Spinning siluro (5. časť)

Články

Náradie na lov sumca technikou prívlače
Prívlač pri jednotlivých druhoch rýb a technikách lovu s rôznymi umelými nástrahami, je diametrálne odlišná od techniky lovu sumca prívlačou. Opisovať trhom ponúkanú paletu prútov určených na strednú, ťažkú a veľmi ťažkú prívlač sa ani nebudem pokúšať. Časom zistíte, čo je naozaj kvalitné, s čím sa vám dobre chytá, no a taktiež, čo si môžete dovoliť vzhľadom na vašu peňaženku. Osobne si však myslím, že vaše vybavenie by malo zodpovedať veľkosti vami predpokladaného úlovku. Zohľadniť by ste mali aj lokalitu vášho lovu, či sa jedná o stojatú, či tečúcu vodu. Ďalej konkrétne špecifiká vybraného konkrétneho miesta, kde predpokladáte výskyt fúzatého obra (napr. členitosť dna, množstvo a typ prekážok vyskytujúcich sa najmä pod vodou, ale i nad ňou). Taktiež nezabúdať na vami vybranú metódu lovu (z brehu alebo z člna). Z nástrah vo väčšine prípadov používam nástrahy typu XXL, či už sú to gumené nástrahy, voblery, lyžičkové blyskáče (plandavky), alebo rotačky.

privlace

Prút
Osobne používam prúty stredného (20 – 60 g), až ťažkého (60 – 120 g) kalibru. Dĺžkovo ich môžem ohraničiť od 240 – 300 centimetrov, čiže prúty bežne slúžiace na lov šťúk s vrhacou záťažou 50 – 100 g. Blank by mal byť dostatočne pevný, ale zároveň i pružný, aby sme si mohli zdolávanie sumca vychutnať. V súčasnosti rybársky trh ponúka prúty z uhlíka kombinované s biovláknom (Biofibre powered). Alternatívnou kombináciou je i spojenie materiálov vyrobených z uhlíka a kevlaru, či využitie aramidových vlákien, alebo borónu. Taktiež sa využívajú k lovu prúty vyrobené z kompozitných materiálov. Jedným z najdôležitejších atribútov kvality i odvíjajúcej sa ceny prúta sú kvalitné vodiace očká (keď si uvedomíme, že mnohí rybári začínajú využívať vlastnosti poskytované spletanými šnúrami) a sedlo navijaka. Na lov možno využiť aj tzv. castingové prúty spolu s veľkostne zladenými multiplikátormi. Osobne môžem odporučiť výrobky firiem Mitchell, Sänger, Berkley, Shimano, Sportex, či Abu Garcia.

Navijak
Rybársky trh určite ponúka viacero kvalitných výrobkov, ako v minulosti, ale ja tak je výber dosť zúžení, z dôvodu ponuky naozaj kvalitných a spoľahlivých navijakov. Hlavné atribúty, ktoré sú vyžadované od vysoko namáhaného navijaka sú kvalitné, extrémne pevné a spoľahlivé prevody (črevá) a samozrejme rovnaké požiadavky sú na bezchybné ložiská. Pevná konštrukcia tela navijaka a silným preklápač sú samozrejmosťou. Spomeniem firmu Shimano s modelmi Stella, Twin power, Stradic a legendárne navijáky GT, GTM. Daiwa a jej Emcast a Emblem, sú síce vysokokvalitné kaprové navijáky, ale ich služby sú využívané i v sumčiarine. Zoskupenie Pure fishing a jej spoločnosť Mitchell ponúka typy navijakov Nautil, Riptide Spinning, Alu 298, či 398, Full Control a taktiež menšie modelové rady Armada. Aj keď niektoré modely sú robustnejšie a ťažšie, môžete ich využiť pri love hlavátky, alebo na morský rybolov. Svetoznáma sumčiarska značka Sänger ponúka skvost – navijak Waller Kalle Dream fish. Švédka Abu Garcia sa preslávila legendárnymi Cardinal 44, či multiplikátormi Ambassadeur. Z novších, ale už nevyrábaných navijakov sú Center Drag a špičku prívlačových navijakov tvoril Suverän. Osobne by som rád otestoval síce špeciálne pre kaprárov skonštruovaný nový navijak Fox Stratos 10000. Svetových producentov ako Okuma, Tica, Spro, či D.A.M osobne vyskúšaných nemám, takže pole vášho hľadania sa zväčšuje.

privlace

Monofilový vlasec, či spletaná šnúra?
Dilema! Moje osobné skúsenosti hovoria v prospech spletaných šnúr. Zápornou vlastnosťou šnúry je jej cena. Fajn, ale pri rovnakom priemere niekoľkokrát vyššia nosnosť oproti monofilu a takmer nulová rozťažnosť (zaseknutie na väčšiu vzdialenosť, alebo pri zachytení nástrahy o nejakú prekážku). Priemery pleteniek s 0,80 mm a vyšším priemerom sa používajú pri iných technikách lovu sumca (napr. lov pomocou bójky a pod.). Použité priemery šnúr sa pohybujú od 0,15 mm do 0,21 mm. Iba vo výnimočných prípadoch akými sú ťažké podmienky loviska, veľké a ťažké typy použitých umelých nástrah a samozrejme predpokladaný veľký exemplár sumca sa použije šnúra 0,25 mm. I keď trh ponúka viacerých výrobcov ponúkajúcich rôzne priemery, medzi moje najosvedčenejšie patria šnúry Berkley (Fire line a Whiplash Pro) a Mitchell (Spiderwire Stealth).

Obratlíky s karabínkami
Osvedčili sa mi Berkley (Cross lock) a Cormoran, no a túto sezónu chcem vyskúšať obratlíky s karabínkami od firmy Sänger.

Nástrahy
O sumcovom apetíte sa dokonca tradujú povery, ba až mýty (sladkovodný žralok – hubiteľ rýb). Keďže ide o nášho najväčšieho rybieho predátora, treba si uvedomiť, že sumec konzumuje potravu väčšej veľkosti, čomu je potrebné prispôsobiť výber nástrah.

Farba nástrahy
Niektorí lovci farbe prikladajú vážnosť, inú ju naopak podceňujú. Osobne si však myslím, že význam to určite má (napr. lov do určitej hĺbky, alebo lov s povrchovými nástrahami). Samozrejme, že sfarbenie voblera, rippra, twistra, či inej umelej nástrahy sa vplyvom prenikania slenečného spektra a následne lomu svetla vzhľadom k hĺbke výrazne zmení. Ak ale dravec aktívne loví (hľadá potravu), je takmer jedno, čo mu ponúknete, či to bude vobler, twister, alebo blyskáč.

Pozn. Zásada výberu farby:

  • a) čistá voda – pastelové farby tmavších odtieňov (modrá, zelená, hnedá i čierna) + imitácie rýb a iných vodných živočíchov
  • b) prikalená, kalná voda a hĺbky – svetlé odtiene pastelových farieb, reflexné (fluorescenčné) farby a taktiež farby riečnej klasiky: biela, žltá, strieborná, zlatá a medená.
privlace

Gumené nástrahy
Twister, ripper, červík, rak, či dokonca iné bizarné napodobeniny sú taktiež veľmi účinnými nástrahami obr.10 A a obr. 10 B. Hmotnosť jigovej hlavičky záleží od veľkosti nástrahy a samozrejme hĺbky vodného stĺpca a vami zvolenej rýchlosti (času dopadu na dno) klesania nástrahy ku dnu. Ja lovím s hlavičkami v rozpätí od 15 – 40 g. Jigový háčik môžete používať klasického oblúčikového tvaru, alebo trianglového tvaru (obr. 11). Prirodzené farby: biela, perleťová, žltá a kombinácie perleťového bruška s čiernym, modrým, zeleným, červeným chrbátikom. Úspešné sú i rôzne odtiene dymovej farby (tzv. motor oil) aj s gliterom. Na vyskúšanie nielen lovu sumca, ale i zubáča sú fosforeskujúce rippre a twistre (pozri obr. 12). Reflexné farby: zelená, červená, žltá a ich kombinácie (obr. 13). Samostatnou podskupinou sú silikónové nástrahy rôznej veľkosti a hmotnosti, ktoré majú jigový háčik zakomponovaný priamo v tele (obr. 14). Moje osvedčené značky: Relax, Storm, Berkley, Balzer, Fladen, Cormoran a Mister Twister.

Cikády
Tento typ nástrah sa dá využívať ako ratliny, aj na lov z brehu, ale boli predurčené a konštruované na lov z člna. Používam ich aj pri love zubáčov. Hmotnosť od 15 – 45 g (obr. 15), no vlastním aj ťažšie modely (hmotnostná hranica sériovo vyrábaných cikád je až 200, či 250 g – možnosť alternatívne použitia miesto pilkra). Farby: strieborná, zlatá, medená, žltá, červená a rôzne farebné odtiene, verné kópie rýb a rakov, až po farebné „mutácie“. Zo značiek vedú české WFS.

Lyžičkové blyskáče
Či už sú to veľmi účinné široké modely typu Effzet, alebo štíhle boleňové plandavky, určite sa budete pohybovať veľkosťou od 5 cm do 15 cm (obr. 16). Hmotnosť plandavky záleží od hrúbky použitého plechu, z ktorého je daný model plandavky vyrobený. Počítajte však s rozmedzím od 5 – 50 g. Lyžičkové, tak ako rotačné blyskáče kúpite buď striekané farbou, alebo fóliované. Farby v čistom, nástrekovom prevedení striebodnej, zlatej a bronzovej. Moje osvedčené značky: Balzer, Grizzly system, Fladen, Abu Garcia, Ś?T, Spinnex, Sumex a rôzne „neznačkové“ plandavky z poľskych trhov.

Rotačné blyskáče
Na lov využívam veľkosti rotačného listu (na lov sú účinné aj tandemové nástrahy) od čísla 4 a vyššie (obr. 17). Samozrejme, že aj menšou veľkosťou akejkoľvek typu nástrahy môžete uloviť sumca. Metrový sumec na 0, či 1 list nie je zvláštnosťou. Tak ako veľká šťuka, alebo iný rybí predátor sa neživí sústavne iba veľkými „sústami“. Často kapitálne kusy rýb lovia v určitých obdobiach, či za určitých špecifických podmienok menšie, ba dokonca malé veľkostí rýb, ako za bežných okolností. Využívať môžeme klasické i vŕbové tvary listov. Z farieb je to strieborná, zlatá a medená. Krídelko môže byť potiahnuté aj farebnou potlačovou fóliou, alebo len farebne nastriekané. Vyskúšať sa oplatí reflexné(fluorescenčné) farby listov. Moje osvedčené značky: Mepps, Blue Fox, Balzer, Fladen, Hammer, D.A.M.

Voblery
Obrovská paleta modelových radov, najrôznejších typov a veľkostí. Plávajúce, potápavé, intermediálne voblery (obr. 18). Samostatné skupiny sú ratliny a povrchové nástrahy (obr. 19). Menovať konkrétne modely vhodné k lovu sumcov prívlačou (pozri obrázok) jednotlivých výrobcov nástrah tohto typu, by nestačilo ani na dve strany. Moje osvedčené značky: Rapala, Salmo, Berkley, Yo-zuri, Owner, Exclusive a Abu Garcia.

privlace

Na záver článku by som rád použil krásny a výstižný citát môjho dobrého kamaráta Peťa Zachara. „Lov sumcov je vášňou a drogou zároveň. Prívlač na malých pstruhových potokoch je umením, bolene lákajú svojimi útokmi po umelých nástrahách po hladine, šťuky a dúhaci zase pri zdolávaní skáču, zubáč sa ľahko vypína. Sumec nemá žiadnu takúto extrémnu príťažlivosť, no jeho lov bude určite dlho lákať mnohých rybárov k vode a zabezpečí množstvo prebdených nocí s túžbou zažiť opäť ten pocit, keď pri západe slnka beháte s roztrasenými prstami po hladkom tele tohto vládcu hlbín“. Nech už sa rozhodnete zahájiť svoju tohtoročnú prívlačovú sezónu 16. júna lovom šťúk, boleňov, ostriežov, zubáčov, alebo sumcov, prajem vám veľa krásnych a nezabudnuteľných zážitkov a aby bola dokonca úspešnejšia ako tá minuloročná. Lovu zdar a prívlači zvlášť!

Ján Vavro

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)