Prívlačou (nielen) na pstruhy - 5. časť

V predošlej časti sme si pohovorili niečo o vobleroch a ich použití, opísal som jednotlivé typy a modely, poradil s výberom a vysvetlil, čo znamenajú skratky v ich označení. Od tejto časti začnem uvádzať jednotlivé značky s opisom mojich najosvedčenejších voblerov (nielen) na pstruhy. A samozrejme, nie náhodou, ako prvé uvádzam Salmo.

Butcher (BR5)

Pomenovanie tohto malého tučnučkého modelu „mäsiar" je naozaj výstižné, hlavne ak ho pojmem vo význame slova ako „brutálneho vraha". Je to môj absolútne najúspešnejší vobler od tohto výrobcu a to nielen na lov pstruhov. Rovnako účinný je na stojatých, ako aj tečúcich vodách, v plávajúcej verzii (F - 5 g) ho dostanem do hĺbky 1,5 m. Tak, ako aj u ostatných typov, aj v prípade Butchera je potápavý model (S - 7 g) ťažší, vďaka čomu dosiahnem o 7 - 9 metrov dlhšie hody. Mnohokrát to býva rozhodujúcim faktorom pre dohodenie nástrahy k stanovišťu dravcov. Na lov vo väčších hĺbkach sa mi osvedčil plávajúci model vo vyhotovení SDR (6 g), ktorý je oproti spomínaným agresívnejší a dostanem ho pomerne rýchlo až do hĺbky 4 m. Kvôli perfektnému agresívnemu kmitu a vydareným farebným odtieňom je pre pstruhy neraz obrovským dráždidlom. Zaregistrujú ho a vyštartujú za ním aj z väčších hĺbok a vzdialeností. Na lov v priezračnej vode a za dobrých svetelných podmienok používam najviac odtiene BR (je to základný odtieň „mäsiara" - zelenkavé škvrny na bledožltom podklade s prechodom do matno-bieleho bruška) a PH (klasický ostriež). Do prikalenej vody a v prítmí sú to odtiene HBR a GT. Žltá farba na bokoch a oranžová na brušku sú do týchto podmienok najúčinnejšie a to nielen u týchto modelov a výrobcu, ale aj u ostatných. Verzie BR a HBR majú navyše zvýraznené oči a plutvy, čo je pre dobre vidiace pstruhy ďalším dráždidlom. Vo svojej výbave mám Butchery, ako aj ostatné modely aj v ďalších odtieňoch ako uvádzam, ale práve tie, ktoré som spomenul, sa mi pre rôzne podmienky lovu najviac osvedčili.

01

Pstruh dúhový 59 cm ulovený autorom na Salmo Butcher

Minnow (M5)

Je to štíhly vobler s charakteristickým rovnomerným chodom a kmitom. V plávajúcej verzii (F) je vhodný pre povrchový lov rovnako na tokoch, ako aj vodných nádržiach s hĺbkou potápania do 1 m. Tento model s farebným označením RR v dĺžke 5 mm (3 g) mi na VN Dedinky v ostatných rokoch priniesol najviac úspechov a v jednom zo svojich článkov som ho nazval „zabijak" pstruhov. Okrem VN ho využívam hlavne na menších tokoch. Uvedený odtieň je vhodný hlavne do horších svetelných podmienok, ale neraz bol vysoko účinný aj za tých lepších. Bolo to hlavne vtedy, keď sa pstruhy zdržovali v hornej časti vodného stĺpca a tesne pod hladinou. Pre lov týmto štíhlučkým a ľahučkým vobleríkom odporúčam jemné prúty s citlivou špičkou a samozrejme, čo najmenšie priemery vlascov (tak ako aj u štíhlych ľahkých 6 cm Stingoch). Na lov z brehu pokiaľ chcem dohodiť do vzdialenejších miest, používam dlhšie (6, 7, a zriedkavo aj 9 cm) a ťažšie modely (4, 6, 10 g). Vo výbave mám aj niekoľko potápavých verzií (S), ktoré používam hlavne vtedy, ak chcem dosiahnuť ešte dlhšie hody a o niečo väčšie hĺbky (u 5 cm dĺžky je to 1,5 m a u 9 cm až 2,5 m). Do priehlbín veľkých riek a na VN nasadzujem aj model vo vyhotovení SDR. Na lov za dobrých svetelných podmienok používam najviac odtiene RD, HBL a D. Táto prirodzená farba jalca sa svojim odtieňom podobá aj na viaceré plevelné rybky a mlaď bielych rýb, ktorými sa pstruh bežne živí (belica, plotica, ploska, ovsienka, podustva, nosáľ...). Ďalšie úspešné odtiene sú T, M, RBT a PH. Na lov za horších svetelných podmienok sú to odtiene HP a DB.

02

Krásny potočiak na Salmo Minnow M5F RR

Hornet (H2, 3, 4)

Tento model má takisto veľmi výstižné pomenovanie. Hornet znamená v preklade sršeň, čo trefne vystihuje hlavne jeho tvar a v základnom tvare s označením H (široká lopatka a vrchná príchytka) aj chod a kmit. Je veľmi populárny aj u ostatných vláčkárov, hlavne vo farebnom odtieni D a veľkosti 2 (2,5 cm, 1,5 g). Okrem mnohých pstruhárov nechýba ani vo výbave viacerých registrovaných pretekárov. Veľmi účinný je aj na lov jalcov a ostriežov, ktoré často patria popri pstruhoch v súťaži medzi najčastejšie lovené ryby. Má nezameniteľný chod a je rovnako úspešný na VN, ako aj menších tokoch s výskytom priehlbín a to aj na napriek tomu, že sa vo veľkostiach 2 vyrába len v potápavej verzii. Pracovná hĺbka ponoru je pri tejto veľkosti totiž len 0,5 - 1 m. U dĺžok 3, 4, 5 a 6 sa vyrába v plávajúcej aj potápavej verzii (2,2 - 14 g) s ponorom od 1 až do 4 m. V dĺžke 4 a 5 sa vyrába aj model s označením SDR, s predĺženou lopatkou, s ponorom do 4 a 6 m. Na lov do plytkých tokov a pre povrchový lov na VN je určený model SR v plávajúcej aj potápavej verzii. Má malú lopatku osadenú v papuľke a jeho kmit a chod je omnoho menej agresívny ako u predošlých modelov. Žiaľ, tento model sa výrobca nedávno rozhodol vyradiť z výroby. Na lov za dobrých svetelných podmienok sa mi, okrem odtieňa D, najviac osvedčili T, CW (odtieň trochu pripomínajúci sršňa) a BT (čierny so zlatými pruhmi a bledším bruškom). Je mi veľmi ľúto, že CW už nevidieť v ponuke výrobcu. Práve tento vobler s uvedeným odtieňom bol mojim prvým z pomedzi Hornetov a dodnes ho veľmi úspešne používam pri love pstruhov ako aj zubáčov. Pri logickom využití ľahkej a UL techniky u menších modelov si dokonale vychutnávam jeho neskutočne rýchly a agresívny kmit, ktorý cítitm v ruke a zaregistrujem na citlivej špičke prúta. Nielen tvarom a kmitom, ale aj svojou farbou sa ponáša na sršňa. Z ďalších odtieňov by som snáď najviac odporučil RS, RCW a SCW. Na lov za horších svetelných podmienok sú to odtiene YD, RHH, HP, GT.

03

Salmo Hornet 6 cm a sibírsky pstruh

Bullhead (BD4, 6,8)

Bullhead, ako som už uviedol, znamená v preklade hlaváč obyčajný a ten patrí medzi prirodzenú potravu pstruhov. Vyskytuje sa v dobre okysličených pstruhových bystrinách s kamenistým a štrkovým dnom, ktoré obýva spolu s potočiakmi. Je trochu nemotorným plavcom a skrýva sa pod kameňmi a v rôznych štrbinách, odkiaľ robí krátke výpady za korisťou. Aj preto patrí Bullhead medzi najobľúbenejšie nástrahy na lov pstruhov u mnohých vláčkárov. Svojim charakteristickým pohybom, tvarom a kresbou tela (zvýraznená hlava a bočné lúče), ako aj vydarenými odtieňmi, dokáže dokonale vzbudiť pozornosť pstruhov. Na malých tokoch využívam hlavne 4 cm plávajúci voblerík. Plávajúce a potápavé verzie (F a S) sa vyrábajú v dĺžkach 4 a 6 cm (3, 6, a 5, 8, g) s ponorom do 1, 1,5 m a 1,5, 2,5 m. Model SDR sa vyrába v dĺžkach 4, 6, 8 cm (3, 5, 7, 17 g) a má agresívnejší chod a pri dĺžke 8 cm ho dostanem až do 8 m hĺbky (menšie do 3 a 5 m). Všetky modely s predĺženou lopatkou s vrchnou príchytkou majú výhodu pri spodovej prívlači voči ostatným v tom, že po narazení o prekážku sa od nej odrazia, respektíve zachytia len ojedinele (výhodou je aj väčšia vzdialenosť predného trojháčika od čela lopatky). Pochopiteľne, to si vyžaduje primeranú techniku lovu. Tento model je predurčený hlavne na lov na VN, prípadne v hĺbkach veľkých riek. Do dobrých svetelných podmienok využívam prirodzené sfarbenie hlaváča s označením BD a do prikalenej vody a prítmia s „ohnivým bruškom" , konkrétne HBD.

Sting (S6)

Tento štíhly voblerík svojím tvarom tela, ale aj mnohými odtieňmi, pripomína viaceré drobné plevené rybky, ktoré žijú v mnohých pstruhových revíroch. Vďaka svojmu charakteristickému krátkemu kmitu a odrazu lesklých šupiniek sa ním dá verne imitovať štíhla rybia mlaď, ktorá sa v celých húfoch rada zdržuje, hlavne za slnečných dní, na hladine a v plytčinách. Svojím trhavým až chaotickým zrýchleným pohybom (predovšetkým pri prekonávaní prúdov) a odlesku šupín púta pozornosť dravcov a stáva sa ich častou a ľahkou korisťou. Sting je medzi voblermi akoby také štíhle rýchle žihadielko. Jeho správnym vedením dokážeme dokonale imitovať rybku unikajúcu pred dravcom do bezpečia plytčín alebo rôzneho pobrežného porastu. Hodí sa hlavne na lov na plytších tokoch a povrchový lov na VN. Vyrába so vo verziách F (3,5 g a max. 1,5 m) a SP (4 g a 2 m). Kvôli uvedeným faktom používam hlavne plávajúcu verziu a farebné odtiene BMB, SMB (BL). Novinkou sezóny 2010 je veľmi vydarený odtieň HBL (Holo bleak - reálne holografické sfarbenie beličky so zvýraznením šupín). Ďalšie osvedčené odtiene sú T a HP. Na väčšie toky a pri love z brehu na VN siahnem aj po 9 cm modeli, ktorý je ťažší (9 a 10 g), vďaka čomu ho dohodím do väčších vzdialeností. V tomto prípade je však vhodnejšie silnejšie náčinie a hrubší vlasec.

04

Salmo Minnowv dĺžke 9 cm sa uplatní aj u nás pri love väčších pstruhov

Boxer (BX4)

Už pomenovanie tohto modelu prezrádza mnoho o jeho vlastnostiach. Je to svalnatý a agresívny boxer - provokatér, s akoby pričapeným nosom. Vďaka svojmu kmitu, chodu a hrkálke umiestnenej v jeho útrobách robí vo vode doslova „bordel". Týmito vlastnosťami dokáže dokonale upútať pozornosť pstruhov (a nie len tých), ktoré už z diaľky zachytia podozrivý pohyb a zvukové signály. Jeho účinnosť dokážem znásobiť striedaním rovnomerného vedenia nástrahy s prerušovaným a trhavým spôsobom vláčenia, ako aj zmenou polohy prúta. Vyrába sa v plávajúcich verziách a vyhotovení SR a SDR, s gramážou 7 a 7,5 g a hĺbkou ponoru do 1,5 a 3 m. V dĺžke 7 cm, je podstatne ťažší (22 a 24 g) a je určený skôr na väčšie salmonidy. Dosahuje hĺbku ponoru 2 a 5 m. Moje najúspešnejšie odtiene u Boxera sú RPH a klasické RR do čistejšej vody a YC do prítmia. Ak si prezriete „jedovatý červený odtieň" RC a krikľavý GT, musí byť jasné, že popri agresívnom chode tohto modelu dokážu aj tieto farby pstruha doslova nasrdiť a to hlavne v období, keď nezaberajú žiadne iné odtiene. Boxer je taký škaredý, až je pekný.

Tiny (IT3)

Tento malý drobček sa svojim tvarom a pohybom absolútne líši od väčšiny modelov. Je napodobneninou hmyzu (najviac pripomína malého chrústa), a preto ho treba viesť úplne inak a použiť inú techniku prívlače ako u voblerov napodobňujúcich rybky. Hmyz, ktorý popadá do vody, je pre pstruhy ale aj ostatné dravce neraz veľmi príjemným spestrením jedálnička. Sú obdobia, keď ho uprednostňujú pred ostatnou potravou. Zaútočia naň okamžite po dopade, ale často striehnu aj na okamih, kedy im ho priplaví prúd vody. Pri technike lovu splavovaním treba byť v neustálom strehu a mať dopnutý vlasec. Pokiaľ som počas splavovania nemal záber, pokračujem pomalým ťahom proti prúdu, využívajúc krátky kmit tohto modela, ktorý zatraktívňujem krátkymi zášklbmi (pripomína to zúfalé pokusy hmyzu ale aj zranenej rybky uniknúť do bezpečia), pričom občas navíjanie preruším, voblerík podržím v prúde, občas ho nechám ním aj strhnúť a unášať do zvolenej vzdialenosti. Vyrába sa vo verziách F a S, dĺžke 3 cm, hmotnosti 2,5 g s hĺbkou ponoru 0,3 - 0,5 m. Tento voblerík je vhodný hlavne na menšie a stredne veľké toky, ale ja ho aplikujem aj pri povrchovom love na VN. Vyberám si pritom výhradne UL výbavu. Mojimi top odtieňmi sú BC, CC, HC a OYT (krikľavé vyhotovenia).

Executor (IX5, 7)

Tento model je tak trochu tajnou zbraňou Salma. Kvôli jeho dokonalému tvaru a svojskému kmitu (aj vďaka charakteristickej lomenej lopatke) ale aj novým realistickým odtieňom RD a RBT ho výrobca nazval vrahom. Pre zatraktívnenie jeho chodu je veľmi prospešné (rovnako ako u viacerých typoch modelov) ak striedame prerušované navíjanie s občasným prerušením a trhnutím špičkou prúta. Určený je hlavne pre lov v plytkých vodách, pričom optimálnou pracovnou hĺbkou je 0,6 - 1,2 m. Už opísané klasické odtiene T, D, RR, RHP, ktoré mám dokonale odskúšané, najdete aj pri tomto modely. Executor sa vyrába len v plávajúcej verzii a prevedení SR a SDR. Pre lov pstruhov sú vhodné dĺžky 5 a 7 cm (5, 8 a 6, 9 g) s max. hĺbkou ponoru do 1,2 a 2 m a 2,5 a 3 m. Okrem toho sa Executor vyrába aj v dĺžkach 9 a 12 cm, ale tie sú vhodné skôr na lov hlavátok a väčších dravcov.

05

Sivoň ulovený na Salmo Executor 7 cm vo farbe potočáka

Frisky (FR7, 5)

Delené voblery majú nezameniteľný vlnivý pohyb do strán. Aj tento model má typickú zalomenú lopatku a podobný kmit ako Exekutor. Má nízky vztlak, čo zaručuje pomalé stúpanie pri prerušení navíjania a ťahu. Vyrába sa v plávajej verzii a prevedení SR a DR. Oba modely pracujú spoľahlivo v požadovanej hĺbke - u SR do 1,5 m a u DR 2 - 3,5 m. Napriek tomu, že je Frisky delený, má dokonalú vyváženosť, čo zaručuje presné hody aj do väčších vzdialeností (vďaka hmotnosti 8 a 9 g). Hodí sa rovnako pre riečny ako aj jazerný lov. Jeho názov v anglickom jazyku znamená šantivý a roztopašný, čo dokonale vyjadruje jeho vlastnosti a chod. Vďaka polohe prúta a zmenou navíjania ich dokážem variabilne meniť podľa potreby. Je to akoby sa z inak kľudného dieťaťa zrazu z nejakej príčiny vykľul roztopašný čertík. Do čistej vody sa výborne hodia hlavne prirodzené odtiene RD (toto reálne znázornenie jalca je u mňa do čistej vody úplne najlepším odtieňom u všetkých modelov u ktorých je aplikovaný) a RPH. Do prítmia sa hodia skôr lesklé a krikľavejšie RHP a CMD. Nesmierne ma teší, že sa výrobca predčasom rozhodol tento model vyrábať aj v dĺžke 5 cm (5,5 g a hĺbka ponoru do 1,5 a 3,5 m). Ihneď som si tieto menšie kusy, ktoré sú vhodné pre všetky typy vôd (vrátane malých tokov) zaobstaral a stihol už viackrát úspešne otestovať.

Perch (PH8)

Tieto „ostrieže" sa vyrábajú v najmenšej veľkosti 8 cm (okrem toho 12 a 14 cm) v plávajúcej verzii (F) a v prevedeniach DR a SDR. Sú pomerne ťažké (12, 14 a 17 g) a vhodné pre ďaleké hody z brehu alebo z člna na VN, hlavne vtedy, keď pstruhy uprednostňujú väčšie rybky. Napriek svojej mohutnosti a zdanlivej neohrabanosti sú pri práci veľmi živé a účinné. Aj keď sú vhodné hlavne na lov väčších dravcov, prekvapivo dobre mi na ne reagovali aj menšie pstruhy. Samozrejme pre lov s týmito veľkými a ťažkými voblermi treba použiť pevnejší prút a vlasec (od 0,22 mm) aj keď osobne priemery z viacerých príčin skôr podsadzujem ako nadsadzujem. Modely P8F a P8DR pracujú v hĺbkach 0,5 - 1 a 1,5 - 2,5m. SDR dostanem až do 6 m hĺbky. Mojimi obľúbenými a najviac používanými odtieňmi sú klasický a „horúci" ostriež - PH, HP a „plotica" - RR.

Fanatic (IF7)

Je to klasický a veľmi používaný dvojdielny model, vhodný na lov aj väčších pstruhov a hlavátok. Určený je pre povrchový lov vďaka jeho ideálnej hĺbke ponoru 0,5 - 1 m. Tak, ako aj ostatné delené voblery, aj tento si vyžaduje techniku lovu s pomalším vedením nástrahy s prerušovaním a s častejšími šklbnutiami. To mu dodáva charakteristický a jedinečný dráždivý chod. Je tomu tak aj vďaka typickej delenej stavbe tela a špeciálnej lomenej lopatke. Vyrába sa v plávajúcej verzii (F) a v dĺžke 7 cm (5 g) a v naozaj vydarených farebných odtieňoch T, RG a RSM.

Salmon (IS8)

Salmon (losos) svojim názvom ako aj veľkosťou prezrádza, že je predurčený na lov väčších salmonoidov, vrátane lososov. Uplatnenie nájde hlavne na veľkých riekach a VN. Napriek mohutnosti a väčšej gramáži pracuje dokonale. Jeho chod zatraktívnime, ak počas navíjania občas prútom trhneme a viackrát zmeníme vertikálne aj horizontálne jeho polohu. Vyrába sa vo verziách F a S (10 a 14 g) a dosahuje max. hĺbku ponoru 1,5 - 3 a 2 - 4 m. Farebné prevedenie je ST (vhodné do dobrých svetelných podmienok), OT a GT (v krikľavejšie prevedenie vhodné hlavne do horších svetelných podmienok).

Teno (ST6)

Tak tento model mi ani neviem prečo, dlho unikal pozornosti. Možno aj preto, že istý čas vypadol z ponuky výrobcu a na trhu ho bolo možné zohnať ťažšie, ako ostatné modely. Je to pri tom jedinečný vobler práve na lov pstruhov. Svojim pretiahutým štíhlym tvarom tela, jedinečným tvarom lomenej lopatky a pracovnou hĺbkou 1 - 1,5 m je predurčený pre lov vo vrchnom stĺpci vody. Hodí sa rovnako pre lov na VN (vrátane trolingu) ako aj na tokoch. Má skvelý chod a stabilitu dokonca aj v silnejších prúdoch. Tento univerzálny vobler bol navrhnutý jedným z najznámejších fínskych lovcov lososov a pstruhov pánom Tarmom Palosaarim (sprievodca na rieke Tornio vo Fínsku). Vyrába sa v plávajúcej verzii a jeho parametre sú 6 cm a 7 g. Všetky štyri odtiene - CYP, RG, HP a T sú veľmi vydarené a účinné. Pre lov v horších svetelných podmienkach je najúčinnejší odtieň s „ohnivým bruškom" HP.

06

Majo Medo a pstruh potočný ulovený na pretekoch 2. ligy na Revúcej

Thrill (TH7, 9)

Táto novinka z r. 2007 urobila v prívlači skoro až revolúciu hlavne v povrchovom love boleňov, ale aj ostatných dravcov, pstruhov nevynímajúc. Dovtedy totiž existovali pre vyslovene hladinovú prívlač u rôznych výrobcov len tzv. Popy (u Salma je to ešte Rover a Spittin Rover). Tie však majú celkom iný chod a vďaka „seknutým zobákom" rozrážajú vodu do malých plošných gejzírov, čo upútava pozornosť dravcov loviacich na hladine a to hlavne spomenutých boleňov. Aj keď je na našom trhu viacero modelov vhodných pre lov tesne pod hladinou, dlho chýbal taký, ktorým by sa dalo čo najvernejšie imitovať rýchlo unikajúcu rybku, konkrétne beličku (BL = Bleak). Navyše v reálnom tvarovom a farebnom prevedení. A tak sa zrodil Thrill. Napriek tomu, že sa vyrába len v potápavej verzii, dokonale pracuje hlavne na hladine. Po dlhšom jeho testovaní som však došiel na to že sa výborne hodí aj na spodový lov pstruhov, ale aj zubáčov na VN. Tu však treba uplatniť inú techniku lovu, pri ktorej imitujem na dne sa zmietajúcu ranenú rybku. To si vyžaduje prerušované navíjanie s pridaním zášklbov so súčasným dvíhaním špičky prúta zospodu hore. Veľmi prospešné sú aj vybočenia ťahu z jednej do druhej strany. Podľa uvedených podmienok musíme prispôsobiť techniku lovu, ktorá je odlišná ako u ostatných modelov. Odporúčam pri tom použiť silnejšie náčinie ako pri ľahších a menších vobleroch. Pri dĺžke 7 cm je pomerne ťažký (12 g), čo je však výhodou pre ďaleké hody. Nedávno sa výrobca rozhodol tento úspešný model vyrábať aj v dĺžke 9 cm (22 g). Dodáva sa v 4 farebných prevedeniach - RBL (reálna), BMB (čierna, tmavá), OB (olivová) a už spomenutou novinkou sezóny 2010 je HBL (holografický odtieň).

Slim (SL10, 13)

Snáď najväčším „exotom" z produkcie Salma je práve tento hybrid voblera bez lopatky a pilkra. Nedalo mi, aby som ho nevyskúšal hlavne pre lov pstruhov (aj keď je to na prvý pohľad skoro až absurdné) na Palcmanskej Maši. Slim znamená v preklade štíhly, čo dokonale vyjadruje tvar jeho pretiahnutého tela. Napriek tomu, že je potápavý a ťažký (v dĺžke 13 až 29 g), dá sa dobre ovládať a má citlivý jemný chod. Ideálny je pre jazerný lov z člna, ale aj z brehov. Môžu to byť aj skalné výbežky a vysoké útesy, pod ktorými je hlbšia voda, kde bývajú schované veľké pstruhy. Pre tento model treba použiť absolútne inú techniku lovu ako pri ostatných vobleroch. Je to kombinácia vertikálnej a horizontálnej prívlače, aj keď ideálnou pracovnou hĺbkou sú 2 m. Po nahodení ho necháme klesnúť ku dnu a postupne priťahujeme do požadovanej vzdialenosti a hĺbky. Pritom je veľmi dôležité byť v strehu a v neustálom kontakte s nástrahou, lebo veľa záberov prichádza aj pri klesaní a hlavne stúpaní nástrahy. Pre zatraktívnenie chodu pomôže občasné prerušenie navíjania a krátke a opakované miknutie špičkou prúta. Do horších svetelných podmienok je vhodný hlavne odtieň SGO (oranžový chrbátik a zlatožlté bruško). Pre lepšie svetelné podmienky je vhodnejší smaragdovo olivový odtieň SE a sivo zelený SSG. Ďalším odtieňom tohto modelu je SRB (červený s čiernym chrbátikom). Veľmi som privítal, že výrobca od r. 2010 začal vyrábať aj menší a ľahší model. Pre lov s týmto „ťažkotonážnym" voblerom doporučujem použitie silnejšieho prúta a šnúry.

V ďalšej časti seriálu budeme pokračovať ostatnými značkami voblerov, vhodných hlavne pre lov pstruhov.

Robo Fülöp

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok