TAK UŽ LIGUJEME

športová prívlač

Slovenská športová prívlač

Tento článok o vzniku prívlačovej ligy som chcel napísať už oveľa skôr, avšak v nekonečnom kolotoči ľudských povinností som sa k nemu dostal až teraz. Z odstupom času od prvých aktivít k vzniku športovej ligovej prívlače až po dnes, však mám v súčasnosti viac možností a argumentov zhodnotiť doterajší vývoj a aktuálny stav športovej prívlače u nás. Kto čaká akčný článok o chytaní rýb na prívlač , toho asi tentoraz sklamem. O vznikaní ligy síce bolo už uverejnených niekoľko krátkych článkov, no dnes sa vynasnažím popísať tento proces ucelenejšie.

Z krátkej histórie ligy

Začiatky ligy neboli ľahké tak ako snáď u všetkého novovznikajúceho. Na začiatku bolo deväť fanatických nadšencov do prívlače, ktorý sa vo februári minulého roku rozhodli založiť prívlačovú ligu na Slovensku. Okrem obrovského potenciálu vôle sme pri rozbehu našej ligy vlastnili aj vedomosti o českej lige ako nám asi najbližšieho a najpodobnejšieho regiónu. Po prvom stretnutí pri Púchove, kde sme dva dni tvorili základ súťažných pravidiel, sme na druhom sústredení už na Váhu za účasti 10 plnohodnotných družstiev, pribrali aj modelovanie organizácie pretekov a pravidlá vytvárania súťažných úsekov ako aj súčinnosť s miestnymi organizáciami SRZ. O tom, že proces tvorenia pravidiel a formátu ligy nebol ľahký vypovedá aj to, že sa viackrát muselo hlasovať a niektorí zúčastnení sa po nestotožnení sa s pravidlami už viac pri ligových akciách neprezentovali.

privlace

Po následnej fádnejšej "úradníckej" fáze prípravy, v rámci ktorej boli zvládnuté pravidlá, preukazy, bodovanie, hodnotenie výsledkov a pod. nastal konečne deň prvých pretekov na Váhu v Trenčíne. Pretekom nemožno nič zásadné po organizačnej stránke vyčítať, čo bolo vlastne potvrdenie kvalitnej práce celého štábu, ktorý ligu pripravoval.

Snáď by bolo bývalo už iba vhodné, keby bol niekto oznámil aj rybám, že sa koná prvé kolo ligy a aby tomu prispôsobili aj aktivitu a vôľu konzumovať ligové nástrahy, pretože ich účinkovanie v tento víkend bolo neadekvátne a nedôstojné úsiliu ktoré sme všetci do prípravy vložili. Ale už sme to rybám odpustili.

Aby som ale bol plne objektívny musím na tomto mieste spomenúť Roba Crkoňa, ktorý nás kvôli lige dal všetkých spolu a Jara Sámela s Petrom Zacharom, ktorí mu pri tom úspešne asistovali a doviedli nás k vytúženému prvému kolu ligy.

privlace

Po dvoch ligových kolách v Trenčíne nasledovali tri kolá na krásnom úseku Kysuce nad Žilinou. Za asistencie svojvôle počasia sme zažili tri kolá s rozdielnou kvalitou vody, čo ale podľa mňa skôr preteky spestrilo ako znehodnotilo. Aj ryby nás už tiež rešpektovali a správali sa konečne ligovo. Z celkových výsledkov ligy bolo vyhodnotené aj poradie jednotlivcov, ktoré položilo základ aj pre neskoršiu nomináciu reprezentačného tímu Slovenska. Pojem neskoršia nominácia uvádzam z dôvodu, že po absolvovaní nášho nultého ročníka, ktorý SRZ považoval za akúsi skúšku odolnosti, sme predstúpili pred RADU SRZ s oficiálnou žiadosťou o registráciu prívlače ako športovej disciplíny pri Odbore športovej činnosti. Až po uznaní Radou SRZ a vytvorení samostatnej sekcie prívlače sme mohli oficiálne rozbehnúť tento rok prvý riadny ročník ligy. Rovnocennej s LRU plávaná, LRU mucha a RT. Samotný proces registrácie a vytvorenia sekcie prívlače bol veľmi zdĺhavý a zaoberal sa hlavne prispôsobovaniu súťažných pravidiel medzinárodným pravidlám F.I.P.S. a C.I.P.S. a skončil sa až koncom apríla.

Tohtoročný rozbeh súťaže

Do ligových súťaží sa pre rok 2005 prihlásilo 24 družstiev, z niektorých organizácií dokonca aj po dve družstvá. S netrpezlivosťou sme očakávali, koľko tímov sa v skutočnosti zaprezentuje na prvých tohtoročných pretekoch v Piešťanoch. Prišli všetci, s čím môžem vyjadriť iba spokojnosť. Chytalo sa na peknom úseku Váhu nad Piešťanmi. Ryby nebrali až tak intenzívne ako sme očakávali, ale aj tak sa preteky vydarili. Ryby sa v daný víkend venovali o niečo viac čerstvo nakladeným ikrám bielych rýb ako našim nástrahám. Niekoľko dní predtým na tréningoch v danom úseku ešte biela ryba nebola vytrená a tak dravce, najmä jalce brali oveľa lepšie. Máme to už ale odpozorované z vlaňajšieho ročníka, že prvý pretek v predprázdninovom termíne bude asi vždy rizikový s menším počtom ulovených rýb.

Chcem sa zmieniť o prínose väčšieho počtu súťažiacich družstiev na kvalitu súťaže. Väčšie konkurenčné prostredie vytvára tlak na zodpovednosť jednotlivca za výsledok v prospech tímu. Po ukončení tohto ročníka sa totiž 24 zúčastnených tímov rozdelí podľa poradia na 1. a 2. ligu po 12 družstiev. Vytvára sa teda priestor na boj o každú jednu rybu, ktorá môže zásadne rozhodovať o poradí. Iba pre ilustráciu uvediem, že naše družstvo je momentálne vinou jednej nezdolanej ryby na 21. mieste priebežného poradia, pričom v prípade jej zdolania by bolo na 10. mieste. Viac pretekárov samozrejme prináša so sebou viac metód lovu reprezentujúcich charakteristické spôsoby regiónu, odkiaľ družstvo pochádza ako aj osobné skúsenosti a zručnosti jednotlivých pretekárov.

privlace

Súťaživosť motivuje

Zodpovednosť za každú zdolanú rybu tlačí pretekárov k sústredenosti počas pretekov, k využívaniu všetkých doteraz získaných vedomostí o technikách prívlače, vedomostí o danej vode a k zdokonaľovaniu sa. Objavil sa prvok cielených tréningov u niektorých ambiciózne zameraných pretekárov. Využívajú na to jednak svoje obľúbené vody, ale aj vody na ktorých sa konajú ligové súťaže. Je to jav kedy pretekári vyhľadávajú konkrétny druh ryby, systematicky lokalizujú pravdepodobné stanovištia rýb vo vode a skúšajú precízne nástrahy na prinútenie čo najväčšieho počtu danej ryby k záberu. V každom ohľade musím takýto prístup k súťažným povinnostiam hodnotiť pozitívne ako snahu o osobné zdokonaľovanie sa. Taktiež účasť reprezentačného tímu na MS a získané skúsenosti a poznatky spôsobili intenzívnu vlnu výroby špeciálnych ručne vyrábaných a upravovaných nástrah. V zásade stačí zmeniť niekoľko parametrov nástrahy a z bežnej okukanej rotačky sa stane vysoko účinná nástraha. Ale opäť je to iba vôľa a poznanie čo posúva kvalitu pretekára vyššie.

Nemalý fenomén je výmena poznatkov medzi pretekármi, ale aj bežné odpozorovanie činnosti a materiálu iných pretekárov. Úspešnému lovcovi hneď každý hľadí na prsty. Spomínam si na príhodu z tréningu reprezentačného družstva na strednom Slovensku. Každý zo zúčastnených nachytal okolo desiatky pstruhov zväčša okolo 50 cm a viac. Neúspešní domáci rybári si v domnienke nekalých spôsobov lovu privolali na pomoc rybársku stráž, ktorá logicky nemohla nič nekalé nájsť, ale po kontrole ostala na mieste a z desiatich metrov sledovala ďalekohľadom ruky a nástrahy naďalej úspešných lovcov.

Nové tímy v lige priniesli aj niekoľko nových kvalitných pretekárov. Je to koniec koncov vidieť aj na priebežných výsledkoch ligy, hoci po tretine súťaže ešte nemožno hodnotiť generálne. Širšie zázemie dáva predpoklady pre nájdenie a rast kvalitných pretekárov, čím sa naša špička môže iba posilniť a rozšíriť. Takýmto prínosom sa už teraz javia chlapci z Ružomberka a Vranova.

Verím, že tak ako sa teraz generuje kvalita na špičke ligy z členov družstiev, bude sa podobne generovať v ďalšom postupe aj kvalita v rámci jednotlivých družstiev. Poznám niekoľko podľa mňa dobrých prívlačiarov, ale zatiaľ sa z rôznych dôvodov nechcú viazať na organizovanú súťaž. Dúfam, že po určitom čase, kedy ukážeme širokej rybárskej verejnosti, že naša súťaž je kvalitná, sa títo rybári dajú presvedčiť a ďalej skvalitnia svojou účasťou niektoré družstvá. Zatiaľ by som pre podobne zmýšľajúcich rybárov doporučil členstvo v "Klube prívlače", kde je možnosť zúčastniť sa neviazanou formou rôznych akcií, ktoré organizujú tí istí ľudia, ako ligu. Na akciách Klubu prívlače sa hlavne môžu stretávať nadšenci na atraktívnych revíroch, preberať práve detaily z ligy, porovnávať a skúšať odkonzultované metódy a techniky lovu, no a v neposlednon rade aj nadväzovať nové priateľstvá. Sám som vďaka jednej klubovej akcii prepadol zimnému lovu marmyškami.

privlace

Ambície

Základné ambície sú mimo prestíže v domácej súťaži reprezentovať Slovensko na medzinárodných podujatiach organizovaných FIPS a CIPS. Niekoľko skúseností s medzinárodnými súťažami už máme. Výsledky síce neboli prenikavé, ale určite môžu tvoriť základ pre systematické budovanie reprezentácie do budúcna. Pre porovnanie v Česku beží liga už 10 rokov a za tento čas sa stihli vypracovať medzinárodne tak, že vybojovali počas doterajších troch MS titul majstra sveta v jednotlivcoch a aktuálne skončili na 4. mieste MS družstiev. Považujem naše a české rybárstvo za veľmi podobné, takže cieľ by mal byť jasný každému - dotiahnuť sa do svetovej špičky a získať si akceptáciu svetových tímov.

Mimo toho nás zaväzuje ku kvalitnej súťaži so špičkou schopnou reprezentačných loh aj fakt, že v roku 2007 budeme organizárori MS v prívlači na umelé nástrahy. Musíme zvládnuť perfektnú organizáciu pretekov, vybrať atraktívny revír a pripraviť družstvo s medailovými ambíciami. Najbližšia možnosť presadiť sa na medzinárodnom fóre bude účasť najlepších jednotlivcov ligy zložených do 2 družstiev na otvorených majstrovstvách ČR na jeseň. Čiže znovu možnosť konfrontovať spôsoby súťažného lovu s priamymi konkurentmi.

Toľko k môjmu asi trochu mentorskému hodnoteniu ligy a našej prívlače, ale občas aj také treba, sľubujem, že budúci článok už bude akčnejší. Išlo mi však hlavne o poukázanie na potrebu zvyšovania kvality súťažného prostredia rôznymi možnými cestami.

Záverom to, čo by som najradšej nikdy nepísal.

Počas písania tohto článku nás zastihla veľmi smutná správa. Vo vodách Oravskej priehrady zahynul jeden z nás - Janko Čičman. Bol pri vzniku ligy, delil sa s nami o svoje skúsenosti a bol zanietený rybár. Verím, že Svätý Peter mu už tam "doma" vydal povolenku na večné veky a teraz chytá svoje trofejné kusy v nevyčerpateľných nebeských revíroch. Janko, skôr či neskôr prídeme za Tebou aj my, tak nám tam drž miesto. Česť Tvojej pamiatke!

Marian Weber

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)