Daiwa Seagate 3500E - QD

Problémom pri ťažkej prívlači nie je ani tak samotná veľkosť lovených rýb, ako by si mnohí mohli myslieť. Na opotrebenie navijakov tu najviac vplýva neskutočné množstvo hodov, veľkosť používaných nástrah a ich odpor vo vode, neustály kontakt nástrahy s dnom, lov mnohokrát v silných prúdoch, či už je to pri love sumcov alebo hlavátok, lov v noci, kedy sa človek nevyhne nejakému klepnutiu navijakom či prútom o strom, o zem alebo dokonca pádu. Preto sú nároky kladené na navijaky pre ťažšiu prívlač vyššie a robustnosť je tu spolu s odolnosťou navijakov jedným z prvoradých kritérií pri ich výbere.

01

Daiwa Seagate 3500E - QD

Je zrejmé, že existuje pomerne dosť odolných navijakov, ale s hmotnosťou blížiacou sa malej nákove. Preto je potrebné vyberať navijak na ťažkú prívlač s rozvahou. Pre naše podmienky je ideálne pozerať sa po navijakoch s hmotnosťou do cca 400 g. S takto ťažkým navijakov a tvrdým prívlačovým 9 - 10 stopovým prútom s hmotnosťou 230 - 280 g sa dá ešte relatívne bez väčších ťažkostí celý deň vláčiť.

02

Keďže nepatrím medzi príliš veľkých experimentátorov, čo sa týka navijakov a v ich výbere som skôr konzervatívny, v podstate pre mňa prichádzajú do úvahy len navijaky dvoch aj u nás dobre a v pohode dostupných značiek. Jedná sa o navijaky firiem Shimano a Daiwa. Ale nakoľko nielen ja mám v posledných rokoch pocit, že s kvalitou a výdržou navijakov to ide dole vodou, je potrebné najmä tu, pri ťažkej prívlači, pozerať sa hlavne po navijakoch vyšších tried, prípadne po navijakoch určených na ľahkú morskú prívlač, ako sú SW-čkové Shimaná menších veľkostí (Biomaster SW, Twin Power SW, Stella SW) či menšie morské Daiwy, pretože ani top modelu od Daiwy Steez Existu isto nerobí príliš dobre vláčenie s 18-centimetrovým Salmom Whitefish alebo Rapalou Magnum proti prúdu. Jednoducho je treba vybrať naviják určený na „ťažkú prácu".

03

Jednou z možností a vhodnou voľbou sa tak môže stať práve Daiwa Seagate 3500E - QD. Je lacnejšia ako iné morské Daiwy Catalina či Saltiga a práve prijateľný pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom z nej môžu robiť favorita pri rozhodovaní a hľadaní nového navijaku pre ťažkú prívlač. Strohé katalógové údaje hovoria jasnou rečou a technické údaje sú dostupné kdekoľvek na internete:

počet ložisiek - 7 (z toho 2 CRBB, ktoré sú odolnejšie voči slanej vode ako ložiská klasickej konštrukcie)
prevod - 5,3:1
kapacita cievky - 190 m/0,32 mm
návin na jedno otočenie kľučkou - 91 cm
váha - 395 g (388 g dokonca po prevážení bez návinu)
kovové telo z hliníkovej zliatiny
veľká koncovka kľučky z materiálu EVA
krížové navíjanie vlasca
systém rýchlobrzdy QD
vodotesné prevody a utesnená brzda
maloobchodná cena - 312,- eur

04

Pri tomto navijaku som mal zo začiatku obavy z dvoch vecí - ako bude fungovať rýchlobrzda pri tak malom pohybe o pol otáčky a z tvaru madla na kľučke. Prax však ukázala, že obavy boli zbytočné. Zvyknúť sa dá na všetko :) Skratka QD v samotnom názve navijaku znamená systém rýchlobrzdy. Vďaka strmšiemu stúpanie závitu na brzdovej matici dochádza k rýchlejšiemu uvoľneniu alebo zvýšeniu brzdného účinku a v podstate behom pol otáčky brzdovej matice sa dá zatiahnutá brzda úplne uvoľniť.

Madlo kľučky je vyrobené z materiálu EVA a je masívne, tvarovo podobné, ako pri veľkých morských navijakoch alebo multiplikátoroch. Tvar madla však výborne padne do ruky a vláčenie a zdolávanie rýb s ním je veľmi pohodlné. Po nahodení je možné preklápač pri tejto veľkosti 3500 uzavrieť rukou aj kľučkou.

05

Masívnejšia kľučka navijaku z materiálu EVA

Väčšie veľkosti Daiwy Seagate 4500, 5000 a 6000 už nie sú príliš vhodné na našu klasickú prívlač, uplatnia sa skôr pri morskej prívlači pri technikách ako popping, vertikálny jigging, butterfly jigging a iných podobne na materiál náročných technikách lovu dravcov s umelými nástrahami. Tieto veľkosti už nemajú ani prepínanie spätného chodu a ide s nimi točiť len dopredu. Aj to jasne naznačuje použitie týchto navijakov pri love veľkých dravcov, kde by spätný chod a dozadu roztočená kľučka mohla viesť len k poraneniu prstov. Dôležitá je pri týchto veľkostiach už skôr jednoduchosť konštrukcie, odolnosť a celková spoľahlivosť.

06

Ťažká prívlač nie je len lov sumcov, ale aj lov hlavátok v ťažkých zimných podmienkach či veľkých šťúk. Takisto môže byť Daiwa Seagate dobrou voľbou pre tých, ktorí sa chystajú za rybami do sveta, či už do Mongolska, Nórska alebo na Pád. Všade tu nájde tento naviják uplatnenie. Za dobu, čo navijak používam, s ním nebol jediný problém so zapadávaním šnúry pod cievku, motaním sa šnúry okolo rolničky či nebodaj matice brzdy. Ono sa niet v podstate ani čo čudovať, za tie prachy by to už malo mať takéto školácke chyby vychytané. K náčiniu sa snažím správať s rozumom a šetrne a tak aj napriek u mňa intenzívnemu využívaniu ťažkého prívlačového prútu zatiaľ navijak nenesie akékoľvek známky opotrebenia. Až čas však preverí jeho výdrž, to je však otázka dúfajme na niekoľko rokov neskôr :)

07

08

Tu, pri ťažkej sumcovej alebo ...

09

... hlavatkovej prívlači, sa cíti tento navijak najlepšie.

10

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok