Fotopríbeh - Team Daiwa Trout Area Commander |
Určite všetci poznáte ten pocit, keď chytíte do ruky nový prút a okamžite viete kedy, kde a ako ho použiť. Podobne to bolo aj v mojom prípade s novým prútom Team Daiwa Trout Area Commander, keď som ho prvýkrát uvidel na prezentácii noviniek Daiwy pre rok 2017. A bola to láska na prvý pohľad. Aj napriek účelu, pre ktorý bol prioritne navrhnutý, ja som hneď vedel, že jeho miesto je niekde inde :) Mal som s ním úplne iné zámery. Daiwa Team Daiwa Trout Area Commander Ako už samotný názov napovedá, prút je určený pre lov pstruhov na stojatých vodách pre čoraz populárnejšie dúhakové preteky. V posledných kolách takýchto pretekov, kedy je ryba už dopichaná, nasadzujú sa práve takéto typy prútov, ktoré umožňujú jemný a precízny lov s gumenými nástrahami na ľahkých jigových hlavičkách, či s ľahulinkými plandavkami. Opatrným rybám umožňujú vďaka citlivej špičke dobrať nástrahu a jemný blank pomáha bezpečne doviesť ich za krajíček zaseknuté na háčikoch bez protihrotu až do podberáku.
EVA rukoväť
Nie najkratší, ten o málo dlhší, dojmetrový, ma priťahoval ako magnet. Hneď po prvom potrasení som vedel, že toto chcem :) Ani dlhší, ani kratší, ani mäkkší, ani tvrdší. Hneď som vedel, na aký účel bude tento prút najlepší. Lov na malé gumy a marmyšky počas neskorej jesene a zimy zameraný hlavne na jalce, ostrieže a ostatné menšie druhy rýb, ktoré sa v tomto chladnom období dajú perfektne a cielene loviť na prívlač. Team Daiwa Trout Area Commander sa pritom vyrába v 4 prevedeniach, resp. dĺžkach 180 cm (0,5 – 6 g), 200 cm(1 – 7 g), 215 cm (0,5 – 6 g) a 230 cm (1 – 7 g).
Fuji SK2 sedlo navijaku
Výber tohto konkrétneho modelu bol veľmi rýchly a prozaický. Nepotrebujem takto v zime hádzať nejak veľmi ďaleko, lov sa skôr odohráva vo vzdialenosti do 10 metrov odo mňa, čiže dlhšie modely nie sú pre mňa až tak zaujímavé. Skôr je dôležitejšie perfektné vedenie a ovládanie nástrahy, ktoré je lepšie s tými kratšími prútmi. Extrémne pomalé vedenie, vdýchnutie života maličkej nástraha a jej chvenie na mieste v pomaly tečúcej chladnej zimnej vode je precíznejšie s kratším prútom. Paradoxne sa mi aj napriek uvádzanej vyššej vrhacej záťaži pri 200 cm modeli zdal tento citlivejší v špičke oproti „stoosemdesiatke" a tak bolo rozhodnuté. Tento pôjde so mnou k vode. Po toľkých rokoch človek už vie veľmi dobre, čo potrebuje, takže to rozhodovanie nebolo ani príliš ťažké. Len pre doplnenie je treba uviesť, že prút má pri dĺžke 200 cm hmotnosť 73 gramov.
Kolíková spojka prúta
Prút je postavený jednoducho, no zato účelne. Všetko tu má svoje miesto, je tak akurát, nič nie je nazvyš. Strohý dizajn, no už pri prvom uchopení do ruky zaujme slušné vyváženie s ťažiskom pekne v rukoväti, čo je pri love s gumenými nástrahami na jigových hlavičkácha s marmyškami dôležité, aby sa dalo s nimi ľahko pracovať. Žiadne padanie dopredu na špičku, pekne je bod otáčania v ruke. Kolíková spojka je pri UL prútoch klasikou.
Najväčšie vodiace očko zo sady Fuji Alconite má priemer 10 mm
Prút je osadený očkami Fuji Alconite. Tie najväčšie sú pekne na dlhej stopke, nie zbytočne veľké, aby príliš nezaťažovali ľahký prút. Celkovo ich je 9. Koncové očko na špičke má pozdĺžne nožičky, čo je super a nedochádza tak k obtočeniu tenkých vlascov na špičke okolo očka, ako to bývalo napr. pri staršom modeli Twilight Specialist Coregone, kde takéto obtočenie a zamotanie častokrát viedlo aj k utrhnutiu nástrahy pri nahadzovaní.
Koncové očko
Či je špička vsadená ako samostatný diel a potom dodatočne vlepená nedokážem posúdiť, pokiaľ áno, je to veľmi čisto urobené a nevidieť na prúte žiadny spoj alebo prechod. V katalógu sa hovorí len o uhlíkovej špičke, takže je aj možné, že je to celoblankové prevedenie.
Každopádne na akciu to nemá žiadny vplyv a prút pri zdolávaní krásne pracuje od špičky. S rastúcim zaťažením sa do zdolávania plynulo zapája aj stredná časť blanku a nehrozí tak utrhnutie ryby na tenkom vlasci, kde by tvrdý spodok nestihol stlmiť prudký výpad.
Krivka blanku pri zdolávaní ryby
S čím som sa zo začiatku nevedel vyrovnať :) bola červená farba blanku. Nie som príliš fanúšik takto divoko dizajnovaných prútov a uprednostňujem vždy radšej klasiku, či už je to klasická farba uhlíkového blanku alebo niečo pekne decentné v tmavomodrom alebo tmavozelenom prevedení. Každopádne postupne som tomu prichádzal čoraz viac a viac na chuť a teraz dokonca vidím aj určité pozitívum v takto výrazne sfarbenom blanku. Je ho totiž krásne kontrastne vidieť proti tmavej hladine alebo oblohe a pomáha detekovať aj tie najjemnejšie zábery, keď napríklad guma na ľahučkej hlavičke pozvoľna klesá ku dnu a ryba ju uchopí počas tohto klesania. Špička sa len pozvoľne začne prihýbať podobne ako pri love na feeder či picker.
Vďaka kontrastnej červenej farbe je špička prútu výborne viditeľná proti tmavému pozadiu
Sedlo navijáku je od Fuji v prevedení SK2. Tento typ sediel mne maximálne vyhovuje pri prútoch určených na ľahkú a ultraľahkú prívlač, nakoľko mám menšiu ruku a dobre mi sadne tento typ sedla. Pred sedlom je hneď obnažený blank a tak si môžem pri chytaní položiť vystretý ukazovák priamo naň a cítiť tak aj nepatrné kontakty ryby s nástrahou. V kombinácii s jemnou špičkou tak vytvára dokonalý komplet na to, aby sme počas celého vedenia nástrahy presne vedeli, čo sa s ňou deje pod vodnou hladinou. Spodok rúčky je z materiálu EVA.
Model v dĺžke 200 cm
Tak ako je zvykom pri komerčnej produkcii prútov, sú všetky dôležité informácie priamo na blanku
Pri presunoch okolo vody alebo pri transporte zloženého prútu je tento dodatočne vybavený držiakom nástrah, ktorý je prichytený k blanku jednoduchým obtočením gumičky. Jeho umiestnenie je tak možné prispôsobiť individuálnym preferenciám.
Prút nemal problémy ani so stredne veľkými boleňmi
Aj keď sa jedná o model určený až pre nadchádzajúcu sezónu 2017, dostal sa mi do ruky už o niečo skôr. Mal som tak dostatok času si ho vyskúšať dôkladne za rôznych podmienok a v rôznych situáciach, s viacerými typmi nástrah, s vlascom ale aj tenkou šnúrou.
Tak ako som už na začiatku spomínal, ja vidím jeho najväčší potenciál pri love s malou gumou na hlavičkách s hmotnosťou do približne 3 gramov. Výborný je však najmä pri tých najľahších gramážach, doslova od tých najmenších lepených tungstenov na háčikoch alebo klasických jigových hlavičkách od 0,4 g po tých cca 3 g. Lov s takto malými nástrahami si vyžaduje primeraný vlasec (0,08 – 0,10 mm) či šnúru (0,04 mm). Najčastejšie som však lovil s tenkým vlascom. Pri love s marmyškou patrí k tomu najlepšiemu, čo som mal kedy možnosť držať v ruke.
Červenice patria pri UL prívlači k pomerne bežným úlovkom
To, že prívlač s takýmito miniatúrnymi nástrahami v zimnom období nie je zďaleka len lovom podmierečných rýb vedia veľmi dobre všetci, ktorí sa takémuto lovu venujú a vedia o čom to je. Práve takýto spôsob lovu je jedným z najúčinnejším na lov tých najväčších exemplárov najmä jalcov hlavatých či jalcov tmavých. Dôkazom je aj tých pár fotiek, ktoré sú súčasťou tohto článku. A rozhodne to nie sú ojedinelé úlovky, ktoré sa takto dajú chytiť.
Jalec hlavatý v dĺžke 53 cm ulovený na maličkú medenú marmyšku s dvomi malými gumenými kosťákmi od Berkleyho
Ďalšou obrovskou výhodou tohto spôsobu lovu je aj to, že je možné takto loviť na prívlač aj tie druhy rýb, ktoré rozhodne nepatria medzi klasické dravé ryby. Rozhodne sa nejedná o ojedinelé úlovky a je možné takto uloviť doslova každú rybu žijúcu v našich vodách. Že sa nejedná o žiadnu náhodu, ale doslova o cielený lov dokazujú početné úlovky plotíc, červeníc, pleskáčov, nosáľov a iných „bielych" rýb, ktoré boli ulovené aj počas testovania tohto prúta.
Malé kopýtko zaujme aj nedravé ryby
Kapitálny exemplár jalca tmavého neodolal malému gumenému kopýtku v nenápadnej tmavozelenej farbe na polgramovej hlavičke
Pri love s marmyškou je dôležitý aj výber samotnej nástrahy. Nikdy takto nelovím so živou nástrahou a na marmyšku používam vždy len umelé nástrahy, resp. doplnky. Môžu to byť gumené napodobeniny kostných červov, osej larvy, hnojákov a podobne. Samotná nástraha nemusí nijako pracovať. Tým, že je súčasťou marmyšky, prostredníctvom nej jej dodávame pohyb a vdýchneme jej život. V zimnom období takáto nástraha nemusí nijako extra vo vode divočiť, skutočne stačia pomalé rozvážne pohyby.
Malý červík od Jackallu MicroFlick v dĺžke 2,5 palca je vernou napodobeninou a vynikajúcou nástrahou pri love s marmyškou na všetky druhy rýb (kľudne aj na plotičky)
Ostriež je klasika :)
V dohľadnej dobe sa začnú tieto prúty objavovať už aj na pultoch rybárskych predajní a tak si podobný lov budú môcť už čoskoro vyskúšať všetci, ktorým učaroval lov s tými najmenšími nástrahami. S vhodne zvoleným náčiním môže byť prívlač aj v chladnom období veľmi zaujímavá a lov v tejto časti roku má rozhodne svoje čaro. Červená Daiwa je na to priam stvorená.
Peter Zachar |