Nástrahy na ľahkú prívlač

Prívlač - rybolovná technika, ktorá sa s neuveriteľnou rýchlosťou dostáva do popredia u našich rybárov a pomaly, ale určite sa z nej stáva novodobý fenomén. Preč sú časy, keď ste pri vode stretli len vysedávajúcich kaprárov a sem tam nejakého rybára, čo vláčil mŕtvu rybku alebo striebornú heintzku, či podomácky vyrobený wobler. Preč sú časy, keď ste v decembri či januári nestretli pri vode živú dušu. Neviem, či je to zrovna výmenou generácií rybárov, ale fakt je ten , že prívlači sa začalo venovať čoraz viac rybárov. Určite tomu napomohol aj fakt, že oproti minulosti už nemusíme nikde zháňať potrebné nástrahy, pretože v dnešnej dobe je v predajniach či internetových obchodoch toľko prívlačových nástrah, že tie skôr ulovia oko rybára a až potom možno dravca. Tiež sú preč časy, keď sa prívlačou lovila hlavne šťuka a ostatné druhy rýb bola skôr náhoda. Doba sa nezadržateľné ženie dopredu a s ňou nielen výroba moderných nástrah, rybárskych prútov, navijakov, silonov či napríklad spletaných šnúr, o ktorých pred rokmi nemal nikto ani šajnu, ale aj techniky rybolovu , ktoré sa nám s novými nástrahami ponúkajú. Vtedy „neulovitelné" ryby s dnešným náradím nemajú prakticky žiadnu šancu. Už len niektoré dnešné nástrahy sú skutočne pohromou pre ryby. Ešteže sa s dobou zmenil aj prístup niektorých rybárov a už nevidia v rybe len kus mäsa , ale napríklad aj zdatného protivníka, s ktorým si môžu zmerať sily a rybársky um. Na druhej strane aj veľký počet vláčkarov a umelých nástrah dokážu ryby vyškoliť a preto je na mieste, aby bol dobrý prívlačiar vždy o krok pred ostatnými. K tomu však nestačí vlastniť len drahý prút a nástrahy všetkých tvarov a farieb, ale podstatné je, aby mal istú dávku predvídavosti, nápaditosti pri práci s nástrahou a v neposlednom rade hlavne vedel čítať vodu a vedel tak aspoň približne, kde sa ryby v tom ktorom období zdržujú. Ani tá najdrahšia nástraha nechytí rybu na mieste, na ktorom ryby nie sú.

01

Doba sa pohla dopredu radikálne aj v tom, že dnes na prívlač lovíme oveľa viac druhov rýb ako kedysi. S dnešnými nástrahami nemáme problém uloviť aj nedravé ryby. A tu vzniká ďalší fenomén, ktorý dostal názov ultraľahká prívlač, ktorej sa aj vďaka našim pretekárom začína venovať čoraz viac ľudí. Oproti typickej prívlači s ťažšími nástrahami je tu však veľa rozdielov. Hlavný je ten, že pri ľahkej prívlači nachytáte oveľa väčšie množstvo a aj viac druhov rýb.

V nedávnej dobe, keď väčšina pstruhárov lovila na rotačky č. 2 – 3 sa už začalo hovoriť o ľahkej prívlači, ale ozajstné zjemnenie prišlo až po zminiaturizovaní týchto rotačiek a hlavne pri rozmachu miniatúrnych gumových nástrah. Väčšie rotačky č. 2 a 3 sa pri love pstruhov s veľkou účinnosťou používajú aj dnes, ale pri love iných rýb tieto veľkosti nie sú až tak úspešné. V dobe dávno minulej boli pri love jalcov používané iné spôsoby lovu ako napr. lov na čerešňu a lovu týchto rýb prívlačou sa neprikladal veľký význam. Úlovky boli skôr náhodné. S ponukou dnešných nástrah sa dá priam špecializovať na cielený lov jalcov prívlačou. Takisto to bolo napríklad aj pri love ostriežov, ktorých sme úspešne lovili na plavanú na červa. Dnes už sú oveľa účinnejšie umelé nástrahy na jeho lov.

Neznamená to však, že pri ultraľahkej prívlači budeme loviť iba malé ryby. Aj keď prevažná väčšina lovených rýb nebude kapitálna, občas sa nechá zlákať aj statný kus a aj to najjemnejšie náradie je už tak technicky dokonalé, že pri troche šikovnosti naň môžeme v pohode vytiahnuť aj kapitálny kúsok. Veľakrát práve nenápadná malá nástraha na jemnom silone vyprovokuje dravca, ktorý väčším nástrahám nedôveruje a len pri pohľade na ne stráca záujem. Videl som už veľa útokov šťúk na malé nástrahy a verte, že na jemnom prúte cítite riadnu šupu. O to viac si vychutnáte aj zdolávanie úlovku.

Dnes si povieme niečo o základných nástrahách na ľahkú prívlač. Ako prvé by som spomenul woblery.

02

Hrúz ulovený na mikrorotačku

Woblery

Woblery patria medzi najstaršie a tiež aj najviac používané umelé nástrahy na celom svete. Kedysi sa vyrábali prevažne väčšie kúsky v tvare, ktorý mal napodobniť rybičku a teda potencionálnu potravu dravcov. Dnes už medzi woblermi nájdeme napríklad nielen napodobeniny malého rybieho poteru, ale aj rôzne mini wobleríky v tvare hmyzu, rôznych chrobákov či žabiek. Vývoj ide ale nezadržateľne dopredu aj pri výrobe týchto nástrah. Dnešné woblery sú už skoro dokonalou imitáciou živej potravy dravcov a to nielen tvarom a farebným prevedením, ale aj prácou a pohybom woblera, či už sú to hlbokopotápavé, plávajúce či hladinové woblery. Pri troche zručnosti rybára, ktorý vie, ako sa malé rybky pod vodnou hladinou pohybujú a správajú a má v rukách aspoň trochu citu, dokáže s týmito drevenými či plastovými rybičkami presne imitovať živého tvora. Podstatné však aj tu je použitie jemného náčinia, adekvátne k hmotnosti a veľkosti používaného woblera. Vlasce s priemerom 0,12 nám zaručia nielen dlhšie a presnejšie hody, ale hlavne hladký chod woblera a na jemnom prívlačovom prúte budeme cítiť každý jeho pohyb, čo nám značne uľahčuje prácu v jeho vedení.

03

Mini woblery

Minule sa ma niekto pýtal, či by nebolo lepšie použiť pri love spletanú šnúru s menším priemerom. No neviem, niekomu to možno vyhovuje, aj ja som istý čas skúšal loviť na šnúrku, ale vrátil som sa späť k silonu. Osobne by som skôr odporučil kvalitný silon s tenším priemerom, ktorý má pri love na tieto nástrahy paradoxne viac výhod oproti drahým spletaným šnúram. V prvom rade je silon prieťažný a tak nám ani pri zábere väčšej ryby nehrozí, že rybu vyrežeme, alebo nám to na jemnom prúte utrhne. Taktiež s tenším silonom sa nám oveľa lepšie nahadzuje, pretože na rozdiel od šnúry nám nepije vodu. Spletané šnúry pri týchto malých nástrahách nemajú skoro žiadne opodstatnenie a osobne ich používam iba na ťažšiu prívlač. Samozrejme pri uvoľňovaní uviaznutých nástrah si poradíme skôr so šnúrou, ale to je asi jediný moment , kedy by sme pri ultraľahkej prívlači ocenili nosnosť „pletenky". Taktiež je dosť diskutabilné či používať pri love na tieto malé nástrahy karabínku, alebo nie. Ja osobne používam najmenšie karabínky vtedy, keď skúšam chytať na viac druhov nástrah a často ich mením a nechcem strácať čas častým preväzovaním nástrahy. Keď lovím iba na 1 - 2 overené a účinné woblery, tak ich viažem priamo na silon, aby mali čo najdokonalejší pohyb. A oň ide hlavne pri malých wobleríkoch, kde nám môže aj malá karabinka robiť problémy a nástraha nemusí pracovať tak, ako má. No pri malých rotačkách viažem malú karabínku aj s obratlíkom skoro vždy. Pri love na rotačky potrebujeme eliminovať krútenie vlasca a práve malý obratlík nám v tomto čiastočne pomáha, aj keď po dlhšej dobe sa nám začne krútiť vlasec aj tak.

Rotačky a plandavky

Niet hádam rybára, ktorý by tieto kovové a plechové nástrahy nepoznal a neskúšal na ne chytať. Na dnešnom trhu nájdeme obrovské množstvá všetkých veľkosti a farieb od známych či menej známych výrobcov. Niektoré pracujú bezchybne, niektoré už menej a hlavne pri mikro rotačkách je to obzvlášť kameň úrazu, pretože tu sa bavíme o veľkosti od č 0 až do č 0000 a práve tieto mini rotačky nie každý výrobca dokáže urobiť precízne tak, aby mali aj požadovanú veľkosť a tvar ale aby aj dokonale rotovali. Pri nie veľmi vydarených rotačkách sa nám môže stať, že na to, aby list správne rotoval, musíme vyvinúť až moc rýchly ťah, čo nám síce vyhovuje v rýchlo tečúcich vodách, ale v stojatých či pomaly tečúcich je to skôr rušivý element. Niektoré rotačky však nedáme do pohybu ani počas rýchleho ťahania a tu je už len jediná pomoc. Skúsiť si rotačku upraviť. Či už zaťažiť alebo odľahčiť, všetko záleží podľa toho, ako sa „nefungujúca" rotačka správa a čo jej bráni v pohybe.

04

Ale v poslednej dobe sa začali výrobcovia zameriavať aj na výrobu týchto mini rotačiek a tak už máme na trhu v podstate hotové výrobky, ktoré už nepotrebujú žiadnu úpravu. Skvele sa s problémom chodu týchto mini nástrah vysporiadali napríklad český výrobcovia páni Vašek a Vojáček a ich známe vaškovky a vojáčky. Svetoznáme firmy ako napríklad Mepps, Blue Fox sa do masívnej výroby týchto nástrah nehrnú, ale napríklad rotačky Mepps vo veľkosti č. 00 nájdete v predaji úplne v pohode. Tieto nástrahy sú skôr určené na lov menších rýb ako sú jalce, ostrieže či pstruhy a využívajú ich pomerne často hlavne prívlačiari na pretekoch, kde je potreba za istý čas nachytať čo najviac rýb. Neznamená to však, že na tieto mini rotačky nám nezaberie väčšia ryba. Osobne som na rotačku veľkosti č. 0000 vytiahol 60 cm boleňa či 70 cm šťuku. S prehľadom ich atakujú aj kapitálne jalce, ale prekvapením nebývajú ani úlovky nedravých rýb. Veľmi sa mi tieto nástrahy osvedčili na menších riečkach s rýchlo tečúcou, ale plytkou vodou. Do hlbšej vody tieto rotačky môžeme upraviť tak, že rotačku rozoberieme a na miesto korálok dáme ťažšie, alebo ich zaťažíme tungstenovým korálkom.

05

Rotačky bývajú úspešné po celý rok, ale v zimných mesiacoch dávam prednosť gumeným nástrahám, ktoré nemajú taký agresívny chod ako rotačky. Najviac úspechov na mini rotačky však mávam cez leto a na jeseň. Medzi kovové mini nástrahy môžeme zaradiť aj marmyšky, ktoré sa síce najviac používajú pri love na dierkach, ale prívlačiari si vedia poradiť aj s týmito malými kúskami, ktoré sú veľmi účinné hlavne pri love ostriežov, keď marmyšku ťaháme pomaly tesne nad dnom. Marmyšku môžeme pri love vylepšiť napríklad pridaním umelého červa či malej umelej patentky. Najviac tieto nástrahy využijeme pri zimnom rybolove, keď hľadáme ryby v hlbšej vode pri dne.

Gumové nástrahy

Čo sa týka gumených mikronástrah, tak tu nám trh ponúka obrovské množstvo a rozmanitosť tovaru. Pri niektorých druhoch je aj skutočne zanedbateľná cena a aj preto sú medzi rybármi pomerne obľúbené. Veľa prívlačiarov pri uviaznutí týchto gumených potvoriek niekde na dne rieky len mávne rukou a gumy nazývajú spotrebný materiál. Ako som už spomínal, „gumákov" máme skutočne kvantá, či už sa jedná o obyčajné twistery, rippery, banjá, nymfy, ráčiky, červy a gumičky prapodivných tvarov a farieb. Tieto nástrahy nám ponúkajú široké možnosti využitia a záleží len na rybárovi a jeho fantázii, aký pohyb nástrahe dá. Pri malých twisteroch či kopýtkach nám k pohybe dopomáha chvostík nástrahy, no napríklad pri rôznych smáčkoch či ráčikoch musia nástrahe vdýchnuť život ruky rybára a dať jej lákavý pohyb. Aj tu je samozrejmosťou jemný silon a jemné náradie, keďže v prevažnej väčšine nastražujeme „gumený výtvor" na jigovú hlavičku a len málokedy ideme nad 1gram. Samozrejme môžeme nástrahy nastražiť aj iným spôsobom ako na jigový háčik. Použiť sa dá napríklad normálny háčik a záťaž v podobe bročku dáme na silon pred nástrahou, alebo nastražíme na systém Drop Shot, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Na tieto gumové nástrahy môžeme loviť v každom ročnom období, no najúspešnejšie sú na jeseň a v zime, keď sa voda ochladí a mi potrebujeme ťahať nástrahu čo najpomalšie. Na aké ryby sa s „gumkáčmi" vybrať? Jednoduchá odpoveď - skoro na všetky, pretože tieto mikronástrahy atakujú ako dravé, tak aj nedravé druhy rýb. Napríklad na smáčky výborne reagujú nielen ostrieže či šťuky a jalce, ale veľakrát mi túto silikónovú nástrahu zobral aj kapor, lieň či plotica. Na gumené nymfy tiež neberú len predátori ako pstruhy či zubáče, ale veľmi radi ju atakujú aj mreny a kapry.

06

Určite mininástrahy majú v prívlači budúcnosť a výrobcovia nástrah sa začínajú orientovať na tento smer, ktorý ako som už povedal, udávajú prívlačový pretekári. Kto chce chytať v dnešnej dobe ryby, ktoré sú až profesorsky vyškolené, musí tento trend sledovať.

Miro „Murphy" Mikáč

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok