Prívlačou (nielen) na pstruhy - 8. časť

V predošlej časti seriálu som vám opísal moje najúspešnejšie typy a modely voblerov. Pokračovať budem gumenými nástrahami a opíšem aj ostatné nástrahy, na ktoré lovím nielen pstruhy, ale aj ostrieže a biele ryby.

Gumky

V poslednej dobe sa práve gumené nástrahy stali doslova hitom a veľmi úspešnou nástrahou aj na lov pstruhov. Popri už dávnejšie známych twistroch a ripperoch sa postupne dostali na pulty špecializovaných rybárskych predajní nymfy, smáčiky, rôzne červy, larvy, ráčiky, sépie a iné potvorky. Všetky majú svoj charakteristický tvar a nepreberné vyhotovenia odtieňov. Pre laika či začínajúceho vláčkára by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že je jedno, aký typ gumkáča nasadí na jigový či iný háčik a bude ju rovnakým spôsobom ťahať po dne. Omyl! Aj rôzne gumené nástrahy majú svoje špecifiká a vyžadujú si špeciálnu techniku lovu a hlavne dokonalú prácu zápästím a prútom.

02

Dúhak ulovený na twister

Tak ako na VN ich môžeme veľmi úspešne využiť aj na hlbších a kľudnejších úsekoch tokov. V období, keď sú pstruhy menej aktívne a nejavia záujem o naše gumené nástrahy, zvyknem na ne aplikovať patentkový spray Bombix od Sensas alebo špeciálny na dravce od Sänger. Predčasom som vyskúšal a bol veľmi príjemne prekvapený aj účinnosťou rôznych pre človeka priam smradľavých atraktorov od Tandem Baits (ryba, mušľa, rak, ...). Osobitnou kapitolou u týchto nástrah je výber vhodných jigových či iných háčikov. Klasický jig je háčik vyrobený z tenkého oceľového drôtu, ktorý je opatrený olovenou hlavičkou rôznych gramáží a farebných odtieňov (olovená bez náteru, červená, žltá, ...). Pre lov s malými krikľavými nástrahami často volím zlaté - volfrámové prevedenie. Výberu jigov, ako aj spôsobu ich nastraženia venujem zvýšenú pozornosť, lebo to značnou mierou ovplyvňuje chod nástrahy a zákonite aj jej účinnosť. Veľmi veľa cenných rád som sa dočítal z článkov od jedného z našich popredných vláčkárov na gumky Maja Fedeša. Mnoho z jeho rád som si osvojil a v praxi využil. Jigové nástrahy sú určené hlavne pre vláčenie po dne, kde sa môžu zachytiť o rôzne prekážky, vytupiť, či môžeme o ne aj s nástrahou ľahko prísť. Aj preto je dôležitá ich kvalita a tvar. Ramienko by malo byť primerane dlhé a oblúk dostatočne pružný. Môže to byť klasický tvar, ale aj hranatý (akoby lomený). Ide hlavne o to, aby svojou veľkosťou a tvarom boli prispôsobené konkrétnej nástrahe a aby zásek sedel. Pstruh má tvrdú papuľu a hlavne pri vývrtkách a výskokoch sa často vypína. Preto musia mať háčiky dostatočne ostrý hrot. Pri love pstruhov skoro výlučne používam háčiky bez protihrotov alebo ich zatlačím pomocou kombinačiek (v súťažnej prívlači je to samozrejmosťou). Je to humánnejšie v tom, že pstruhom pri záseku, zdolávaní a pri uvoľňovaní háčika až tak neporaním papuľky. Pri dlhších gumkáčoch uprednostňujem logicky jigy s dlhším ramenom. U menších twistríkov a smáčkov naopak, kratšie a tenšie. Ich tuhosť musí byť však tiež adekvátne prispôsobená nástrahe. Ak by sme pri nich použili príliš dlhý jig, mohol by svojou dĺžkou obmedziť hlavne malé gumky v prirodzenom pohybe. Preto by háčik mal byť zapichnutý tesne za hlavovou časťou.

03

Patentka, osie larvy a pijavičky

Čo sa týka voľby hmotnosti, to je rôzne. Záleží na tom, s ktorou konkrétnou nástrahou chcem loviť, v akej vzdialenosti a v akej hĺbke. Je rozdiel aj v tom, či si vyberiem pre lov stojatú vodu alebo prúdiacu. Pokiaľ chytám na krátku vzdialenosť a na povrchu vodnej hladiny, používam skôr ľahké kusy do 0,6 g alebo špeciálne háčiky s predĺženým ramenom, ale bez hlavičky, resp. s ultraľahkou umelohmotnou hlavičkou. Pre povrchový lov používam z gumkáčov výlučne nymfy. Tie sa dajú pri tomto spôsobe lovu najlepšie využiť. Musím upozorniť hlavne menej skúsených vláčkárov, aby mali vždy na zreteli, že gumené nástrahy sa vyrábajú aj z rôznych agresívnych silikónových materiálov, ktoré sa môžu rozleptať pri dotyku s ostatnými gumkáčmi, preto by sme ich podľa toho mali odkladať samostatne, podľa druhu. Samozrejmou výbavou na ich uskladnenie sú škatuľky a kufríky vyrobené z odolného umelohmotného materiálu. Podľa uvedených podmienok lovu používam rôzne jigy od 0,6 do 7 g od Hayabusha, Quantum, Albastar, Hends a u ostatných háčikov je to hlavne Owner, WMC, Mustad a Gamakatsu.

Twistre a rippre

Najznámejšími a najviac používanými gumenými nástrahami sú práve tieto dva typy. U oboch je naozaj bohatý výber všakovakých prevedení a farebných odtieňov. Twistre napodobňujú rôzne červíky, húsenice a larvy akoby s pridanými chvostíkmi. Pri tých väčších sa mi výborne osvedčili tie, ktoré ich majú vytočené okolo osi. Medzi twistrami mám aj celý rad úspešných dvojchvostíkových modelov. U oboch nástrah sa správnym vedením dá dosiahnuť zaujímavý dráždivý pohyb, výrenia a vibrácie.

Rippre sú tvarom svojho tela napodobeniny rybiek, majú tiež svoje typické chvostíky, ale celkom odlišné od twistrov. Okrem klasických modelov sú vari najobľúbenejšími a najúspešnejšími tzv. kopytá a modely s viacnásobne lomenými chvostíkmi. Vďaka svojmu jedinečnému tvaru sa dá s nimi dosiahnuť pri vedení nástrahy charakteristický vlnivý pohyb, ktorý dravca skôr upúta. Prednosťou mnohých modelov je aj to, že po dopade na dno zostáva kopyto vztýčené a pri spodných prúdoch a vlnení dravcov skôr zaujme.

Čo sa týka farebných odtieňov, je to u oboch nástrah podobné ako u voblerov. Do čistej vody a dobrých svetelných podmienok sa mi najviac osvedčili tmavšie a matnejšie odtiene - hnedý, čierny, sivý, biely (tzv. slonová kosť), zelená, ... Naopak, do prikalenej vody a do prítmia skôr rôzne reflexné - žltý, oranžový, snehovo biely, ale aj červený. Ten je často účinný aj v čistej vode, v období, keď pstruhy veľmi nereagujú na iné farby. Vtedy sa červená neraz stáva pre ne akoby „dráždivým rúnom na býka". Pre horšie svetelné podmienky sa mi najviac osvedčili spomenuté odtiene opatrené ligotavými flitrami.

Pre lov hlavne väčších pstruhov na VN a vo väčších hĺbkach sú vhodné aj niektoré druhy ripprov, ktoré majú vstavané háčiky so záťažou (väčšina z nich má však podľa mňa príliš veľké a hrubé háčiky). Pre tento spôsob lovu občas používam aj niektoré modely ťažších gumených rybiek s chvostíkom a vodiacou lopatkou. Je to akoby hybrid rippra s twistrovým chvostíkom a voblerom. Na pstruhy najviac používam rôzne modely twistrov a ripprov v dĺžkach od 2 do 10 cm od Relax, Albastar, Quantum, Berkley a Storm.

Totálnou „bombou" na lov pstruhov je pre mňa nová séria rôznych minigumkáčov (kopýtka a červy podobné niektorým druhom pijavíc) od firmy Spro, ku ktorým som sa dostal síce len v nedávnej minulosti, ale razom sa zaradili u mňa medzi top nástrahy tohto druhu hlavne na lov pstruhov a ostriežov (úspešne som ich však odskúšal aj na lov bielych rýb). Veľmi účinné sú na menších tokoch, ale aj pri love z brehov na miestach s členitým dnom, vodným porastom hlavne v období, keď sú dravce absolútne apatické k väčším nástrahám.

04

Twistre a rippre

Nymfy

Nymfy patria medzi moje najviac používané a najúčinnejšie gumené nástrahy práve na lov pstruhov. Napodobňujú totiž pstruhom ich prirodzenú neodolateľnú maškrtu, s ktorou sa dá s použitím správnej techniky lovu dosiahnuť veľmi dráždivý pohyb. Na podlhovastom telíčku majú množstvo nožičiek (predný pár je mohutnejší) a pred hlavou prečnieva pár dlhých tykadiel - chápadiel, ktoré sú na konci trochu zatočené. Vďaka tejto stavbe telíčka pri správnom vedení dokážem nymfou pstruha dokonale vydráždiť a primäť k útoku. Táto jedinečná nástraha sa dá vynikajúco využiť aj pre hladinový lov v období, keď sa pstruhy nachádzajú vo vrchnej časti vodného stĺpca. Veľkou výhodou pri tom býva aj to, ak ju pri zrýchlenom navíjaní unáša bočný vietor. Vďaka svojej konštrukcii a tomu, že je pomerne ľahká (pri tejto technike lovu používam jigy 0,6 - 2 g, pri klasickej spodovej aj o niečo ťažšie), sa dajú aj týmto spôsobom dokonale využiť. Vyžaduje si to samozrejme odlišnú techniku lovu, dlhší jigový prút (2,6 - 3 m), ale aj iný spôsob navíjania ako u ostatných nástrah. Spočiatku som nymfy používal hlavne na lov na menších VN, ale odkedy som začal chodiť aj na pstruhové potoky, začal som ich nasadzovať aj tam a bol som neraz aj vďaka nim úspešnejší. Je pravda, že to mohlo byť aj pre to, že na väčšine potokov ich vláčkári nepoužívali a pstruhmi neboli okukané.

05

Nymfa Berkley vo farbe Toad

Uprednostňujem hlavne tie druhy, čo sú namočené do charakteristických „smradľavých" atraktorov (aróm) a uskladnené v malých fľaštičkách s patentovým uzáverom. Do čistej vody sa mi najlepšie osvedčili matnejšie farby, hlavne hnedozelená, tzv. motorový olej. Popritom je veľmi úspešný aj ružovo biely odtieň. Naopak do prikalenej vody a prítmia sú najúčinnejšie žltá, oranžová a ich kombinácia. Skoro výlučne používam pre tieto podmienky flitrované prevedenia, ako je tomu aj u ostatných gumených nástrah. Vo svojej výbave mám nymfy zatiaľ výlučne od Berkley a som s nimi ako aj ostatnými nástrahami od tohto výrobcu maximálne spokojný. Sú to naozaj špičkové výrobky.

06

Nymfy do čistej aj prikalenej vody na rôznych jigových háčikoch

Smáčiky

O smáčikoch som sa dozvedel prvýkrát pred viacerými rokmi z rybárskych časopisov a hlavne od vynikajúceho pretekára a zároveň trénera slovenskej reprezentácie - majstrov sveta Vlasta Těšického. On s nimi mal už dlhodobejšie skúsenosti vďaka českým vláčkárom a túto vtedajšiu novinku ako prvý predviedol spropagoval medzi našimi pretekármi. Ako s touto nástrahou pracovať som pred rokmi prvotne odpozoroval práve od neho. Smáčik je skoro vernou napodobneninou rybej mlade a tá má svoj charakteristický, tak trochu chaotický a často nekordinovaný pohyb. Aj preto si práca s touto nástrahou vyžaduje trochu inú techniku lovu. Čo sa týka farebných odtieňov je to opäť podobné ako u ostatných gumkáčov ale čo je u tejto nástrahy voči nim prednosťou, je použitie výrazných očí (podobne ako u niektorých ripperov). Charakteristickým znakom býva u nich vrúbkovanie po šírke telíčka a imitácia šupín. Do čistej vody sú najúčinnejšie rôzne odtiene sivobielej, čiernej a hnedej farby a ich kombinácie. Do menej čistej vody a za prítmia je to jednoznačne oranžová farba.

Donedávna som používal skoro výhradne len smáčiky od Berkley vo veľkostiach 4 a 6 cm, pričom tie menšie som si musel objednať z Českej republiky, nakoľko boli u nás nedostupné. Situácia sa našťastie vylepšila a sortimnet rozšíril aj o ďalšie modely, ktoré sú dokonca predurčené práve na lov pstruhov. Okrem klasických modelov sú to malé 2 cm beličky (Minnnow - Gulp Alive), vyrobené z ekologického umelohmotného materiálu, namočeného do špeciálneho aromatizovaného roztoku. Ekologický je v tom, že bez neho sa nástraha v prírode časom rozpadne. Tento drobizg sa mi osedčil hlavne v chladnejšej vode a v období, keď pstruhy nejavili záujem o žiadnu inú nástrahu. Ako vláčkára ma teší, že príchodom Quantumu sa náš trh obohatil o ďalšie kvalitné nástrahy. Popri vobleroch a kopytách aj o smáčiky Slendry s dvojitým chvostíkom (7,5 -12,5 cm), z ktorých sa osvedčili hlavne kratšie kusy a to v odtieňoch: prirodzená sivá s označením „Smokie Glitter" a hnedá - „Brownie" do čistej vody a zlatá - „Golden Glitter", jemne žltastobiela - „Lemon Ice" a kombinácia oranžovej so žltou - „Sunset" do prikalenej vody.

Okrem spomenutých jigových nástrah zvyknem používať aj rôzne ráčiky, sépie, červíky, húsenice, pijavice, patentky... Čo sa týka ich použitia a farebných odtieňov, je to v mnohom porovnateľné ako u vyššieuvedených nástrah.

07

Smáčiky (na konci je 2 cm dlhý Berkley Gulp Alive)

OSTATNÉ NÁSTRAHY

Marmyšky

Marmyška je atypická nástraha na lov dravcov vrátane pstruhov a bielych rýb, ktorá sa k nám dostala niekedy v polovičke minulého storočia z Ruska Tam je doteraz veľmi populárna a používaná hlavne na zimný lov na dierkach. Ten si postupne nachádza svoje miesto aj u nás na viacerých súkromných pstruhovkách. Marmyšky sú v podstate malé háčiky s predĺženým ramenom, opatrené kovovými hlavičkami rôznych tvarov a odtieňov, pripomínajúce rybí poter, rôzny drobný hmyz či jeho larválne štádiá. Prvé kusy (českej výroby) mi pred vyše 30 rokmi daroval otec, no priznám sa, že som ich začal používať až omnoho neskôr, nástupom UL techniky a hlavne pri súťažnej prívlači. Lov s touto nástrahou si vyžaduje celkom inú techniku lovu ako u ostatných nástrah. Využívam ju pri love pstruhov síce pomenej, ale občas sa vytvoria také podmienky, pri ktorých ich viem veľmi účinne použiť hlavne na niektorých úsekoch menších tokov. Veľmi účinné sú aj na na jazerách s dostatočným množstvom prekážok v blízkosti brehov (balvany, skaly, pne stromov, konáre, porasty...), ktoré s obľubou vyhľadávajú pstruhy ale aj ostrieže. Účinné sú dokonca aj na lov lipňov.

08

Rôzne tvary marmyšiek

Marmyška nájde uplatnenie aj pri love z člna, keď pstruhy krúžkujú na hladine a z brehu, keď zbierajú na plytčine napadaný hmyz, alebo na dne sa nachádzajúce drobné živočíchy. Vo výbave mám viacero cca 20 -30 cm nadväzcov (samozrejme o niekoľko čísel menších priemerov ako u kmeňového vlasca), pričom je na jednom konci priviazaná marmyška a na druhom je vyhotovené oko - slučka. Pri správnej technike vďaka nacvičenej práci so zápästím a citlivému jigovému prútu viem touto nástrahou imitovať rybí poter, drobné spodové živočíchy, ale aj do vody padajúce mušky. K tomu používam dlhšie a jemnejšie modely (2,4 - 2,7 m s max. hornou hranicou vrhacej záťaže 7 a 13 g) a čo možno najtenšie vlasce (priemer 0,10 a 0,12 mm). Inak by som ľahučkú nástrahu nedohodil do požadovanej vzdialenosti a nedokázal s ňou optimálne pracovať. Pre zatraktívnenie marmyšky zvyknem na háčik napichúť 2 - 3 kúsky umelej patentky (7 - 10 mm). Predtým však jeden menší kúsok (cca 5 mm) natiahnem na rameno tesne nad oblúk. Ostatné napichnem v prvej tretine ich dĺžky tak, aby vytvorili akoby tvar polootvoreného dáždnika. Takýto strapec patentiek je veľkým lákadlom nie len pre pstruhy ale aj ostrieže, jalce a nedravé ryby. Osvedčilo sa mi aj použite tenkých končatín z poškodenej nymfy (podobne to robím aj u malých jigových háčikov, na ne však napichujem kúsky z chvosta minitwistríkov). Takto pripravenú nástrahu zvyknem zatraktívniť rovnako ako u „gumkáčov" niektorou zo spomenutých aróm, najviac patentkovým sprejom. Tak ako u jigov či rotačiek, volím aj u marmyšiek odtiene podľa priezračnosti vody a svetelných podmienok. Prevláda olovený, zlatý, strieborný a medený. Vo svojom arzenáli mám aj modely s rôznymi farebnými hlavičkami a s imitáciou chrobáčikov. Ak by ste pri love zrovna nemali k dispozícii ten správny odtieň, pomôže vodovzdorná fixka, ktorou sa dá hlavička podľa potreby prefarbiť ako v prípade rotačiek a plandaviek. Ja však mávam pre istotu vždy dostatočný počet mininástrah všetkých odtieňov, ktoré najviac používam a sa mi najviac osvedčili. Naozaj nezaberú veľa miesta vo vláčkárskej výbave.

09

Bobiny

K tejto nástrahe som sa dostal približne len pred 7 - 8 rokmi a priznám sa, že nepatrí medzi moje najpreferovanešie. Väčšinou sa používa pre spodový lov na VN za pomoci olovka alebo potápavého Sbira, od ktorého sa bobina umiestňuje do takej vzdialenosti, v akej chceme aby sa vznášala nad dnom počas lovu. Pomocou plávajúceho nosiča nástrahy (Sbiro alebo bublina) sa dá využiť aj pre hladinový lov vo väčších vzdialenostiach. Pre oba prípady lovu používam nadväzce rôznych dĺžok (50 - 110 cm), ktoré sú o niekoľko čísel menšieho priemeru ako kmeňový vlasec. Bobina je malá ultraľahká nástraha väčšinou guľatého tvaru, vyrobená z rôznych umelohmotných materiálov (napr. molitan), ktorá je opatrená jednoháčikom s očkom. Osobne som si mnoho bobín nezaobstaral, ale radšej som si ich vyrobil sám. V niektorých rybárskych predajniach je dostatočný výber všakovakých vhodných materiálov, ktoré sú síce určené skôr pre vyznávačov iných techník lovu (muškárov a kaprárov), ale mne sa výborne hodili aj pre výrobu tejto nástrahy, určenej pre prívlač. Zakúpil som si háčiky s dlhším ramienkom, muškársku súpravu molitanových gulatiniek v rôznych farbách, ktoré som nakrájal na malé valčeky a pustil sa do výroby. Telíčko som umiestnil a pripevnil k vrchnej časti ramienka tesne pod očkom. K pripevneniu som použil tenkú krajčírsku niť a vodotesný lak na ochranu viazania. Nie sú to síce „umelecké skvosty" ale sú o to účinnejšie. Pre zatraktívnenie lovu aplikujem na bobiny rôzne arómy a hlavne prilepujem reálnu napodobnenu očí. Mnoho som pri love touto nástrahou v začiatkoch odpozoroval od českých vláčkárov hlavne na viacerých pohárových pretekoch na VN. Práve vďaka použitiu bobín boli ďaleko najúspešnejší zo všetkých pretekárov. Pstruhy v danom čase nereagovali na žiadnu inú nástrahu tak dobre, ako na túto. Vtedy som si zaumienil, že ju musím mať. Urobil som veľmi dobre, lebo mi neraz priniesli úspechy a to nielen na pretekoch. Odvtedy bobiny nikdy nechýbajú v mojej výbave.

10

Bobiny s pierkami, dole vlastná výroba („oko a larva")

Strímre

Priznám sa, že zo všetkých nástrah mám najmenej skúseností práve s touto a možno na škodu veci ju zatiaľ veľmi málo nasadzujem. Pred mnohými rokmi mi otec daroval okrúhlu škatuľku, v ktorej boli vtedy pre mňa prečudesné nástrahy. Háčiky boli opatrené malými keramickými hlavičkami s falošnými očami a umelým perím všakovakých farebných odtieňov. Považoval som ich vtedy za jeden z druhov streamerov. Až po dlhom čase, kedy som ich vytiahol s úmyslom vyskúšať na lov pstruhov, som si uvedomil, že to je skôr akási bobina s pierkami. Až od tohto okamihu som sa začal viac zaujímať aj o streamre a zakúpil som si prvé kusy. Napriek tomu, že som sa dokonca pustil do výroby tejto nástrahy, som ju nasadzoval skôr sporadicky a spočiatku chytil len niekoľko malých potočákov a ostriežov. K ich výrobe som si zadovážil špeciálne háčiky s dlhším ramienkom, pierka z papagája (Rozela pestrá), kohúta, bažanta a rôzne bavlnky a nite (červené, žlté, čierne, hnedé, zlaté, strieborné), ktoré som si zakúpil v galantérke. Pre pstruhy sú vhodné menšie kusy v rozličných farbách podľa daných podmienok lovu, ako u je to napr. u voblerov. Výraznejšie úspechy som dosiahol až neskôr, keď som ich zobral intenzívnejšie odskúšať na VN Dedinky, Hron a jedno menšie pstruhové jazierko pri Banskej Štiavnici, kam chodím hlavne v obodbí dažďov, keď sa nedá chytať na potokoch. Strímer si určite zaslúži väčšiu pozornosť akú som jej doteraz venoval.

11

Strímre vlastnej (vľavo) a komerčnej výroby

Robo Fülöp

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok