Slovenské nástrahy a udice, ručná výroba, zaručený úspech

Dlho som rozmýšľal, či mám napísať článok o nástrahách, na ktoré chytá časť družstva MO SRZ Svidník, hlavne však kapitán . Ale nakoniec ma presvedčila úspešnosť samotných nástrah , resp. celej výbavy u nás doma. Istotne každý máte v krabičke overené značky, ako je rapala, salmo či meps. Ale chcem trošku upriamiť pozornosť aj na našich výrobcov a naše značky.

Blinkre, rotačky.

Veľa nástrah sme si vyrobili sami, ale niektoré sme si nechali priamo vyrobiť, resp. sme ich kúpili od našich známych. Medzi takéto nástrahy patria rotačky od firmy slovlik(www.sklure.sk). Nástrahy sú vyrábané podľa osvedčených vzorov, ktoré fungovali na pretekoch na celom Slovensku. Takže si môžete byť istí úspešnosťou. Len treba nájsť správnu váhu nástrahy pre daný prúd, kde chcete chytať.

 

01

obr.1. rotačky od firmy slovlik

 

 

Všetky nástrahy pokrývajú škálu preťažených a stredne ťažkých nástrah. Je to dosť ťažké si ich vyrobiť doma a tak sme si tieto nástrahy nakúpili priamo u nich. Medzi ďalšie obľúbené nástrahy patria mf exlure od Martina Forbáka, dlhoročného reprezentanta.

 

02

obr.2. prototyp od firmy MFEXCLURE

 

Gumené nástrahy

Na trhu už je nespočetné množstvo gumených nástrah, ale niektoré sú unikátne. My za také pokladáme nástrahy Vagasky lures(www.nastraha.sk). Tieto nástrahy boli testované na našich vodách a stále na nich fungujú. Úspešnosť celého týmu veľakrát závisí od nájdenia tej správnej farby a potom z toho ťažia všetci. Celá taktika samozrejme vždy závisí od vody, kde lovíme a od nosnej ryby, ktorú sa snažíme loviť počas celých pretekov. Ak však ide o ostrieže alebo pstruhy, tak smáčiky monet a nymfy dali a picaso patria medzi top nástrahy.

 

03

 

obr.3. Vagasky dali nymfa

Voblery

 

04

obr.4. Voblery od Jana Krajča

 

Často ak nefungujú prvé dve nástrahy, tak sme nútení experimentovať a chytať na voblery. A tu medzi najobľúbenejšiu špičku patria voblery od takých výrobcov, ako je Ján Krajč, Peter Rusnák či Marek Rojtáš. Ale existuje vždy veľa výrobcov, ktorý dokážu spraviť priam unikátne nástrahy.

 

 

05

 obr.5. Vobler Mareka Rojtaša

 

06

obr.6. Voblery od Michala.

 

Udice

Nesmiem zabudnúť spomenúť aj slovenských stavačov udíc, ktorí to robia vo svojom voľnom čase a kvalita je na veľmi vysokej úrovni. Veď kto by nepoznal mená, ako Pavol Gabura, Ján Ballay či Jano Šiška. Ich práca ich preslávila ako medzi pretekármi, tak aj medzi obyčajnými rybármi. Ich výtvory sú neskutočné.

 

07

 

 

Mobilné aplikácie

Poslednou pomôckou zo slovenskej dielne je miniaplikácia pre mobilné telefóny, ktorá Vám pomôže zorientovať sa v cudzom meste, kraji, okrese a hneď viete, kde môžete loviť ryby. Samozrejme viete si tiež pomôcť pri získavaní čísla miestneho revíru.

Nakoniec si myslím, že na rybách sú najviac úspešní rybári, ktorí sa odlišujú od ostatných. Či už vybavením, alebo nástrahami, alebo miestom lovu. A niekedy takáto u nás vyrobená nástraha môže rozhodovať o úspechu alebo neúspechu pri love.

 

Marek Varchula

 

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok