Extrémna prívlač

Články

Poniektorí hromžia, keď je moc teplo, inokedy, keď veľa prší a nikdy si nenájdu nič vyhovujúce, či optimálne. Ak by som však mal zhodnotiť toto leto po stránke počasia, nemohlo by mu byť ani za tých pár letných horúcich dní priznané toto pomenovanie. Leto si každý predstavuje inak. Deti, dovolenkári a tiež my rybári.

Televízna rosnička opäť predpovedala na týždne samé dlhodobé prehánky, búrky a miestami prívalové dažde. Neprší deň ani dva a ryby si na veľkú klimatickú zmenu počasia zvykli. Museli! Ich biorytmus sa len o niečo spomalil. Spomalil sa aj život okolo našich tečúcich a stojatých vôd? Určite áno. V tejto chvíli nejde o to, že vás zastihne prehánka, či búrka z tepla. Pre prívlačiarov, ktorých nezvykne odradiť ani dlhodobý, vytrvalý a hustý dážď je to pravý ohlas pozrieť sa na dravce. Myslíte si, že v tomto období neprijímajú potravu? Ale kdeže! Prijímajú! Ale pred tým, ako ich pôjdeme loviť si povedzme pár veľmi dôležitých informácií (skalená voda dlhodobými dažďami):

privlace
Zubáč volžský

1. Brodenie
Aj keď akokoľvek dôverne poznáte vodný tok, nikdy nevstupujte do koryta, ak nevidíte dno. Neodporúčam to ani vtedy, ak si pri brodení pomáhate masívnou drevenou palicou, alebo špeciálnou skladacou tyčou na brodenie do silných prúdov. Neviete a najmä nevidíte, kde voda vymyla priehlbinu a naopak tam, kde včera tá vaša šťastná hlbočina vydala dravca, nemusí už existovať. A myslieť si, že terénna lokalizácia podľa skál, stromov alebo hustých kríkov nemusí byť smerodajná pre vašu vytýčenú trasu presunu korytom.

2. Výška vodného stĺpca a prietok vody
Výška vodného stĺpca pri vašom príchode k lovisku je síce relatívne konštantná, ale nemusí to znamenať, že zostane na rovnakej kvóte aj nasledujúci čas vášho lovu. Ak vás prekvapí prietrž mračien (nie priamo nad vami) a na vodnom toku nie je postavená žiadna akumulačná hať, alebo žiadna priehrada, ktorá by zadržala prívalovú vodnú masu a eliminuje jej ďalší postup prevažne cez turbíny (ak idú na maximálny prietokový výkon, prepustia vodu cez haťové pole, tzv. segment). V týchto momentoch môžete s istotou počítať s veľmi rýchlym zdvihnutím (stúpnutím) vodného stĺpca. Môžem vám zodpovedne prehlásiť, že náhly príval vody o 15 – 20 cm je dosť vážna hrozba práve pred chvíľou spomínané brodenie. Ak by vám prúd dosiahol prípadne presiahol výšku vašich kolien, neustojíte tento nápor a voda vás strhne. S podobnou situáciou sa môžete bežne stretnúť (a nemusí byť ani po dažďoch), ak vojdete do koryta a začnú mlieť vodu cez turbíny, alebo otvoria segment.

3. Sfarbenie vody
Iné farby nástrah budeme používať pri prikalenej a kalnej vode, iné pri mútnej vode ako káva. Ak bude vo vode plávať rôzny priemyselný odpad, konáre, dokonca som videl plávať celé stromy, ani nezačínajte loviť. Tieto predmety by iba znepríjemňovali celý váš lov zachytávaním sa o silón, či šnúru. Tým, ktorým tie najkrikľavejšie farby nástrah doteraz oddychovali na dne kufríkov, môžu začať s ich používaním. Častokrát mi je logickou hádankou, prečo sa rybári priečia používaniu fluorescenčných sfarbení umelých nástrah. Pritom sa vyrábajú zámerne pre určité špecifické podmienky použitia ako sfarbenie vody (vizuálne iné na hladine a iné v hĺbke), samotnej hĺbky vodného stĺpca, svetelných podmienok (deň/noc), ktoré súvisia s prenikaním a lomom svetla vo vode.

privlace
Zubáč veľkoústy

4. Miesto loviska
Sústreďte sa na vaše lovné miesta, na ktorých ste boli úspešný tesne pred dlhotrvajúcimi dažďami. Skôr určite ako možno objavíte novovytvorené hlboké, ťažné partie, či úseky striedajúce sa s plytčinami, kde by sa mala sústrediť väčšina rýb a tým aj dravcov. Nevyhľadávajte ani otvorené pláne, lebo počas obyčajnej prehánky (nie ešte búrky) neviete, či nezasiahne blesk a vy sa tam exponujete ako na strelnici. Bol som priamym účastníkom, keď nad našimi hlavami bola vyjasnená obloha a v diaľke sa hrnula „obyčajná“ prehánka, ktorá prerástla v búrku, keď blesk strelil do stromu 100 – 150 metrov od nášho stanoviska. Mali ste to vidieť. Okamžite sme všetko zbalili. V momente sme sa s vecami nalodili do auta a uháňali preč. Samozrejme, že nedávam návod a ani to neodporúčam skrývať sa počas búrky pod stromami, alebo predmetmi vyššími ako okolitý terén. V takom prípade je najlepšie sa včas zbaliť a odísť domov.

Lov v tečúcich vodách
Pripomeniem, že nedoporučujem brodenie, či sa jedná o malý, stredný alebo veľký vodný tok, pretože za daných podmienok nevidíme dno. Hľadať a zamerať sa treba na stromy, či kríky skláňajúce sa (prevísajúce) nad vodnú hladinu. Z ich listov padá rôznorodá potrava v podobe hmyzu, ale často krát spadne aj hniezdo s maličkými vtáčatkami, po ktorých sa vrhnú vodný predátori, ako šťuka, sumec, ale i veľký jalec. Pod vodnou hladinou spleť koreňov alebo potopený dlhý konár (obr. č. 1, D – dravec, P – potrava) poskytuje relatívny úkryt drobným rybkám, za ktorými sa tlačia nenásytné dravce.

privlace

Ak je veľký prietok vody s mútnou farbou, úspech je skôr sporadický, lebo potrava je rozlezená kade tade a dravca nájdeme náhodne (boleň). Alebo nás prekvapí nielen miesto, kde nájdeme rybu, ale aj konkrétny druh, napr. sumec alebo jalec.

privlace

Keď je voda kalná alebo dokonca mútna, obsahuje menej rozpustného kyslíka. Výhodné je preto v tomto období lov sústrediť okolo kamenných valov, prehrádziek toku, násypov, ktoré spomaľujú rýchlosť prietoku vody a podobne. Pozornosti by nemali uniknúť ani piliere mostov, za ktorými hľadá úkryt rybí dorast, ktoré prenasledujú dravce (obr. č. 2, D- dravec, P – potrava).

privlace

Nástrahu sa snažte nahadzovať pár metrov od piliera (obr. č. 3, R – rybár), alebo za pilier (napr. plávajúci vobler tam môžeme dostať splavovaním), kde voda rýchlejšie prúdi a nástrahu musíte dostať rýchlejším navíjaním na úroveň piliera, za ktorým v smere toku vytvára vodu s menšou prietokovou rýchlosťou. Teraz lovíme nástrahami po prúde. Nevplýva na nich taký veľký tlak vody, ako keď ich budete vláčiť proti prúdu. Keďže je prietok vody väčší, prúd vody by ľahké nástrahy vytláčal k hladine a vy by ste neprelovili celý vodný stĺpec. Môžete využiť nástrahy vytvárajúce väčší odpor prútmi s jemnejšou (citlivejšou) akciou. Nepredimenzujte prúty nad a ani pod odporúčanú vrhaciu záťaž stanovenú výrobcom. Pozor ale treba dávať na prudké a rýchle švihy prútom. Mohlo by sa vám stať, že zlomíte špičku prúta. Lov proti prúdu je efektívny s voblermi s veľkými lopatkami, kde voda má dostatočnú plochu na vytvorenie tlaku. Nemusíte sa báť, že nástrahu v takomto prúde stratíte (aj keby bola určená napr. do 4 metrov, čo je v danom lovisku maximálna hĺbka), pretože vy si môžete sami riadiť norenie vobleru. Nielen navíjaním a pracovaním špičkou oživujete nástrahu, ale aj tým, že v určitých časových intervaloch nechávate samotný prúd pracovať, skôr nechať nástrahu unášať.

Osobne používam nástrahy o číslo až dve väčšie ako keď je normálny stav vody. Blyskáč, vobler, gumičky alebo akékoľvek iné nástrahy vediem pomalšie (vytláčanie k povrchu hladiny). Ryba musí stihnúť lokalizovať moju nástrahu. Keďže je voda kalná, či dokonca mútna, ryba potenciálnu korisť lokalizuje pomocou bočnej čiary a až potom vizuálne očami (výnimka sumec – fúzy).

Či je to vibrácia, sfarbenie, alebo vôňa (aróma)?
Dipovanie umelých nástrah formou spraya, či tuhou tyčinkou má určite svoje opodstatnenie. Pri gumových nástrahách odporúčam dať molitan (kocka, či valček) priamo do nástrahy (obr. č. 4), alebo pred nástrahu medzi jigový háčik (obr. č. 5). Samozrejme, že sa dá dipovať aj vobler, či blyskáč. Treba to ale vykonávať intenzívnejšie, lebo chemické látky obsiahnuté v dipe nemajú možnosť sa absorbovať do týchto neporéznych materiálov. Existujú ale nástrahy, ktoré sú nositeľmi dipovaných kapsuliek, alebo granuliek, ktoré vo vode perlia ako šumivý celaskon.

privlace

Z farieb by som odporučil využívať fluorescenčné farby červenej, zelenej, žltej a ich odtiene (GFR, OCW, SFC, FT, GR, CG, RH, atď). Musím však povedať, že čierna farba blyskáčov, voblerov a gumených nástrah má veľkú úspešnosť aj v kalnej vode. Pri „čistení“ vody, love v ranných a podvečerných hodinách odporúčam použiť farby voblerov označených G – gold, PB – pearl blue, BE – beatle, D – dace, ale aj S – silver a podobne. Po úplnom prečistení vodného toku môžem kľudne začať používať prirodzené sfarbenie nástrah akéhokoľvek druhu a tiež verné napodobeniny rýb (jalec, ostriež, čerebľa, pstruh potočný a dúhový).

Ak sa neskryjete pred nepriazňou a vrtochmi počasia, môžete zažiť neskutočný lov. Nie je to ale vždy o rybách. Často je to o hľadaní nových metód, experimentov, ale i omylov. Vždy si treba ale uvedomiť, že opatrnosti okolo vody nielen po dažďoch nikdy nie je dosť. Takže hor sa na ryby! Lovu zdar a prívlači zvlášť!

Ján Vavro

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)