Trojháky Gamakatsu EWG Short Shank 2x Strong

Každý, kto sa venuje ťažkej prívlači (ale nielen tej) sa raz za čas potýka s nutnosťou vyzbrojiť svoju nástrahu adekvátnymi háčikmi. Či už je to kvôli nahradeniutých pôvodných nevyhovujúcich alebo z dôvodu osadenia nástrahy zodpovedajúcimi, dostatočne dimenzovanými hákmi určenými k lovu veľkých rýb.

 

01

Gamakatsu EWG Short Shank 2x Strong

 

V našich končinách sa najčastejšie pri týchto výmenách používajú už roky overené trojháky od japonskej značky Owner, typ ST-41. Háky to nie sú zlé, no takisto ako mnoho iných, majú aj oni svoje muchy. Prezentované sú tiež ako zosilnená verzia klasického modelu, no s ich pevnosťou to často nie je také ružové. Takisto ich špička nevydrží príliš dlho dokonale ostrá pri kontakte s kameňmi a pomerne rýchlo sa tupia. Použiť sa však dajú, hlavne ich výmena na vobleroch je častokrát prijateľná, pretože nie sú príliš ťažké a neovplyvňujú výrazne chod voblera.

 

02

 

Alternatívou ku nim môžu byť dnes predstavované trojháky od japonského výrobcu Gamakatsu. Trojháčiky Gamakatsu EWG sa robia vo viacerých prevedeniach. Na ťažkú prívlač je určený zosilnený typ vyrábaný z hrubšieho drôtu oproti klasickej verzii v označení 2x Strong. Na umelé nástrahy sú vhodnejšie trojháčiky skôr kratšie (s kratším ramienkom), čo verzia Short Shank dokonale spĺňa. Tento hák sa dá zohnať samozrejme aj s dlhším ramienkom označeným Long Shank.

 

03

 

04

Magic eye

 

Pri pozornejšom obhliadnutí týchto trojhákov nás na prvý pohľad zaujme niekoľko drobných detailov potvrdzujúcich, že pri ich výrobe sa niekto zamyslel a sú robené s rozumom. Jednou takouto konštrukčnou perličkou je upravené očko nazývané Magic Eye, ktoré je v hornej časti rozšírené kvôli spevneniu a z bokov zaostrené do špičky, čo umožňuje jeho jednoduchšie navliekanie do masívnych krúžkov vyrábaných z tvrdého drôtu.

 

05

 

Samostatnou kapitolou je tvar celého háku a jeho špičky. Tá je rovná, dostatočne dlhá s jemným protihrotom, čo uľahčuje preniknutie hrotu do papule ryby pri záseku. Naviac samotný hák vďaka svojmu tvaru a jemne zahnutým špičkám dovnútra k ramienku krásne sedí. Verziu 2x Strong používam radšej na plandavkách, predsa len pri menších vobleroch by mohol byť už trochu masívny. Tam je vhodnejšie skôr zvoliť klasickú nezosilnenú verziu. Pri veľkých hlavatkových vobleroch to ale vôbec nevadí a nemá to výrazný vplyv na chod.

 

06

 

Verzia 2x Strong sa vyrába v čiernej farbe, klasické EWG je možné kúpiť aj v červenom a bronzovom farebnom prevedení. Ako jedinou nevýhodou tak ostáva dnes pomerne vysoká cena, ktorá sa v súčasnosti, pri nutnosti objednávania týchto hákov zo zahraničia, šplhá k hranici takmer 1,50 – 2,- eur/kus.

 

07

 

Peter Zachar

 

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok