Gunki Iron Tournament 2015

Posledný septembrový víkend sa v holandskom Rotterdame uskutočnil druhý ročník pretekov Gunki Iron Tournament. Je to 24-hodinová súťaž trojčlenných tímov priamo v uliciach tohto druhého najväčšieho mesta v Holandskuorganizovaná pod záštitou francúzskej firmy Gunki. Rotterdam má najväčší prístav v Európe a donedávna to bol aj najvyťaženejší prístav na svete. Riekou Nieuwe Maas, ktorá ním preteká, je rozdelený na severnú a na južnú časť.Hlavný tok rieky priamo v Rotterdame je obrovský a umožňuje plaviť sa tu aj veľkým námorným lodiam. A práve na tejto rieke a jej kanáloch, ramenách či zátokách po celom meste sa preteky konali.

 

01

Najväčšie nami ulovené ostrieže presiahli 40 cm hranicu

 

Dostalo sa mi tej cti zúčastniť sa na tomto podujatí vďaka zástupcovi značiek Gunki a Illex pre český a slovenský trh firme Sensas Česko – Slovensko. Zloženie tímu nakoniec zostalo na mojich pleciach a tak, po rôznych peripetiach, sme nakoniec do Holandska vycestovali v zložení Peťo Klesniak, Peťo Marcin a ja. Zhodou okolností to vyšlo právetak, že v tíme bol zástupca každého z prvých troch družstiev z tohtoročnej domácej 1. prívlačovej ligy – z Levíc, Svidníka a Trenčína.

Krátko po príchode do Rotterdamu v piatok dopoludnia a ubytovaní sa v hoteli sme si hneď išli vyzdvihnúť povolenky, aby sme sa aspoň trochu rozhliadlli po meste, kde sa preteky uskutočnia a vyskúšali si vodu. Pravidlá tejto súťaže sú veľmi jednoduché – loví sa 24 hodín nonstop a boduje sa 15 najväčších ulovených rýb. O víťazovi tak rozhoduje najvyšší dosiahnutý súčet dĺžok týchto 15 rýb. Bodujú sa ryby dosahujúce najmenej - zubáč 45 cm, ostriež 25 cm, šťuka 60 cm, boleň 40 cm a ostatné druhy rýb od 30 cm.Do ruky dostaneš mapu Rotterdamu s vyznačenou oblasťou, kde všade sa môže chytať a môžeš vyraziť do ulíc. Výber miesta na lov je na výbere každého tímu. Počas 24 hodín sa miesto lovu môže ľubovoľne meniť podľa uváženia. Aktivitu rýb tu výrazným spôsobom ovplyvňuje blízkosť mora a vďaka prílivu či odlivu kolíše hladina v rieke takmer v rozmedzí dvoch metrov. Toto všetko je potrebné zohľadňovať počas jednotlivých fáz dňa a prispôsobovať výber miesta prúdeniu vody, kulminujúcej hladine či aktivite malých rybičiek. Musíme sa čo najskôr v tom všetkom zorientovať a pokúsiť sa o nejaký slušný výsledok.

 

02

 

Prvotné informácie o love v Rotterdame nám poskytol kamarát David, ktorý tu v predchádzajúcom roku už lovil. Jeho rady nám pomohli hlavne pri balení nástrah, ktoré sme viezli so sebou, nakoľko sme museli byť zbalení pomerne naľahko. S celou rybárskou taškou sa totiž budeme motať24 hodín v uliciach mesta. Máme však ešte pred sebou pár hodín pred samotnými pretekmi a tak venujeme piatkový podvečer hľadaniu nejakých zaujímavých miest. Ryby však príliš nespolupracujú a darí sa nám uloviť len jedného slušného ostrieža. S pomerne rozpačitými pocitmi sa tak po zotmení presúvame na hotel s tým, že sa skúsime radšej poriadne vyspať pred náročným maratónom v uliciach Rotterdamu.

 

03

Napätie pred začiatkom pretekov vrcholí

 

Ráno sa z hotela presúvame do centrály pretekov, ktorá je v atraktívnom pavilóne priamo v jednej zo zátok rieky Maas. Až tu, pred štartom pretekov, si naplno uvedomujeme, akú obrovskú popularitu si tento mestský spôsob lovu rýb na prívlač získal v priebehu posledných pár rokov v západnej Európe. To, že streetfishing je v súčasnosti doslova módna vlna, potvrdzujú u mnohých výrobcov celé série prútov, navijakov, nástrah a rôznych pomôcok určených špeciálne pre tento spôsob lovu. Aj keď sa Gunki Iron Tournament uskutočňuje v tomto roku len po druhýkrát, je nám jasné, aké meno si stihol vytvoriť behom krátkej chvíle v celej Európe. Svedčí o tom viac ako 250 účastníkov z 12 krajín Európy, ktorí sú prihlásení. Náš tím má číslo 81 a súťažíme pod názvom Gunki Czech – Slovakia. Od usporiadateľov obdrží každý z tímov plastový meter, na ktorom sa úlovky musia odfotiť a poslať SMS správa o ulovení ryby s jej dĺžkou.

 

04

Naša prvá bodovaná ryba

 

Našu taktiku sme postavili na snahe čo najskôr uloviť bodovaných 15 rýb a až potom sa prípadnými ďalšími úlovkami snažiť len vylepšovať našu celkovú dĺžku, resp. rušiť si tie najmenšie úlovky z bodovanej pätnástky a zlepšovať tak náš celkový výsledok. Keďže sme všetci traja boli „behavé" typy a nerobilo nám problém prejsť veľkú oblasť, rozhodli sme sa hneď po štarte pretekov ísť do vzdialenejších častí Rotterdamu, kde sme predpokladali, že nebudú až tak prechytávané miesta a hlavne sme chceli začať chytať na menších kanáloch, ktoré nám predsa len viac sedeli ako hlavný tok s valiacou sa masou vody.

 

05

Peťo Marcin pri love v centre Rotterdamu

 

Loviť sa začalo v sobotu od jedenástej hodiny dopoludnia. Prvé dve hodiny preteku sme boli ale bez záberu. Vedeli sme však už z predchádzajúceho dňa, že je potrebné byť len trpezliví a musíme sa snažiť čo najskôr nájsť nejaké ryby, ktoré mali v tomto obrovskom labyrinte nekonečne veľa možností nájsť siúkryt a mohli tu migrovať na veľké vzdialenosti. Prvú rybu sa nám podarilo uloviť na menšom kanáli neďaleko plavebnej komory. Bol to 47 cm zubáč. Čo však bolo na tomto úlovku nesmierne dôležité, podarilo sa nám vďaka nemu lokalizovať miesto, kde sme v priebehu nasledujúcej hodiny zdolali ešte ďalších 6 ostriežov. To nás razom katapultovalo na popredné priečky, kde sme sa už potom našťastie držali počas celých pretekov. Organizátori mali zabezpečenú online aktualizáciu priebežných výsledkov na svojej internetovej stránke a tak sme si mohli počas celých 24 hodín kontrolovať našu pozíciu v priebežnom poradí.

 

06

Ďalší ostriež 40 cm ulovený priamo z nábrežia na hlavnom toku rieky Maas

 

V našom tíme sme sa spoliehali hlavne na klasickú prívlač, veľmi okrajovo sme využili drop shot. Boli tu však aj tímy špecializujúce sa na túto techniku a odlovili tak celý pretek. Hlavne na nábrežiach na hlavnom toku pri love z vysokého brehu, pri love okolo kolov, pod pontónmi či okolo pilierov bola táto technika mimoriadne účinná. Prevažnú väčšinu rýb sme ulovili na rôzne gumenné kopytá na klasickej jigovej hlave. Váha hlavičiek sa pri love na hlavnom toku blížila až k 25 g, väčšinou sme sa však pohybovali na hmotnosti 4 – 10 g. V noci sme mali pár rýb na menšie voblery.Práve pred polnocou bola do programu Gunki Iron Tournamentu zakomponovaná krátka prestávka v depe pretekov, ktorá slúžila na kontrolu SMS-kami nahlasovaných úlovkoch porovnaním s fotkami u jednotlivých tímov. Po tejto krátkej prestávke nám žreb určil pridružený tím, s ktorým sme museli spoločne loviť jednak kvôli bezpečnosti, ale aj vzájomnej kontrole úlovkov až do pol šiestej ráno. Zo začiatku sme z toho mali trochu obavy, mali sme predsa len svoju predstavu, kde chceme ísť pokračovať v love, no mali sme šťastie na druhý tím. Bola to partia mladých chalanov z Nemecka, dokonca sme s nimi aj veľmi rýchlo našli spoločnú reč na to, ktoré úseky chceme v noci preloviť. Keďže oni tu boli už minulý rok a poznali zákutia Rotterdamu už omnoho lepšie ako my, spoľahli sme sa na ich skúsenosti.

 

07

Dokumentácia úlovkov spočívala v odfotografovaní na pogumovanej plastovej mierke od usporiadateľov spolu s minimálne dvomi kartami členov tímu a zaslaní správy o ulovení ryby s jej mierou.

 

08

 

Išli sme s nimi do menšieho prístavu v jednej zo zátok, kde sa im podarilo pred rokom práve v noci pri stúpajúcom prílive vystihnúť loviace ostrieže. Podarilo sa im vtedy uloviť niekoľko skutočne mimoriadnych rýb od 42 do 47 cm. Práve oni nás naviedli na vyskúšanie agresívnejšie pracujúcich menších voblerov, ktoré im priniesli za tmy úspech. Asi o druhej v noci hladina v zátoke kulminovala, no žiadnu mimoriadnu aktivitu rýb sme nezaznamenali. Postupne sme sa tak začali presúvať po zátoke smerom k hlavnému toku. Tu v prístavisku sa nám v noci podarilo uloviť okrem iných aj naše dve najdlhšie ryby (jalca tmavého 54 cm a pleskáča 56 cm), takže sme nakoniec boli celkom spokojní s výberom miesta. Nad ránom, keď sa na horizonte začínala obloha zľahka zosvetlovať od vychádzajúceho slnka, sme sa s chalanmi s Nemecka rozlúčili, zapriali si všetko dobré do zvyšných hodín preteku a každý sme sa rozišli svojou cestou.

 

09

 

Ráno sa už na nás všetkých začínala výraznejšie prejavovať prebdená noc, no museli sme vydržať až do 11-tej hodiny, kedy bolo ukončenie pretekov a zraz všetkých zúčastnených v centre Gunki Iron Tournamentu. Naštastie vtedy sme už mali chytených 15 rýb a tak každý ďalší úlovok už bol len nádejou na vylepšovanie nášho postavenia. Nakoniec len šesťnásť tímov z celého štartového poľa ulovilo 15 bodovaných rýb. Nám sa to podarilo dokonca už ako ôsmemu tímu v poradí. V týchto hodinách sme sa držali aj najvyššie v priebežnom poradí na siedmom či ôsmom mieste, potom v nedeľu dopoludnia sme začali zľahka strácať. Bolo za tým aj naše rozhodnutie venovať sa aj lovu ostriežov, čo nás v konečnom dôsledku stálo chýbajúcu dĺžku na najlepšie tímy. Na popredných priečkach totiž figurovali tímy zameriavajúce sa hlavne na lov zubáčov, kde im celková dĺžka naskakovala rýchlejšia. Tam nám trochu odskočili a my sme stratili, no práve schopnosť robiť správne rozhodnutia je nielen pri pretekoch, ale celkovo pri prívlači kľúčová.

 

10

 

Posledné dve hodiny pretekov boli už nesmierne náročné aj na psychiku kvôli celkovej únave. Nikdy by som nebol povedal, aké ťažké je vláčiť 24 hodín v kuse . Nakoniec sme skončili na slušnom 13. mieste, s ktorým sme mohli byť, myslím si spokojní vzhľadom na to, že na podobnej akcii sme sa zúčastnili len po prvýkrát. Gunki Iron Tournament 2015 bola veľmi vydarená akcia. Počas preteku sa podarilo uloviť aj pár zaujímavých úlovkov. Za zmienku stojí napríklad najväčšia ulovená ryba, ktorou sa stala 95 cm šťuka, či 78 cm zubáč. Medzi úlovkami však nechýbalo aj niekoľko pre nás zaujímavých úlovkov, ako pár úhorov, platýzov či cípalov. Stretli sme sa tu s trochu iným pohľadom na preteky, než na aký sme zvyknutí u nás doma. Zistili sme, že aj streetfishing má svoje čaro. Videli sme na vlastné oči, že tento mestský štýl lovu rýb na prívlač je v západnej Európe v súčasnosti obrovský fenomém a teší sa nesmiernej popularite. A čo nám to celé dalo? Opäť sme sa mohli presvedčiť, že stále sa máme v prívlači čo učiť, nadviazali sme veľa nových kontaktov a získali nových priateľov. Takže snáď niekedy v búducnosti – dovidenia Rotterdam.

 

11

Víťazný tím Ultimate fishing

 

Peter Zachar


FOTOGALÉRIU NÁJDETE TU!

 

Partner

Reklamný prúžok
Rybárske centrum ORAVA

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
Sponzor ligy juniorov LRU - prívlač

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok