Hlavátka

Surový decembrový severák a aby toho nebolo málo vonku sneží, či prší. Ísť práve dnes na ryby hraničí so zdravým rozumom. Toto je však počasie, na ktoré som čakal. Dnes by mali byť pri chuti. Prechodné oteplenie spojené so snehovými prehánkami by malo byť teoreticky to ideálne hlavátkové počasie. Rýchlo sadám do auta a o pár minút sa pozerám na Oravský hrad. Orava  ku mne bola na hlavátky vždy skúpa. Prvý náhod  a samozrejme nič. Ešte ich budú stovky a možno jeden záber. Šanca uloviť kráľovnú slovenských riek nie je veľká, ale je to výzva pre každého vláčkara. Pre mňa je lov hlavátky spojený s príchodom vianočných sviatkov. Nájsť však pod stromčekom darček v podobe zážitku z ulovenia peknej hlavátky nedostaneme každé vianoce.

2011-12-hlavatka-01

Výskyt, doba lovu a miesto lovu

Hlavátka sa na Slovensku vyskytuje od nepamäti a je to jeden z našich najznámejších pôvodných druhov. Vždy bola pýchou horných úsekov našich riek povodia Dunaja. Váh Orava, Turiec boli európskymi hlavátkovými baštami. Neskôr bola hlavátka umelo vysadená aj do riek Poprad a Dunajec, kde sa výborne udomácnila. Umelo bola vysádzaná aj na časť Váhu pri Trenčíne a darilo sa jej veľmi dobre. V minulosti obývala hlavátka celý úsek Váhu od Liptova až po Piešťany. Vybudovaním Vážskej kaskády sme zničili jeden z najkrajších hlavátkových biotopov v Európe. Budúcnosť hlavátky sa postupne začala uberať pozitívnym smerom a relatívne pravidelne boli zarybňované vyhlásené hlavátkové úseky riek. Bohužiaľ súčasný stav a budúcnosť našej kráľovnej riek je neistý. Kormorány úplne zdecimovali sprievodné druhy rýb a hlavátky na mnohých miestach doslova hladujú. Aby toho nebolo málo, generačné stáda vo väčšine slovenských chovov zabila choroba HIV, ktorá bola dovezená s nepôvodným pstruhom dúhovým. Vytvoriť nové generačné stáda určite nebude jednoduché a hlavne to nebude otázka jedného roka. Nechcem byť zbytočným skeptikom, ale naozaj nemám veľa dôvodov k optimizmu ohľadom budúcnosti slovenských hlavátok. 

2011-12-hlavatka-02

Hlavátková sezóna na väčšine našich vôd začína v novembri, teda v období pred vianocami a trvá do konca roka. Najlepším obdobím podľa všeobecne tradovaného názoru je obdobie, keď padá prvý sneh. Čím je počasie horšie, tým je šanca chytiť hlavátku väčšia. Podľa mojich skúseností je najlepšia denná doba lovu pred zotmením  až do konca povolenej doby lovu. Skoro všetky hlavátky som na Slovensku ulovil za šera alebo úplnej tmy. V zimných  mesiacoch sa ryby, ktoré tvoria hlavnú zložku potravy hlavátok, sťahujú na zimoviská. Zimoviská sú väčšinou pokojnejšie a hlbšie úseky riek a veľmi často stiahnu väčšinu rýb z okolia. Zimoviská sú najdostupnejším zdrojom ľahkej koristi hlavátok a v ich okolí sa v závislosti od veľkosti zimoviska bude určite vyskytovať aj viacej hlavátok. V úsekoch riek, kde sa hlavátka vyskytuje, je vrcholným predátorom a najlepšie miesta s najväčším množstvom potravy bude okupovať vždy najväčšia a najsilnejšia hlavátka.

Potrava a potravné návyky

Hlavatka je stanovištná teritoriálna ryba a v miestach výskytu nemá vo vode prirodzeného nepriateľa. Jej potravou sú okrem rýb aj drobné stavovce a vtáky, ktoré je schopná uloviť. Z pohľadu prívlače nás budú zaujímať najmä ryby, ktoré tvoria hlavnú zložku potravného spektra hlavátok. Hejnové druhy rýb ako mrena, podustva, jalec, hrúz a v niektorých revíroch aj ostriež by sa mali na jedálnom lístku objavovať najčastejšie. Práve tieto ryby tvoria aj hlavú zložku potravy kormoránov. Hlavátky sa museli prispôsobiť ku konzumácii  toho čo zostalo, teda na ryby, ktorými sa pravidelne zarybňuje. Dospelá hlavátka za normálnych okolností loví relatívne veľkú korisť a 40 cm ryba je pre metrovú hlavátku úplne normálnou potravou. Na našich riekach to však začína byť úplne iné. Hlavátky sú nútené pre nedostatok potravy zožrať čokoľvek, čo sa pritrafí.

2011-12-hlavatka-03

Kde hľadať hlavátku?

Hlavátky sa zvyčajne zdržujú v hlbších tiahlych jamách, odkiaľ podnikajú výpravy do plytších úsekov medzi pasúce sa lipne, podustvy, či iné ryby. Tu môžeme najčastejšie vidieť loviacu hlavátku. Obľubujú aj miesta za veľkými balvanmi, vyvrátenými stromami či podomletými brehmi. Vždy však ide o rieky s čistou a prekysličenou vodou. Dostať sa jej na kobylku vôbec nie je jednoduché. Dvojnásobne u nej platí byť v správny čas na správnom mieste. Dobrý zrak a citlivá bočná čiara odhalia rybárovu nástrahu veľmi ľahko. Čistá voda a slnečné dni nie sú preto práve najvhodnejšie na jej lov. Skôr ju dokážeme oklamať pri zhoršených svetelných podmienkach, či už vo vode alebo na brehu. Prikalená, čistiaca sa voda, zamračené počasie, sneženie alebo dážď zvyšujú šance na jej ulovenie. Dalo by sa povedať, čím horšie počasie, tým lepšie. Dobré oblečenie a vytrvalosť rybára patria k základným predpokladom úspechu.

Technika lovu a nástrahy

Hlavátka sa loví prívlačou, aj keď občas sa ju podarí oklamať aj na muškársky prút a strímer. Z nástrah najčastejšie využívame voblery v prírodných farbách vo veľkosti 9 - 18 cm. Sfarbením pripomínajú jej zvyčajnú korisť pstruha, lipňa, jalca alebo inú bielu rybu. V zhoršených podmienkach bývajú úspešné aj agresívnejšie farby ako RH alebo FT. Na často prechytávaných vodách mi veľmi dobre fungujú bezlopatkové voblery.Najčastejšie používam potápavé verzie, ktoré dokážu rýchlo klesnúť do spodných častí prúdu. Voblery zvyčajne vediem pri dne, pokojným pomalším tempom. Úspešné bývajú aj gumové ripre, väčšie rotačky či plandavky. často práve tieto nástrahy dokážu milo prekvapiť. Veľa rybárov vláči aj s mŕtvou rybkou či systémom. S týmto spôsobom však nemám veľa skúseností, aj keď býva pomerne úspešný. Lov na živú nástrahu je zakázaný. Záber je pomerne prudký, často pripomína uviaznutie. Ľahko sa môže stať, že prídete o životnú rybu alebo množstvo nástrah. Hlavátka je dobrý bojovník. Využíva silu prúdu a svoje zavalité telo. Často sa mi stalo, že sa mi podarilo pritiahnuť hlavátku k brehu a tá ešte niekoľkokrát vyrazila späť do prúdu. K jej lovu budete preto potrebovať pevnejšie a kvalitné náčinie. Podľa veľkosti nástrah zvyčajne používam 60 - 150 g prúty, navijáky veľkosti 4000 - 5000, šnúry s priemerom 0,18 - 0,25 mm alebo vlasec 0,35 - 0,45 mm. Vlasec lepšie tlmí časté výpady ryby, šnúra vám zase umožňuje citlivejšie vedenie a kontakt s nástrahou.

2011-12-hlavatka-04

Ulovenie hlavátky býva vrcholom prívlačového umenia a odmenou za množstvo úsilia. Nie každému rybárovi sa však podarí uloviť hlavátku. Pristupujme k nej teda so cťou a náležitou opatrnosťou. A aj po ulovení ju vráťme tam, kde tento zriedkavý klenot našich vôd patrí - do našich vôd.

Juraj Mrázik
Jaroslav Sámela

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok