Fotopríbeh – Lov šťúk na poppery |
Kúzlo pri love s poppermi a inými hladinovými nástrahami nie je len v ulovení samotnej ryby, ale hlavne v záberoch, kedy ryba útočí na nástrahu doslova pred našimi očami. Toto podmanivé divadlo si získalo množstvo priaznivcov medzi rybármi nielen u nás, ale po celom svete. Základom pri love s poppermi je pochopenie podstaty ich vedenia. Tým, že sa jedná o špecifickú hladinovú nástrahu, je potrebné si najskôr osvojiť prácu s nimi, aby sme boli schopní prezentovať popper čo najdôveryhodnejšie a atraktívne pre rybu. To samozrejme platí aj pre iné typy nástrah. Spôsobom vedenia vdychujeme umelej nástrahe život. Na každej lokalite je vláčenie s povrchovými nástrahami trochu odlišné a má svoje špecifiká a tiež nemusí fungovať vždy a všade rovnako úspešne.
Krátko po zahájení alebo pri love na novej vode, kde sa dovtedy tento typ nástrah nevyužíval, býva počet záberov a útokov vysoký. Ryby sú ešte nepoplašené a nepopichané a viac dôverujú predkladaným umelým nástrahám. Neskôr už ryby nie sú tak agresívne a častokrát sa stane, že útok na nástrahu je len taký propagačný a záber nepremeníme. Pomôcť môže zmena vedenia nástrahy. Tú už netreba viesť tak agresívne, skôr kombinovať jemnejšie potiahnutia prerušené dlhšími prestávkami na hladine. Vtedy môžeme trošku popper oživiť jemným zachvením špičkou prúta tak, aby sa len zachvel na hladine a okolo neho sa vytvorili vlnky.
V letných mesiacoch, kedy býva lov z hladiny najúspešnejším je skôr pravidlom, že ryby berú zrána alebo podvečer pred zotmením. Ak chcem mať úspech, optimálne je byť pri vode ešte pred svitaním.
Tieto nástrahy sú vhodné aj pre lov v zarastených vodách s vodnou vegetáciou siahajúcou až tesne k hladine, alebo do miest plných prekážok. Rybám nerobí problém vystúpať si k hladine pre popa aj z väčšej hĺbky až na hladinu. Najviac záberov však býva pri love nad trávami, popri tŕstí či na plytčinách. Veľkou výhodou poppov je aj to, že prakticky nehrozí ich utrhnutie.
Záber na popa býva pre rybárov zážitkom. Za nástrahou sa otvorí voda, vystrekne gejzír vody a často vidí lovec aj samotnú rybu na vlastné oči. Prichádza zlomový okamžik, kedy sa rozhodne, či bude rybár úspešný alebo nie. Je treba udržať nervy na uzde a chvíľku počkať, nezasekávať hneď, ako zbadáme útok ryby, ale až v okamžiku, keď cítime, že je ryba na prúte. V opačnom prípade často vytrhneme popper dravcovi spred papule. Často sa stáva, že ryba svoj útok opakuje aj niekoľkokrát a nástrahu riadne doberie až na niekoľký pokus.
Treba však otvorene priznať, že hlavne pri love šťúk sú poppery magnetom skôr na mladšie ročníky. Tie väčšie ryby sa už hlavne v našich podmienkach na hladinove nástrahy až tak s nadšením nehrnú. Určite to má úzku súvislosť aj s enormným tlakom vyvíjaným na naše revíry a počtom rybárov loviacich u nás na prívlač v poslednej dobe.
Náčinie pri tomto spôsobe lovu nemusí byť nijako špeciálne a tak si túto techniku môže vyskúšať skutočne každý. Samozrejmosťou by však malo byť pri love šťúk lanko, najlepšie oceľové. Osvedčili sa mi metrážové oceľové lanká firmy Drennan, ktoré sú tenučké, mnohé typy so špeciálnou povrchovou úpravou a z ktorých som schopný si vyrobiť náväzce presne podľa svojich požiadaviek.
Pri niektorých typoch popperov môže byť celkom problém ho upnúť do niektorých typov karabiniek, pretože majú očko príliš utopené v preliačine na hlave nástrahy. Riešim to pomocnou karabinkou, ktorú mám v popperi trvalo pripnutú alebo menším krúžkom, ako je vidieť na obrázku.
Špecifický tvar popperov a fakt, že nemajú klasickú lopatku ako iné voblery, môže u niekoho vyvolať rozpaky. Kto však objaví účinný grif, ako úspešne popovať a pozná, kedy je správny čas siahnuť do krabičky pre tento typ nástrahy, môže zažiť na rybách nezabudnuteľné chvíle.
Použité náčinie: prút: Pezon & Michel Pandora Pike, 210 cm, 7 - 28 g Peter Zachar
|