Neviditeľné voblery

Sú rybári, ktorí neprikladajú farbe umelej nástrahy príliš veľký význam, iní naopak sú schopní sa do krvi hádať, že len tá ich obľúbená farba je tou jedinou správnou, ktorá im prinesie pri love úspech. Prikladajú veľký význam detailnému vykresleniu umelých nástrah, porovnávajú pomaly každú šupinku na vobleroch, či zodpovedajú svojej reálnej predlohe. No kde je vlastne pravda? Je skutočne pre dravé ryby farba umelej nástrahy tak dôležitá? Má to rozhodujúci vplyv na lov? Čo však, keď lovíme na nástrahu, ktorá nemá žiadnu farbu. Môžeme byť aj s takouto nástrahou vôbec úspešní? Je vôbec možné uloviť na nástrahu, ktorú nie je pod vodou vidieť, nejakú rybu? Samozrejme, že áno. A to dokonca ľahšie, ako by sa niekomu mohlo na prvý pohľad zdať. Pretože faktorov, ktoré vplývajú u dravých rýb na spustenie útočného reflexu je niekoľko a farba samotnej nástrahy je len jedným z nich. Okrem farby je však spúšťacím mechanizmom útoku dravca aj veľkosť nástrahy, vibrácie, ktoré vydáva pod vodnou hladinou, jej pach, technika jej vedenia rybárom tak, aby sme z jej vlastností dokázali využiť to najlepšie vo svoj prospech. Pomer jednotlivých zložiek v tomto koktejli sa neustále mení a to môže vyvolať dojem, že raz je rozhodujúca farba, inokedy správny typ či veľkosť nástrahy a inokedy budeme úspešní len vtedy, ak nástrahu vedieme tak, ako to rybám momentálne vyhovuje, či už je to v správnej hĺbke, vhodnou rýchlosťou, pridaním šklbnutí počas vedenia nástrahy alebo naopak jej zastavovanie na mieste.

 

01

Illex Colt Minnow 80 a Illex Chubby Minnow 35

 

Na mnohých miestach, hlavne pri love na príliš prechytávaných vodách alebo pri love opatrných rýb sa mi v posledných rokoch osvedčilo použitie nenápadnejších priehľadných nástrah. Tým, že mnohé voblery sú dnes plastové, nie je problém ponechať výrobcovi nástrahu v surovom stave priesvitného plastu, z ktorého sú odliate. Niekedy býva zvýraznená len hlavička, príp. chrbát voblera. Nástraha dráždi rybu pohybom, no jej vizuálny vnem je pre rybu obmedzený len na zvýraznenú zafarbenú časť. To je podľa môjho názoru častokrát tým správnym spúšťacím mechanizmom na útok od opatrných rýb na vodách, kde je veľký tlak zo strany rybárov loviacich na prívlač a ryby tu často prichádzajú do styku s bežnými umelými nástrahami. Dravé ryby však dobre vnímajú vibrácie, ktoré aj takýto vobler vydáva a svoj útok smerujú na ich zdroj. O tom, akú úlohu hrá farba nástrahy je zbytočné polemizovať, no jej význam sa zvykne až príliš často preceňovať.

 

02

Priehľadný 9-centimetrový hladinový Illex Clyde Mudsucker je vhodný na opatrné ryby

 

Výrobcovia často označujú takto „zafarbené" voblery anglickými názvami ako clear (čistý, číry), crystal (krištáľový), transparent (priehľadný, priesvitný), ghost (duch), glass (sklo) a podobne. Už z týchto pomenovaní je zrejmé, ako asi takýto vobler vyzerá. Nenápadne, ako duch, sa pohybuje priehľadný vobler pod vodnou hladinou.

Kedy má význam použitie týchto voblerov? Ako som už spomínal, ich nasadenie môže mať svoje opodstatnenie tam, kde je na vodu vyvíjaný príliš veľký tlak zo strany rybárov, kde ryby už nereagujú na nástrahy pravidelne a často používané v danej lokalite a kde je potrebné sa pred lovom trochu zamyslieť a prísť s niečim iným, čo dokáže ryby znovu zaujať a dopomôcť tak k úlovkom. Aj keď sa to mnohým nebude zdať, dajú sa použiť kľudne aj pri love v noci alebo v kalnej vode, kedy akákoľvek farba umelej nástrahy stráca viac či menej svoju funkciu. Tu sa potvrdí platnosť tvrdenia, že pre dravé ryby sú skôr dôležitejšie vibrácie, ktoré vydáva umelá nástraha, ako je farba. Pravdou však je, že najdôležitejší je čas strávený pri vode na rybách. Nič nenahradí vlastné skúsenosti a pozorovanie správania sa rýb, ich reakcie na umelé nástrahy pri prívlači. Tieto poznatky nám pomôžu správne sa rozhodovať pri love a vybrať tú správnu nástrahu.

 

03

 

Chcel by som, aby tento článok bol inšpiráciou, podnetom na zamyslenie pre rybárov, ktorí sa stereotypne držia svojich zabehnutých cestičiek v prívlači a aby dokázali nabrať odvahu skúsiť niečo nové a neokukané u našich dravcov. Neustále hľadanie, skúšanie nových nástrah a techník je to, čo každého z nás posunie v prívlači ďalej.

 

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Rybárske centrum ORAVA

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
Sponzor ligy juniorov LRU - prívlač

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok