Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač 2016 - Slovensko, Svit

 

Už 14. Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač sa uskutočnili v tomto roku v termíne 27. - 29.5.2016 na Slovensku na rieke Poprad. Mestečko Svit privítalo účastníkov zo 17 krajín. Domáca pôda nám nahrávala do kariet, pretože sme mali možnosť na podrobné oboznámenie sa s riekou a miestom konania šampionátu. V posledných rokoch sme mali vo Svite niekoľko pretekov v rámci domácich ligových súťaží a tak všetci členovia tímu trať dôkladne poznali.

 

01

Víťazný tím Slovenska - po štvrtýkrát majstri sveta v prívlači


Domáce prostredie a výsledky z posledných rokov nás pasovali medzi najväčších favoritov, no všetci sme vedeli, ako môže byť takéto postavenie zradné a nevyspytateľné. Preto sa aj naša reprezentácia pod vedením štátneho trénera Vlastimila Těšického sústredila na prípravu práve na tejto rieke. Domáci usporiadatelia pripravili ešte na jeseň minulého roku na tejto trati medzinárodné preteky Trout Union Cup, ktorý bol pre všetkých akousi generálkou pred Majstrovstvami sveta. Výber tvorili už naši ostrieľaní borci z medzinárodných podujatí - Hollý Lukáš, Horňák Peter, Smatana Juraj a Sámela Jaroslav. Doplnil ich Forbak Martin a Marcin Peter ako náhradník a zároveň kapitán slovenskej reprezentácie. Okrem reprezentantov a trénera sa však na príprave podieľali i ďalší, nemenej dôležití členovia. Slovenskí tím ďalej dopĺňali Peter Zachar, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie a množstvo členov doprovodného tímu, ktorí robili asistentov jednotlivým pretekárom a mali na starosti informovať ich o dianí v sektore. Títo sa už niekoľkokrát na vlastné náklady podieľali na úspechov reprezentácie a cestujú už pravidelne ako doprovodný tím na svetové šampionáty. Majú veľký podiel na úspechoch, ktoré dosahuje slovenská prívlač v posledných rokoch. Nie nadarmo s úsmevom hovoríme, že okrem výborných pretekárov máme aj „silný breh", bez ktorého sa preteky typu Majstrovstiev sveta dnes už vyhrávať nedajú.

 

02

Lukáš Hollý zdoláva pstruha v sobotnom prvom kole


Na Majstrovstvách sveta sa loví hlavne čerstvá násada pstruha. Záleží aj na tom, aký to bude druh pstruha, či dúhový alebo potočný, príp. aká bude jeho veľkosť. Od toho sa potom odvíja ďalšia taktika, výber nástrah, či výbavy. Treba povedať, že pred žiadnymi Majstrovstvami sveta sme nevenovali toľko času tréningu, príprave a získavaniu informácií ako pred týmto zápolením na domácej pôde.

 

03

Ruský pretekár Artem Mišin


Súťaží 4-členné družstvo, kde každý z pretekárov loví v jednom sektore. Každý z dvoch súťažných dní sa chytajú 4 kolá po 45 minút. Zo začiatku sa loví hlavne na rotačky, no postupne s pribúdajúcim časom prichádza čas, kedy sa treba rozhodnúť pre zmenu nástrahy a pokúsiť sa oklamať už dosť rozplašené ryby. Práve v posledných dvoch kolách sa každý deň láme chlieb a rozhoduje o celkovom úspechu.

Počas obidvoch súťažných dní sa všetkým našim reprezentantom darilo dosahovať výborné umiestnenia v sektoroch, čo dávalo tušiť už po prvom dni celkové slušné umiestnenie. V sobotu sa podarilo vyhrať svoj sektor Petrovi Horňákovi, Lukášovi Hollému aj Jurajovi Smatanovi. Títo traja sa stali zároveň aj hlavnými kanditátmi v boji o majstrovský titul v jednotlivcoch. V nedeľu sa rovnaký husársky kúsok podarilo zopakovať len Petrovi Horňákovi, ktorému sa tak podarilo obhájiť vlaňajší titul majstra sveta v jednotlivcoch. Ostatní však príliš nezaostávali a tak sme sa po nedeli mohli radovať už po štvrtýkrát v priebehu posledných pár rokov z titulu majstrov sveta aj v súťaži družstiev s obrovským 22,5-bodovým náskokom pred druhými Talianmi a tretími Ukrajincami.

Slovensko dosiahlo za posledné roky v súťažnej prívlači obrovské úspechy, veď len za posledných 6 rokov sa už štyrikrát tešilo z úspechu na Majstrovstvách sveta v súťaži tímov a trikrát sme získali titul majstra sveta v jednotlivcoch. Prísľubom pre budúcnosť je stabilný káder reprezentácie s ľuďmi okolo ochotnými kedykoľvek pomôcť a množstvom nových nádejných pretekárov na špičkovej úrovni, ktorí sa už teraz nestratia ani na medzinárodných súťažiach. Široká základňa ľudí zapojených do pretekárskeho lovu dravých rýb na prívlač a kvalitná stabilná súťaž na Slovensku je plusom, vďaka ktorému sa o budúcnosť tejto súťažnej disciplíny u nás báť nemusíme.

 

04

Najlepšia trojica medzi jednotlivcami - vľavo druhý Lukáš Hollý a v strede majster sveta Peťo Horňák (Slovensko)


Napriek finančnej náročnosti sa nám aj zásluhou sponzorov darí dosahovať tieto pekné výsledky. Vďaka patrí firme Daiwa - Cormoran ako hlavnému partnerovi slovenskej reprezentácie, ďalej firmám John Crane, Nastrahy.cz, SCP Mondi, WilleyX, Rybárske centrum Orava, Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Espinn, Klubu prívlače, ale hlavne Rade SRZ. Ďakujem aj všetkým členom tímu za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS. Nesmieme zabudnúť ani na chlapov z miestnej organizácie SRZ vo Svite, ktorí celý šampionát špičkovo pripravili, zabezpečili a ochotne sa s nami podelili o ich skúsenosti s lovom na ich domácom Poprade. Vďaka patrí aj všetkým, ktorí fandia slovenskej súťažnej prívlači. Všetci veríme, že podobný úspech si budeme môcť spoločne opäť ešte niekedy v budúcnosti vychutnať a užiť.

 

05

Konečné poradie družstiev:

1. Slovensko 18

2. Taliansko 40,5

3. Ukrajina 47

4. Poľsko 47

5. Rusko 49

6. Bulharsko 56

7. Bosna a Hercegovina 56

8. Chorvátsko 57

9. Česká republika 58

10. Rumunsko 76

11. Francúzsko 84

12. Moldavsko 92

13. Írsko 94

14. Lotyšsko 100

15. Portugalsko 111

16. Nemecko 114,5

17. Mongolsko 124

 

Konečné poradie jednotlivcov:

1. Horňák Peter (Slovensko) 2

2. Hollý Lukáš (Slovensko) 3

3. Kostadinov Todor (Bulharsko) 3

...

5. Smatana Juraj (Slovensko) 5

6. Čepelák Michal (Česká republika) 6

...

11. Sámela Jaroslav (Slovensko) 8

...

26. Hakl Libor (Česká republika) 16

...

30. Čepelák Tomáš (Česká republika) 17

...

36. Foltýn Martin (Česká republika) 19

...

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok