Trout Union Cup 2017 – Európsky pohár v love pstruhov

 

Trout Union Cup je druhým najvýznamnejším pretekom v prívlači hneď za Majstrovstvami sveta. Dokonca v niektorých ukazovateľoch ich aj prekonáva. Štartuje na ňom väčší počet družstiev ako na MS. Zúčastniť sa ho totiž môžu až dva tímy z každej krajiny. Vďaka organizátorom Alexejovi Soglajevovi a Mariovi Matijašičovi, ktorým sa podarilo zabezpečiť silných sponzorov, môžu prvé tri tímy ale aj jednotlivci získať finančnú odmenu a hodnotné ceny. A čo je asi najdôležitejšie, organizátorovi prispievajú na náklady a násadu pstruhov pred pretekmi. Tradične sa na nich zúčastňujú aj dve slovenské prívlačové družstvá, ktorých pretekári každoročne dosahujú výborné výsledky v jednotlivcoch aj družstvách.  Minulý rok sa TUC konal v Rumunsku. V jednotlivcoch vtedy zvíťazil  P. Marcin (SR) a 2. bol M. Rojtáš (SR), družstvo Slovenska I. skončilo na 3. mieste.
Tento rok sa mal TUC konať na rieke Bečva v Českej republike, kde už raz v minulosti bol. Organizačne tu  bývajú preteky veľmi dobre pripravené vďaka gestorovi českej prívlače Stanislavovi Pernickému, s ktorým aj naša repre dlhodobo spolupracuje formou sústredení a zúčastňuje sa na jeho pretekoch.

 

 

01

Ruský pretekár a majster sveta Alexander Vorobeev zdoláva dúhaka na TUC 2017

 

Trout Union Cup 2017 – Valašské Meziříčí, rieka Bečva

Preteky boli naplánované na  28.-30.4.2017. Prihlásených bolo 24 tímov, z toho 2 zo Slovenska. Slovensko I. tvorili - Peťo Horňák, Lukáš Hollý, Juro Smatana a Peťo Marcin . Tréner bol Vlasťo Těšický. Slovensko II.- Marek Rojtáš, Peťo Augustín, Palo Horňák a Jaro Sámela, trénerom bola Anička Škvarilová.
Vďaka sponzorom sa do rieky malo vysadiť takmer 1300 kg násady pstruha potočného a pstruha dúhového. Rieku sme poznali z predchádzajúcich pretekov. Jej charakter nám sedel a aj v minulosti sme tu dosiahli dobré výsledky. Riečka je stredne veľká, sú v nej pomalšie úseky s hlbšou vodou ale aj prudšími perejami. Všetko ale zmenilo počasie. V týždni, keď sa mali konať preteky pršalo a najviac zrážok spadlo dva dni pred začiatkom. Voda v riečke stúpla takmer o 2 metre a stala sa nechytateľnou. Pred organizátormi stála ťažká úloha. Vyzeralo to, že 24 tímov, ktoré tu prišli z celej Európy bude musieť odísť. Nakoniec sa organizátori vytiahli a po dohode všetkých zúčastnených presunuli preteky na jazero. Aj tu však bola situácia zložitá, pretože hladina v jazere neustále stúpala a voda sa kalila. Bolo treba počas piatku nanovo vyznačiť trať okolo jazera a vysadiť ryby. Ruku k dielu priložili aj naši pretekári a pomohli pri zarybňovaní a značení trate. Opäť sa ako dobrý organizátor ukázal Vlasťo, ktorý pomáhal zabezpečiť takmer všetky činnosti pri príprave pretekov. Po hektickej práci bolo všetko pripravené na sobotňajšie prvé kolo. Budú to náročné preteky, pretože všetci pretekári boli pripravení na rieku a lov na jazere je dosť odlišný. Používajú sa iné prúty, nástrahy, vlasce... Podmienky boli ale pre všetkých rovnaké.

 

02
Silné dažde zmenili koryto rieky Bečvy. Voda stúpla o 2 metre.

 

Sobota, prvé kolo

Na Trout Union Cupe sa chytá rovnakým systémom, ako na Majstrovstvách sveta. Pretekári sú rozdelení do štyroch sektorov A,B,C,D, v ktorých je vyznačený dvojnásobný počet štandov (miest) ako je počet pretekárov. Pretekári sa môžu po začatí kola presúvať do ktoréhokoľvek voľného štandu. Každý deň sú 4 kolá po 45 minút. Súčet poradí v každom kole podľa počtu ulovených rýb určí poradie pretekára za prvý deň. Súčet poradí za dva dni dáva celkové poradie.
Žreb mi pridelil sektor D na spodnej hrádzi jazera. Do každého zo štyroch kôl vstupujú na začiatku pretekári vo vopred určenom poradí. Ťažko sa je rozhodnúť, kde začať, keďže hrádza je takmer všade rovnaká. Nakoniec si vyberám malú zátoku pod stromom, kde som videl krúžkovať ryby. Skúšam klasiku na nasadené ryby – rotačku, plandavku, potom gumu. Stále nič. Na prvé kolo, keď by mali nasadené ryby dobre reagovať je to slabé. Podobne sú na tom aj pretekári okolo mňa. Takmer nikto nič nechytá. Skúšam pod brehom nymfu a konečne mám záber. Je to dôležitá ryba. V prvom kole je totiž takmer polovica pretekárov bez úlovku. Prikalená a zvýšená hladina urobila svoje. Zopár rýb sa vytiahlo z diaľky na plandavky. Podobná situácia pokračuje aj v ďalšom kole. Mne sa darí na plandavku a gumu chytiť 3 ryby, čo je skvelý výsledok. V treťom kole mám len jeden záber a ryba mi padá. V poslednom ale pridávam ďalšie dve ryby, čo stačí celkovo na 2. miesto v sektore. Darilo sa aj Peťovi Augustínovi, ktorý skončil 4. a Palino Horňák 5. v sektore. Ostatní chalani skončili o niečo horšie. Po prvom dni je Slovensko II na 2. mieste za prekvapením kola Maďarskom. Slovensko I je na 5. mieste. Odstupy ale nie sú príliš veľké. Rozhodovať bude každá ryba.

 

03

Jaro Sámela sústredený na preteky


Nedeľa, druhé kolo

Druhý deň mi žreb pridelil sektor C. Spolu so mnou je v sektore aj Juro Smatana zo Slovenska I. Napriek ďalšej násade je situácia s počtom úlovkov podobná sobote, aj keď sa chytá o niečo viac rýb. Znovu opakujem taktiku z predchádzajúceho dňa a postupne prechádzam voľné štandy. Skúšam 2 úspešné nástrahy – plandavku a gumu. Táto taktika mi prináša úspech. V prvom aj druhom kole sa mi darí uloviť po 2 ryby, v treťom jednu. Po treťom kole sme už iba piati pretekári, ktorí majú v každom kole ulovenú rybu. Posledné kolo vybieham ako 5. Juro mi hovorí, aby som išiel na hrádzu, kde sa mu darilo v treťom kole a mal tam aj ďalšie zábery. Idem teda tam. Ryby sú tu ďalej od brehu. Do rotačky a plandavky mám pár opatrných ťukancov ale ryby sú už opatrné a nástrahu nedoberajú. Keď uvažujem, že zmením stanovisko, vedľa mňa Rumun uloví rybu. Zostávam teda na mieste. Opäť pár ťukancov. Kolo končím bez ryby a podobne ďalších 11 pretekárov. Je to škoda, posledné kolo ma pripravilo o lepší výsledok, končím na 9. mieste v sektore. Iba 3 pretekári dokázali uloviť rybu v každom kole.

 

04
Podmienky na jazere boli náročné

 

Záverečné vyhodnotenie

Žiaľ nedarilo sa ani Peťovi Augustínovi, ktorý skončil na 17,5 mieste. Slušne zachytal opäť Palino Horňák a sektorová 3,5 mu vyniesla celkové 6. miesto v jednotlivcoch. 9. skončil celkovo Lukáš Hollý, 10. Peťo Horňák a ja som bol  nakoniec 12.  V družstvách zvíťazilo Maďarsko, dobré výsledky na druhý deň posunuli Slovensko I na 2. miesto pred Českú republiku a Slovensko II skončilo tesne na 4. mieste z 24 družstiev a takmer 100 pretekárov. Ukázalo sa, že máme naozaj dobrých pretekárov, ktorí sa dokážu popasovať s náročnými podmienkami. Škoda, že príroda bola proti a organizátorom, ktorí spravili kus práce s prípravou pretekov na rieke, zničila ich snahu. Veríme, že naši pretekári budú pokračovať v dobrých výsledkoch na blížiacich sa Majstrovstvách sveta v Taliansku.

 

05
Víťazné družstvá a jednotlivci

 

 06

Slovenský repre výber

 

Jaroslav Sámela

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok