Nie je guma ako guma

Prívlačové nástrahy sa vyrábajú z rôznych materiálov - drevo, plast, kov, guma a mnohých iných. Najväčší boom v poslednej dobe zažívajú práve nástrahy vyrobené z gumy či silikónu. Vymýšľajú sa nové tvary, farby, rôzna tuhosť materiálu, ale i vône, či špeciálne prúty, vlasce, háčiky. Tento materiál naozaj ponúka množstvo variácií, čo ho robí atraktívnym pre ryby a tým aj pre rybárov.

Tvary gumových nástrah

V minulosti sa nám s týmto materiálom spájali hlavne twistre a rippery. Kosáčikovitý alebo kopýtkovitý chvostík oklamal nejedného dravca. Svoje miesto si nájdu vo výbave prívlačiarov aj dnes. Už vtedy bol dôležitý materiál, z ktorého sa vyrábali. Mäkšie materiály sa vyznačovali lepšími vibráciami, ľahším rozpohybovaním a tým boli predurčené na pomalé vedenie nástrah, lov v stojatých a mierne prúdiacich tokoch. Tuhšie materiály boli predurčené do silnejších prúdov. Dôležitá bola ale i dĺžka kosáčika, či veľkosť kopyta. Platilo, že dlhšie a väčšie chvostíky lepšie pracovali v pomalých vodách a kratšie a tenšie v rýchlejších. Aj keď sa nájdu rozdiely pri jednotlivých výrobcoch a každú nástrahu si treba vyskúšať v praxi, môžeme sa pri výbere riadiť týmito zásadami i dnes. Mäkšie materiály, dlhšie chvostíky, jemnejšie tykadlá, fúzy či nožičky sú určené do pomalšej vody. Treba s nimi jemnejšie narábať ako s tuhšími a kratšími. S vývojom nových mäkších materiálov prišli i nové tvary. Napodobeniny hmyzu a jeho vývinových štádií (larvy, kukly, vajíčka, imága) už nie sú ničím zvláštnym. Pribudli i rôzne červy, patentky, rybí poter... Vyplnila sa tým medzera v potravnom reťazci nástrahou, ktorú rybári a osobitne prívlačiari nemali dovtedy k dispozícii. Podobné nástrahy totiž dokázali vyrobiť iba muškári a prívlačiari ich týmto v niektorých prípadoch dokonca predbehli. Vyrábajú sa ale i veľké nástrahy tvaru rýb, úhorov, žiab, chobotníc či červov, ktoré merajú i niekoľko desiatok centimetrov.

 

01

 

Farby, vône a ďalšie atraktanty

Mäkké nástrahy svojou tuhosťou pripomínajú prirodzenú potravu a tým zvyšujú dôveryhodnosť u rýb, ktoré ich lepšie nasávajú a atakujú. Okrem vibrácií, ktoré s nástrahou vytvárajú rybári, záujem rýb zvyšujú i rôzne vône a farby. Niektorí výrobcovia svoje výrobky napúšťajú rôznymi vôňami alebo ich ponúkajú naložené v roztokoch a nálevoch. Dobré výsledky som s nimi dosiahol hlavne pri zhoršených podmienkach (kalná voda, menšia aktivita rýb, zhoršené svetelné podmienky, ...). Podobne je to aj s farbami. Kombinácií je obrovské množstvo a závisí len na výrobcovi, ako ich namieša. Mnohé prírodné či holografické farby robia nástrahy na nerozoznanie so živými originálmi. Naopak niektoré výrazné farby sa vo vode takmer nevyskytujú, ale pre niektoré druhy rýb sú neodolateľné. Napríklad pstruhy dúhové obľubujú ružovú, oranžovú či zelenú, zubáče reflexnú zelenú, žltú, bielu, šťuky oranžovú, zelenú, čiernu... Ich využitie je opäť i pri zhoršených svetelných podmienkach, či vo väčších hĺbkach. Záujem rýb môže zvýšiť i hmotnosť nástrahy. Vyrábajú sa niektoré plávajúce nástrahy, ktoré je možné viesť v rôznej úrovni vodného stĺpca, prípadne po stiahnutí ku dnu môžu samovoľne vyplávať ku hladine. Zaujímavá je napríklad aj kombinácia gumy a peria.

 

02

Rôzne typy smáčkov

 

Prúty, vlasce, háčiky

Ani najlepšia nástraha vám rybu nechytí bez toho, aby ste jej vdýchli život. Je preto dôležité zladiť celkovú zostavu. Asi by ste nedokázali viesť nástrahu, ktorá váži 1 - 2 gramy na prúte s vrhačkou 30 - 60 gramov na vlasci s priemerom 0,30 mm. Vo výbave prívlačiarov sa už nachádza množstvo špeciálnych prútov s rôznou vrhacou záťažou, dĺžkou či akciou. Tomu treba prispôsobiť i hrúbku vlasca či šnúry. Pozornosť treba venovať i výberu háčikov. Ich veľkosť treba prispôsobiť nástrahe. Je lepšie použiť háčik s kratším ramienkom ako zbytočne dlhým, ktorý spraví nástrahu nepohyblivou. Kratší háčik, resp. väčšiu nástrahu je možné doplniť druhým háčikom (najlepšie trojháčikom), ktorý pomocou šnúry priviažete do očka a zapichnete do zadnej časti chvostíka ( cca v 2/3 celkovej dĺžky nástrahy). Nástrahu treba aj správne napichnúť na ramienko, aby nebola prehnutá a tým sa nezhoršili jej pohybové vlastnosti. Všímajte si aj hrúbku nástrah. Tenšie, chudšie nástrahy sa lepšie udržia v prúde, ako tie hrubšie a zavalité. Háčiky sa vyrábajú z rôzne hrubých drôtov. Jemné tenké háčiky sú určené na menšie druhy rýb s mäkkou papuľou (jalec, ostriež, ...). Na bojovnejšie ryby s tvrdou papuľou (pstruh, šťuka, sumec, boleň, ...) treba použiť háčiky vyrobené z hrubšieho a pevnejšieho drôtu. Súčasťou jigových háčikov je hlavička, ktorá môže byť vyrobená z olova, volframu alebo plávajúcich materiálov, príp je zaliata priamo v nástrahe. Mnohí prívlačiari si vyrábajú jigové háčiky aj sami, či už odlievaním z olova alebo lepením volframu, ktorý je ťažší ako olovo a tým je možné použiť menšiu veľkosť hlavičky. Nevýhodou je ale vyššia cena. Je možné využiť aj iné farby hlavičiek, ktoré pôsobia ako spúšťač a môžu zaujať pozornosť dravca. Môžete použiť aj háčiky bez hlavičky. Závažie (olovko) je možné umiestniť pred (čo nám umožní použiť i plávajúce nástrahy), alebo za nástrahu (nástraha je pripevnená na vlasci na háčiku nad záťažou - dropshot).

 

03

Hore nesprávne napichnutá gumová nástraha

 

Vývoj nových nástrah nám umožnil loviť aj tie druhy rýb, ktoré dovtedy neboli typické pre prívlačiarov. Dnes sa už bežne lovia mreny, plotice, pleskáče, lipne či kapre... Otvárajú sa pred nami nové možnosti a je len na nás, ako ich využijeme. Dostávame do rúk nové zbrane, ktoré nám umožňujú uloviť viac rýb. Nezabudnime im preto ponechať to najcennejšie - ich život.

Jaroslav Sámela

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok