Trout Union Cup – Európsky pohár v love pstruhov

Trout Union Cup je druhým najvýznamnejším pretekom v prívlači hneď za Majstrovstvami sveta. Dokonca v niektorých ukazovateľoch ich aj prekonáva. Štartuje na ňom väčší počet družstiev ako na MS. Zúčastniť sa ho totiž môžu až dva tímy z každej krajiny. Vďaka organizátorom Alexejovi Soglajevovi a Mariovi Matijašičovi, ktorým sa podarilo zabezpečiť silných sponzorov, môžu prvé tri tímy ale aj jednotlivci získať finančnú odmenu a hodnotné ceny. A čo je asi najdôležitejšie, organizátorovi prispievajú na náklady a násadu pstruhov pred pretekmi. V tomto roku sa organizátori opäť vytiahli, keď sa rozhodli zorganizovať Trout Union Cup dvojkolovo. Po minuloročnom TUC, ktorý sa konal v Bulharsku, tento rok prvé kolo hostila Česká republika. O výsledkoch sme vás už informovali. Na rieke Bečva zvíťazilo družstvo Bulharska pred Slovenskom 2 a Slovenskom 1. V jednotlivcoch bol 1. J.Václavík (SR), 2. P. Marcin (SR), 3. Getov (Bulharsko). Organizačne boli preteky veľmi dobre pripravené vďaka gestorovi českej prívlače Stanislavovi Pernickému, s ktorým sa poznáme už dlhé roky. Keďže usporiadaním druhého, jesenného kola, poveril Mário s Alexom nás, snažili sme sa získať v Čechách čo najviac informácií a skúsenosti s organizovaním pretekov.

 

01

 

Trout Union Cup – Svit, rieka Poprad

Jesenné kolo sme sa rozhodli zorganizovať vo Svite 18.-20.9.2015 na rieke Poprad, kde sa v máji 2016 budú konať Majstrovstvá sveta v prívlači. Na tejto rieke sme už organizovali niekoľko našich ligových súťaží a vedeli sme, že na chlapov z MO SRZ Svit sa dá spoľahnúť a pomoc nám prisľúbili aj členovia komisie rozhodcov. Bolo potrebné vykosiť trať v dĺžke takmer 5 km, upraviť brehy, vybudovať kamenné kaskády, zabezpečiť násadu, ubytovanie, stravu, sprievodný program...Takmer roka dopredu sme komunikovali aj s Alexom a Máriom, aby bolo všetko podľa ich predstáv. S napätím sme očakávali, koľko tímov sa prihlási do súťaže. Nakoniec ich bolo 26, čo bolo najviac v doterajšej histórii Trout Union Cup.

Vďaka sponzorovi sa do rieky vysadilo 1300 kg násady pstruha potočného, pstruha dúhového a sivoňa. 100 kg v piatok na tréning, 700 kg na sobotňajšie preteky a 500 kg na nedeľu. Škoda len, že pre extrémne sucho bolo v rieke málo vody.

 

02

 

Preteky, tréning

Na Trout Union Cup sa chytá rovnakým systémom, ako na Majstrovstvách sveta. Pretekári sú rozdelení do štyroch sektorov, v ktorých je vyznačený dvojnásobný počet štandov ako je počet pretekárov. Pretekári sa môžu po začatí kola presúvať do ktoréhokoľvek voľného štandu. Každý deň sú 4 kolá po 45 minút. Súčet poradí v každom kole podľa počtu ulovených rýb určí poradie pretekára za prvý deň. Súčet poradí za dva dni dáva celkové poradie. Nás reprezentovali opäť dva tímy – Slovensko 1 (Peter Horňák, Lukáš Hollý, Martin Forbak, Juraj Smatana) a Slovensko 2 (Pavel Horňák, Peter Marcin, Marek Rojtáš, Jaroslav Sámela) a dvoch pretekárov sme ešte postavili do medzinárodného tímu (Juraj Mrázik a Juraj Václavík). Keďže som aj sám pretekal, priblížim vám priebeh z môjho pohľadu.Niektoré tímu trénovali už týždeň dopredu. V oficiálnom piatkovom tréningu sa príliš veľa rýb nelovilo. Ryby boli stiahnuté v hlbších miestach. V plytkej vode bolo potrebné loviť na menšie nástrahy, s čím niektoré tímy nepočítali.

 

03

 

Sobota, 1. deň

Žreb mi pridelil sektor D priamo v meste Svit. Do každého zo štyroch kôl vstupujú na začiatku pretekári vo vopred určenom poradí. V prvom kole idem do sektoru ako tretí. Vyberám si splav, kde by mohla byť sústredená vysadená ryba. Na začiatku chytám na rotačku Lackovku výraznej farby. Hneď na prvý hod mám záber. Chytám na prút Favorit Solo, ktorými vybavil celú repre Marián Maslaňák – Rybárske centrum Orava. Ryby na rotačku reagujú dobre a vďaka skvelej akcii prútu mi takmer žiadna ryba nepadá. Celkovo sa mi darí uloviť v prvom kole 16 rýb a vyhrávam toto kolo. Druhé kolo bude náročnejšie. Do sektoru vchádzam až medzi poslednými. Je zrejmé, že najlepšie miesta budú obsadené. Pokúsim sa prejsť 3 – 4 miesta a v každom uloviť aspoň jednu rybu. Veľkú pomoc tu zohrávajú aj asistenti, ktorí sledujú trať a zisťujú, kde sa chytala ryba, na aké nástrahy a kde nikto nebol. Ja som si pozval Riša Hatalu skvelého prívlačiara ale i muškára, ktorý pozná môj štýl lovu a vie, aká voda mi sedí. Poskytuje mi cenné informácie, na základe ktorých si robím prehľad o trati. V prvom štande dlho nemám záber a až keď začnem uvažovať, že sa presuniem, na rotačku spod konára zaútočí asi 45 cm dúhak. Prvá ryba a presun ďalej. Situácia sa opakuje a ďalšia ryba je zdolaná. S tromi rybami končím druhé kolo. V ďalšom treťom kole to bude podobné. Opäť idem do sektoru až v druhej polovici štartového poľa. Ryby sú už opatrné. Začínam loviť na gumy, postupne prechádzam nádejné štandy. Kolo končím s dvomi rybami. Posledné štvrté kolo bude dôležité. Postupne za Rišovej asistencie prechádzam vytipované štandy. Mením farby, ale i nástrahy. Na nymfu ulovím dve a na červa ďalšie dve ryby. Čo je výborný výsledok v poslednom kole a ja končím v sektore D celkovo na 2. mieste. Darilo sa aj ďalším našim chalanom. Paľo Horňák vyhral svoj sektor, Peťo Horňák bol druhý podobne ako aj Juro Václavík. V družstvách je po prvom dni prvé Poľsko 1, 2. Česko 2, 3. Rusko 1, 4. Slovensko 2 a 5. Slovensko 1. Rozdiely sú minimálne a rozhodne druhý deň.

 

04

 

Nedeľa, 2. deň

Už v sobotu sa spustil prudký dážď a pršalo celú noc. Ráno je rieka zdvihnutá asi o 30 – 40 cm a zakalená. Dohadujeme sa s organizátormi, čo spraviť. Počkáme dve hodiny a uvidíme, či sa hladina zníži. Ja sa dohadujem s Máriom a Alexejom, že pôjdem pod trať s Mirom Antalom vyskúšať, či sa dá niečo uloviť. Nie je to jednoduché, ale darí sa nám uloviť dve ryby. Po návrate zvoláme poradu kapitánov a po hlasovaní sa rozhodujeme, že sa chytať bude. Idem do sektoru B. Je zrejmé, že rozhodovať každá rybka. Vo zvýšenej a zakalenej vode nie je možné dobre odhadnúť hĺbku, prekážky... Treba zmeniť taktiku a neuponáhľať sa. Vyhľadávam miesta s pokojnejšou vodou pod brehmi. Výhodou je, že poznám miesta na trati, pretože tu často chodím chytať. Veľkú pomoc mám aj v Rišovi a Mirovi Antalovi, ktorý pozná domácu vodu. Skúšam nymfy a voblery, ktoré pridržiavam na mieste. Tesne pred koncom kola mám záber. Na moje prekvapenie je to malá hlavátka a je to jediná ryba, ktorá sa ulovila v prvom kole. V druhom kole mám opäť asi dva zábery, ale cca 20 cm pstruh mi padá tesne pred podberákom. Je to škoda, lebo sa chytili iba dve ryby. Zdá sa, že voda sa začína pomaly čistiť a klesá. Zvyšuje sa počet záberov. Sedím na konci splavu. Po dvoch troch opatrných záberoch zdolávam ďalšieho pstruha. Rozhodca mi oznamuje, že je koniec kola a ja smerujem k depu rozhodcov. Tí mi ale oznamujú, že sa ešte 2 – 3 minúty chytá. Je to škoda, že som opustil sľubné miesto pod splavom a tak hádžem rovno pod depom gumu pod breh. Okamžite mám záber a druhý pstruh končí v podberáku asi 30 sekúnd pred koncom kola. S dvomi rybami je to dobrý výsledok. Ak chytím ešte niečo v poslednom kole, môžem vyhrať sektor. Postupne prechádzam jednotlivé štandy. Mám zopár opatrných ťukancov. Prichádza Miro a radí mi, aby som to hodil pod breh na druhej strane. Pre silný prúd tam dokážem nástrahu udržať iba pár sekúnd. Asi na tretí hod po dopade mám záber a cez silný prúd sa mi darí zdolať pstruha. So 4 rybami vyhrávam svoj sektor. V ostatných sektoroch sa ulovilo viac rýb. Podobne ako ja vyhrali svoje sektory aj bratia Horňákovci a Maťo Forbak bol tretí. Nebolo ľahké vyrovnať sa s ťažkými podmienkami a prispôsobiť tomu taktiku. Viacerí pretekári to nezvládli. S napätím sme čakali, čo to spraví s celkovým poradím.

 

05

 

Konečne prichádzajú oficiálne výsledky. Zo 105 účastníkov zvíťazil v jednotlivcoch Pavel Horňák, druhý je Peťo Horňák a tretí Jaroslav Sámela. V družstvách zvíťazilo Slovensko 2 pred Poľskom 1 a Slovenskom 1. Celkovým víťazom Trout Union Cupu 2015 po zrátaní výsledkov z Čiech a zo Slovenska sa stal v jednotlivcoch Peťo Horňák a družstvo Slovensko 2 (Jaroslav Sámela, Pavol Horňák, Peter Marcin, Marek Rojtáš, Juraj Václavík a Juraj Mrázik). Veríme, že si naši pretekári udržia dobrú formu aj do budúcoročných Majstrovstiev sveta. Ďakujeme za pomoc a podporu SRZ, MO SRZ Svit, mestu Svit, penziónu Koliba Svit, všetkým rozhodcom a organizátorom.

Jaroslav Sámela

 

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok