Spinning siluro (4. časť)

Články

Lov s voblermi
Výber vobleru je závislí od znalosti hĺbky loviska. Ak viem, že hĺbka je 8 metrov, s určitosťou použijem vobler, ktorý dokáže klesnúť do tejto hĺbky. Môžete uloviť sumca v mieste s hĺbkou 8, či viac metrov aj voblerom pracujúcim do 4, či 5 metrov. Dôvodov môže byť viacero. Možno sumec aktívne loví a hľadá akúkoľvek potravu od dna, cez stĺpec, až po hladinu a vy ste mu naservírovali ľahko uloviteľnú korisť. Ďalším vysvetlením môže byť, že ste ho akciou použitého voblera a ním vytváranými vibráciami donútili zdvihnúť sa zo dna a pozrieť sa na nástrahu, ktorá ho vydráždi natoľko, že zaberie. Jednou z možností môže byť aj zvedavosť o predmet, ktorý doposiaľ nikdy nezaregistroval vo svojom okolí a snaží sa ho „ochutnať“. Možno ide o obranu teritória. Stalo sa mi, že ryba okamžite zabrala po tom, čo nástraha dosiahla dno (možno jej padla do okolia papule, čo zaregistrovala hmatovými fúzmi, alebo klesla priamo na hlavu). Osobne využívam potápavé voblery, i keď pri love v blízkosti brehov plávajúce s väčšou lopatkou, ktoré sa dokážu ponoriť hlbšie. Plávajúce voblery využívam, ak chcem pracovať systémom nadnášania (obr. 7).

privlace

Vobler sa sám snaží (konštrukcia voblera) vynoriť nad hladinu, ale ja ho opätovným navitím ponorím opäť do hĺbky a následne vystúpiť do stĺpca (smerom hore k hladine). Takýmto systémom prelovovania loviska sa môžem vyhnúť prípadnému zachyteniu o vodnú prekážku. Potápavé voblery pracujú na opačnom princípe. Alternatívou sú voblery s ktorými keď nepracujete, sa vznášajú. Ak prestanete s navíjaním nástrahy, iba „stojí“ na mieste (neklesá ani nestúpa - suspending). Takýmto typom je napr. Husky Jerk od firmy Rapala.

Samostatnou kategóriou je lov s povrchovými nástrahami, ako sú Skitter pop 7 cm (7 g), 9 cm (14 g) , Skitter prop 7 cm (8 g), či Skitter walk (modely pre sladkú i slanú vodu) vo veľkostiach 8 cm (12 g) a 11 cm (19 g) taktiež od Rapaly. V posledných rokoch sa objavujú zaujímavé a účinné nástrahy. Osobne ich využívam nielen na lov šťúk, sumcov, zubáčov, ostriežov, či boleňov, ale i lososovitých druhov rýb. Používam ich v stojatých a tečúcich vodách. Hovorím o skupine voblerov firmy Salmo, ktoré možno deliť do kategórií

privlace
  1. Crankbaits & Twitchbaits (Boxer, Bullhead, Butcher, Fatso Crank, Frisky, Hornet, Image Executor, Image Fanatic, Image Salmon, Image Tiny, Minnow, Perch, Pike, Salmo Warrior Crank, Salmo Whitefish, Skinner, Sting)
  2. Jerkbaits & Pullbaits (Fatso, Jack, Salmo Warrior, Slider)
  3. Vertical Lures (Chubby Darter, Giant Chubby, Salmo Zipper)
  4. Surface Lures (Maas Marauder, Rover, Salmo Pop, Spittin` Rover, Turbo Jack

Lov v tečúcich vodách
Iná technika lovu s umelými nástrahami a ich iné využitie a mnohé odlišné faktory výberu vhodného miesta. Lov sumca v tečúcich vodách je o niečom inom, ako v stojatých vodách. Iný je taktiež lov v rieke a odlišný v kanály. Ak je kanál vydláždený panelmi ako vaňa (nedostatok prirodzených úkrytov), lov sústreďujem do stredu toku. Vyhľadávam piliere mostov a rôzne vodohospodárske zariadenia slúžiace napr. na zavlažovanie, taktiež priepusty kanálov a akékoľvek prítoky. Kanál vypanelovaný iba v určitých úsekoch doplnený prirodzenými brehmi je kombináciou s prirodzenou riekou, aj keď sa od nej odlišuje napr. prietokom vody. Rieka sa mení každým rokom. Vplyv prúdenia môžte využiť vo svoj prospech. Kedysi sa nad jednou hlbokou jamou skláňala stará, mohutná vŕba a za ňou, len niekoľko pár metrov bol spadnutý celý topoľ, či jaseň. Nikdy predtým, ako sa mi podarilo vytiahnúť malého sumčeka som si nemyslel, že sa tam môže vyskytovať tento tajomný vládca hlbín. Chytil som tam veľkú šťuku, i zubáča. V lete tam kraľovali bolene a jalce, ale nikdy by som tam nečakal sumca (aj keď sa hovorilo, že na tom úseku sa vyskytujú, nikdy som nikoho nevidel uloviť velikána hlbín). Lov bol trochu odlišný od nahodenia nástrahy a následného navíjania. Príčinou bola vŕba, ktorej koruna sa skláňala až takmer do tesnej blízkosti vody. Ak som chcel loviť v jame pod starou vŕbou, musel som plávajúci vobler nahodiť proti prúdu a nechať ho chvíľu splaviť na začiatok skláňajúcej sa koruny a následne začať vobler navíjaním ponárať do hlbočiny obr. 9.

privlace

Najčastejšie som týmto spôsobom pochytal šťuky, ktoré mali teritória pod brehom spomínanej vŕby. Ak som na lov použil ripper, ktorý sice pracoval, ale nie tak perfektne jako terajšie Relax, Mister Twister, Berkley, či Storm, dokázal som prekabátiť i pekného zubáča. Ak je veľký prúd na šnúre sa to určite prejaví vytvorením oblúka. Je preto potrebné snažiť sa udržať stály kontakt s nástrahou.

Tak ako pri love zubáčov na určitých miestach (vývariská pod priehradami, alebo ďalej na riek, či kanály), využívam silu prúdu (z časti som to opisoval vyššie). Nahodím nástrahu (ripper, twister) a nechám ju klesnúť na dno. Rýchlo naviniem oblúk na šnúre, ktorý vytvoril prúd a nástrahu mám v stálom kontakte (cítim ako jigová hlavička poskakuje a kopíruje kamenné dno). Ja s ňou takmer nepracujem - pasívny činiteľ (okrem pridvihnutia, ak sa zachytí, aby pokračovala ďalej) a celú prácu prenechávam na spodný prúd (prietok vody z turbíny) - aktívny činiteľ. Samozrejme, že musím počítať s častejším uviaznutím, ale často sa mi podarí nástrahu uvoľniť. V ostatných prípadoch sa zachytí o konár, staré handry, utrhnuté vlasce, šnúry, zachytí sa v štrbine pod kameňom, či medzi dvoma kameňmi. To je daň prívlače.

Ján Vavro

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)