Kráľovská rybačka - King fishing

Na Slovensku na rozdiel napríklad od Poľska, Ruska, Švédska či iných štátov, nie je až tak veľa výrobcov rybárskych potrieb, či už sa to týka udíc alebo nástrah na prívlač. Tento rok som sa zoznámil s malou slovenskou firmičkou King Fishing, ktorá vyrába ako prúty, tak aj nástrahy na prívlač a skontaktoval som sa s jej majiteľom Paľom Gaburom a chvíľku sme o firme a jej produktoch pokecali.

Na úvod nám v krátkosti predstav svoju firmu King fishing. Na čo sa špecializuješ?

Zaoberám sa výrobou a prestavbou prútov na zákazku. Mojou najväčšou srdcovkou sú prívlačové ultralight prúty. Milujem tenučké a energické blanky, ktoré v správnych rukách dokážu zvládnuť veľmi veľké úlovky. Po nejakom čase mi napadlo, prečo neponúkať ku kvalitnému prútu aj kvalitnú gumenú nástrahu, keďže sám obľubujem softbait (gumené nástrahy) na lov dravých rýb. V súčasnosti mám v ponuke základné tvary Paddle Tail a Micro nymph, ale nedávno som predstavil aj vlastný nový tvar Tiny Warrior. Pri výrobe gumených nástrah mi ide predovšetkým o kvalitu, vhodné zladenie farieb, originálny tvar a kvalitný dip na prírodnej báze. Nástraha ako taká nejde do predaja, pokiaľ ju nevyskúšam a nie som si 100-percentne istý, že funguje.

 

01

King Fishing Tiny Warrior

 

Keď sme pri tých nástrahách, testuješ si ich sám, alebo máš na to testerov? Tiež by ma zaujímalo, kde si sa inšpiroval pri tvare nástrahy Tiny Warrior? Čo to má pripomínať?

Áno, zväčša prvé kúsky, ktoré si vyrobím, či už je to warrior alebo nejaká nympha, v prvom rade si to chcem sám vyskúšať, či to vyhovuje mojim náročným požiadavkám. Nástrahy testujem výlučne iba na bežných vodách a nie na súkromných rybníkoch. Sám si potrebujem vytvoriť objektívny názor na danú nástrahu. Pokiaľ som s výsledným produktom spokojný, dávam vzorky niekoľkým testerom na Slovensku a v Nemecku. Tiny warrior vychádza z podoby larvy šidielka (lat. Zygoptera). Na forme som doladil detaily, aby to vyhovovalo malým aj veľkým rybám, či už dĺžkou alebo veľkosťou. Samotné farebné kombinácie vyberám sám, prípadne vychádzam z názorov iných rybárov.

 

02

King Fishing Worm

 

Pre akých zákazníkov sú tvoje výrobky určene?

Ohľadom gumených nástrah sú moje výrobky určené hlavne pre prívlačiarov, ale prúty sú určené pre akýkoľvek typ rybolovu, či už je to muškár, prívlačiar, či kaprár. Cenovo sa pohybujem tak, aby si to mohol dovoliť bežný človek. Ale samozrejme ponúkam aj exkluzívne služby.

Môžeš teda prezradiť koľko trvá výroba takého prútu na zákazku?

Samotná výroba prútu nie je zdĺhavý proces, pokiaľ sa dodržia základné kroky. Každý z výrobcov prútov má svoje finty, ako kvalitne a rýchlo postaviť, poprípade opraviť prút. Môj osobný rekord bolo postavenie štyroch prútov za tri dni. Závisí to však aj od prepracovanosti. Čím je prút viac o detailoch, o to dlhšie trvá jeho výroba. Ale v priemere je možné počítať 1 prút za deň.

 

03

 

Načo kladieš najväčší dôraz pri výrobe?

Pri výrobe prútov to musí byť precízna a stopercentne čistá robota. Neznášam zle odvedenú prácu. Mnohokrát sa mi stalo, že som sa stretol so šetrením materiálu od iných výrobcov alebo pri továrenských výrobkoch a pritom pýtali za svoj produkt nie malé peniaze. Najdôležitejšie na celej stavbe prútu je to, aby bol vyviazaný na správnej strane chrbtice a aby boli očká v jednej rovine. Potom bude prút presne nahadzovať. Dlho som sa pohrával s myšlienkou, ako do svojej práce zakomponovať drevo, keďže mi je veľmi srdcu blízke a je to úžasný materiál. Môj prelomový zákazkový prút bol pod názvom White Widow, ktorý sa stal vlajkovou loďou medzi prútmi s drevenými doplnkami.

Kde sa môžu záujemcovia s tvojimi nástrahami stretnúť? Nájdeme ich aj v bežných rybárskych obchodoch, či je to len na objednávku?

Postupom času sa nástrahy dostávajú aj do kamenných predajní, ale hlavne sa zameriavam na vlastný predaj a onedlho otvárajúci sa e-shop. Ide mi o to, že nie vždy sa zákazník dostane k objektívnej odpovedi v kamennom obchode o možnosti použitia danej nástrahy (napr. v akom type vody sú nástrahy účinné, aké farby nástrah zvoliť v ktorom ročnom období a pod.). Ja tieto informácie vždy zákazníkom poskytujem a snažím sa o to, aby boli s mojimi výrobkami spokojný.

 

04

 

05

 

Čo musia spĺňať tvoje nástrahy aby fungovali a lovili ryby?

V prvom rade mi ide o vysokú kvalitu použitej hmoty na výrobu nástrah. Tvar musí vyhovovať vysoko kladeným požiadavkám ako na stojatú, tak na tečúcu vodu, teda nástraha musí byť viac menej univerzálna na všetky vody. Ďalej je veľmi dôležité namiešať správne farebné odtiene.

Je na Slovensku nejaká konkurencia vo výrobe nástrah?

Áno, na Slovensku existuje niekoľko výrobcov gumených nástrah. Ja sa špecializujem na subjektívny prístup k zákazníkovi, ktorý je v prípade záujmu spojený s poradenstvom. Výhodou je skutočnosť, že u mňa si môžu zákazníci zakúpiť aj ostatnú bižutériu potrebnú k lovu rýb. Tiež sa držím myšlienky „Choose your colour combination!" (Zvoľ si vlastnú farebnú kombináciu!).

 

06

Tvorca nástrah a prútov Pavol Gabura

 

Tiny warrior v akcii:

Prvýkrát som na tieto nástrahy narazil na jeseň minulého roka a keďže práve na jeseň a zimu býva ideálne počasie na prívlač, tak som ich zobral do terénu. Paľo mi poslal rôzne farby a tak som sa snažil vyskúšať každú a ponúknuť ju naježeným ostriežom u nás na rieke. Krátky prút do 6g, ľahký naviják, 0,10 mm silon a 0,8 g jigová hlavička to bola celá moja výbava na test týchto gumenných potvoriek. Po príchode k vode som zistil, že prúd je pomerne silný a hodmi dole prúdom nedostanem nástrahu ku dnu. A tak jediné, čo mi zostávalo, bolo ju nahadzovať proti prúdu a pomaly sťahovať pri dne. Keď som ako tak dosiahol ku dnu, už prišiel prvý a veľmi razantný záber. Prvý ostriež sa už trepotal na háčiku. Červená farba ho dokázala vydráždiť a tiež jeho pár súkmeňovcov. Vymieňam farbu za zelenú, ktorú by som skôr použil na nasadených dúhakov, ale celkom úspešne funguje aj na rieke na pruhovancov. Tak isto ani biela gumka sa nedá zahanbiť. Celý večer ostrieže spoľahlivo kúsali do nástrah a boli to razantné zábery, nie žiadne poťahovanie za chvostík ako napríklad pri twisteroch. Ešte v ten deň som bol večer na zubáčoch a len tak ma napadlo, že skúsim párkrát prehádzať moje miesta aj s touto nie zrovna ideálnou zubáčovou nástrahou, aj keď som v záber moc neveril. No bol som milo prekvapený 3 zubáčmi, síce len okolo 40 cm, ale potešili. Aj keď pri nich neboli zábery také razantné, skôr to bolo iba slabé ťuknutie do nástrahy. Možno to bolo spôsobené aj tým, že som túto nástrahu nechal chvíľu ležať na dne. Vlastne ona na dne neleží, pretože jigová hlava je na dne a telíčko sa vznáša nad dnom a lákavo v prúde hýbe chvostíkom.

 

 07

 

Ďalší test som sa rozhodol urobiť pri love pstruhov. Keďže pstruhová sezóna sa začína až v apríli, neostávalo mi nič iné len sa vybrať na súkromnú vodu a vyskúšať oklamať nejakých dúhakov. Pomerne chladná voda vo februári dávala tušiť, že dúhaci nebudú až tak aktívni a preto by tieto gumky pri pomalom vedení mohli fungovať. V podstate som sa ani nemýlil. Pstruhy boli pomalšie a nástrahu atakovali hlavne v stĺpci pri pomalom klesaní nástrahy. Preto bolo potrebné nastražiť gumku na čo najľahší jigový háčik, aby nástraha klesala ku dnu prirodzene a čo najpomalšie. Nebolo výnimkou, že pstruh zobral nástrahu až keď som ju nechal istú dobu ležať na dne. V apríli začína pstruhová sezóna aj na našich riekach a potokoch a určite tieto gumené nástrahy budem mať vo svojej výbave. Určite budú platné v dobe, keď už na pstruhy nebudú fungovať agresívne nástrahy ako napríklad rotačky, ktorých hlavne na začiatku sezóny pstruhy vidia neúrekom a stávajú sa pred nimi pomerne opatrné.

 

https://www.facebook.com/kingfishingcustom

 

tel.: 00421-904-299901

 

Miro Mikáč

            Na Slovensku na rozdiel napríklad od Poľska, Ruska, Švédska či iných štátov, nie je až tak veľa výrobcov rybárskych potrieb, či už sa to týka udíc alebo nástrah na prívlač. Tento rok som sa zoznámil s malou slovenskou firmičkou King Fishing, ktorá vyrába ako prúty, tak aj nástrahy na prívlač a skontaktoval som sa s jej majiteľom Paľom Gaburom a chvíľku sme o firme a jej produktoch pokecali.

Na úvod nám v krátkosti predstav svoju firmu King fishing. Na čo sa špecializuješ?

            Zaoberám sa výrobou a prestavbou prútov na zákazku. Mojou najväčšou srdcovkou sú prívlačové ultralight prúty. Milujem tenučké a energické blanky, ktoré v správnych rukách dokážu zvládnuť veľmi veľké úlovky. Po nejakom čase mi napadlo, prečo neponúkať ku kvalitnému prútu aj kvalitnú gumenú nástrahu, keďže sám obľubujem softbait (gumené nástrahy) na lov dravých rýb. V súčasnosti mám v ponuke základné tvary Paddle Tail a Micro nymph, ale nedávno som predstavil aj vlastný nový tvar Tiny Warrior. Pri výrobe gumených nástrah mi ide predovšetkým o kvalitu, vhodné zladenie farieb, originálny tvar a kvalitný dip na prírodnej báze. Nástraha ako taká nejde do predaja, pokiaľ ju nevyskúšam a nie som si 100-percentne istý, že funguje.

 

Partner

Reklamný prúžok
Rybárske centrum ORAVA

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
Sponzor ligy juniorov LRU - prívlač

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok