Literatúra
Napísal Administrator   

 

Knihy boli, sú a aj budú zdrojom cenných informácií. Platí to vo všetkých odvetviach ľudskej činnosti a lov rýb samozrejme nevynímajúc. Predstavujeme vám prehľad literatúry dostupnej na našom trhu, príp. tej, ku ktorej sa nám podarilo dostať nejakým iným spôsobom a ktorá sa zaoberá lovom dravých rýb na prívlač, alebo sa aspoň okrajovo tejto problematiky dotýka. Sú to knihy, ktoré sa ešte aj dnes dajú väčšinou zohnať, čiže sú už z tej modernejšej éry rybolovu a rozvoja rybárskeho boomu u nás. Znamená to, že v tomto prehľade už nenájdete knihy velikánov rybárskej literatúry ako sú Šimek, Sedlár a iný. Jednu výnimku na záver som sem predsa však zaradil hlavne kvôli tomu, že táto kniha je jedinečnou nielen v rámci bývalého československého meradla. Niektoré z kníh sú lepšie, iné sú menej vydarené a preto sme sa ich pokúsili aspoň čiastočne ohodnotiť. Toto hodnotenie je značne subjektívne, ale môže pomôcť zorientovať sa prípadnému záujemcovi o doplnenie si svojej „prívlačovej“ knižnice. Knihy sú zoradené chronologicky podľa roku vydania.

Vysvetlivky:
Podiel prívlače:

○○○○○ - (kniha sa vôbec nezaoberá prívlačou)
●●●●● - (kniha o prívlači)

Naše hodnotenie:

○○○○○ - (nič moc)
●●●●● - (super – prívlačová biblia, ktorá by nemala nikomu z vás chýbať)

 

kniha-51

Znenazdajky sa na pultoch našich kníhkupectiev objavila po dlhej dobe kniha venovaná prívlači od domácich (českých/slovenských) autorov. Každý takýto počin je treba uvítať, pretože nič takéto u nás už dlhšiu dobu nevyšlo. Kniha nedáva konkrétne návody na lov, skôr formou príbehov sú v nej popísané úspechy a zážitky autora od vody z posledných rokov. Kto však dokáže čítať „medzi riadkami“, dokáže si dať mnohé veci do súvisu. Vidno, že autor si všetkým sám prešiel a niekoľkokrát sa učil na vlastných chybách. Vlastná hlava, vytrvalosť a odhodlanie - toto je cesta vedúca k lovu trofejných dravcoch na našich zväzových vodách.

Názov knihy: Český dravec

Autor: Ondřej Korčák

Rok vydania: 2018

Počet strán: 186

Cena knihy: 590,- Kč

Podiel prívlače:           ●●●●●

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

kniha-52

V poslednom desaťročí ku nám čoraz viac prenikajú rôzne techniky lovu dravých rýb s gumennými nástrahami. Kniha do detailu rozoberá tieto techniky ako sú dropshot, Texas rig, Carolina rig, Splitshot rig, Wacky rig, Necko rig, Jig rig či lov so softjerkami. Tí, ktorí majú radi lov z člna a zaujímajú ich tieto u nás stále pomerne málo používané techniky lovu s gumami, by túto knižku určite nemali prehliadnuť. V nemčine.

Názov knihy: Dropshot & Co.

Autor: Henning Stilke

Rok vydania: 2013

Počet strán: 160

Cena knihy: 20 eur

Podiel prívlače:           ●●●●●

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

 kniha-53

Srdce lovca hlavátok zaplesá pri tejto malej útlej knižke vydanej v Rakúsku. Prehľadne spracovaná do jednotlivých kapitol a doplnená množstvom prekrásnych fotiek veľkých hlavátok ulovených prevažne v Rakúsku. Knihu dopĺňa dopodrobna popísaný prehľad revírov v Rakúsku (ale z časti aj v okolitých krajinách) spolu s kontaktami na príslušné rybárske spolky, kde je možné hlavátky loviť. Dáva tak výborné tipy a prehľad o love hlavátok aj mimo Slovenska. V nemčine.

Názov knihy: Faszination Huchen

Autor: Wolfgang Hauer

Rok vydania: 2003

Počet strán: 132

Cena knihy: 24,90 eur

Podiel prívlače:           ●●●●●

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

kniha-54

Ďalšia kniha venovaná hlavátkam od nemeckého autora Güntera Leibiga. Rovnako ako predchádzajúce dielo je opäť dôkazom toho, že aj mimo našich hraních sú zapálení ľudia, ktorí sa s nadšením venujú lovu tohto majestátneho dravca v zimnom období. Z knihy cítiť ten čas, úsilie a prechodené kilometre v snehu J hlavne v revíroch južnej oblasti Bavorska v Nemecku. V nemčine.

Názov knihy: Erlebnis Huchenangeln

Autor: Günter Leibig

Rok vydania: 2013

Počet strán: 127

Cena knihy: 17,- eur

Podiel prívlače:           ●●●●●

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

kniha-55

Táto prvá v nemeckom jazyku vydaná monografia o hlavátkach má už svoje roky, no stále má čo povedať aj súčasným hlavátkárom. Niektoré techniky sú už zastarané a dnes v modernej dobe sa už nepoužívajú, no mnohé iné veci a prístupy k lovu sa predsa  nemenia. Kniha obsahuje nielen kapitoly venované lovu, ale aj tie o chove a ochoreniach hlavátok. V nemčine.

Názov knihy: Der Huchen

Autor: Alexander Harsányi

Rok vydania: 1982

Počet strán: 176

Cena knihy: 20 eur

Podiel prívlače:           ●●●●○

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

kniha-56

 

Monografia o hlavátke obyčajnej je súborným dielom našej i zahraničnej literatúry, ktoré zahŕňa všetky dostupné informácie a súčasne prináša aj nové údaje o jej dvoch formách – o hlavátke podunajskej (Hucho hucho hucho) a o hlavátke sibírskej – tajmeňovi (Hucho hucho taimen). Monografia obsahuje všetky dostupné aspekty týkajúce sa morfológie tohto druhu, jeho taxonómie, zemepisného rozšírenia, nárokov na prostredie, veku, rýchlosti rastu a dosahovanej veľkosti, spôsobu rozmnožovania, raného vývoja, chorôb, parazitov a nepriateľov, potravy. Obsahuje aj detaily týkajúce sa aktuálneho výskytu a rozšírenia hlavátky (pozn. - v dobe vydania knihy). Uvádzajú sa v nej aj výsledky pokusov s chovom hlavátky v zajatí.

Názov knihy: Hlavátka

Autor: Juraj Holčík, Karol Hensel, Josef Nieslanik, Stanislav Skácel

Rok vydania: 2012

Počet strán: 180

Podiel prívlače:           ●○○○○

Naše hodnotenie:       ●●●●●

 

 

 

o-rybach-rybaroch

 

Kniha je súhrnom reportáží, ktoré autor sám alebo so svojimi priateľmi prežil na rybačkách vo svete. Príbehy a dobrodružstvá z Nórska, Španielska, Švédska, Mongolska, ale aj z tropických oceánov pri Maldivoch, Červenom mori a lososích riekach Britskej Kolumbie v Kanade. Popísané zážitky sú ilustrované viac ako sedemsto fotografiami, ktoré pomáhajú čitateľovi vžiť sa priamo do deja príbehu.

Názov knihy: O rybách a rybároch

Autor: Peter Hájik

Rok vydania: 2012

Počet strán: 180

Cena knihy: 18,90 eur

Podiel prívlače: ●●●●○

Naše hodnotenie: ●●●●●

 

 

privlace

Piatym pokračovaním edície Sprievodca športového rybára je kniha o love ostriežov. Autori publikujúci v tejto edícii boli doteraz výhradne českí autori a rovnako je tomu aj u tejto publikácie. Tentokrát sa tejto úlohy ujal šéfredaktor časopisu Kajman Tomáš Rozsypal. Čitatelia sa v knihe dočítajú všetko o love ostrieža, jednej z najčastejšie lovených dravých rýb. Nechýbajú ani kapitoly o biológii, rybolovných spôsoboch, stratégii lovu, vyhľadávaní skutočne horúcich miest a veľa ďalších. Na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radi príbehy z lovu, v ktorých je autor skutočným majstrom. Už tradične je kniha vybavená oknami s názormi iných rybárov, nebudú chýbať zaujímavé lokality a revíry, tipy na vhodné náčinie. Kniha samozrejme obsahuje mnoho krásnych fotografií.

Názov knihy: Ostriež – pruhovaný bandita (Okoun – pruhovaný bandita)

Autor: Tomáš Rozsypal

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2007

Počet strán: 160

Cena knihy: 369,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●○

Naše hodnotenie: ●●●●●

privlace

Lov na prívlač je ojedinelou príručkou pre každého rybára, ktorý si obľúbil vláčenie umelých nástrah. Obsahuje cenné poznatky z lovu na prívlač na riekach Hron, Ipeľ, Váh a v neposlednom rade aj na rieke Dunaj a jej zákutiach, ako i mnohé skúsenosti z krásnych loveckých zážitkov. Vláčenie umelých nástrah je rybolov, kde netreba pri vode sedieť desiatky hodín, treba len veriť svojej nástrahe a vyčkať ten pravý okamih útoku šťuky, zubáča, boleňa, pstruha, sumca, či iných krásavcov. Táto knižka je o zásadách lovu na prívlač, súčasne poskytuje doteraz najpodrobnejší návod na lov rýb prívlačou a je výnimočná tým, že sa predovšetkým zameriava na vodný svet slovenských riek. V tejto knižke nájdete skúsenosti overené dlhoročnou praxou autora pri love rýb na prívlač.

Názov knihy: Lov na prívlač

Autor: Peter Bitter

Vydavateľstvo: Aktuell

Rok vydania: 2006

Počet strán: 102

Cena knihy: 299,- Sk

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●●

privlace

Šťuka - kráľovná českých vôd je ďalšou atraktívnou publikáciou v rámci edície Sprievodca športového rybára. Václav Fikar, autor úspešnej knihy "Prívlač na mimopstruhových vodách"a jeden z popredných českých pretekárov (bývalých) v prívlači, zhrnul svoje dlhoročné poznatky z lovu šťúk v Českej republike a v tejto knihe vám ich teraz predkladá. Jeho nové dielo čitateľov podrobne zoznamuje s biológiou a spôsobom života šťúk v našich vodách, rovnako ako aj s ich lovom, či už na prirodzené nástrahy (10 strán z celkového obsahu), prívlač, hlbinné vláčenie alebo streamerovanie. Ako bonus kniha naviac obsahuje popis najznámejších šťukových lokalít vo svete, unikátny prehľad najväčších šťúk ulovených v ČR za posledných desať rokov a zoznam najatraktívnejších šťukových priehrad a riek v Čechách. Samozrejme nechýbajú desiatky skutočne vydarených fotografií.

Názov knihy: Šťuka - kráľovná českých vôd (Štika - královna českých vod)

Autor: Václav Fikar

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2006

Počet strán: 104

Cena knihy: 289,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●○

Naše hodnotenie: ●●●●●

Pre mnohých športových rybárov začína život s rybami úlovkami malých ostriežov. Tí totiž bez problémov berú nástrahu. Celkom iné to je, keď sa ide na osrieže, jedny z najkrajších sladkovodných rýb, trošku väčšie. Povedzme nad pol kilogramu, nad kilogram. Lov týchto dravcov už je náročnejšou výzvou, pretože takéto ryby sa už nedajú tak ľahko preľstiť. Ostrieže môžu dosiahnuť hmotnosť aj viac ako tri kilogramy, ale už úlovky o pol kila ľahšie sú vrcholom v kariére športového rybára. A bez preháňania môžeme povedať, že niekedy vrcholom životným. V knihe špecialistu na muškárenie a dravé ryby Michaela Kahlstadta, ktorému učarovali hlavne šťuka a práve ostriež sa dozviete všetko podstatné o zvyklostiach a stanoviskách tejto ryby. Autor popisuje rybolovné techniky od lovu na prirodzené nástrahy po prívlač a muškárenie a rovnako aj najlepšiu kombináciu náčinia.

Názov knihy: Lovíme ostrieže (Lovíme okouny)

Autor: Michael Kahlstadt

Vydavateľstvo:Víkend

Rok vydania: 2006

Počet strán: 141

Cena knihy: 239,- Kč

Podiel prívlače: ●●●○○

Naše hodnotenie: ●●●●○

Táto útla knižka od slovenských autorov Juraja Mrázika a Petra Košičára, ktorú vydalo české vydavateľstvo Víkend, poteší predovšetkým lovcov našej najväčšej dravej ryby - sumca. Kniha sprostredkúva mnohoročné skúsenosti jedného z našich najznámejších lovcov sumcov Jura Mrázika. Ten venoval mnoho času a úsilia lovu tejto ryby a tak jeho skúsenosti preneseného na papier, budú mať určite čo povedať aj tým, ktorí už majú nejakého toho sumca chyteného. Kniha je prehľadne rozdelená do niekoľkých kapitol, ktoré dopodrobna rozoberajú jednotlivé spôsoby lovu sumca. Čitatelia tu nájdu všetko - od pasívnych spôsobov lovu (podvodný plavák, bójka, lov s vábničkou) až po aktívne spôsoby lovu (prívlač). Mimochodom sumčia prívlač je v tejto kniha rozpracovaná určite najlepšie zo všetkých doteraz vydaných publikácii venovaných sumcom, čo určite poteší všetkých priaznivcov tohto atraktívneho spôsobu lovu. V knihe jej je venovaná až tretina celkového obsahu. Veľmi zaujímavou kapitolou je tiež tá, ktorá je venované echolotom. Sú v nej totiž názorné ukážky s podrobným popisom, čo znamenajú jednotlivé zobrazenia na obrazovke echolotu.

Názov knihy: Jak na sumce

Autor: Peter Košičár, Juraj Mrázik

Vydavateľstvo: Víkend

Rok vydania: 2006

Predpokladaná cena knihy: 349,- Sk                   

Podiel prívlače: ●●●○○

Naše hodnotenie: ●●●●●

Snom mnohých rybárov je určite lov v nedotknutých kútoch našej planéty. Nie každému sa tento sen môže splniť. Tí, ktorí to šťastie mali, sa na stránkach tejto knihy podelia o svoje rybárske zážitky a skúsenosti. Dozviete sa veľa zaujímavého o krajinách pre nás tak exotických, ako sú Keňa, Yukon, Kamčatka, Islan a Srí Lanka. Nechýbajú ale ani kapitoly o tých, ktoré sú už našim rybárov – cestovateľov relatívne ľahko dostupné, napríklad o Švédsku, Nórsku alebo Egypte. Kniha vyšla v spolupráci s českou cestovnou agentúrou Pepa. Autormi sú nielen český rybári – cestovatelia a dopisovatelia rybárskych časopisov, aleaj ich zahraničný kolegovia. Okrem zaujímavého textu nájdete v knihe množstvo skutočne prekrásnych fotografií a dobrých rád pre prípad, že by ste si raz chceli svoj rybársky sen uskutočniť.

Názov knihy: S rybárskym prútom okolo sveta (S rybářským prutem kolem světa)

Autor: kolektív autorov

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2005

Počet strán: 122

Cena knihy: 289,- Kč

Podiel prívlače: ●○○○○

Naše hodnotenie: ●●●●○

Zubáč je asi najobľúbenejšou draviu rybou medzi športovými rybármi v Európe. Nie inak je tomu aj u nás. Napriek tomu má s jeho lovom mnoho rybárov ťažkosti. Olivier Portrat sa lovom tejto tajomnej ryby  zaoberá už veľa rokov. Zubáčov loví takmer všade, kde sa vyskytujú – od marockého Atlasu cez celú Európu až po Kazachstan na čínsko-mongolskej hranici. Výsledkom sú tisícky ulovených zubáčov a medzi nimi aj úlovky s váhou cez desať kilogramov. Všetky svoje skúsenosti zhromaždené počas svojich ciest zúročil autor práve v tejto knihe. Viac informácií nikde inde nenájdete. Budete mať možnosť spoznať aj charakteristické chovanie týchto dravcov. Základným predpokladom úspešného lovu je znalosť stravovacích návykov lovenej ryby, na ktorých sa predovšetkým lov zubáčov zakladá. A tomu tiež zodpovedá aj obsah knihy. V najdlhšej kapitole sa zoznámite s tisíckrát vyskúšanými a osvedčenými tipmi expertov. Všetky metódy lovu, ktoré prichádzajú do úvahy, sú skutočne dopodrobna vysvetlené. Potom vás autor zasvätí do tajov „vysokej školy“ lovu zubáčov. Kniha je doslova nabitá množstvom špičkových farebných fotografií a nechýba ani popis najznámejších európskych revírov. Nosným pilierom knihy je však lov s Drachkovitchovým systémom na mŕtvu rybku.

Názov knihy: Úspešné chytanie zubáčov (Úspěšné chytání candátů – tajemní dravci)

Autor: Olivier Portrat

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2005

Počet strán: 171

Cena knihy: 389,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●○

Naše hodnotenie: ●●●●●

Kniha hlavne pre tých čitateľov, ktorí dosiaľ ryby nelovili vôbec, alebo sa o to pokúšajú len od nedávna, prípadne berú udicu do rúk len zriedkavo. Táto kniha prináša odpovede na takmer všetky jednoduché otázky, ktoré kladie niekto, kto má záujem venovať sa lovu rýb na prívlač a vie o tom len málo. Autor je trojnásobným majstrom Poľska v love rýb na prívlač a bývalým členom reprezentačného družstva. V súčasnej dobe je šéfredaktorom časopisu „Wedkarski Swiat“. Kniha je určená hlavne pre mladých rybárov a úplných začiatočníkov s prívlačou.

Názov knihy: Poradca rybára - prívlač (Rádce rybáře - přívlač)

Autor: Jacek Kolendowicz

Vydavateľstvo: Finidr

Rok vydania: 2005

Počet strán: 144

Cena knihy: 290,- Sk

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●○

Prívlač je dynamicky sa rozvíjajúca disciplína športového rybolovu. Jedným z hlavných dôvodov jej popularity je možnosť aktívneho zapojenia rybára do procesu ulovenia ryby. Dobrý vláčkar musí vedieť čítať vodu, poznať životné zvyklosti lovenej ryby a jej stanovisko, perfektne zvládať rybolovnú techniku, byť schopný vybrať vhodnú nástrahu, jej pohybom vyprovokovať dravca k útoku a zdarne ho zdolať jemným náčiním. To všetko robí z prívlače jeden z najviac „adrenalínových“ spôsobov lovu. Do tejto knihy vložili svoje dlhoročné skúsenosti poprední českí rybári, aby vám pomohli odkryť tajomstvo svojich úspechov. Autorom knihy je jeden z najlepších českých lovcov na prívlač v Čechách – Václav Fikar. Publikoval niekoľko desiatok článkov v rybárskych periodikách a na internetovom serveri Chytej.cz. Autorsky spolupracoval aj na filme „Ostře sledovaní dravci“.

Názov knihy: Prívlač na mimopstruhových vodách (Přívlač na mimopstruhových vodách)

Autor: Václav Fikar

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2004

Počet strán: 121

Cena knihy: 289,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●●

Ako to, že ryba rybárovi tak učaruje? Je to jej nevšedný zjav, dravá, ozubená tlama? Alebo je to jej zvláštny spôsob života či spôsob, akým sa zmocňuje svojej koristi? Prečítajte si túto ojedinelú knihu a sami si odpoviete na tieto otázky. Pravdou ale je, že úspešným lovcom šťúk sa môže stať len ten, kto má aspoň základné znalosti aj o ostatných druhoch rýb – ploticiach, lieňov, kaprov, úhorov, zubáčov. Kto porozumel vzťahom uprostred spoločenstva rýb, zvláštnostiam života pod vodnou hladinou a technike lovu môže byť úspešný pri love šťúk. Tohto nádherného dravca neulovíte, ak si nevšímate dobre všetko, čo sa deje vo vode a pri vode.

Názov knihy: Lovíme šťuky (Lovíme štiky)

Autor: Georg Duwe

Vydavateľstvo: Víkend

Rok vydania: 2004

Počet strán: 158

Cena knihy: 279,- Kč

Podiel prívlače: ●●●○○

Naše hodnotenie: ●●●●○

Vďaka prívlači môžeme prežívať najrôznejšie pocity: od prvotného entuziazmu plného otázok, tušenia a tápania, až po spokojnosť s prešlapanými chodníčkami dlhoročných skúseností. A práve tie vám v tejto knihe sprostredkúva jeden z najznámejších českých autorov odborných článkoch v rybárskych periodikách. Svoje skúsenosti zosumarizoval do tohto diela zameraného len na lov dravých rýb pomocou umelých nástrah.

Názov knihy: Prívlač (Přívlač)

Autor: Tomáš Kepr

Vydavateľstvo: Lika Klub

Rok vydania: 2004

Počet strán: 183

Cena knihy: 298,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●○

Táto kniha urobí radosť predovšetkým tým rybárom, ktorí preferujú lov dravých rýb. Autorom je známy dánsky rybár, ktorý sa špecializuje na jazerný robolov. Kniha bude určite zaujímať aj našich rybárov, pretože popisuje lov našich najznámejších dravcov: zubáča, šťuku a ostrieža. V jednotlivých kapitolách sa dočítate o vybavení na jazerný lov, o love na prívlač na umelé nástrahy, ale samozrejme aj o love na prirodzené nástrahy. Nechýbajú kapitoly o chytaní z člna, nočnom rybolove a zaujímavá je aj kapitola o premenách jazera v priebehu ročných období.

Názov knihy: Lov dravých rýb

Autor: Peter Kirkby

Vydavateľstvo: Agentúra Fox

Rok vydania: 2004

Počet strán: 107

Cena knihy:

Podiel prívlače: ●●●○○

Naše hodnotenie: ●●●○○

Táto kniha nedáva presný návod na ulovenie ryby. Neobsahuje popisy tajných nástrah, ani vždy úspešných, zázračných spôsobov. Takmer 20 rokov rybolovu na priehradách autora naučilo, že také spôsoby jednoducho neexistujú. Podelí sa o poznatky týkajúce sa moderného rybolovu v priehradných nádržiach. Rybolovu, pri ktorom nie je rybacie mäso jediným a ani podstatným cieľom. Je možné, že vám táto kniha umožní rýchlejšie objavit vysnenú rybu. Chytiť ju ale budete musieť predsa len sami s využitím vlastných schopností a skúseností. Tomasz Krzyszcyk sa lovom rýb zaoberá už viac ako 25 rokov. Pôsobil ako šéfredaktor poľského rybárskeho časopisu „Wedkarski Swiat“.

Názov knihy: Rybolov v priehradných nádržiach (Rybolov v přehradních nádržích)

Autor: Tomasz Krzyszcyk

Vydavateľstvo: Finidr

Rok vydania: 2003

Počet strán: 208

Cena knihy: 349,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●○

Naše hodnotenie: ●●●●●

Marek Szymanski – známy poľský lovec na prívlač, publicista v odbore športového rybárstva, zástupca šéfredaktora časopisu „Wedkarski Swiat“. Vyskúšal všetky známe spôsoby rybolovu, než objavil kúzlo riečnej prívlače. Tu tiež prešiel niekoľkými etapami. Po niekoľkoročnej fascinácii jemným lovom na prelivoch a útesoch veľkých riek, po mnohých kilometroch strávených v lodi na milovanej rieke Visle, v súčasnosti najviac pregeruje lov z gumenného nafukovacieho člnu. Tam v najťažších miestach loví trofejné kusy dravcov. Najväčšiu pozornosť venuje sumcom.

Názov knihy: Riečny rybolov (Říční rybolov)

Autor: Marek Szymanski

Vydavateľstvo: Finidr

Rok vydania: 2003

Počet strán: 263

Cena knihy: 349,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●●

V tomto dieli edície „Jak se loví“ sa tentokrát dozviete všetko potrebné o umelých nástrahách, ich použití pri love dravých rýb a o základnom vybavení na prívlač. Kniha „Jak se loví s umělými nástrahami“ je rozdelená do štyroch častí. Prvá popisuje a zoznamuje s takmer všetkými dosiaľ známymi druhmi umelých nástrah ako sú blyskáče, voblery, twistre a podobne. V druhej časti autor na základe vlastných overených skúseností prezrádza rôzne taktiky a triky, ako uspieť pri love šťúk, ostriežov, zubáčov alebo sumcov. Nájdete tu aj rady, ako vyhľadať najlepšie miesta na riekach alebo stojatých vodách. Tretia časť sa zaoberá použitím jednotlivých druhov nástrah pri love vo vzťahu k jednotlivým typom vôd. Dozviete sa tu, ako má správne pracovať streamer alebo kedy a ako používať povrchové nástrahy – jerkbaity. Posledná časť je venovaná výbave, ktorá je pri love dravcov na umelé nástrahy veľmi dôležitá. Kniha poteší všetkých milovníkov jednej z najkrajších rybolovných techník – prívlače a tým, ktorí sa týmto spôsobom lovu dosiaľ nezaoberali, ukáže správnu cestu.

Názov knihy: Ako sa loví s umelými nástrahami (Jak se loví s umělými nástrahami)

Autor: Jürgen Haese

Vydavateľstvo: Agentúra Fox

Rok vydania: 2003

Počet strán: 80

Cena knihy: 239,- Kč

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●○○

Kniha podávajúca svedectvo niekoľkých mužov o tom, že lov rýb je koníčkom, ktorý vás celých pohltí, strávi a prispôsobí k obrazu svojmu. Lovecká vášeň, akýsi pozostatok z dôb dávno minulých, v kombinácii s túžbou uloviť tú naj rybu ženie športových rybárov do tých najdivokejších a často aj veľmi nebezpečných kútov našej zemegule. A o tom sú tu príbehy rybárov, ktorí sa rozhodli investovat čas a peniaze a skúsiť šťastie na miestach vyhlásených bohatstvom rybej populácie.

Názov knihy: S rybárskym prútom z Čiech až na koniec sveta (S rybářským prutem z Čech až na konec světa)

Autor: kolektív autorov

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 2002

Počet strán: 151

Cena knihy:

Podiel prívlače: ●●○○○

Naše hodnotenie: ●●●●○

Ďalší diel edície „Jak se loví“ tentoraz pojednáva o dravcovi, s ktorým sa stretol snáď každý rybár. Šťuka je skutočným bojovníkom a jej zdolávanie patrí k nezabudnuteľným zážitkom. V prvej časti tejto knihy sa dozviete, aké máte použiť prúty, navijáky, vlasce a háčiky. V druhej časti sa zoznámite so všetkými známymi rybolovnými spôsobmi. Predposledná kapitola je tradične venovaná biológii šťuky a v poslednej časti nechýbajú veľmi lákavé recepty do kuchyne doplnené farebnými fotografiami. Súčasťou knihy je aj obrazový lexikon umelých nástrah rozdelený na voblery, twistre, plandavky, rotačky, gumenné nástrahy a streamery.

Názov knihy: Ako sa loví šťuka (Jak se loví štika)

Autor: Frerk Petersen

Vydavateľstvo: Agentúra Fox

Rok vydania: 2000

Počet strán: 90

Cena knihy: 369,- Sk

Podiel prívlače: ●●○○○

Naše hodnotenie: ●●○○○

Najmä v posledných rokoch stúpa rakteovým tempom záujem o lov tejto najväčšej európskej sladkovodnej ryby. Autorom knihy je známy rybár Olivier Portrat, ktorý má na svojom konte viac ako 250 sumcov s hmotnosťou nad 50 kg. Okrem toho, že je majstrom v „superťažkej váhe“, je aj skvelým fotografom. Výnimočné fotografie skvele dopĺňajú túto peknú knihu. Bohužiaľ je však zameraná hlavne na lov s prirodzenými nástrahami a prívlače sa dotýka len okrajovo. Preklad u nás ešte nevyšiel, takže je zatiaľ dostupná len v nemčine.

Názov knihy: Tajuplný giganti (Geheimnisvolle Giganten)

Autor: Olivier Portrat

Vydavateľstvo: Jahr Verlag Hamburg

Rok vydania: 1998

Počet strán: 183

Cena knihy: cca 39 EUR

Podiel prívlače: ●○○○○

Naše hodnotenie: ●●●●○

Snom snáď každého športového rybára je uloviť aspoň raz v živote kapitálneho sumca. Niet sa čomu diviť, pretože tento vládca vodných hlbín je pre človeka zdatným súperom, ktorého nie je tak jednoduché preľstiť. Táto kniha vám pomôže zodpovedať niektoré otázky, na ktoré ste zatiaľ nenašli odpoveď. V kapitole „Prax“ sa zoznámite, ako vyhľadávať najvhodnejšie miesta na lov, ďalej sú tu popísané  jednotlivé rybolovné metódy ako je prívlač, lov na ťažko alebo plávaná. Nechýba ani podrobný popis najznámejších európskych revírov. Tu vás istotne zaujme aj príspevok o skúsenostiach z lovu na prívlač na rieke Dyje od popredného českého rybára Tomáša Rozsypala. V knihe nechýbajú ani tradičné kapitoly ako je „Biológia“ a „Kuchyňa“.

Názov knihy: Ako sa loví sumec (Jak se loví sumec)

Autor: Manfred Lüer

Vydavateľstvo: Agentúra Fox

Rok vydania: 1998

Počet strán: 91

Cena knihy: 270,- Sk

Podiel prívlače: ●○○○○

Naše hodnotenie: ●●○○○

„Ako sa loví zubáč“ je kniha, kde sa na 94 stranách dozviete veľa zaujímavých rád, návodov a informácií o rybe, ktorá sa v poslednej dobe teší veľkej obľube u našich rybárov. Popularita tohto „dravca so skleneným okom“ sa dá vysvetliť aj tým, že lov prebieha predovšetkým v podvečer a v noci, kedy je okúzlenie z lovu a pobytu v prírode najväčšie. V tejto knihe má možnosť čitateľ zoznámiť sa so skúsenosťami špičkových európskych rybárov. V prvej kapitole tejto knihy, ktorá nesie názov „Prax“ máte jedinečnú príležitosť dozvedieť sa mnoho z rôznych rybolovných metód, ako napr. lov na prívlač, na ťažko a muškárenie. V druhej kapitole „Biológia“ sa dozviete všetko o stavbe tela, rozmnožovaní, raste, vnútorných orgánoch atď. Posledná kapitola „Kuchyňa“ poteší hlavne tých, pre ktorých je zubáč aj mimoriadnou kulinárskou delikatesou.

Názov knihy: Ako sa loví zubáč (Jak se loví candát)

Autor: Sebastian Broeder

Vydavateľstvo: Agentúra Fox

Rok vydania: 1997

Počet strán: 94

Cena knihy: 239,- Kč

Podiel prívlače: ●●○○○

Naše hodnotenie: ●●○○○

Šťuka je najobľúbenejšia dravá ryba našich vôd. Stále nás neprestáva udivovať svojou dravosťou a tajomným spôsobom života. Táto kniha vám pomôže poznať umenie jej úspešného lovu. Autori knihy sú medzinárodne uznávaní odborníci na lov šťúk. Vo svojich príspevkoch vás zoznámia s najnovšími finesami ich lovu. Farebné fotky a veľké množstvo sprievodných obrázkov uspokojí aj toho najnáročnejšieho čitateľa. Toto je jednoducho kniha pre toho, kto chce byť na rybách úspešný.

Názov knihy: Šťuka (Štika)

Autor: kolektív autorov

Vydavateľstvo: Fraus

Rok vydania: 1996

Počet strán: 82

Cena knihy: 239,- Sk

Podiel prívlače: ●●○○○

Naše hodnotenie: ●●○○○

Útla knižka, ktorú vydala firma Rapala, svetoznámy výrobca voblerov z Fínska. Sú v nej zozbierané poznatky z lovu dravých rýb na voblery od rybárov z celého sveta.

Názov knihy: Rapala – kniha (Das Rapala Buch)

Autor: kolektív autorov

Vydavateľstvo: Rapala

Rok vydania: 1996

Počet strán: 112

Cena knihy:

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●○○○

Prvá z kníh, ktorá u nás vyšla, so zameraním len na prívlač. V dobe, kedy sa u nás objavila, spôsobila doslova revolúciu a zmenila pohľad na rybolov mnohých súčasných rybárov zameriavajúcich sa dnes už len na prívlač. V tejto knihe sú rozobraté tri základné zložky prívlače: výstroj, technika a taktika lovu jednotlivých druhov dravých rýb. Taktika lovu vychádza z praxe a je úzko spätá s konkrétnymi skúsenosťami. Z ich analýz sa vyvodzujú závery, ktoré je možné zovšeobecniť. Ale pri love rýb žiadne nemenné pravidlá dosiaľ neexistujú. Úvahy z knihy sa majú stať akýmsi základom pri hľadaní vlastného receptu na úspech na konkrétnych loviskách. Táto knižka rozhodne prispieva aj k nachádzaniu radosti z lovu rýb.

Názov knihy: Rybárstvo – lov dravých rýb (Rybářství – lov dravých ryb)

Autor: Jacek Kolendowicz

Vydavateľstvo: Finidr

Rok vydania: 1996

Počet strán: 265

Cena knihy: 379,- Sk

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●●

Táto knižka je zameraná predovšetkým na popis viacerých praktických spôsobov lovu. Získané poznatky zužitkujú nielen začiatočníci a mierne pokročilí rybári, ale aj skúsení lovci. Nájdete tu veľa nových a užitočných informácií a to predovšetkým o rybolovných spôsoboch úspešného lovu šťuky a zubáča. Náročnejší čitatelia však budú musieť siahnuť po príslušnej odbornej literatúre.

Názov knihy: Praktický rybolov – šťuka, zubáč

Autor: Tibor Dobiaš, Libor Bučka

Vydavateľstvo: Zvončeky

Rok vydania: 1996

Počet strán: 64

Cena knihy: 69,- Sk

Podiel prívlače: ●○○○○

Naše hodnotenie: ●○○○○

Knižka, ktorá svojím obsahom zrejme napovie, že pochádza z autorskej dielne praktických rybárov a práve tomuto okruhu čitateľov je určená. Nájdete tu veľa nových a užitočných informácií a to predovšetkým o rybolovných spôsoboch úspešného lovu kapra a sumca. Náročnejší čitatelia však budú musieť siahnuť po príslušnej odbornej literatúre.

Názov knihy: Praktický rybolov – kapor, sumec

Autor: Tibor Dobiaš, Libor Bučka

Vydavateľstvo: Zvončeky

Rok vydania: 1995

Počet strán: 49

Cena knihy: 69,- Sk

Podiel prívlače: ●○○○○

Naše hodnotenie: ●○○○○

Výnimočná kniha zameraná na lov jednej z našich najkrajších rýb – hlavátky. Keď zoberieme do úvahy, že táto kniha vznikla ešte v povojnovom období a ešte aj dnes má súčasným hlavátkarom čo povedať, tak je to fakt bomba. Mnohé z informácií, hlavne o spôsoboch lovu, už dnes s príchodom nových materiálov stratili svoju aktuálnosť, no na čare knižky to rozhodne neuberá. Máme byť na čo hrdí.

Názov knihy: Hlavátka

Autor: Samo Ivaška

Rok vydania: 1951

Počet strán: 87 + obrazová príloha

Cena knihy: nevyčísliteľná :o)

Podiel prívlače: ●●●●●

Naše hodnotenie: ●●●●●

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok