XVI. majstrovstvá sveta v prívlači. Dve zlaté medaily pre Slovensko!

 

16. Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač sa tento rok konali v Bosne a Hercegovine v hlavnom meste Sarajevo v termíne 25. - 27.5.2018 na rieke Željeznica. Majstrovstiev sa zúčastnilo 19 krajín. Reprezentačný výber tvorili: tréner Vlastimil Tešický, kapitán Jaroslav Sámela a Ladislav Mlynarovič, pretekári - Lukáš Hollý, Peter Horňák, Juraj Smatana, Peter Marcin a Marek Rojtáš. Tím ďalej dopĺňal Pavel Horňák, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie a členovia doprovodného tímu, ktorých hlavnými úlohami bolo sledovať dianie v jednotlivých sektoroch a robiť asistentov pretekárom.

 

01

 

Širší výber reprezentácie sa začal formovať začiatkom roka 2018 podľa výberu trénera a kapitána tímu. Postupne spoločne absolvovali 4 sústredenia (v Českej republike a na Slovensku), na ktorých sa vyprofiloval pretekársky 5 členný tím a ich asistenti, ktorí sú rovnako dôležití ako samotní pretekári a bez ich pomoci nie je možné dosiahnuť dobrý výsledok.

 

02

 

Vyvrcholením prípravy bola účasť užšieho tímu 6 týždňov pred majstrovstvami na medzinárodných pretekoch v Bosne, na tej istej trati, kde sa mali konať aj samotné MS. Cieľom bolo získať prehľad o podmienkach, ktoré ich budú čakať. Dalo sa očakávať, že voda bude ešte studená a hladina rieky vysoká z topiaceho sa snehu, čo má vplyv na aktivitu rýb. Zaujímavosťou bolo, že na tréningu pred pretekmi žiadny z pretekárov nemal ani jeden záber od pôvodných rýb. To sa potvrdilo aj v samotných pretekoch, kde sa lovili iba vysadené ryby.  Na rozdiel od MS sa hodnotil iba výsledok jednotlivcov.

 

03

 

Pretekov sa zúčastnilo 65 pretekárov z 12 krajín. Pekný výsledok sa podaril Peťovi Marcinovi, keď obsadil tretie miesto. Špeciálnu cenu dostal Lukáš Hollý za najväčší počet ulovených rýb. Dôležité ale bolo vyskúšať si trať a zistiť, ktoré nástrahy by mohli fungovať. Rieka Željeznica pretekala horami, kde sa striedali kľudnejšie úseky, hlboké jamy aj úplné plytčiny. Nasadenou rybou bol iba pstruh potočný, prevažne vo veľkosti okolo 30-35 cm.
Cesta do Bosny prebehla podľa očakávania v dobrej nálade a po 10 hodinách sme dorazili do cieľa. V Sarajeve nás privítalo príjemné počasie a pekné hornaté prostredie. Po večernom úvodnom ceremoniáli sa už všetci pretekári tešili na piatkový tréning. Voda bola o poznanie nižšia a počas tréningu sa jej prietok značne menil. Domáci organizátori však garantovali, že počas pretekov bude hladina vody rovnaká a bude úplne priezračná.  
Na tréningu si chalani vyskúšali aké záťaže budú optimálne a na aké nástrahy reagujú ryby. Rýb bolo naozaj veľa, nakoľko po medzinárodných pretekoch, ktorých sme sa zúčastnili, tam mali ešte domáci preteky a dosadili ďalšie ryby. Rieka bola tým pádom celý mesiac zarybňovaná a to mala prísť ešte násada pre samotné majstrovstvá. Dalo sa teda predpokladať, že sa bude loviť veľa rýb.

 

04

 

Prvý súťažný deň potvrdil, že rýb je veľmi veľa. Na popredné umiestnenia bolo treba chytiť okolo 50-60 rýb za 4 kolá. Naši chlapci zvládli prvý deň veľmi dobre a umiestnili sa priebežne na 3. mieste s rovnakým počtom bodov ako druhí Taliani a na prvých Poliakov strácali len 2 body. Lukáš Hollý v sobotu vyhral svoj sektor, Peťo Horňák obsadil druhé miesto, čo im dávalo veľké šance aj na individuálny úspech. Juro Smatana vo svojom sektore skončil 6. a Peťo Marcin 12.

 

05

 

Pred druhým dňom bolo teda všetko otvorené. Mareka Rojtaša čakala v nedeľu premiéra, keďže podľa vopred dohodnutých pravidiel vystriedal Peťa Marcina. Marek svojou úlohu v nedeľu zvládol vynikajúco a obsadil vo svojom sektore 4. miesto. Peťo Horňák bol 7., Lukáš Hollý 2. a Juro Smatana vyhral svoj sektor. Čo ale bolo dôležité, naši chlapci vo svojich sektoroch predbehli Poliakov aj Talianov a tak slovenský team dosiahol svoj 5. titul majstrov sveta! Zároveň sa Lukášovi Hollému po treťom a druhom mieste na MS, podarilo získať aj vytúžený titul Majstra sveta v jednotlivcoch. Na peknom 6. mieste skončil Juro Smatana. Deviatykrát po sebe Slovensko získalo medailu na Majstrovstvách sveta (celkovo jedenástu za posledných 12 rokov), čo sa doteraz žiadnej krajine nepodarilo. Naviac máme tretieho majstra sveta v jednotlivcoch. Po Martinovi Forbakovi a Peťovi Horňákovi je to teraz Lukáš Hollý. Už teraz sa tešíme na budúcoročné majstrovstvá, ktoré sa budú konať vo Francúzsku.

 

06

 

Napriek tomu, že takéto akcie sú finančne náročné, aj zásluhou sponzorov sa nám darí dosahovať tieto pekné výsledky. Najväčšia vďaka patrí firme Daiwa - Cormoran ako hlavnému partnerovi slovenskej reprezentácie, ďalej firmám Nastrahy.cz, John Crane, WilleyX, Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Klubu prívlače a hlavne Rade SRZ. Samozrejme veľkú časť si hradia samotní pretekári a sprievodný tím. Poďakovanie preto patrí všetkým členom tímu, ktorý tvorili – Ladislav Mlynarovič, David Havlíček, Miroslav Palúch, Branislav Ďuďák, Lukáš Svetlík, Juraj Václavík, Rastislav Hollý, Zuzana Hollá, Miroslav Hulvan, Janka Hulvanová, Jakub Hulvan, Peter Augustín, Peter Klesniak, Róbert Novotný, Peter Klimovský, Pavol Franc a Peter Hirjak za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS.  Taktiež i ďalším našim kolegom, kamarátom z prívlačovej ligy a všetkým doma, ktorí nás podporovali a držali nám palce. Ďakujeme.

 

Konečné poradie družstiev:
1. Slovensko 35
2. Taliansko 41
3. Rusko 42
4. Poľsko 46
5. Česká republika 58
6. Chorvátsko 58
7. Ukrajina 59
8. Bulharsko 63
9. Rumunsko 77
10. Bosna a Hercegovina 83
11. Moldavsko 86
12. Srbsko 87
13. Nemecko 100
14. Macedónia 103
15. Lotyšsko 105
16. Írsko 107
17. Francúzsko 108
18. Portugalsko 118
19. Maďarsko 144
 
Konečné poradie jednotlivcov:
1. Lukáš Hollý (Slovensko) 3
2. Arno Hermann (Taliansko) 5
3. Sebastian Mazur (Poľsko) 6
...
6. Juraj Smatana (Slovensko) 7
....
11. Peter Horňák (Slovensko) 9


Pavel Horňák a Jaroslav Sámela

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok