ktoré pripomínajú larvy vážky, podenky či pošvatky sú skvelou nástrahou na rôzne druhy rýb. Sú vyrobené z mäkkej aromatizovanej gumy v rôznych farbách s dlhými tykadlami. Napichujú sa na jigový alebo streamerový háčik zo zadnej strany, kde nie sú tykadlá. Použil som ich zaťažené, ale aj bez záťaže (plávajúce). Podarilo sa mi na ne uloviť pstruhy dúhové, potočné, sivone ale aj ostrieže, zubáče, mreny a podustvy. Pracujem s nimi podobne ako s twistrami. Ich použitie by si zaslúžilo samostatný článok.

Jedinou nástrahou pripomínajúcu kuklu motýľa, ktorú sa mi podarilo nájsť, bol vobler od japonskej firmy Kaikoon. Kukly sa do našich vôd dostávajú z podmytých brehov, či spadnú z rastlín. Majú pomerne tvrdý obal, ale ryby ich majú radi. Vobler som väčšinou priťahoval dole prúdom, občas som ho nechal vyplávať do stĺpca a znovu som ho pritiahol ku dnu, čím pripomínal kuklu unášanú prúdom. Úspešný bol hlavne na pstruhy potočné a jalce.

privlace
Kaikoon Butterfly

Všetky spomínané nástrahy sú pomerne malé, preto je treba pri vláčení s nimi použiť jemné prúty a vlasce menších priemerov. Určite sa mi nepodarilo nájsť všetky prívlačové nástrahy pripomínajúce hmyz. Rád uvítam i Vaše tipy a skúsenosti, ktoré si môžeme vymeniť na našej internetovej stránke Klubu prívlače. Zaujímavé by bolo vyskúšať i prívlačové nástrahy pripomínajúce iné vodné živočíchy (raky, žaby, mloky, červy, ...). Ale o tom možno niekedy nabudúce.

privlace
Rôzne gumenné napodobeniny hmyzu využiteľné pri prívlači

Jaroslav Sámela

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)