Prívlačou (nielen) na pstruhy - 12. časť

Výber a opis náčinia, moje „naj" zostavy a ďalšia doporučená výbava

V časti o ultraľahkých (UL) nástrahách som sa už okrajovo zmienil o vhodných prívlačových prútoch, uviedol ich dĺžky a vrhacie záťaže. Nestaviam sa do pozície odborníka profesionála, ale dovolím si opísať, aké vlastnosti a kritériá by náčinie obzvlášť na lov pstruhov, ľahkú a ultraľahkú prívlač malo spĺňať. V tomto záverečnom diely o prívlači (nielen) pstruhov uvediem aj zostavy (prút, navijak, vlasec), ktoré používam na lov s konkrétnymi druhmi nástrah v rôznych typoch vôd. Vo svojej výbave mám náčinia viacerých značiek, no preferujem hlavne tie, ktoré osobne testujem a ktoré sa mi najviac osvedčili. Dovolím si však poznamenať, že nie je dôležitá ani tak značka či cena, ale kvalita, účel a hlavne vaša spokojnosť.

01

Prúty

Podmieňujúcim faktorom výberu konkrétneho prúta je hlavne voľba - druhu nástrahy, techniky lovu, revíru či úseku s rôznym charakterom vody a rozličnými podmienkami lovu. Logicky z toho vyplýva, že prednostne vyberám najskôr prút a následne k nemu vhodný navijak. Nikdy to nesmie platiť opačne. Pri jeho výbere je dôležité, aby pomer dĺžky a akcie bol podľa účelu použitia čo najviac vyvážený. Prút a navijak musia byť v súlade veľkosťou aj hmotnosťou, aby vám ako sa hovorí, zostava „sedela v ruke". Ide aj o to, aby sa napríklad nestalo, že vás po niekoľkých hodinách lovu začne „lámať" v ramene alebo zápästí. O hmotnosti prívlačových prútov sa snáď nemusím podrobnejšie zmieňovať. Predpokladám, že v dnešnej dobe už každý sčítanejší vláčkár používa pevné, ale pritom ľahké delené uhlíkové či kevlarové prúty (môže to byť aj kombinácia týchto materiálov) opatrené SIC očkami, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho kremíkového materiálu. Najvyššia kvalita očiek, ale napríklad aj sediel držiakov navijakov, ktoré osadzujú na svoje prúty viacerí výrobcovia je od japonskej firmy Fuji. Blanky prútov sú opatrené vynutím tenkých extrémne silných uhlíkových alebo kevlarových vlákien, čo zaručuje ich vysokú pevnosť. Veľmi dôležitou časťou prúta je jeho rukoväť, do ktorej sa u mnohých modelov prenáša chod nástrahy a záber dravca. Voči telu prúta musí byť dokonale vyvážená a primerane dlhá s presne osadeným sedlom navijaka. Opatrená býva kvalitným korkom alebo umelohmotnými materiálmi podobným tvrdenému molitanu. Tieto materiály sú pre tento účel najvhodnejšie a úchop rukou je pevný a pritom hrejivý. Okrem týchto vlastností prútov je jednou z najdôležitejších hlavne ich akcia. V zásade sa delí na tri skupiny:

a) koncová - ohýba sa horná časť prúta

b) stredová - ohýba sa 1/3 - 1/2 prúta

c) parabolická - ohýba sa 1/2 - 3/4 prúta

Vo výbave mám viacero prútov uvedených akcií, rôznych dĺžok a vrhacích záťaží, ktoré používam podľa konkrétnych podmienok lovu a druhu a veľkosti dravcov. Na lov pstruhov uprednostňujem prúty s prvými dvomi akciami. Pri UL love a hlavne pri malých a menej agresívnych nástrahách ako sú malé „gumkáče" alebo marmyšky, používam skoro výlučne prúty s koncovým ohybom a citlivou špičkou. Vďaka tomu zaregistrujem aj tie najjemnejšie zábery. Stredová akcia je vhodná aj pre použitie agresívnejších nástrah, ako sú rotačky a viaceré modely voblerov. Prívlačové prúty s parabolickou akciou sú pre viaceré techniky a podmienky lovu príliš „gumené", no voči ostatným typom majú za určitých podmienok lovu naopak, výhodu. Vo svojej výbave mám aj z tejto rady viaceré modely. Z nich najčastejšie využívam vysoko kvalitný pstruhový špeciál Fenwick HMX 2,60 m dlhý, s vrhacou záťažou 7 - 14 g. Používam ho hlavne pri love z brehu na vodných nádržiach. Vhodný je na lov s menšími rotačkami a menej agresívnymi voblermi. Výhodou jeho akcie je to, že sa s ním výborne švihá a dosiahnem dlhé hody aj s ľahkými nástrahami. Najviac však oceňujem jeho ďalšiu vlastnosť - pri konečnej fáze zdolávania aj väčšieho pstruha (pri sklopenom prúte a bočnom ohybe) skvele odpruží jeho výpady.

02

Zdolávanie pstruha na prúte s koncovou (vrcholovou) akciou

Navijaky

Hlavne prívlačové navijaky, ktoré sú voči ostatným druhom extrémne namáhané, musia byť absolútne spoľahlivé, mať kvalitnú konštrukciu, vyvážený chod bez výkyvov, precízny stop systém spätného chodu (anti tangle reverse), spoľahlivé navíjanie vlasca a kovové cievky vysokej konštrukčnej kvality (zaoblené hrany, správny kónus telesa) a majúce bezproblémové odhodové vlastnosti. Počet ložísk (5 - 9) nie je až tak dôležitý ako precíznosť vyhotovenia a kvalita ich materiálu. Rovnako to platí aj pre brzdu, rotor a ostatné vnútorné súčasti, ale aj preklápač a samotné teleso navijaka. Často diskutovaným parametrom je jeho prevodový pomer, ktorý spravidla býva menší ako napríklad u plavačkových navijakov. U väčšiny výrobcov je to zvyčajne 4,5 - 5,2 :1. Pri rôznych technikách lovu potrebujeme dosiahnuť rôzne rýchlosti navíjania a aj preto je prevodový pomer dôležitý. Samozrejme pritom záleží aj na veľkosti priemeru cievky. Prednosťou niektorých modelov, ktoré aj ja používam, je ich jednoduché premazávanie cez samostatný mazací otvor. Pravidelná údržba a hlavne premazávanie navijakov predlžuje ich životnosť. Použite vysokokvalitného mazacieho oleja adekvátnej viskozity je pritom nevyhnutnosťou.

Veľkosť a hmotnosť navijaka musia byť dokonale zladené s prútom. Každý jeden navijak aj prút som si pred kúpou buď vyskúšal priamo pri vode alebo mi bol doporučený kamarátmi z prívlačovej ligy, ktorí ho už mali dokonale odskúšaný. Pokiaľ ich nemáte možnosť pred kúpou vyskúšať v teréne, určite si ich dajte predviesť a najlepšie v prívlačovej špeciálke predajcom, ktorý je skúseným vláčkárom. Navijak aj prút musia spĺňať vysoké kvalitatívne kritéria. Skúška na ohyb a švih aj s nasadeným vybraným navijakom musí byť pri jeho predvádzaní samozrejmosťou. V posledných rokoch patrí medzi najprogresívnejšie, najkvalitnejšie a najpoužívanejšie značky navijakov hlavne Daiwa. Nechýba vo výbave viacerých pstruhárov a pretekárov. Ja som však dlhé roky spokojný so Shimanom. Od tohto spoľahlivého výrobcu používam na prívlač dva modely. Prvým z nich je Exage 1000 (novšia rada), ktorý má zaoblenú odhodovú hranu cievky, vďaka čomu dosahujem dlhšie hody aj pri použití tenkých vlascov a ultraľahkých nástrah. Druhým z nich je Super GT 1500 (na veľké dravce 2500), ktorý nasadzujem na dlhšie prúty ako u predošlého modelu. Z oboch modelov mám po 3 ks. Má to výhodu v tom, že ak sa niektorý z nich poškodí, ihneď mám poruke rezervu. Výhoda je aj v tom, že mám naporúdzi väčší počet cievok, na ktorých mám navinuté rôzne priemery vlascov. Aj vďaka tomu sa viem v prípade potreby rýchlo prispôsobiť rôznym podmienkam lovu, pri zmene loveného druhu dravca alebo nástrahy.

03

Vlasce vhodné na prívlač

Vlasce a šnúry

Pri prívlači je vlasec ďaleko viac namáhaný ako pri ostatných technikách lovu a preto pri jeho výbere treba dobre zvážiť, aké vlastnosti musí mať. Okrem vysokej pevnosti v uzle by mal mať čo možno najmenšiu rozťažnosť, nulovú pamäť, maximálnu oderuvzdornosť a priehladnosť. Musí byť dostatočne tuhý, ale pritom nie krehký. Priemer vlasca prispôsobujem hlavne podľa druhu a hmotnosti zvolenej nástrahy, charakteru vody (otvorená voda, prúdy, prekážky) a veľkosti dravcov. Konkrétne na lov pstruhov a menších dravcov používam priemery od 0,10 do 0,16 mm. Pre extrémne podmienky, pre lov väčších dravcov, pri nasadení ťažkých nástrah a použití 10 - 20 g nosičov (sbiro alebo olovko) je to 0,18 - 0,24 mm. Pri intenzívnom love pstruhov, súťažnej prívlači, ako aj pri love ostatných dravcov je pre mňa samozrejmé, že ich vystavujem extrémnym podmienkam, negatívnym svetelným a teplotným vplyvom, čím sa viac opotrebovávajú a tak ich každý rok mením. Túto zásadu doporučujem z uvedených dôvodov dodržiavať aj „sviatočným vláčkarom". Dnes je na našom trhu naozaj široký výber kvalitných prívlačových vlascov za prijateľné ceny. Šetriť na ich výmene by vás mohlo stáť stratu možno aj kapitálneho či životného úlovku. Kvalitné vlasce sú plnohodnotnou súčasťou kvalitnej zostavy, preto im pri ich výbere venujte naozaj zvýšenú pozornosť. Pokiaľ nemáte dostatok skúseností a neviete si vybrať, nechajte si poradiť od skúseného predajcu a hlavne vláčkára, ktorý má konkrétne vlasce dokonale odskúšané. Ja sa spolieham na dlhoročne osvedčené značky hlavne od japonských výrobcov (Raptor Hi-Tech a Byron Ganymed) a pri ich výbere na rozdiel od nástrah či prútov nerád experimentujem. Výnimkou sú snáď len nové rady prívlačových vlascov Zebco a Quantum, ktoré som na požiadanie chlapcov zo Sports-u začal predčasom testovať špeciálne na lov pstruhov. Zvlášť spokojný a milo prekvapený som bol hlavne vlastnosťami Quantum Quattron - PT 0,148 mm a PT 0,165 mm. Quatrony sú testované nezávislým laboratóriom pod dohľadom EFTTA (združenie výrobcov Európskej rybárskej potreby) podľa medzinárodných noriem ISO 2062. Ďalším úspešne otestovaným vlascom je pstruhový Zebco Trout 0,18 mm. Má dokonalú flexibilitu, ktorá je nevyhnutná pri útokoch, výpadoch a hlavne skokoch silných lososovitých rýb. Je vhodný na akýkoľvek typ vody aj vďaka dymovej farbe. Na lov pstruhov a menších dravcov s malými nástrahami a pri použití jemnej UL výbavy sú spletané šnúry na rozdiel od vlascov nevhodné kvôli ich vlastnostiam - prílišná tuhosť, neadekvátny prenos kontaktu do citlivej špičky, väčšia viditeľnosť, absorbčnosť vody, ťažšie nahadzovanie pri sťažených poveternostných a klimatických podmienkach. Pri kúpe vlascov zakaždým dbám na to, aby som nekúpil „ležiaky". Žiaľ, kvôli mojej neskúsenosti sa mi pred mnohými rokmi stávalo, že som vďaka ich kúpe a použitiu prišiel o mnoho úlovkov. Nepoctivý predajcovia sa ich veľmi radi zbavujú.

Moje naj zostavy

Na väčších a otvorenejších vodách tokov a na vodných nádržiach najčastejšie nasadzujem jigový prút Pro Tour Jig od Quantumu (prúty od tohto výrobcu intenzívne testujem už od počiatku dovozu do SR) s dĺžkou 2,45 m, vrhacou záťažou 3 - 14 g a hmotnosťou 153 g. Pre lov na menších a stredne veľkých tokoch a pobrežných úsekoch vodných nádrží sa mi najviac osvedčil pstruhový špeciál Norstream Areal s parametrami 1,98 m, 3 - 10 g a 87 g. Oba prúty sú mojimi „top pstruhovkami" a vhodné sú prakticky pre všetky druhy nástrah (rotačky veľkostí č. 1 - 00, plantavky, gumky a vobleríky do 5 cm) vrátane malých agresívnych voblerov typu Salmo Hornet do 4 cm a 3 g. Znesú vysoké kvalitatívne kritériá aj do náročnejších podmienok lovu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dovolím si s nimi loviť aj väčších pstruhov a uvedenú jigovku používam dokonca aj na lov zubáčov. Majú stredovú akciu s citlivou špičkou, výborným prenosom chodu nástrahy aj jemných záberov do rukoväte. Pri svojej jemnosti majú neobyčajnú silu.

K prvému prútu používam väčší z uvedených navijakov - 1500-ku s prevodom 5:1 a bojovou brzdou, čo má výhodu pri razantnom útoku a zdolávaní aj väčších dravcov. K druhému modelu používam navijak veľkosti 1000 s prevodom 5,2:1, ktorý má špeciálnou technológiou zaoblenú odhodovú hranu cievky. Je to veľká výhoda oproti ostatným modelom hlavne pri odhodoch s UL nástrahami. Vlasec sa nezachytáva a hody sú dlhšie. K uvedeným prútom a pre dané podmienky používam vlasce o priemere 0,14 - 0,165 mm.

Pre náročnejších vláčkárov môžem pre dané podmienky vrelo doporučiť aj 2 špičkové modely od Sportexu a to Tiboron TB2101 v dĺžke 2,10 m/10g (HM/IM uhlíkové vlákna + boron = vynikajúca pevnosť, ľahkosť, vyváženosť, Fuji SIC očká) a KEV Spin Light SP2401 -2,40 m/15g (až 50% podiel kevlaru = ľahkosť, pevnosť, vysoká odolnosť, Fuji SIC očká, Fuji sedlo držiaka, Balance vyvažovací systém). Oba uvedené modely testujem aj pri love pstruhov v extrémnych podmienkach. Sú to naozaj špičkové prúty najvyššej kvality vo svojej triede.

Na UL lov pstruhov s mikronástrahami ako sú rotačky o veľkosti č. 00 - 00000, drobné - vobleríky, plantavky, strímre, gumky či marmyšky nasadzujem tú najjemnejšiu zostavu, akú mám vo svojom arzenáli. Používam pritom jemné citlivé prúty (Norstream Dynamic a Quantum Pro Tour Twist), ktoré využívam aj na súťažnú prívlač, lov jalcov a ostriežov. Ich parametre sú - dĺžka 1,98 a 2,25 m, vrhacia záťaž 1,5 - 5 g a 1 - 7 g, hmotnosť 77 a 185 g. Druhý z modelov má tenkú a extrémne citlivú špičku s vrchnou akciou a tuhším spodným dielom. K obom prútom používam najmenší z uvedených navijakov o veľkosti 1000 a vlasce o priemere 0,10 a 0,12 mm. Je len samozrejmé, že si ich dovolím nasadiť hlavne na miestach, kde nie sú vo vode prekážky a môžem pstruha bez obáv zdolávať.

Na UL lov na väčších vodách a dosiahnutie čo možno najdlhších hodov používam jigový špeciál Mikado Lexus Sapphire s citlivou špičkou, 2,6 m dlhý s vrhacou hmotnosťou 4 - 13 g. Výhodou jigových prútov voči ostatným typom je hlavne bezproblémový lov aj za daždivého a veterného počasia. Hustota osadených očiek (uvedený prút ich má až 11) zaručuje presné hody a nepriliepanie sa vlasca o telo prúta ani pri nahadzovaní UL nástrah. Vhodný je pre použitie spomenutých miniatúrnych nástrah s maximálnou hmotnosťou 3 - 4 g. Využívam ho aj pri technike lovu tzv. natriasaním, ktorú som opísal v časti „Technika lovu". K tomuto modelu používam väčší zo spomenutých navijakov (1500) a vlasce o priemere 0,10 - 0,15 mm.

Vďaka jemnosti uvedených UL prútov ako aj použitiu tenkého vlasca, môžem výborne nahadzovať a viesť aj tie najmenšie a najľahšie nástrahy. Ako som už spomenul, obzvlášť UL zostava (prút, navijak, vlasec, nástraha) musí byť dokonale zladená. Vďaka tomu a citlivej špičke zaznamenám aj tie najjemnejšie zábery opatrných pstruhov, ktorí nástrahe často nedôverujú a do nej len ťukajú. Lov s takouto zostavou je hotovým zážitkom.

Na lov v najnáročnejších podmienkach a použití aj ťažších agresívnych nástrah (rotačky a voblery, ťažšie jigové nástrahy) nasadzujem hlavne prúty Quantum modelovej rady Shogtun. Ide o špičkové prúty, ktoré používam aj na lov zubáčov, šťúk a dokonca sumcov. Podľa náročnosti daných podmienok a použitých nástrah sú to dĺžky 2,10, 2,40 a 2,70 m a vrhacie záťaže 2 - 20 g. Pre lov veľkých dravcov, použitie ťažších nástrah (prípadne sbira) a dosiahnutie ďalekých hodov je to 2,70 m a 7 - 40 g.

Pre menej náročných vláčkárov a klasikov loviacich na stredne veľké rotačky a voblery môžem doporučiť nasledovné prúty od Quantum pstruhový Teton Trout 1,80 a 2,10 m a 2 - 15g a Hypercast Pro Tour Spin, ktorý má širokú škálu dĺžok od 1,80 do 3,00 m s rôznymi vrhacími záťažami od 15 do 70 g, ktoré sú vhodné aj na lov veľkých dravcov. Táto rada obsahuje aj UL modely Spin 2,40 a 2,70 m a 5 - 20 g.

Môj prvý univerzál

Je ním 2,40 m dlhý jigový prút Mikado Competition Sensitive Spin s vrhacou záťažou 5 - 20 g, ktorý som si zaobstaral špeciálne na lov pstruhov. Vďaka jeho sile si ho dovolím nasadiť aj do trochu extrémnejších podmienok a použiť aj voblery s agresívnejším chodom. Znesie aj väčšie rotačky, plantavky a gumené nástrahy s jigovými háčikmi do 5 g. Jeho univerzálnosť (čiastočná, absolútna totiž neexistuje) je v tom, že ho v prípade potreby viem použiť aj na lov s menšími a ľahšími nástrahami. Napriek pomerne tuhému telu a blanku má totiž výbornú vrcholovú akciu a hlavne citlivú vlepovanú laminátovú špičku. Pre lov s týmto prútom používam väčší z uvedených navijakov a vlasce 0,14 - 0,165 (0,18) mm.

Ostatná potrebná výbava

Nástrahy - voblery, rotačky, plantavky, jigové nástrahy (twistery, rippery, nymfy, ráčiky, smáčiky, marmišky, strímre, bobiny, ...

Povinná a súvisiaca výbava - pstruhársky podberák najlepšie s pogumovanou sieťkou alebo zo silonu, muškárske jojo a magnetky pre uchytenie podberáka k veste, vláčkárska brašňa (alebo ruksak) na nástrahy a ostatnú drobnú výbavu, škatuľky na nástrahy, peány (kliešte-kombinačky), pstruhový košík alebo termotaška (na prechovávanie ponechaných pstruhov)

04

Brašňa, kliešte a krabičky na nástrahy a rybársku bižutériu

Doplnková výbava

Drobná výbava - sbirolino (k nemu nadväzce a zarážky), odopínacie karabinky s obratlíkmi, slnečné - polarizačné okuliare, spray - atraktor na gumky, brúska na háčiky, náhradné háčiky a krúžky

Odev a obuv - oblečenie: vrchné nepremokavé membránové a spodné termoprádlo (osobne používam špičkové oblečenie zn. Geoff Anderson), vláčkárska vesta, vysoké gumáky a „broďáky - prsačky" s protišmykovou podrážkou, vhodnou hlavne pre brodenie po tokoch so šmykľavými kameňmi (zimné neoprénové, letné odľahčené)

Čln, elektromotor, sonar - pre lov na väčších vodných nádržiach

Fotoaparát - pre zaznamenanie úlovkov a revíru - lovného miesta

Zápisník - pre zapísanie štatistických údajov lovu (revír, stanovište, dátum, čas, stav vody, poveternostné podmienky, technika lovu, úspešné nástrahy)

Doslov

O prívlači, love pstruhov a ostatných dravcov, prútoch, navijakoch, vlascoch, či nástrahách ste si mohli prečítať mnoho zaujímavých kníh, článkov či reklám na stránkach rybárskych časopisov, webových stránkach výrobcov a dovozcov. Z uvedených materiálov som sa nechal inšpirovať aj ja, ale hlavne som si nechal poradiť od viacerých priateľov - registrovaných pretekárov (vrátane niektorých reprezentantov SR - majstrov sveta v prívlači z rokov 2010 a 2013), ktorí majú navyše dlhoročné skúsenosti s lovom pstruhov. K tomu pribudli vlastné už dlhoročné skúsenosti z testovania nástrah a náčinia a hlavne intenzívneho lovu, ktorému venujem prakticky všetok voľný čas. To všetko som zúročil v tomto seriáli, ktorý som písal vyše troch rokov a ktorého poslednú časť si môžete dnes prečítať. Moje poďakovanie patrí všetkým priateľom (viacerí z nich sú mojimi sparingpartnermi v prívlači), ktorí mi pomohli či už radou, výbavou, nástrahami, opravou či úpravou náčinia a nástrah, gramatickou a literárnou úpravou alebo aj inak. Sú to predovšetkým Peťo Zachar, Paľo Novák, Stando Kejík, Maťo Forbak, Julo Miššík, Marek Rojtaš, Peťo Marhefka, Tibor Dobiaš, Jožko Kutný, Pišta Kováč, Jaro Petríček, Robo Novotný, Juro Halas, Paľo Hoza, Andrej Lábaj, Laco Salinka a ďalší. Vďaka lovu pstruhov a súťažnej prívlači som mal možnosť navštíviť nespočet zákutí nádhernej slovenskej prírody, jej vodných tokov a nádrží. Obohatila ma o množstvo zážitkov a krásnych súbojov so pstruhmi. Postarajme sa spoločne o to, aby aj naše deti a vnuci mohli zažiť všetko to krásne, čo zažila pri ich love generácia našich otcov a dedov a našťastie dodnes zažíva aj tá naša. Príroda je matkou matiek nás všetkých a spolu s jej vodnými deťmi si zaslúži našu úctu a ochranu. Prívlač je relax, filozofia, ba až nevyliečiteľná choroba, ktorá nakazila mnohých športových rybárov vrátane mňa a dúfam, že aj vďaka tomuto seriálu o Prívlači (nielen) pstruhov nakazí ďalších. Petrov zdar a veľa úspechov v love (nielen) pstruhov na prívlač vám želá

Robo Fülöp

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok