Pstruhy z malých potokov

Niekto kedysi napísal, že lov pstruhov na prívlač je ako choroba, ktorá sa nedá vyliečiť. Mal pravdu a tí, čo prepadli tomuto lovu tak ako ja, s tým určite súhlasia. Veď len máločo sa dokáže vyrovnať potulkám po zarastených brehoch potokov a malých riečok. Aj keď sa veľakrát musíme predierať cez kroviny, malinčie či nepríjemnú žihľavu, brániť sa náletom dotieravých komárov a nepríjemných mušiek, stále nás to ťahá vrátiť sa späť. Lov pstruhov na malých potokoch, ktorých šírka nebýva viac ako 4 - 5metrov, má svoje čaro a špecifiká. Ak chceme byť úspešní, musíme sa snažiť splynúť s okolitým prostredím tak, aby o nás ryby nevedeli. Byť presný v nahadzovaní, lebo pstruh je rybou prvého hodu. Každý nepresný náhod znižuje naše šance na úspech. Za všetky chyby sa tu platí. V lepšom prípade sa len musíme presunúť ďalej, v tom horšom sme chudobnejší o našu nástrahu. Priestor na nahadzovanie a manipuláciu s udicou je veľmi malý, nehovoriac o našich krkolomných pózach, pri ktorých sa druhým rozum zastavuje. Toto všetko obnáša lov pstruhov na malých potokoch.

01

Tomuto musíme prispôsobiť našu výstroj a oblečenie, ktoré nám musí pomôcť byť nenápadnými. Prút by nemal byť dlhší ako dva metre, navijak nám stačí menší, pretože väčšinou nahadzujeme len na krátke vzdialenosti. Vlasec o priemere 0,12 až 0,16 mm. Medzi nástrahami by nemali chýbať woblery do 5cm, rotačky veľkosti č. 00 až 2 a dnes už veľmi populárne mäkké gumové nástrahy, ako sú rôzne nymfy, smáčiky či larvy. Škála výberu nástrah je dnes široká, ale pri love pstruhov je veľmi dôležitá ich funkčnosť. Čo tým myslím? To, že rotačka sa musí točiť ihneď po dopade na hladinu pri vedení proti prúdu aj po prúde. Práca woblerov by mala byť bezchybná, prúd vody ich nesmie vyhadzovať do jednej či druhej strany. Ja osobne používam udicu dĺžky 1,8 m od firmy Pezon & Michel, navijak Luvias 2000 od Daiwy a vlasec 0,12mm. Medzi moje obľúbené nástrahy patria woblery od firmy Illex, Kenard, rotačky Mepps, Lackovky a mäkké nástrahy od Berkley.

02

Pri love na malých potokoch je lepšie chodiť proti prúdu, ako po prúde. Znamená to, že nástrahu sťahujeme vždy dole prúdom. Má to pre nás viacero výhod. Prvá je v tom, že si nekalíme vodu a tým si neplašíme zbytočne ryby. Ďalšou výhodou je to, že ryby stoja vždy hlavou proti prúdu a my sa ku nim priblížime zozadu. To zvyšuje naše šance, aby nás ryby nezbadali a predčasne sa nevyplašili. Vždy pokiaľ nám to brehy umožnia, lovíme na malých potokoch z brehu a zbytočne nevstupujeme do vody. Ak to nie je možné, snažíme sa kráčať popri brehu na jednej alebo druhej strane potoka. Nahadzujeme hore prúdom a nástrahu sťahujeme po prúde alebo naprieč prúdom. Pri hodoch kolmých na prúd nástrahu pridržiavame v prúde, často bez navíjania, do tzv. vejára. Dokážeme takto preloviť celú jamu, centimeter po centimetri. Ak sa rozhodneme ísť po prúde dole, je veľmi účinným spôsobom lovu splavovanie nástrahy ku predpokladanému stanovisku pstruha.

03

Veľkosť a typ nástrahy volíme podľa obdobia pstruhovej sezóny. Na začiatku sú to väčšie a agresívnejšie nástrahy ako napríklad rotačky, neskôr menej agresívne woblery alebo mäkké nástrahy. Výnimkou sú v letných mesiacoch dni po prudkej búrke, keď sa voda čistí. Vtedy sú veľmi dobrou voľbou práve agresívne rotačky. Ja pri love v čistej vode uprednostňujem woblery a vedenie tzv. twitchingom (tvičingom). Na túto techniku sú vhodné práve woblery od firmy Illex typu Tiny Fry alebo Flat Fly s označením suspending. Ich výhodou je, že pri prerušení vedenia nestúpajú ku hladine, ani nepadajú na dno, ale prúd ich unáša voľne, ako poranenú rybičku. Ďalšou výbornou nástrahou v čistej vode sú rôzne napodobeniny lariev a malých rybičiek. Široký sortiment ponúka firma Berkley. Larvy ponúkam pstruhom dvomi spôsobmi. Buď na preťaženej jigovej hlavičke, kedy prechytávam jamy a splavy, alebo bez záťaže, kedy sa snažím splavovať larvu prirodzene a naplavovať ju ku predpokladaným stanovištiam pstruha. Pri tomto spôsobe je jedinou záťažou kúsok oloveného drôtika namotaného na ramienko háčika prípadne malý olovený broček pricvaknutý na silón pred samotný háčik. Najvhodnejšou dobou na lov pstruhov je skoré ráno alebo podvečer, aj keď veľa krásnych pstruhov som ulovil na pravé poludnie. Ak si niekto predstavuje, že lov na malých potokoch je o veľkých a kapitálnych pstruhoch, tak ho musím vyviesť z omylu. Veď väčšina kráľov tône na našich potokoch nedosahuje často ani 40 cm a priemerná dĺžka lovených pstruhov je okolo 20 až 25 cm. A ak sa tu objaví 50-centimetrová ryba, tak to už je skutočne kapitálny kúsok.

04

Lov na malých pstruhových potokoch je skôr o tom, že sa nám podarí na chvíľu vypadnúť z tohto uponáhľaného sveta, kde aspoň na okamih môžeme zabudnúť na starosti a stať sa súčasťou sveta, kde čas plynie svojim tempom.

Juraj Smatana

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok