Daiwa Morethan Bay Area Commander 85MLM

Prívlačové prúty od firmy Daiwa sa začínajú tešiť čoraz väčšej obľube medzi českými a slovenskými priaznivcami tejto rybolovnej techniky. Japonská firma Daiwa okrem iného ponúka pre sezónu 2016 aj malú sériu prutov pre strednú prívlač s názvom Morethan. Mne osobne sa do rúk dostal prút s označením Morethan Bay Area Commander 85MLM. Už na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom. Tento prút je dlhý 2,57m s vrhacou záťažou 7 – 30 g. Blank je vyrobený s karbonových vlákien SVF a konštrukcia karbonových vlákien X45 (karbonové vlákna sú ukladané pod 45° uhlom). Pri výrove bola použitá technológia Micro - Pitch Taping, ktorá zaisťuje rovnomerné rozloženie materiálu v blanku. Prút je osadený Fuji titanium K - očkami a dobre tvarovaným sedlom navijaku, ktorý príjemne sadne do ruky. Má výraznú akciu špičky a v kombinácii s použitým blankom z neho robia veľmi rýchly prút, s ktorým dokážeme nahodiť naozaj ďaleko a s veľkou presnosťou.

 

01

Prút nás zaujme na prvý pohľad

 

Aj keď je tento prút vyrobený na lov morských pstruhov, ja som hľadal jeho uplatnenie v našich podmienkach. Vrhacia záťaž 7 až 30 gramov ho radí do kategórie prútov pre ľahkú a strednú prívlač. Preto som naň uchytil navijak Certate veľkosti 2500 od fy. Daiwa a navinul šnúru Tournament 8 Braid 0,12 mm. Táto kombinácia mi prišla ako ideálna. Môžeme však použiť aj navijak veľkosti 3000, ktorý je tiež vhodný pre tento prút.

 

02

V kombinácii s navijakom Certate2500 je prút dobre vyvážený

 

03

Sedlo navijaku, veľmi dobre sadne do ruky

 

Počas krátkeho obdobia, odkedy prút vlastním, som sa snažil obsiahnuť čo najviac spôsobov lovu, či už to bolo pri love zubáča, šťuky alebo pstruha. Pri love som sa snažil používať rôzne typy nástrah, ako sú voblery, rotačky, plandavky, ale aj silikónové nástrahy. Bol som veľmi milo prekvapený, ako dobre sa dajú jednotlivé druhy nástrah vodiť . Tento prút je veľmi citlivý a dobre na ňom cítime pohyb nástrahy, ale aj záber ryby. Je s ním veľmi dobre rozpoznať, čo je kameň, dno alebo záber od ryby. Pri love s jednotlivými nástrahami som sa snažil nájsť optimálne veľkosti a váhy pre tento prút. Tu je zopár mojich postrehov k jednotlivým druhom nástrah.

 

04

Šťuka ulovená s prútom Daiwa Morethan na 9 cm vobler Cormoran

 

Lov s voblermi

Voblery som používal vo veľkostiach 6 až 12 cm. Na používanie väčších alebo menších voblerov nie je prút stavaný, respektíve vedenie nástrah je neefektívne a stráca sa citlivosť prútu a kontakt s nástrahou.

 

05

Prút má veľké uplatnenie aj pri love zubáčov

 

Lov so silikónovými nástrahami

Tu boli z môjho pohľadu najvhodnejšie veľkosti nástrah 6 - 14 cm s jigovými hlavičkami od 4 do 16 gramov. Pri použití jigových hlavičiek od 12 g hore je dobré zmenšiť nástrahu na max. 10 cm. Kombinácia 14cm dlhá silikónová nástraha a 16-gramový jig je pre tento prút už dosť nevhodná a pri preťažení prút stráca citlivosť.

 

06

Veľmi dobre sa osvedčil aj pri love pstruhov na vobler aj na silikónové nástrahy

 

Lov s plandavkami

Ideálna váha plandavky pre tento prút je podľa mňa 10 až 20 gramov, no znesie aj 30 gramové plandavky. Nahadzovať plandavku s týmto prútom bol naozaj zážitok a dĺžky hodov, ktoré som dosahoval, boli excelentné. Podľa môjho odhadu som dosahoval hody cca o 20 metrov dlhšie ako s iným prútom podobnej gramáže.

 

07

Akcia prútu pri zdolávaní cca 18-kilogramového tolstolobika, ktorý sa priplietol pri vedení plandavky

 

Lov s rotačkami

Pri rotačkách som musel prihliadať na to, či chytám v prúde alebo na stojatej vode. Používal som veľkosti 2 až 4. Použitím väčších rotačiek sa vytrácal príjemný zážitok s lovu. Pri love pstruhov na rieke Váh som ocenil presnosť prútu pri nahadzovaní, keď som potreboval nahodiť nástrahu ku protiľahlému brehu, čo najbližšie k predpokladanému stanovisku pstruha.

Za obdobie, kedy som s prútom chytal, som na ňom nenašiel žiadne negatíva. Za zmienku stojí len cena prútu, ktorá je vyššia, ale to je daň za kvalitu. Celkový dojem z tohto prútu mám veľmi dobrý a určite už teraz patrí do kategórie mojich obľúbených.

Juraj Smatana

 

Partner

Reklamný prúžok
Rybárske centrum ORAVA

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
Sponzor ligy juniorov LRU - prívlač

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok