Nie je vobler ako vobler

Medzi najstaršie nástrahy vyrobené na lov dravých rýb patria voblery. Konkurovať by im mohli možno plandavky. K mojim prvým voblerom som sa dostal počas školských rokov. Kúpil mi ich otec. Jeden bol vo farbe RH a druhý zeleno modrý. Zdali sa mi ale vtedy príliš drahé a tak som ich používal iba veľmi zriedkavo, pretože som sa bál, že o ne prídem. Podarilo sa mi na ne uloviť niekoľko šťúk a jeden z nich skončil na ich zuboch. Druhý mám doteraz. Pre ryby to bola v tej dobe neopozeraná nástraha a keďže ani na pultoch predajní ich nebolo veľa, patrili k účinným nástrahám. Pretože ale otec pracoval v strojárskej firme, častejšie sme používali rotačky a plandavky. Až neskôr v 90. rokoch sa na náš trh začali dodávať voblery vyrobené v zahraničí a v súčasnosti je nimi trh doslova presýtený. Vyznať sa v ponuke a množstve značiek je často veľmi zložité. Najideálnejšie je vyskúšať si ich priamo v praxi. Vzhľadom na veľkú ponuku to ale často nie je možné. Referencie vám môžu poskytnúť vaši kolegovia a kamaráti, prípadne sa dajú nájsť aj na internete. Niektoré informácie si môže zistiť aj vlastným posúdením. Čo je potrebné si teda na vobleri všímať?

 01

 

Veľkosť, tvar, farba, lopatka

Väčšina voblerov svojím tvarom pripomína rybičku. Aj tu ale vývoj pokročil a napodobneniny hmyzu, myší, žiab a iných vodných živočíchov už nie sú ničím výnimočným. Veľkosť nástrahy treba prispôsobiť druhu lovenej ryby. V minulosti sa vyrábali skôr väčšie voblery nad 10 cm, pretože sa u nich dal zabezpečiť plynulejší chod. Dnes nájdte voblery takmer od 1 cm až po niekoľko desiatok centimetrov. Ak je to možné, pozorujem, aká veľkosť rybičiek prevláda v revíri, na ktorom sa chystám loviť. Následne vyberám nástrahy tejto veľkosti, aj keď občas môžu prekvapiť i menšie či väčšie. Hlavne, ak aj ostatní rybári používajú rovnakú veľkosť, tvar alebo farbu ako vy. Ryby sa veľmi rýchlo učia a občas mám pocit, ako keby si informácie odovzdávali medzi sebou. Azda najviac ovplyvňuje výber nástrah jej farba. Často bez rozmyslu kupujeme trblietavé, krikľavé či inak farebne a dizajnovo zaujímavé výrobky. O výbere a ponuke farieb by sa dala napísať celá kniha. Nepodceňujem výber farby. Zistil som ale, že v praxi používam aj tak niekoľko osvedčených. Stručne by sa dalo povedať, že do čistej vody vyberám prirodzené farby a pri zhoršených svetelných podmienkach používam výraznejšie farby. Oveľa dôležitejší je pre mňa chod nástrahy, hĺbka v ktorej sa pohybuje alebo jej hmotnosť. Významným faktorom, ktorý rozhoduje o chode voblera, je lopatka. Zvyčajne platí, že čím je lopatka menšia a postavená kolmejšie k telu, tým plytšie a v menšej hĺbke bude vobler pracovať. Väčšia a vodorovnejšie k telu postavená lopatka predurčuje k práci vo väčšej hĺbke. Zároveň je dôležité aj postavenie očka, do ktorého sa vobler pripevňuje. Jeho vychýlením môžete zmeniť alebo upraviť jeho chod. Na upevnenie používam karabinky alebo špeciálny uzol, ktorý zabezpečuje voľnosť pohybu nástrahy. Vzácnosťou už nie sú ani voblery bez lopatky (popy, slidery, jerky, ...), ktoré sú určené pre prácu na hladine alebo v hornom stĺpci vody. V súčasnosti sa už vyrábajú bezlopatkové voblery, ktoré dokážu pracovať aj v stĺpci či pri dne.

 

02

 

Obal a krabičky voblerov

Väčšina popredných výrobcov dodáva svoje produkty v obaloch. Okrem grafických prvkov a obrázkov, ktoré majú upútať vašu pozornosť, na nich môžete nájsť veľa užitočných informácií, napríklad dĺžku, hmotnosť, hĺbku, v ktorej vobler pracuje, označenie farby... Býva tam uvedené aj to, ako sa bude nástraha správať, keď ju prestanete ťahať. „Floating" znamená, že ide o plávajúci typ. Po zastavení chodu, príp. po nahodení zostane na hladine a môžete ho nechať splaviť prúdom vody do miest, kde napríklad nedokážete nahodiť. „Sinking" označuje typy, ktoré klesajú ku dnu. Zvyčajne sú ťažšie a dá sa s nimi ďalej dohodiť. Zároveň ich po nahodení rýchlejšie dostanete ku dnu. „Suspending" označuje voblery, ktoré sa pri zastavení priťahovania pohybujú v stĺpci vody. Môžete tam nájsť aj označenie, či ide o zvukový alebo tichý vobler. Zvuk vydávajú guličky umiestnené v tele voblera, ktoré majú upútať pozornosť dravca, napr. pri zhoršených svetelných podmiekach. Pri silnom rybárskom tlaku ale môžu na ryby pôsobiť odpudzujúco. Vtedy je lepšie použiť nehlučné voblery. Niektorí výrobcovia na obale udávajú aj stručný popis, príp. aj obrázok chodu voblera. Pozornosť venujte aj údajom o háčikoch. Ich kvalitu si vyskúšajte stlačením medzi prstami. Ak sú príliš mäkké, radšej ich vymeňte. Podobne je to aj s krúžkami, na ktorých sú háčiky pripevnené.

 

03

 

Výroba a výrobcovia

Tak ako väčšina produktov dnešnej doby, aj voblery často pochádzajú od výrobcov z Číny. Ich kvalita je rôzna. Ak chcete vlastniť naozaj kvalitné výrobky, treba sa podobne, ako pri väčšine rybárskeho náčinia orientovať na japonských, nemeckých, fínskych, príp. poľských výrobcov. Ani to vám však nezaručí, že neboli vyrobené v Číne. Môžem ale z vlastných skúseností potvrdiť, že väčšinou ide o kvalitné výrobky. Ak nechcete zbytočne riskovať, siahnite po tradičných značkách ako sú Rapala, Salmo, Daiwa, Cormoran, Illex, ... Za značku a kvalitu si ale zvyčajne priplatíte. Kedysi som sa aj sám pokúšal vyrábať voblery. Stáli ma ale veľa času a námahy a výsledok bol väčšinou neistý. Aj dnes sa nájdu drobní výrobcovia, ktorých výrobky sú často veľmi zaujímavé a úspešné. Pretože sú vyrobené iba v niekoľkých kusoch, majú špecifický chod či farbu a stávajú sa tak pre ryby atraktívne. Aj ja si u niektorých občas dávam vyrobiť nástrahy podľa mojich predstáv a požiadaviek. Kvalitné výrobky robí napr. 3stan, Peťo Kácel, Marek Rojtáš či Krystof Stepanow. Ako materiál najčastejšie používajú balzu, príp. mäkké dreviny. Drevené voblery boli pre mňa až donedávna symbolom kvality.

 

04

 

Vývoj a techniku ale nezastavíme a tak čoraz viac idú do popredia plastové výrobky. To, čo dnes dokážu niektorí výrobcovia, ma naozaj milo prekvapilo. Asi pred tromi rokmi som sa po prvýkrát stretol s výrobkami od firmy Megabass. Na prvý pohľad ma zaujala ich cena, ktorá bola dosť vysoká. Chcel som zistiť, či sa za ňou skrýva aj patričná kvalita. Keďže išlo o japonského výrobcu, dalo sa to predpokladať. Firma sa zaoberá okrem výroby voblerov aj výrobou prútov či navijakov, určených hlavne na lov v morských vodách a na lov bassov. V ich ponuke sa ale nájdu aj výrobky určené na lov sladkovodných rýb. Ako prvý som vyskúšal model Lates. Vobler je určený na lov šťúk a veľkých lososovitých rýb. Dá sa s ním ďaleko dohodiť a veľmi rýchlo ho je možné dostať do požadovanej hĺbky. Výborne sa s ním aj pracuje. Pri potiahnutí sa vychyľuje do bokov okolo pozdĺžnej osi a pripomína zrkladlo, ktoré odráža slnečné lúče. Pri zastavení stúpa k hladine ako ryba, ktorá zberá hmyz. Podarilo sa mi naň uloviť niekoľko hlavátok a dve šťuky. Potom som na ňom zlomil lopatku. A tak som na internete hľadal náhradu a zakúpil som si aj ďalšie dva typy Vision 110 a FX. Zaujali ma na nich dokonalé tvary pripomínajúce živú rybičku ale i ďalšie vychytávky, o ktorých som dovtedy ani netušil. Vo vnútri voblerov sa nachádza magnetické závažie, ktoré umožňuje ďaleké hody. Podobný systém je napríklad aj pri vobleroch Daiwa. Pri nahadzovaní sa závažie posunie do zadnej časti a po dopade na hladinu sa presunie do hlavovej časti. Model FX má naviac aj sklopnú lopatku, ktorá umožňuje aj pri malej veľkosti a hmotnosti ďaleké hody. Vyváženie je tak presné, že pri niektorých typoch dosiahnete pohyb voblera dopredu aj dozadu (čím napodobňujete zmätenú rybičku). Guličky sa môžu pohybovať do strán (kolmo na os), čo pri zastavení navíjania spôsobuje jemné vibrácie, akoby sa vobler triasol. Realistické žiabre s bočnými kanálikmi nie sú vytvorené len pre oko dravca, ale dokážu dostať vobler rýchlejšie do požadovanej hĺbky. Pri prudšom trhnutí špičkou vytvárajú kanáliky po bokoch pod žiabrami bublinky a prúd vody, ktorý je pre ryby veľmi atraktívny. Pri rovnomernom ťahaní tieto kanáliky smerujú vodný prúd pod brušnú stranu a tým vytvárajú tlakovú vlnu a akúsi podušku, ktorá nadnáša vobler nad prekážkami a tým zabraňuje jeho zachyteniu o prekážky. Podobné vychytávky a špeciality nájdete aj u iných popredných výrobcov. Nevýhodou je, že za inovácie si aj priplatíte. Netvrdím, že ryby nechytíte aj na lacnejšievoblery, ale presvedčil som sa, že je lepšie vsadiť na kvalitu. Dôležité je uvedomiť si, že ani najlepšie voblery vám ryby nenachytajú sami. Veľa závisí od rybárovej šikovnosti, ako dokáže s nástrahou pracovať a vdýchnuť jej život. Technický pokrok nám to uľahčuje, ale je to hlavne vo vašich rukách a hlavách. Naučte sa pozorovať správanie rýb a prírody. Ak budete úspešní, nezabudnite rybám aspoň občas darovať život. Želám vám veľa úspechov.

Jaroslav Sámela

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok