Gunki Itoka |
Jednou z najkrajších vecí pri love dravých rýb na prívlač je to, že je potrebné neustále skúšať nové veci, prichádzať s novými nápadmi, experimentovať s netypickými nástrahami, aby sme pri love boli úspešní. Dravé ryby sa v našich podmienkach čím ďalej, tým rýchlejšie učia a to, čo platilo a stačilo k dosiahnutiu úlovkov jeden rok, ten ďalší už platiť nemusí. Na našich extrémne prechytávaných vodách si ryby veľmi rýchlo okukajú určitý typ nástrahy a po počiatočných úspechoch prestanú na ňu skôr či neskôr na danej vode reagovať. Počet úlovkov začne naberať klesajúcu tendenciu a je potrebné prísť zase s niečím novým a pre ryby neopozeraným, čím ich zase dokážeme na nejaký čas zaujať. Je len málo nástrah, ktoré si dokážu dlhodobo udržiavať vysokú úspešnosť.
Gunki Itoka 155 F
Reakcie dravých rýb na umelú nástrahu závisia od viacerých faktorov. Jedným z tých najdôležitejších je pohyb a chod nástrahy a to, ako ju dokážeme vo vode prezentovať. Rovnaká nástraha v rukách dvoch rybárov môže znamenať veľmi rozdielne výsledky. Len ten, kto sa naučí dokonale poznať a ovládať svoje nástrahy, dokáže maximálne využiť ich potenciál vo svoj prospech. Jednou z nástrah, ktorá mi v poslednom období akosi viac prirástla k srdcu, je aj Gunki Itoka. Je to delený 4-dielny vobler z dielne francúzskej značky Gunki. Je vhodný pre strednú a ťažkú prívlač. Práca s touto nástrahou a individuálne vedenie každého rybára umožňuje dosiahnuť s ním zakaždým jedinečný a pre ryby neopozeraný pohyb. Momentálne je Gunki Itoka na trhu dostupná v 4 dĺžkach - 95 mm (8,1 g) v plávajúcej verzii, 125 mm (19,8 g) v potápavej verzii, 155 mm (31 g) v plávajúcej verzii a najväčšia 210 mm (85 g) v potápavej verzii. Vobler sa vyrába v niekoľkých farebných prevedeniach vhodných pre všetky podmienky a typy vôd.
Vobler je vyrábaný z plastu. Vo vnútri plastového telíčka sú kovové guličky slúžiace nielen na zaťaženie nástrahy počas nahadzovania, ale aj jej správne vyváženie počas letu a pri priťahovaní voblera. Ako som už spomínal, vobler Gunki Itoka sa vyrába v plávajúcom alebo potápavom prevedení podľa dĺžky a tak je možné si vybrať nástrahu s vlastnosťami podľa podmienok na lovisku a podľa toho, čo s ňou chceme robiť a ako ju ťahať, aby vyhovovala našim požiadavkám. Jeho výhodou môže byť o niečo nižšia cena v porovnaní s podobnými konkurenčnými výrobkami. Zaujímavosťou je, že plávajúce verzie vobleru (95 a 155 mm) sú vybavené lopatkou, pri dĺžke 155 mm dokonca odnímateľnou a tak je možné sa pri love rozhodnúť a použiť vobler bez nej alebo s ňou podľa podmienok na lovisku. Lopatka pomáha vobleru udržať hĺbku v tečúcich vodách pri love proti prúdu a vobler tak nevynáša na hladinu ako iné takéto viacdielne nástrahy podobnej konštrukcie. Balenie je u 155 mm verzie tiež vybavené rezervnou lopatkou pre prípad jej straty alebo zlomenia. Tým, že je lopatka výmenná a len sa nasúva do tela nástrahy, môže sa pri love hlavátok v ľadovej vode pri kontakte s dnom zlomiť alebo vypadnúť. V studenej vode pri love s voblermi ostávajú všetky lopatky krehkejšie a je jednoduchšie ich zlomiť. Snažím sa zbytočne a zbrklo nesekať každý kameň a kontakt s dnom. Aby som zabránil vypadnutiu lopatky pri 155 mm modeli, riešim to jej prilepením napevno do tela nástrahy. Nakoľko vobler veľmi často používam pri love hlavátok v tečúcich vodách, riešim to pri potápavých verziách 125 a 210 mm dorábaním lopatky, čím získam vobler, ktorý môžem využívať aj pri love v riekach bez toho, aby mi ho vynášalo na hladinu. Lopatka pomáha udržiavať nástrahu v stĺpci a nevynášaju ju k hladine. Najčastejšie Itoku len splavujem v oblúku a pridržiavam jubez navíjania na mieste s občasným priťuknutím či popustením o pár centimetrov dolu prúdom. Lopatky robím tak ako väčšina drobných výrobcov voblerov z materiálu Lexan, pri 125 mm dlhom modeli v hrúbke 2 mm a pri najväčšej Itoke 210 mm z 3 mm.
Gunki Itoka 125 S a jej tuning v podobe dorobenej lopatky a úprave farby ...
... a výsledok týchto úprav pri praktickom love
Posledný diel telíčka nástrahy je osadený gumennou chvostovou plutvičkou. Balenie obsahuje aj nahradný chvostík, ktorý je pri rôznych farebných prevedeniach vobleru v rozdielnych farbách a je možné si tieto chvostíka navzájom vymieňať a doladiť takýmito úpravami nástrahu farebne. Vzájomnými kombináciami môžeme mať zakaždým inú, neopozeranú nástrahu.Menšie veľkosti nájdu uplatnenie hlavne pri love šťúk, či iných stredne veľkých dravcov. Väčšie typy môžeme využiť pri love kapitálnych štúk, či hlavátok.
Aj v našich riekach nájde Itoka od Gunki uplatnenie (155 F Ghost Trout Fry)
Vobler má široké použitie nielen na tečúcich, ale aj stojatých vodách. Menšie dĺžky sú vhodné pre strednú prívlač, dva najväčšie modely si však už vzhľadom na svoju hmotnosť vyžadujú použitie patrične pevného náčinia. Najväčšia Itoka s dĺžkou 210 mm má 85 gramov a takto ťažké nástrahy je už lepšie používať pri love s multiplikátorom. Podobne, ako aj iné viacdielne voblery umožňuje Gunki Itoka niekoľko spôsobov prezentácie a tým nedochádza u neho k tak rýchlemu ignorovaniu zo strany dravcov. Dá sa použiť niekoľko štýlov vedenia, nielen klasické monotónne priťahovanie, ale využitie nájde aj pri iných technikách, napr. „stop and go" alebo „jerking". Vlnitý pohyb nástrahy oživený ojedinelým ostrjším ťuknutím či zastavením dokáže vyprovokovať nejedného dravca, ktorý sa ťahá nerozhodne za voblerom. Hodí sa pre plytšie vody, nakoľko pracovná hĺbka sa pohybuje medzi 20 - 70 cm pod hladinou. S potápavými modelmi je možné dosiahnuť aj o niečo väčšiu hĺbku okolo metra. Plytké zátoky pri love šťúk či plytšie podhorské rieky pri love hlavátok sú tým správnym miestom, kde ho môžeme využiť.
Vo farebnej kolekcii sú zastúpené nielen farby prírodné, ale aj tie agresívnejšie spôsobujúce spustenie útočného reflexu na základe vzájomnej kombinácie ostrejších farieb. Najviac využívanými farbami sú u mňa Ghost Trout Fry a Trout Feel. Sú to napodobneniny malých rýb a sú využiteľné za akýchkoľvek svetelných podmienok či zakalení vody. Nasadením prírodnej farby ako prvej pri love nikdy nič nepokazíme. Farby Salty Ayu a Salty blue sú vhodné zase za jasného počasia. Takisto v kolekcii farieb nechýba pre priaznivcov lovu šťúk populárna a obľúbená farba Mat Fire Tiger (FT).
Keď ide do tuhého a očakávam veľké ryby, odporúčam radšej ešte výmenu pôvodných trojháčikov za niektorý zo silnejších typov. Rád používam Owner ST-41, ktoré sú dostatočne pevné a zároveň nie sú ešte príliš masívne na to, aby zbytočne neumŕtvili chod nástrahy. Pre kľud na duši k tomu samozrejme použijem aj patričné krúžky. Týka sa to hlavne 125 a 155 mm modelov.
Kompletná rodina Gunki Itoka – zhora 210 S, 155 F, 125 S a 95 F
Peter Zachar |