Daiwa Saltist vs. Daiwa BG |
V roku 2017 vstúpila Daiwa na európsky trh s dvomi novými modelmi navijakov určených pre morský rybolov - séria Saltist a BG. Čo bolo najpríjemnejším prekvapením je fakt, že tieto navijaky sa vyrábajú už aj od malých veľkostí. Saltist od veľkosti 2500 a séria BG dokonca od veľkosti 1500. To výrazným spôsobom rozširuje možnosti využitia týchto navijakov aj v našich podmienkach.
Daiwa Saltist
Tieto malé veľkosti sa dajú u nás výborne využiť aj pri love zubáčov, šťúk či iných stredne veľkých rýb v náročnejších podmienkach, akými sú napríklad lov na našich najväčších riekach či lov z člnov s ťažkými jigovými hlavičkami. Kto prižmúri oko nad ich trochu vyššou hmotnosťou v porovnaní s inými rovnako veľkými navijakmi, získa pevný a spoľahlivý navijak na tento lov na niekoľko rokov.
Väčšie modely sú určené na lov našich najväčších dravcov. Od veľkosti 4500 nemajú tieto navijaky spätný chod a preklápanie preklápača je možné len rukou, nie kľučkou. Možnosť preklápania len rukou slúži hlavne ako ochrana pred pretrhnutím šnúry a uletením ťažkej nástrahy. Pri prudkých švihoch pri jej nahadzovaní môže dôjsť k pretočeniu kľučky a k nechcenému preklopeniu preklápača. Absencia spätného chodu je kvôli maximálnemu konštrukčnému zjednodušeniu a zvýšeniu spoľahlivosti celku.
Jedná sa o navijaky s celkovovým telom s novou vylepšenou brzdou ATD, ktorá zaručuje plynulý nástup brzdového účinku. Tento najmodernejší brzdný systém Daiwy je použitý pri oboch týchto modeloch. Podložky brzdy sú usporiadané tak, aby dochádzalo k nástupu brzdnej sily bez nejakého zasekávania či cukania. Pomáha tomu aj vhodný výber materiálu trecích brzdných podložiek.
Pevná konštrukcia týchto navijakov predurčuje ich nasadenie na lov veľkých dravcov v ťažkých podmienkach pri love s veľkými nástrahami. Využijeme ich u nás najčastejšie pri sumcovej a hlavatkovej prívlači, ale takisto aj pri výlete do Nórska za treskami.
Na pohľad sú tvarovo tieto navijaky takmer identické, ľahko ich však rozoznáme podľa farebného odlíšenia. Modely Saltist sú vyhotovené v čiernomodrej farebnej kombinácii, pre BG-čko je typická čiernozlatá farba. Diely sú decentne eloxované modrou a zlatou farbou a nepôsobí to nijako prehnane či gýčovo. Telo navijákov je bez veľkej povrchovej úpravy a hrubej vrstvy farby a tak nehrozí jej poškrabanie či odlupovanie. Po roku a pol používania však nožička navijaku nesie známky používania na miestach najčastejšieho kontaktu s rukou a sú patrné známky zošúchania čierneho povrchu.
Séria Saltist je chránená proti vniknutiu vody do tela navijaku ložiskami Magsealed. Používam tento navijak vo veľkosti 3500 pri ťažkej prívlači, kde sa mi výborne osvedčil či už pri love sumcov, alebo v Mongolsku pri love hlavátok. V tejto veľkosti navijak váži 420 gramov, čo je ešte stále akceptovateľná váha aj pri dlhotrvajúcom love, kedy prút neodkladáme dlhšiu dobu z ruky. Prevod navijaku je 5,7:1 a na jedno otočenie klučkou navinie takmer meter šnúry.
Oceňujem na tomto navijaku nielen pevnú masívnu rukoväť na kľučke zabezpečujúcu dokonalý úchop, ale aj pekne vystupujúcu maticu brzdy, ktorá umožňuje jej ovládanie počas náročných súbojov s veľkými rybami. Kľuka navijáku sa pevne skrutkuje priamo do tela a je pevná a odolná. Je dostatočne dlhá, vďaka čomu máme dobrú páku pri love s ťažkými nástrahami alebo s nástrahami s veľkým odporom.
Obidva tieto navijáky kombinujú hladký chod s robusným prevedením. Sú pevné, odolné a zároveň stále ešte dobre použiteľné pri love našich dravcov pri ťažkej prívlači. Tieto navijáky sú stavané na zvýšené zaťaženie.
Veľký rozdiel medzi nimi je v prevedení preklápača. Saltist má klasický „daiwácky“ preklápač z dutej trubky, pri BG-čku je použitá lacnejšia konštrukčná alternatíva, ako je patrné z obrázku. Takisto Saltist má väčší priemer rolničky.
Gumový krúžok na cievke zabraňujúci pretáčaniu návinu šnúry Veľmi praktickou a šikovnou drobnosťou je gumový prstenec, ktorým je vybavená hliníková cievka. Ten zabraňuje pretáčaniu návinu šnúry na cievke a odpadá tak nutnosť vypomáhať si v takýchto situáciach buď nalepením kúska leukoplastu na cievku, či podmotaniu šnúry kúskom podkladového vlasca.
Saltist má nepatrne vyššiu váhu pri rovnakej veľkosti ako BG. Tieto moje dva konkrétne stroje vážia vo veľkosti BG 4000 405 g a Saltist vo veľkosti 3500 má 420 g. Pre niekoho je možno dôležitou informácia o počte ložísk, ktorými disponujú tieto navijaky. Rozdiel je v ich počte, BG má 6 klasických ložisiek (tento údaj uvádza katalóg, na navijaku je napísané 7 :) ), Saltist 8, z toho jedno je s patentovaným tesnením Daiwy Magsealed. Táto informácia o počte ložísk je dnes už skôr druhoradou, treba vyberať kvalitu a overené firmy používajúce kvalitné ložiská. Radšej si vyberiem navijak s 3 poriadnymi ložiskami, ako s 15 nezmyslami.
Na dlhú životnosť, celkové opotrebenie a ľahký chod navijakov výrazným spôsobom vplývajú použité mazivá a tie ani u renomovaných výrobcov nie sú častokrát optimálne zvolené. Tí, čo si servisujú navijaky v domácich podmienkach, môžu výberom vhodnej vazelíny alebo oleja značne zlepšiť ich chod.
Aj v iných recenziách vo svete vychádzajú tieto navijaky veľmi dobre. Alan Hawk, či rovnako ruskí recenzenti na Youtube, ktorí sú schopní rozpitvať navijaky do poslednej skrutky, hodnotia tieto modely ako nadpriemerne dobré. Pomer cena/výkon je u oboch týchto modelov veľmi priaznivý.
A aké je teda naše záverečné hodnotenie týchto navijakov po roku a pol ich intenzívneho využívania? Čisto na sumcovú prívlač ani nie je potrebný navijak s nejakým ultra hladkým chodom. Skôr by sme mali vyberať spoľahlivý a pevnejší stroj s dobrou brzdou. To obidva tieto modely spĺňajú do bodky. Veľkosť si už každý zvolí podľa potreby a vlastných požiadaviek na kapacitu šnúry, spôsob lovu, preferované nástrahy či finančný rozpočet. Každopádne tieto modely nám ponúkajú naozaj veľa muziky za primeranú cenu. Tá sa momentálne pohybuje u Saltista 3500 cca 166,- eur a u BG 4000 100,- eur. V tejto cenovej kategórii skutočne ťažko hľadáme iné spoľahlivé a overené navijaky na ťažkú prívlač mimo tých spomenutých v tomto článku. Alternatívou k týmto navijákom od Daiwy v tejto cenovej hladine môže byť napríklad od konkurenčného Shimana taktiež veľmi vydarený model Shimano Socorro 5000. Do tohto výberu ešte môžeme zahrnúť novinku tohto roku, ktorou je BG-čko s ložiskom Magsealed, kde sa cena pohybuje okolo 160,- eur.
Ak by som si mal vybrať ja, alebo odporučiť niekomu jeden z týchto dvoch modelov, volil by som Saltista. Pokiaľ nerozhoduje cena, je jasnou voľbou. Ten cenový rozdiel medzi nimi nie je veľký a Saltist je lepší (a krajší) Aj pocitovo sa s ním chytá o voľačo lepšie. Pokiaľ však pre niekoho nie je ťažká prívlač doménou a hľadá napríklad len navijak na párdňovú rybársku dovolenku v Nórsku alebo v trópoch, je BG-čko jasnou voľbou, ktorá ho rozhodne nesklame. Po love ho stačí vždy len trochu opláchnuť a po návrate domov mu ešte určite dlho poslúži. Toto sú naozaj veľmi slušné navijaky za prijateľnú cenu.
Peter Zachar |